Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Μην το ψαχνεις δεν υπάρχει κάτι δυστυχώς. Επίσης το καλό με τη cm είναι ότι κάνει force 3G ενώ το κινητό έχει διπλή λειτουργία. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για force 3G είναι να πληκτρολογησεις *#*#4636#*#* και από το phone information να το επιλέξεις.

Θα την πω την λαλακία μου.....πηγαινοντας στο μενού αυτό πατώντας κάτω στις 3 τελείες σου βγάζει ένα ΄΄επιλογή μπαντας ραδιοφώνου΄΄ τι είναι αυτό άραγε ? Μήπως έχει ραδιόφωνο που με κάποιο future μπορεί να ενεργοποιηθεί ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2028289

 

Είναι το mod σχετικά με το θέμα της αφής (touch responsiveness). Το πέρασα με wipe cache/dalvik και όντως βλέπω να είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα (από recovery, είναι ένα αρχείο zip).. Δεν χάνω πατημα/άγγιγμα πλέον οπότε όποιος θεωρεί ότι είχε θέμα μπορεί να το δοκιμάσει :)

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2028289

 

Είναι το mod σχετικά με το θέμα της αφής (touch responsiveness). Το πέρασα με wipe cache/dalvik και όντως βλέπω να είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα (από recovery, είναι ένα αρχείο zip).. Δεν χάνω πατημα/άγγιγμα πλέον οπότε όποιος θεωρεί ότι είχε θέμα μπορεί να το δοκιμάσει :)

 

Ευθυμη, διαβαζοντας τα ποστ στο λινκ του xda, διαβαζω πολλα θεματα με το touch στα reboot. Επισης καποιος γραφει για αυξηση θερμοκρασιας. Εσυ πώς το βλεπεις μεχρι τωρα? Οταν κανεις reboot ανταποκρινεται αμεσα η οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη, διαβαζοντας τα ποστ στο λινκ του xda, διαβαζω πολλα θεματα με το touch στα reboot. Επισης καποιος γραφει για αυξηση θερμοκρασιας. Εσυ πώς το βλεπεις μεχρι τωρα? Οταν κανεις reboot ανταποκρινεται αμεσα η οθονη?

 

Σε εμένα δουλεύει υποδοιγματικα...

Καμία διαφορά στην θερμοκρασία σε σχέση με πριν...

Επίσης επιτέλους το touch είναι επίσης υποδοιγματικο...

Τώρα όσον αφορά το reboot δεν έχει επίσης θέμα...

Θέμα υπάρχει με την κάμερα...

Όταν την ανοίγω για να τραβήξει φωτογραφίες καπου κολλάει...

Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω...

Επιβεβαιώνω όσον αφορά το bug τις κάμερας...

Ανοίγω την κάμερα κάθετα όπως είμαι γυρίσω το τηλέφωνο παράλληλα και εκεί βλέπω το bug που σας λέω...

Κολλάει για κλάσματα δεύτερο λεπτού η οθόνη...

Edited by galanakop

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δουλεύει υποδοιγματικα...

Καμία διαφορά στην θερμοκρασία σε σχέση με πριν...

Επίσης επιτέλους το touch είναι επίσης υποδοιγματικο...

Τώρα όσον αφορά το reboot δεν έχει επίσης θέμα...

Θέμα υπάρχει με την κάμερα...

Όταν την ανοίγω για να τραβήξει φωτογραφίες καπου κολλάει...

Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω...

Επιβεβαιώνω όσον αφορά το bug τις κάμερας...

Ανοίγω την κάμερα κάθετα όπως είμαι γυρίσω το τηλέφωνο παράλληλα και εκεί βλέπω το bug που σας λέω...

Κολλάει για κλάσματα δεύτερο λεπτού η οθόνη...

 

Δεν άντεξα, και έβαλα κι εγώ το mod σχετικά με το θέμα της αφής, για να δω τί ακριβώς κάνει, μιας και δεν μπορούσα να καταλάβω σε τί πρόβλημα αναφερόσασταν όλο αυτό το διάστημα (μάλλον επειδή προέρχομαι από Desire ή απλά να μην αντιλαμβάνομαι εγώ το όλο θέμα).

H αλήθεια είναι ότι και με το mod δεν κατάλαβα διαφορά. :lol::p.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το flashάρισμα ήταν επιτυχές (έλεγξα το Driver.log στο path /data) και έχω πρόβλημα κατά το reboot με την σελίδα του PIN. Για κάνα λεπτό, ίσως και περισσότερο δεν μπορώ να βάλω το PIN της SIM μου!!

Για το bug που παρατήρησες με την κάμερα, εγώ δεν βλέπω κάτι. Ίσως πάλι το μάτι μου να μην αντιλαμβάνεται κάτι στα κλάσματα του δευτερολέπτου που ανέφερες.... :p:lol:

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήμουν οδοντίατρο!! Λοιπόν είχα ένα θέμα στο πρώτο reboot καθώς δεν μπορούσα να βάλω το pin αλλά για πολύ λίγο, ίσως 5 δευτερόλεπτα, μετά όλα κομπλέ. Επίσης στο recovery που είναι touch, πάλι δεν "ακουγε" το άγγιγμα αλλά ξεκόλλησε αμέσως μόλις έκανα χρήση volume +/-. Τώρα είναι μια χαρά δεν βλέπω κάτι άλλο. Ναι ή διάφορα είναι εμφανής όταν προέρχεσαι από άλλες κορυφαίες προτάσεις της αγοράς ή κάνεις παράλληλα χρήση ;)

Επίσης δεν είδα θέμα με την θερμοκρασία κανένα.. Χρησιμοποιω elixir widgets για να παρακολουθώ όταν χρειαστεί την θερμοκρασία. Αν κάποιος έχει πρόβλημα στο να βάλει το pin αφού περάσει το mod απλά ας κάνει lock & unlock από το power button και μετά επανέρχεται η αφή

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Efthimi το elixir widgets έχει CPU temp η μονο

θερμοκρασια μπαταριας μετραει?

 

Το cool tool είναι επίσης πολύ καλό και έχει ότι ζητάς.

Επιπλέον μπαίνει επάνω στην μπάρα στο αριστερό μέρος και δεν ενοχλεί.

Για το elixir θα σου τα πει ο Ευθυμης.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Efthimi το elixir widgets έχει CPU temp η μονο

θερμοκρασια μπαταριας μετραει?

Καλημέρα! Μόνο θερμοκρασία μπαταρίας έχει.. Τελικά στην xylon μου έκανε ένα sod χθες κάποια στιγμή το βράδυ.. Επίσης είδα κάτι απίστευτο στην μπαταρία. Μετά από αυτό το restart και 17% έπεσε μέσα σε 2 λεπτά στο 4%..Ευτυχώς ήμουν σπίτι!!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Το cool tool όντως πολύ κάλο το έχω ήδη βέβαια τρώει πολύ μπαταρία το άτιμο κ επίσης κ αυτό έχει θερμοκρασία μπαταριας!το system tuner έχει θερμοκρασία CPU άλλα αργεί να κάνει refresh κ δεν έχει επιλογή νομίζω να κάνει πιο συχνά!παιδιά αν δεν έχετε δοκιμάσει codefirex ROM την συνιστώ ανεπιφύλακτα πολύ γρήγορη κ χωρίς bugs!κ κάτι άλλο αυτό με το ηχείο μεγάλη αστοχία δεν μπορούμε να αφήσουμε το κινητό κάτω δεν ακούγεται καθόλου.... Edited by GoDaeMoN
Link to comment
Share on other sites

κ κάτι άλλο αυτό με το ηχείο μεγάλη αστοχία δεν μπορούμε να αφήσουμε το κινητό κάτω δεν ακούγεται καθόλου....

Εγώ έφαγα τρελή παντόφλα προχθές για τον λόγο αυτό :p Το είχα δίπλα μου, έκανα γυμναστική και απλα δεν το άκουσα 2 φορές.. Οκ είχα και μουσική να παίζει αλλά έστω ένα λίγο ότι χτυπάει έπρεπε να το ακούσω!! Τι να κάνουμε, προσέχουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Mολις εκανα ενα nandroid και μου πηγε στο 1 Gb με λιγα προγραμματα.

Καποιος αλλος?

Το εχετε σβησει απο το ιδιο το τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω λοιπόν με ένα Mod το οποίο πολύ μου αρέσει, έιναι port από εδώ :http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1999125. και είναι μόνο για stock deodexed roms. ( AOSP)

 

Το φλασάρετε μέσω cmw recovery.

LINK: http://d-h.st/AWe

 

Αυτό το mod βελτιώνει τη λειτουργικότητα των ρυθμίσεων quick settings και προσθέτει νέες.

 

 

Χαρακτηριστικά:

- Πιέστε για να αλλάξετε άμεσα Wi-Fi και παρατεταμένο πάτημα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε Wi-Fi μενού ρυθμίσεων

- Πιέστε για να αλλάξετε άμεσα Mobile Data και πατήστε παρατεταμένα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε Mobile Data μενού ρυθμίσεων

- Πιέστε για να αλλάξετε άμεσα BT και παρατεταμένο πάτημα για να αποκτήσετε πρόσβαση BT μενού ρυθμίσεων

- GPS: Πατήστε για εναλλαγή GPS και παρατεταμένο πάτημα για να αποκτήσετε πρόσβαση στην τοποθεσία μενού ρυθμίσεων

- Προσθήκη αυτόματης περιστροφής

- Προσθήκη έντασης ήχου (Πατήστε για να εμφανιστεί μέσα ρυθμιστικό έντασης και παρατεταμένο πάτημα για να αποκτήσετε πρόσβαση στο μενού ρυθμίσεων)

- Προσθήκη Screen Off

- Προσθήκη Φακός

- Προσθήκη Wifi AP

- Εφαρμογή Πίνακα Ελέγχου για να εμφανίσετε / αποκρύψετε εικονίδια

- Αναδιάταξη εικονιδίων, επιτρέποντάς αλλαγή στη σειρά που θέλετε να τοποθετηθεί (Η πρώτη δυνατότητα εναλλαγής θα πάει στην πρώτη θέση κλπ.)

 

παιδια το mod δεν δουλεύει με την stock ρομ ?

update

δεν παίζει, το τσέκαρα στο xda

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Mολις εκανα ενα nandroid και μου πηγε στο 1 Gb με λιγα προγραμματα.

Καποιος αλλος?

Το εχετε σβησει απο το ιδιο το τηλεφωνο?

 

προφανώς το πήρες μέσω rom manager? Από την 4.2 έκδοση , το backup αποθηκεύεται σε ''ασφαλή'' τοποθεσία ώστε να μην είοναι εύκολη η πρόσβασή του από άλλες εφαρμογές και ακόμα η εφαρμογή δεν σε αφήνει να το σβήσεις...βρίσκεται πια στο /mnt/shell/emulated/clockworkmod/backup και υπόψιν εκτός από τους σχετικά μικρούς σε μέγεθος φακέλους με την δικιά σου ονομασία, μεγάλο ρόλο έχει ο φάκελος blobs, ο οποίος είναι σχεδόν όλο το μέγεθος του backup σου....τους 2 αυτούς φακέλους μπορείς να τους βρεις και να τους αντιγράψεις στο πισί σου, χρησιμοποιώντας έναν file manager με δικαιώματα root, όπως ο πολύ καλός root explorer.:)

Link to comment
Share on other sites

To εκανα με το toolkit του Mskip. ( http://www.skipsoft.net)

Εχει επιλογη να μη κρατησω κανενα αρχειο backup αποθηκευμενο στο τηλεφωνο, προφανως εχει το directory το προγραμμα, το εντοπιζει και το σβηνει. :)

Το κρατησα μονο στο pc.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το mod δεν δουλεύει με την stock ρομ ?

update

δεν παίζει, το τσέκαρα στο xda

 

Για εμάς τους υπόλοιπους που παραμένουν σε stock rom υπάρχει το Power Toggles(screenshot) πολύ καλή εφαρμογή στο play store με δυνατότητα μετατροπής σε toggle ακόμα και εφαρμογών (στην δεύτερη γραμμή το κάτω δεξιά εικονίδιο είναι το whatsapp)

 

Χαιρετώ και εγώ τη παρέα έχω αποκτήσει την συσκευή εδώ και δυο εβδομάδες την έχω κάνει root αλλά δεν έχω βάλει recovery και κάποιο mod/kernel προς το παρόν μιας και είμαι ευχαριστημένος απόλυτα με το κινητό.. Χρησιμοποίησα το toolkit του wug(xda) χωρίς πρόβλημα..

Σε σχέση με το S2 που είχα πριν νομίζω ότι το κινητό είναι σε άλλο επίπεδο:thumbup:

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη εφαρμογή, την κατέβασα αμέσως, thanks

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που επίσης βλέπω σε σχέση με άλλα Android κινητά είναι ο stock browser του n4...

Κατά την γνώμη μου πολύ καλύτερος ακόμα και από τον dolfin που είχα και έχω σε κάθε συσκευή μου...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που επίσης βλέπω σε σχέση με άλλα Android κινητά είναι ο stock browser του n4...

Κατά την γνώμη μου πολύ καλύτερος ακόμα και από τον dolfin που είχα και έχω σε κάθε συσκευή μου...

 

Συγνώμη αλλά ο Chrome δεν είναι ο stock browser? Τουλάχιστον στο δικό μου αυτός είναι

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ο Chrome δεν είναι ο stock browser? Τουλάχιστον στο δικό μου αυτός είναι

 

Σε στοκ κατάσταση δεν θυμάμαι φίλε μου αν έχει το Chrome σαν στοκ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Σε στοκ κατάσταση δεν θυμάμαι φίλε μου αν έχει το Chrome σαν στοκ...

 

o crome είναι stock όντως

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

παιδια το mod δεν δουλεύει με την stock ρομ ?

update

δεν παίζει, το τσέκαρα στο xda

 

Καλημέρα και καλή χρονιά. Φυσικά και δουλέυει, όπως γράφω και στο ποστ, ειναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ DEODEXED AOSP ROM, δηλαδή με την στοκ η οποία δέν έχει αρχεία από τισ εφαρμογές συστήματος με κατάληξη .odex

 

δηλαδή αυτή : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2010887

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που επίσης βλέπω σε σχέση με άλλα Android κινητά είναι ο stock browser του n4...

Κατά την γνώμη μου πολύ καλύτερος ακόμα και από τον dolfin που είχα και έχω σε κάθε συσκευή μου...

 

Κι εγώ χρησιμοποιώ τον stock browser του Android (όχι τον Chrome που νομίζω ότι πήρε τη θέση του στην v4.2.1), αλλά τον κλασικό που υπάρχει σε ICS και early JB.

Σήμερα όμως ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να κάνω signin σε Facebook και Google Drive, και ίσως να μη μπορώ και σε άλλα που ακόμη δεν δοκίμασα.

Μου βγάζει ότι πρέπει να ενεργοποιήσω τα Cookies, αλλά αυτά είναι ήδη ενεργοποιημένα!!!! Τα έκανα untick και πάλι tick, αλλά τίποτα...

Καμία γνώμη μήπως και γλυτώσω την εγκατάσταση άλλου browser από το Play; !!!

 

 

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα, και έβαλα κι εγώ το mod σχετικά με το θέμα της αφής, για να δω τί ακριβώς κάνει, μιας και δεν μπορούσα να καταλάβω σε τί πρόβλημα αναφερόσασταν όλο αυτό το διάστημα (μάλλον επειδή προέρχομαι από Desire ή απλά να μην αντιλαμβάνομαι εγώ το όλο θέμα).

H αλήθεια είναι ότι και με το mod δεν κατάλαβα διαφορά. :lol::p.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το flashάρισμα ήταν επιτυχές (έλεγξα το Driver.log στο path /data) και έχω πρόβλημα κατά το reboot με την σελίδα του PIN. Για κάνα λεπτό, ίσως και περισσότερο δεν μπορώ να βάλω το PIN της SIM μου!!

Για το bug που παρατήρησες με την κάμερα, εγώ δεν βλέπω κάτι. Ίσως πάλι το μάτι μου να μην αντιλαμβάνεται κάτι στα κλάσματα του δευτερολέπτου που ανέφερες.... :p:lol:

 

O τύπος έχει βγάλει και το touch fix revert για να αφαιρέσεις το mod από τη συσκευή σου. Αφού δεν βλέπεις διαφορά τσάμπα το έχεις και μόνο για να σε καθυστερεί στο boot.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...