Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

ευχαριστω! ακομα και την 1η φορτιση να την κανω ετσι ή να το φορτισω κατευθειαν;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστω! ακομα και την 1η φορτιση να την κανω ετσι ή να το φορτισω κατευθειαν;

Με το που θα το ανοίξεις θα το δουλέψεις κανονικά μέχρι να πέσει όσο είπαμε. Επίσης στις φορτισεις προσωπικά το αφήνω εκτός wifi/data ώστε να φορτίσει "ανενόχλητο"

Link to comment
Share on other sites

ευθυμη τι 8α λεγες να βαζουμε στις υπογραφες μας τι φοραμε στο κινητο για γρηγορο reference των υπολοιπων?

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

ευθυμη τι 8α λεγες να βαζουμε στις υπογραφες μας τι φοραμε στο κινητο για γρηγορο reference των υπολοιπων?

Δεν έχεις άδικο καθόλου απλά αλλάζουν τόσο γρήγορα πλέον τα πράγματα στο xda (οπότε και οι δικές μας προτιμήσεις) που δεν ξέρω αν θα προλαβαίνω να ανανεώνω την υπογραφή μου :lol:

Πάντως αυτό που διαβάζω σχεδόν σε όλα τα νήματα στο xda είναι ότι με Franco είναι όλοι ευχαριστημένοι. Από rom υπάρχουν πλέον αρκετές καλές (εγώ έχω ξεχωρίσει CM, Xylon, AOKP, RasbeanJelly αλλά με battery drain όπως και η PA)

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω λοιπόν με ένα Mod το οποίο πολύ μου αρέσει, έιναι port από εδώ :http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1999125. και είναι μόνο για stock deodexed roms. ( AOSP)

 

Το φλασάρετε μέσω cmw recovery.

LINK: http://d-h.st/AWe

 

Αυτό το mod βελτιώνει τη λειτουργικότητα των ρυθμίσεων quick settings και προσθέτει νέες.

 

Χαρακτηριστικά:

- Πιέστε για να αλλάξετε άμεσα Wi-Fi και παρατεταμένο πάτημα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε Wi-Fi μενού ρυθμίσεων

- Πιέστε για να αλλάξετε άμεσα Mobile Data και πατήστε παρατεταμένα για να αποκτήσετε πρόσβαση σε Mobile Data μενού ρυθμίσεων

- Πιέστε για να αλλάξετε άμεσα BT και παρατεταμένο πάτημα για να αποκτήσετε πρόσβαση BT μενού ρυθμίσεων

- GPS: Πατήστε για εναλλαγή GPS και παρατεταμένο πάτημα για να αποκτήσετε πρόσβαση στην τοποθεσία μενού ρυθμίσεων

- Προσθήκη αυτόματης περιστροφής

- Προσθήκη έντασης ήχου (Πατήστε για να εμφανιστεί μέσα ρυθμιστικό έντασης και παρατεταμένο πάτημα για να αποκτήσετε πρόσβαση στο μενού ρυθμίσεων)

- Προσθήκη Screen Off

- Προσθήκη Φακός

- Προσθήκη Wifi AP

- Εφαρμογή Πίνακα Ελέγχου για να εμφανίσετε / αποκρύψετε εικονίδια

- Αναδιάταξη εικονιδίων, επιτρέποντάς αλλαγή στη σειρά που θέλετε να τοποθετηθεί (Η πρώτη δυνατότητα εναλλαγής θα πάει στην πρώτη θέση κλπ.)

Edited by BOYKIOY
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θα μεταβω αμεσα σε καποια ρομ μεχρι να φτιαξουν τα battery drains υπαρχει καποιο tongle / mod που να γυρναει απο 3g σε 2g με ενα κλικ?

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θα μεταβω αμεσα σε καποια ρομ μεχρι να φτιαξουν τα battery drains υπαρχει καποιο tongle / mod που να γυρναει απο 3g σε 2g με ενα κλικ?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.curvefish.widgets.network2g3gonoff&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jdXJ2ZWZpc2gud2lkZ2V0cy5uZXR3b3JrMmczZ29ub2ZmIl0.

Link to comment
Share on other sites

"It's shortcut(blame google for that) for network system settings which allows you change 2G-3G and data roaming mode with 2 clicks instead of 4" . θα θελα αν ξερετε καποιο αντιστοιχο που να το γυρναει με ενα κλικ οπως στις ρομ cm

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

"It's shortcut(blame google for that) for network system settings which allows you change 2G-3G and data roaming mode with 2 clicks instead of 4" . θα θελα αν ξερετε καποιο αντιστοιχο που να το γυρναει με ενα κλικ οπως στις ρομ cm

Βρε βάλε μια cm να δεις την υγεία σου!! Με franco είμαι πολύ καλά με μπαταρία, πιστεύω καλύτερα δεν γίνεται (εχω γίνει κουραστικός όλα τα ίδια γράφω :p). Κανένα battery drain μην το σκέφτεσαι καθόλου :)

Link to comment
Share on other sites

"It's shortcut(blame google for that) for network system settings which allows you change 2G-3G and data roaming mode with 2 clicks instead of 4" . θα θελα αν ξερετε καποιο αντιστοιχο που να το γυρναει με ενα κλικ οπως στις ρομ cm

 

Αυτο που σου έδειξα δεν σου κάνει? Θες να είναι ντε και καλά feature της rom?

 

@efthimis: man, με cm το σήμα του wifi είναι πρακτικά ανύπαρκτο.. πρέπει να είμαι σε απόσταση αναπνοής απτο router..

Link to comment
Share on other sites

@efthimis: man, με cm το σήμα του wifi είναι πρακτικά ανύπαρκτο.. πρέπει να είμαι σε απόσταση αναπνοής απτο router..

Πρέπει να είναι θέμα της ένδειξης και όχι του σήματος. Στο γραφείο που τυχαίνει να είμαι μακριά από router μου δείχνει σήμα μίας μπάρας αλλά το μέτρησα και είναι κομπλέ οι ταχύτητες (τόσο έβλεπα και με note2/s3).. Σπίτι είμαι κοντά σε router οπότε δεν έχω θέμα.. Δεν ξέρω, το μέτρησες ή σε "μπερδεύει" ίσως η ένδειξη??

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου έδειξα δεν σου κάνει? Θες να είναι ντε και καλά feature της rom?

 

@efthimis: man, με cm το σήμα του wifi είναι πρακτικά ανύπαρκτο.. πρέπει να είμαι σε απόσταση αναπνοής απτο router..

 

δεν ειναι το 8εμα μας να ειναι feature της rom αλλα να κανεις τη δουλεια σου με ενα κλικ οπως ειναι στις εκαστοτε roms . αν εχετε κατι υποψην εκτος rom ριχτε το!

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το 8εμα μας να ειναι feature της rom αλλα να κανεις τη δουλεια σου με ενα κλικ οπως ειναι στις εκαστοτε roms . αν εχετε κατι υποψην εκτος rom ριχτε το!

 

Μην το ψαχνεις δεν υπάρχει κάτι δυστυχώς. Επίσης το καλό με τη cm είναι ότι κάνει force 3G ενώ το κινητό έχει διπλή λειτουργία. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για force 3G είναι να πληκτρολογησεις *#*#4636#*#* και από το phone information να το επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Απορία ίσως και χαζή......στο κάτω μέρος έχει 4 συντομέυσεις εκτός από αυτή του κεντρικού μενού, υπάρχει περίπτωση να περάσουμε και άλλες σε stock όμως μορφή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Απορία ίσως και χαζή......στο κάτω μέρος έχει 4 συντομέυσεις εκτός από αυτή του κεντρικού μενού, υπάρχει περίπτωση να περάσουμε και άλλες σε stock όμως μορφή

Ναι μπορείς! Οι roms (aokp, pa, etc) που το επιτρέπουν έχουν την δυνατότητα να προσθέσεις κι άλλα πλήκτρα και να ορίσεις τι θα ανοίγει με το πάτημα όπως επίσης και λειτουργία παρατεταμενου πατηματος.. Βασικα ότι θες μπορείς να κάνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς! Οι roms (aokp, pa, etc) που το επιτρέπουν έχουν την δυνατότητα να προσθέσεις κι άλλα πλήκτρα και να ορίσεις τι θα ανοίγει με το πάτημα όπως επίσης και λειτουργία παρατεταμενου πατηματος.. Βασικα ότι θες μπορείς να κάνεις :)

Βασικά πρέπει να ρίξω πρώτα από όλα πολύ μελέτη από ότι κατάλαβαίνω για το πως και ποια rom πρεπει να περάσω :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να ρίξω πρώτα από όλα πολύ μελέτη από ότι κατάλαβαίνω για το πως και ποια rom πρεπει να περάσω :)

Βασικά δεν πρέπει να ρίξεις μελέτη αλλά να δοκιμάζεις την μία πίσω από την άλλη και φυσικά ότι feedback μπορείς να αντλείς από xda και λιγάκι από εμάς :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mε franco r14 kernel η μπαταρια εχει διορθωθει απιστευτα! Ολη μερα με βαρια χρηση (games,browsing,youtube) και η μπαταρια απο 100% ειναι τωρα 72% !! Ο τυπος και απο το galaxy nexus ηταν τρομερος, δεν περιμενα τιποτα λιγοτερο :)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί έβγαλε και την r15 έκδοση του kernel.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι θέμα της ένδειξης και όχι του σήματος. Στο γραφείο που τυχαίνει να είμαι μακριά από router μου δείχνει σήμα μίας μπάρας αλλά το μέτρησα και είναι κομπλέ οι ταχύτητες (τόσο έβλεπα και με note2/s3).. Σπίτι είμαι κοντά σε router οπότε δεν έχω θέμα.. Δεν ξέρω, το μέτρησες ή σε "μπερδεύει" ίσως η ένδειξη??

 

Χεχεχεχε όχι ρε μαν δεν ήταν μόνο η ένδειξη, στο μπάνιο πχ έπιανα 3 μπάρες και ημουν μια χαρά και με την cm έπιανα 0-1 και κοβόταν συνεχώς. Έτρεξα και το opensignal για να δω την δύναμη του wifi και ήταν όντως dead.

Έπειτα από κάποιες δοκιμές έβγαλα το opensignal και το wifi ήταν πλέον κομπλέ.. Δεν ξέρω.. όπως και ναχει όμως θα την βγάλω την cm και θα βάλψ πάλι rasbeanjelly!:D

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχε όχι ρε μαν δεν ήταν μόνο η ένδειξη, στο μπάνιο πχ έπιανα 3 μπάρες και ημουν μια χαρά και με την cm έπιανα 0-1 και κοβόταν συνεχώς. Έτρεξα και το opensignal για να δω την δύναμη του wifi και ήταν όντως dead.

Έπειτα από κάποιες δοκιμές έβγαλα το opensignal και το wifi ήταν πλέον κομπλέ.. Δεν ξέρω.. όπως και ναχει όμως θα την βγάλω την cm και θα βάλψ πάλι rasbeanjelly!:D

Όντως περίεργο, λες να φταίει τελικά το opensignal?? Who knows!! Λοιπόν κάνε μια καλή παλικαριά και τρέξε rasbeanjelly με κάποιο franco (14 ή 15) και δώσε feedback γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για testing αυτές τις μέρες... Βασικά για την μπαταρία με ενδιαφέρει να μου πεις πως τα πάει, ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλημέρα :D

Link to comment
Share on other sites

Όντως περίεργο, λες να φταίει τελικά το opensignal?? Who knows!! Λοιπόν κάνε μια καλή παλικαριά και τρέξε rasbeanjelly με κάποιο franco (14 ή 15) και δώσε feedback γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για testing αυτές τις μέρες... Βασικά για την μπαταρία με ενδιαφέρει να μου πεις πως τα πάει, ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλημέρα :D

 

Done, το drain είναι λογικό, λιγότερο μάλιστα από ότι με CM, ενδεικτικά έφτασα τις 5 και κάτι ώρες σχεδόν on screen, κάτι που όμως το πετύχαινα πάνω κάτω και σε στοκ μορφή..;)

Link to comment
Share on other sites

Done, το drain είναι λογικό, λιγότερο μάλιστα από ότι με CM, ενδεικτικά έφτασα τις 5 και κάτι ώρες σχεδόν on screen, κάτι που όμως το πετύχαινα πάνω κάτω και σε στοκ μορφή..;)

Ναι κι εγώ τελικά την πέρασα το μεσημεράκι και δείχνει όντως αρκετά βελτιωμένη καθαρά λόγω franco από ότι καμία εβδομάδα πριν στο θέμα της μπαταρίας.. Φωτεινότητα σε τι επίπεδο έχεις??

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι κολλημενος μονο στο τοπικ του φρανκο εσεις που περιπλανιεστε απο ρομ σε ρομ που λενε οι μαγκες οτι οφειλεται το drain τους?

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτή την εφαρμογή την έχετε δει ?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.franco.kernel

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...