Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Aπό την πρώτη ώρα εγώ. Ο λόγος που το κάνω είναι διότι το πειράζω πολύ το κινητό,. Αν και σε στοκ ρομ, θελω να βγάλω διάφορα apps που δέν χρησιμοποιώ ( currents, earth,magazines) ,να βάλω τον root explorer ( FILE MANAGER) και mods που έχω δημιουργήσει καθώς και να δοκιμάσω διάφορους kernel οι οποίοι αυξάνουν την απόδοση η την μπαταρία η την ανταπόκριση της συσκευής.

Όσον αφορά την διαγραφή των apps που δεν χρειάζεσαι καλός και τα διαγράφεις .

Με OC KERNELS μην ασχοληθείς καθολου αφενός ειναι πολύ νωρίς ακόμα και αφετέρου το μόνο που κάνουν είναι να αποσταθεροποιούν την συσκευή και δημιουργούν επιπλέον drain στην μπαταρία οπότε μακρια... αν θελεις την κρατάς την συμβουλή μου αν οχι ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα;)

Μην μασάς απ αυτά που υπόσχονται οι διάφοροι (DEVS) για αυξημένες επιδόσεις και αποδόσεις ,σε κάποιους θα δεις λίγο καλύτερη μπαταρία αλά μεχρι εκεί.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά την διαγραφή των apps που δεν χρειάζεσαι καλός και τα διαγράφεις .

Με OC KERNELS μην ασχοληθείς καθολου αφενός ειναι πολύ νωρίς ακόμα και αφετέρου το μόνο που κάνουν είναι να αποσταθεροποιούν την συσκευή και δημιουργούν επιπλέον drain στην μπαταρία οπότε μακρια... αν θελεις την κρατάς την συμβουλή μου αν οχι ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα;)

Μην μασάς απ αυτά που υπόσχονται οι διάφοροι (DEVS) για αυξημένες επιδόσεις και αποδόσεις ,σε κάποιους θα δεις λίγο καλύτερη μπαταρία αλά μεχρι εκεί.

 

Δέν με κατάλαβες, απλά του εξηγώ για ποιό λόγο τα έχω κάνει και παραδέιγματα. Όσο για τα άλλα , ευτυχώς έχω αρκετή εμπειρία στο android και καταλαβαίνω τι έιναι σωστό και τι όχι.

 

Για τα kernels, θεωρώ απαράιτητη προυπόθεση την αλλαγή τους για διάφορουσ λόγους (σταθερότητα, κολλήματα, χρώματα, κατανάλωση κτλ) Όποιος θέλει να μεΊνει με στοκ, καλώς να μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Aπό την πρώτη ώρα εγώ. Ο λόγος που το κάνω είναι διότι το πειράζω πολύ το κινητό,. Αν και σε στοκ ρομ, θελω να βγάλω διάφορα apps που δέν χρησιμοποιώ ( currents, earth,magazines) ,να βάλω τον root explorer ( FILE MANAGER) και mods που έχω δημιουργήσει καθώς και να δοκιμάσω διάφορους kernel οι οποίοι αυξάνουν την απόδοση η την μπαταρία η την ανταπόκριση της συσκευής.

 

Ευχαριστώ. Απ' ότι βλέπεις στην υπογραφή μου κι εγώ έχω 'ξεσκίσει' το Desire, έχω αλλάξει/πειράξει οτιδηπότε μπορείς, οπότε δεν υπάρχει ούτε φόβος ούτε τίποτα τίποτα άλλο που να με κρατήσει, να μην πειράξω και το N4.

 

Απ' όσα διαβάζω, ο περισσότερος κόσμος είναι με τον kernel του franco, σωστά;

Κι εσείς εδώ μέσα, αυτόν χρησιμοποιείτε;

 

 

Ps. Root explorer, Titanium Backup & ADfree, οι πρώτες εφαρμογές που γίνονται εγκατάσταση στη συσκευή. :p

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

το τοπικ του franco εχει παρει φωτια με καλα σχολια για τον τελευταιο του κερνελ ο οποιος βελτιωνει αισθητα το drain της μπαταριας...και να φανταστειτε ακομα δεν εχει ασχοληθει με UnderVoltaging...

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

το τοπικ του franco εχει παρει φωτια με καλα σχολια για τον τελευταιο του κερνελ ο οποιος βελτιωνει αισθητα το drain της μπαταριας...και να φανταστειτε ακομα δεν εχει ασχοληθει με UnderVoltaging...

Και πως να μην έχει πάρει φωτιά?? Να 'ναι καλά το παιδί μας δίνει τόσο καλούς κερνελς και ειδικά τώρα στο n4. Πάντως αυτό δείχνει ότι λίγο καλύτερη δουλειά να είχε γίνει από Google θα ήταν όλα πολύ καλά εξ' αρχής αλλά μάλλον όλα έγιναν βιαστικά. Τώρα μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημενος αφού με Franco r13 και Aokp βλέπω 4,5-5 ωρίτσες screen on να έρχονται αβίαστα μέσα στην μέρα :)

Link to comment
Share on other sites

ποια αοκπ φορτωσες γιατι εχω χασει την μπαλα με τις ρομς που ξεφυτρωσαν!

Αυτή εδώ πέρασα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2025939

 

Πριν λίγο όμως πέρασα και την Cyanogenmod nightly η οποία δείχνει πολύ καλή μπαταρία επίσης (ίσως καλύτερη από aokp).. Από αυτή περισσότερα αύριο όμως :-)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020859

Link to comment
Share on other sites

Και πως να μην έχει πάρει φωτιά?? Να 'ναι καλά το παιδί μας δίνει τόσο καλούς κερνελς και ειδικά τώρα στο n4. Πάντως αυτό δείχνει ότι λίγο καλύτερη δουλειά να είχε γίνει από Google θα ήταν όλα πολύ καλά εξ' αρχής αλλά μάλλον όλα έγιναν βιαστικά. Τώρα μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημενος αφού με Franco r13 και Aokp βλέπω 4,5-5 ωρίτσες screen on να έρχονται αβίαστα μέσα στην μέρα :)

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται καποιος να εχει τετοιο on screen time:wacko: Εγω ειμαι με stock rom και franco r13 και εχω περιπου 3 ωρες on screen time.Κανω κατι λαθος?Δεν εχω καποια εφαρμογη που να προκαλει baterry drain.Εχεις να μου προτινεις κατι?:)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται καποιος να εχει τετοιο on screen time:wacko: Εγω ειμαι με stock rom και franco r13 και εχω περιπου 3 ωρες on screen time.Κανω κατι λαθος?Δεν εχω καποια εφαρμογη που να προκαλει baterry drain.Εχεις να μου προτινεις κατι?:)

Το πιο σημαντικό όλων είναι η φωτεινότητα. Αν το έχεις στο αυτοματο τότε είσαι σε καλό δρόμο. Από εκεί και πέρα πρέπει σίγουρα να έχεις κάνει προσεκτική επιλογή εφαρμογών ώστε να μην έχεις κάποια εφαρμογή να "ξυπνα" την συσκευή ενώ είναι σε αδράνεια. Επίσης η χρήση του δικού μου είναι σε wifi. Το data σίγουρα κατεβάζει πιο γρήγορα την μπαταρία... Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ :)

 

Και για του λόγου το αληθές (CyanoGen+Franco r13), με λίγη χρήση 3G το πρωί (που καταπίνει αρκετά την μπαταρία) και το υπόλοιπο σε wifi, auto brightness setting..

Screenshot_2012-12-13-15-11-13.png

 

Screenshot_2012-12-13-15-19-41.png

 

Νομίζω έχει αρχίσει και βελτιώνεται η κατάσταση :D

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Να ανεβάσουμε και κανα shot?:lol:

 

https://www.dropbox.com/s/gmrnyjt3686p89y/Screenshot_2012-12-13-21-15-56.png

Edited by Vercetti13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μικρή μας παρέα :p

Δοκίμασε κάνεις τον νέο Franco r14? Δεν τολμώ να πειράξω την συσκευή από το σετακι που έχω τώρα αφού η μπαταρία τα πάει άριστα.. Χθες είδα σχεδόν 4 ώρες και το έβαλα για φόρτιση στο 30% περίπου οπότε θα πήγαινε αβίαστα στις 5+ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μικρή μας παρέα :p

Δοκίμασε κάνεις τον νέο Franco r14? Δεν τολμώ να πειράξω την συσκευή από το σετακι που έχω τώρα αφού η μπαταρία τα πάει άριστα.. Χθες είδα σχεδόν 4 ώρες και το έβαλα για φόρτιση στο 30% περίπου οπότε θα πήγαινε αβίαστα στις 5+ :D

 

Εγώ από το πρωί. Έιμαι με 87% με 3 ώρες και 42 λεπτά:happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από το πρωί. Έιμαι με 87% με 3 ώρες και 42 λεπτά:happy::happy:

Με το τσιγκέλι θα σας τα βγάζουμε!! :p

Πες καλέ τι φοράς από rom/kernel! Την στιγμή που σου γράφω είμαι στα ίδια με εσένα αλλά μάλλον ξυπνάω καμιά ωρίτσα νωρίτερα lolol

Πάντως το θέμα με την μπαταρία, που ήταν και ο μεγαλύτερος φόβος μου, δείχνει να περνάει στην ιστορία, κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites

Me franko 14 και στοκ ρομ. Έχει βάλει και τα tweaks για το χρώμα, οπότε έιναι μια χαρά τώρα. Με την μπαταρία καλά τα πάμε, μια μέρα άνετα την βγάζει με νορμάλ χρήση. Λίγο wifi, κανα τηλέφωνο-μήνημα,λιγο φλασάρισμα κτλ .

 

Εμένα άλλα προβλήματα με απασχολούν, όπως το ανεπαίσθητο αλλά ενοχλητικό μέν βουίσμα την ώρα που μιλάς στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Me franko 14 και στοκ ρομ. Έχει βάλει και τα tweaks για το χρώμα, οπότε έιναι μια χαρά τώρα. Με την μπαταρία καλά τα πάμε, μια μέρα άνετα την βγάζει με νορμάλ χρήση. Λίγο wifi, κανα τηλέφωνο-μήνημα,λιγο φλασάρισμα κτλ .

 

Εμένα άλλα προβλήματα με απασχολούν, όπως το ανεπαίσθητο αλλά ενοχλητικό μέν βουίσμα την ώρα που μιλάς στο τηλέφωνο.

Βουισμα?? Δεν έχω παρατηρήσει κάτι για να είμαι ειλικρινής.. Ούτε από τηλέφωνο ούτε από ακουστικά hands free

Link to comment
Share on other sites

Βουισμα?? Δεν έχω παρατηρήσει κάτι για να είμαι ειλικρινής.. Ούτε από τηλέφωνο ούτε από ακουστικά hands free

 

όχι από το ηχέιο πίσω η με τα handfree αλλά από το ακουστικό.

 

http://www.phonearena.com/news/Google-Nexus-4-owners-are-getting-buzzed...from-the-earpiece-that-is_id36956

 

http://forums.androidcentral.com/google-nexus-4/234461-nexus-4-owners-you-sure-you-dont-have-any-buzzing-noises-earpiece.html

Edited by BOYKIOY
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ακόμα με την 13 και λέω να το αφήσω λίγο γιατί πολύ σκάλισμα έχει πέσει από την αρχή και νοιώθω πως δεν το έχω χαρεί όσο θα έπρεπε :p.
Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι το κινητο το περιμενω 19 του μηνος με ενα φιλο απο αμερικη κ ειχα πει να το αφησω κανα μηνα με ολα στοκ για να δω τι παιζει/φαω τα μουτρα μου και μετα να δοκιμασω ρομς/κερνελς αλλα με τη φορα που εχει παρει ο φιλος φρανκο δεν το βλεπω πολυ πιθανο το σεναριο...

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι το κινητο το περιμενω 19 του μηνος με ενα φιλο απο αμερικη κ ειχα πει να το αφησω κανα μηνα με ολα στοκ για να δω τι παιζει/φαω τα μουτρα μου και μετα να δοκιμασω ρομς/κερνελς αλλα με τη φορα που εχει παρει ο φιλος φρανκο δεν το βλεπω πολυ πιθανο το σεναριο...

Την ποσταρα και δίπλα στην "Διαθεσιμότητα", κοίτα πως πάει με Franco η μπαταρία :)

Screenshot_2012-12-15-12-22-56.png

 

Μπορείς να μείνεις ένα μήνα stock? Καμιά εβδομάδα ίσως να τα καταφέρεις αλλά μήνα δεν νομίζω :p

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Την ποσταρα και δίπλα στην "Διαθεσιμότητα", κοίτα πως πάει με Franco η μπαταρία :)

http://db.tt/tn3dUMxA

 

Μπορείς να μείνεις ένα μήνα stock? Καμιά εβδομάδα ίσως να τα καταφέρεις αλλά μήνα δεν νομίζω :p

 

Βδομάδα;

Εγώ σου λέω ότι έχει ήδη κατεβασμένα τα απαραίτητα αρχεία στο pc του: 4in1 tool για root, kernel, rom... :p

Μέσα στο 24ώρο το κινητό του θα είναι χωρίς εγγύηση, λόγω πειράγματος. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Βδομάδα;

Εγώ σου λέω ότι έχει ήδη κατεβασμένα τα απαραίτητα αρχεία στο pc του: 4in1 tool για root, kernel, rom... :p

Μέσα στο 24ώρο το κινητό του θα είναι χωρίς εγγύηση, λόγω πειράγματος. ;)

Unlock bootloader, root & cwm με την πρώτη ενεργοποίηση.. Μετά μένει μακριά από usb υπολογιστή για αρκετές μέρες και γίνονται ευλαβικά οι φορτίσεις.. Κατέβασμα αρχείων μόνο από το κινητό για να κάνει η μπαταρία τους κυκλους της με ασφάλεια.. Ναι είμαι υποχόνδριος και είμαι καλά :p:p lolol!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά μένει μακριά από usb υπολογιστή για αρκετές μέρες και γίνονται ευλαβικά οι φορτίσεις..

 

Συγγνωμη για το off topic αλλα εγω ηξερα πως ειναι καλυτερα για την μπαταρια να την φορτιζεις απο το usb του υπολογιστη...!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για το off topic αλλα εγω ηξερα πως ειναι καλυτερα για την μπαταρια να την φορτιζεις απο το usb του υπολογιστη...!!:wacko:

Δεν έχεις άδικο,θεωρητικά πάντα, θα κάνει όμως 2 μέρες να την φορτίσει και δεν υπερβάλλω καθόλου (άντε λιγάκι :p) ! Η θεωρία λοιπόν λέει ότι αν η μπαταρία φορτίζει με αργό τρόπο τοτε είναι καλό για την επιμήκυνση της ζωής της αλλά πραγματικά δεν είναι πρακτικό από το usb του υπολογιστή μας.. Θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να φορτίζουμε τις συσκευές μας με τον εργοστασιακό φορτιστή που τις συνοδεύει :)

 

Πέρασα και την PA πριν από λίγο και μου άρεσε ο τρόπος που μπορείς να αλλάξεις το ui (density, tablet mode, etc) αλλα και το per app color αλλά είδα battery drain και επέστρεψα στο backup μου (cm+franco)

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή αύριο θα το εχω στα χέρια μου για πείτε ποια θεωρείτε ότι είναι η σωστή διαδικασία φόρτισης και για πόσες φορές ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή αύριο θα το εχω στα χέρια μου για πείτε ποια θεωρείτε ότι είναι η σωστή διαδικασία φόρτισης και για πόσες φορές ?

Καλό είναι να το αφήσεις να πέφτει μέχρι 15-20% και μετά πρίζα μέχρι πλήρη φόρτιση. Στην συνέχεια πάλι εκφορτιση μέχρι πάλι 15-20% και πίσω στην πρίζα :).. Καλό είναι να το κάνεις 3-4 φορές, εγώ το κάνω και λίγες παραπάνω. Πάντως από ότι είδα στο δικό μου θέλει καμιά 10αρια φορτισεις μέχρι να πάρει τα πάνω της η μπαταρία. Με το καλό να σου έρθει και να το χαρείς :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...