Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Χρόνια πολλά και από μένα για τη γιορτή σου, Μάνο.

Το post σου χρήσιμο, και όπως έγραψε και ο Ευθύμης κι εμένα τα 2 backup που είχα πάρει είναι μικρά, ~46Mb το καθένα.

Yπάρχει βέβαια και ο φάκελος blobs όπως έγραψες, και είναι γεμάτος με αριθμητικούς φακέλους. Λογικά εκεί μέσα είναι τα αρχεία και των 2 backup μου. Εγώ δυστυχώς έψαχνα ακόμη και με το Search του Root Explorer στο path /sdcard!!! :p

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω όλους σας, είναι ότι κάνοντας δεξί κλικ με τον Root Explorer και επιλέγοντας Properties για να δω τί χώρο δεσμεύει το blobs, μένει αιώνες στο Calculating.

 

Σ'ευχαριστώ και εσένα φίλε μου για τις ευχές σου!

Όντως εκεί είναι τα αρχεία του backup γι'αυτό πρέπει να πέρνεις όλο το φάκελο του cwm αντίγραφο στο pc σου για σιγουριά!

Όσο για τη καθυστέρηση με τα properties εγώ με τον es file explorer κάνω καλύτερα αυτή τη δουλειά δίνοντας του δικαιώματα root βεβαίως.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάποιος με CM rom, να μου πει αν ο ήχος στο ringtone του, είναι δυνατός;

Όταν επιλέγω το ringtone που θέλω, ο ήχος είναι μια χαρά. Όταν όμως με καλούν και το τηλέφωνο είναι πάνω σε τραπέζι ή στον καναπέ, ίσα που ακούγεται. Μόλις το πάρω στο χέρι μου, σίγουρα ο ήχος είναι πιο δυνατός (φταίει και το ότι το ηχείο είναι στο πίσω μέρος), αλλά και πάλι δεν είναι τόσο δυνατό όσο για παράδειγμα ήταν το ίδιο ringtone στο Desire!! Όσον αφορά τα sms και τα email, τις περισσότερες φορές τα χάνω, δεν τα ακούω καθόλου!!

Eίναι κάποιο πρόβλημα στις CM εκδόσεις το οποίο ίσως έχει διορθωθεί από την 23/12 nighly που έχω εγώ και μετά; Γιατί στο changelog διαβάζω κάτι για volume fixes, αλλά δεν μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα ότι πρόκειται γι' αυτό το θέμα..

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι με stock, δεν νομιζω οτι εχει να κανει η rom. Κι εμενα αν ειναι σε τραπεζι/καναπε/τσεπη, δεν ακουγεται πολυ γιατι φημωνεται το ηχειο...μολος το πιασεις στα χερια σου, ξαφνικα ακουγεται καθαρα και δυνατα.
Link to comment
Share on other sites

Παντως οδηγός για μόνο ρουτάρισμα του κινητού υπάρχει στο παρακάτω link

http://www.androidrootz.com/2012/11/how-to-root-nexus-4-on-windows.html

λέω μέσα στις επόμενες μέρες να τον δοκιμάσω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παντως οδηγός για μόνο ρουτάρισμα του κινητού υπάρχει στο παρακάτω link

http://www.androidrootz.com/2012/11/how-to-root-nexus-4-on-windows.html

λέω μέσα στις επόμενες μέρες να τον δοκιμάσω

 

Εγω αν και ειμαι με stock rom, φυσικα ειμαι με unlocked bootloader, rooted και με franco kernel r15! Ολα manually, μεσω terminal σε mac. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι με stock, δεν νομιζω οτι εχει να κανει η rom. Κι εμενα αν ειναι σε τραπεζι/καναπε/τσεπη, δεν ακουγεται πολυ γιατι φημωνεται το ηχειο...μολος το πιασεις στα χερια σου, ξαφνικα ακουγεται καθαρα και δυνατα.

 

Ωραία, σ' ευχαριστώ.

Οπότε ίσως να βοηθήσει λίγο την κατάσταση η θήκη που περιμένω, που θα σηκώσει λίγο το κινητό..

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να βοηθησει, γιατι σε αυτο ηλπιζα κι εγω, αλλα τελικα ναι μεν το σηκωνει η θηκη, αλλα και παλι η θηκη φλατ ειναι, οποτε μια η αλλη...απλα τουλαχιστον τωρα δεν μπουκωνει ο ηχος, οποτε δεν παραμορφωνεται. Παλι ομως, ακουγεται πιο σιγα. Θα δω με το bumper του, μηπως υπαρχει καποια αλλαγη!
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να βοηθησει, γιατι σε αυτο ηλπιζα κι εγω, αλλα τελικα ναι μεν το σηκωνει η θηκη, αλλα και παλι η θηκη φλατ ειναι, οποτε μια η αλλη...απλα τουλαχιστον τωρα δεν μπουκωνει ο ηχος, οποτε δεν παραμορφωνεται. Παλι ομως, ακουγεται πιο σιγα. Θα δω με το bumper του, μηπως υπαρχει καποια αλλαγη!

 

Με την θήκη εγώ πάντως πιστεύω ότι θα λυθεί το θέματάκι, στο δικό μου από χτες το βραδυ που το φόρεσα μία ακούγεται πλέον καθαρά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει να φτιάξει κάποιος battery mod για τη notification bar, χρησιμμοποιώντας το script από αυτό το thread;

Οι οδηγίες και η διαδικασία είναι πολύ εύκολες, αλλά προσπαθώντας να flashάρω το .zip αρχείο με την HoneyComb μπαταρία που μου έδωσε το script, δεν άλλαξε η εμφάνιση της μπαταρίας στο notification bar.

 

Το μόνο καλό ήταν ότι παρόλο που η προσπάθεια ήταν ανεπιτυχής, δεν κόλλησε το κινητό στο splash screen έτσι ώστε να χρειάζεται να κάνω nand restοre, όπως είχε συμβεί κάποιες φορές, παλιότερα με GingerBread rom και UOT Kitchen..

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από πολλές αναζητήσεις έκανα unlock και root με το nexus tool kit v1.6.2 πολύ εύκολα και γρήγορα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα ιδίως για ΄΄ασχετους΄΄ σαν εμένα :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από πολλές αναζητήσεις έκανα unlock και root με το nexus tool kit v1.6.2 πολύ εύκολα και γρήγορα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα ιδίως για ΄΄ασχετους΄΄ σαν εμένα :)

 

Kαλο flashαρισμα και στα υπολοιπα.

Οπως σου ειπα και στα pm, αν διαβασεις πολυ, δεν θα εχεις θεμα με το toolkit.

Με τους drivers τι εκανες τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Χα χα αυτοματιαστικα τελικά, ενώ πέρασα με το toolkit που αναφερα εύκολα το unlock και root μετά ξεψαρωσα και πήγα να περάσω και το mod για το qouick setting χωρίς να διαβάσω ότι δεν κάνει για την stock romantic μου με αποτέλεσμα να χάσω περνώντας το τα nav κουμπιά κάτω αλλά και την επάνω μπάρα, με τα πολλά κατάφερα να το ξαναφερω σε stock μορφή και τώρα μου εμφανίζει πάλι το πρόβλημα με τους drivers οπότε για την ώρα είμαι ξανά εντελώς stock :rolleyes:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλες και όλους μας παιδιά! Άντε με λίγη αισιοδοξία περισσότερο... (και ωραία κινητά στα χέρια μας)
Link to comment
Share on other sites

Χα χα αυτοματιαστικα τελικά, ενώ πέρασα με το toolkit που αναφερα εύκολα το unlock και root μετά ξεψαρωσα και πήγα να περάσω και το mod για το qouick setting χωρίς να διαβάσω ότι δεν κάνει για την stock romantic μου με αποτέλεσμα να χάσω περνώντας το τα nav κουμπιά κάτω αλλά και την επάνω μπάρα, με τα πολλά κατάφερα να το ξαναφερω σε stock μορφή και τώρα μου εμφανίζει πάλι το πρόβλημα με τους drivers οπότε για την ώρα είμαι ξανά εντελώς stock :rolleyes:

 

Καλή χρονιά σε όλους !!!!

Συνεχίζοντας να κάνω κουλά, παρέβλεψα την διαδικασία unlock και πήγα στην διαδικασία root και ωωω το θαύμα έγινε! Το τηλ routαρίστηκε κανονικά και χωρίς να χάσω δεδομένα, αρχεία κλπ :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δε χανεις δεδομενα με το rooting.

 

οκ αυτό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως πέρασε το root έτσι απλά ? Λες να είχε παραμένει unlock από την προηγούμενη διαδικασία ή το ένα δεν προυποθέτει το άλλο ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει να φτιάξει κάποιος battery mod για τη notification bar, χρησιμμοποιώντας το script από αυτό το thread;

Οι οδηγίες και η διαδικασία είναι πολύ εύκολες, αλλά προσπαθώντας να flashάρω το .zip αρχείο με την HoneyComb μπαταρία που μου έδωσε το script, δεν άλλαξε η εμφάνιση της μπαταρίας στο notification bar.

 

Το μόνο καλό ήταν ότι παρόλο που η προσπάθεια ήταν ανεπιτυχής, δεν κόλλησε το κινητό στο splash screen έτσι ώστε να χρειάζεται να κάνω nand restοre, όπως είχε συμβεί κάποιες φορές, παλιότερα με GingerBread rom και UOT Kitchen..

 

Tελικά ξαναδοκίμασα με την τελευταία CM nightly να 'φτιάξω' μπαταρία, και αυτή τη φορά χρησιμοποίησα τα .png αρχεία με τις μπαταρίες που υπήρχαν μαζί το script και έβαλα το .apk που δημιουργήθηκε μέσα στο .zip της rom, αντί να flashάρω το .zip που δημιουργήθηκε, από το CWM.

Το mod ήταν επιτυχές.

 

Αν και ειμαι με stock, δεν νομιζω οτι εχει να κανει η rom. Κι εμενα αν ειναι σε τραπεζι/καναπε/τσεπη, δεν ακουγεται πολυ γιατι φημωνεται το ηχειο...μολος το πιασεις στα χερια σου, ξαφνικα ακουγεται καθαρα και δυνατα.

 

Τελικά και με την θήκη της Bingsale, ο ήχος κλήσης ακούγεται το ίδιο χαμηλά με πριν.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να 'παίξω' λίγο με τις ρυθμίσεις για Speaker Booster που έχει στην εφαρμογή DSP MAnager, η CM rom. Δεν ξέρω και πάλι, αν είναι γι' αυτό το σκοπό!!

 

@g47

Μήπως είδες κάποια διαφορά με τo bumper της LG, που πήρες από το Play;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

οκ αυτό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως πέρασε το root έτσι απλά ? Λες να είχε παραμένει unlock από την προηγούμενη διαδικασία ή το ένα δεν προυποθέτει το άλλο ?

 

Aυτο θα μπορουσες να το απαντησεις εσυ μπαινοντας στο fastboot.

Η προφανης απαντηση ειναι οτι ησουν ξεκλειδωτος.

Αν το εκανες με το toolkit ΔΕΝ μπορουσες να το κανεις διαφορετικα γιατι δεν σε αφηνει.

Οποτε δεν υπαρχει καποιο μυστηριο.

 

@g47

Μήπως είδες κάποια διαφορά με τo bumper της LG, που πήρες από το Play;

 

Ελαχιστη προς μικρη.

Σφραγιζει περιμετρικα οποτε πανω κατω ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο θα μπορουσες να το απαντησεις εσυ μπαινοντας στο fastboot.

Η προφανης απαντηση ειναι οτι ησουν ξεκλειδωτος.

Αν το εκανες με το toolkit ΔΕΝ μπορουσες να το κανεις διαφορετικα γιατι δεν σε αφηνει.

Οποτε δεν υπαρχει καποιο μυστηριο.

όντως είμαι ξεκλείδωτος, που θα πάει θα μάθω και δεν θα χρειαστεί να κάνω χαζές ερωτήσεις συνέχεια :)

Me franco r23 έχετε δει όντως τεράστιες διαφορές στην μπαταρία ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

όντως είμαι ξεκλείδωτος, που θα πάει θα μάθω και δεν θα χρειαστεί να κάνω χαζές ερωτήσεις συνέχεια :)

Me franco r23 έχετε δει όντως τεράστιες διαφορές στην μπαταρία ?

 

Στα ίδια επίπεδα με τον 22 είναι...

3.5-5 ώρες ανοικτή οθόνη με wifi...

Σε εμένα ανάλογα με την χρήση και με την xylon τόσο βγάζει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια επίπεδα με τον 22 είναι...

3.5-5 ώρες ανοικτή οθόνη με wifi...

Σε εμένα ανάλογα με την χρήση και με την xylon τόσο βγάζει...

 

σε σχέση με τον stock έχεις ενδείξεις ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με τον stock έχεις ενδείξεις ?

 

Με τον στοκ πότε στις 7-8 πρώτες μέρες δεν πήγα πάνω από 3+ ώρες...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι τραγική η διαφορά του στοκ με τον Franco στην μπαταρία εδώ και τουλάχιστον 2 εβδομάδες, υπέρ του franco φυσικά.. Αν δεν ήταν ο Franco είχε φύγει το n4 χαλαρά!!! Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχει διαφορα του Franco σε σχεση με τον stock. Ειδικα η r15 εχει πολυ καλη διαρκεια μπαταριας, αλλα και η r23 στα ιδια ειναι περιπου. Κατι 18/19/20 ειχανε εντονο lagging. Παντως σε συνδυασμο με antutu battery saver (εγω εχω το pro αλλα υπαρχει και το free αντιστοιχα καλο) η μπαταρια βγαζει μιαμιση μερα χαλαρα με κανονικη χρηση (data μονιμως ανοιχτα, whatsapp, καιρος, emails, κλησεις και wifi για χρηση facebook, flipboard και tapatalk).
Link to comment
Share on other sites

το παραλαμβάνω Τετάρτη πρωί και μεσημέρι μπαίνω πάλι στρατόπεδο (φαντάρος γαρ) οπότε θέλω να τα έχω όλα έτοιμα.. Είδα ότι γράφετε όλοι για franco r23.

 

Με ποια rom όμως? Να μείνω με stock rom ή υπάρχει κάποια άλλη που να ξεχωρίζει αυτή τη στιγμή? Δεν έχω χρόνο για πειραματισμούς οπότε ψάχνω κάτι σίγουρο

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...