Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ερχόμενος απο r15 σε r20 franco (rom cm 10.1) η μπαταρια είναι στα ιδια καλα επιπεδα αλλα το κινητο ειναι γενικα πολυ smooth κ snappy την προτεινω ανεπιφύλακτα!!
Link to comment
Share on other sites

Ερχόμενος απο r15 σε r20 franco (rom cm 10.1) η μπαταρια είναι στα ιδια καλα επιπεδα αλλα το κινητο ειναι γενικα πολυ smooth κ snappy την προτεινω ανεπιφύλακτα!!

Λες να τα έφτιαξε τα πράγματα?? Μέχρι και 19 που δοκίμασα κάτι με "χαλουσε" και είμαι από χθες με rasbeanjelly + franco r15 και πάρα πολύ ικανοποιημένος (πέρασα και mod για nav keys 36dpi). Θα τον δοκιμάσω κι εγώ αφού διαβάσω και κάνα σχόλιο στο νήμα του, thanks for the feedback ;)

 

Τα παιδιά με τις Minco πως τα πάνε???

Link to comment
Share on other sites

Ερχόμενος απο r15 σε r20 franco (rom cm 10.1) η μπαταρια είναι στα ιδια καλα επιπεδα αλλα το κινητο ειναι γενικα πολυ smooth κ snappy την προτεινω ανεπιφύλακτα!!

 

Στην r 18 end r19 υπήρχαν παράπονα για την μπαταρία...

Αρα στην r20 αυτό έφτιαξε...

Την cm 10.1 πως την βλέπεις???

Ακούω επίσης καλές κριτικές και για την xylon...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Στην r 18 end r19 υπήρχαν παράπονα για την μπαταρία...

Αρα στην r20 αυτό έφτιαξε...

Την cm 10.1 πως την βλέπεις???

Ακούω επίσης καλές κριτικές και για την xylon...

Μόλις πέρασα την r20, να δούμε πως θα τα πάει!! Νίκο xylon, cm, rasbeanjelly, aokp με Franco δουλεύουν όλες το ίδιο καλά θα έλεγα... Κάνεις root κι αρχίζεις τα παιχνίδια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα δοκιμασει τις ενδιαμεσες (r18 19 κτλπ) αλλα η μπαταρια μου ειναι στα επιπεδα r15...Η cm μαρεσει που ειναι κοντα στην στοκ με καποια εξτρα...και απο themes για την theme engine checkaρετε το alpha blue (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1881702) απλα το λατρευω :D Edited by loki_7251
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την r20, να δούμε πως θα τα πάει!! Νίκο xylon, cm, rasbeanjelly, aokp με Franco δουλεύουν όλες το ίδιο καλά θα έλεγα... Κάνεις root κι αρχίζεις τα παιχνίδια!

 

Απο πέμπτη...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα RasbeanJelly δεν μ αρεσε καθολου...Λιγες ρυθμισεις κ μερικα bugs sta settings...Μαλλον θα μεινω με Xylon + Matr1x Kernel η Faux + Την εφαρμογη του...εκτος κ αν τρελαθω με CodeFireX Rom που θα βαλω τωρα...αυτα απο μενα!
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα RasbeanJelly δεν μ αρεσε καθολου...Λιγες ρυθμισεις κ μερικα bugs sta settings...Μαλλον θα μεινω με Xylon + Matr1x Kernel η Faux + Την εφαρμογη του...εκτος κ αν τρελαθω με CodeFireX Rom που θα βαλω τωρα...αυτα απο μενα!

 

Δώσε πληροφορίες για codefire x ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Την cm 10.1 πως την βλέπεις???

 

Μια χαρά τρέχει η CM συγκρίνοντας με την αντίστοιχη στο Galaxy S του αδερφού μου, αλλά και με την έκδοση που έτρεχα στο Desire.

Το μόνο που δεν βρήκα και μου άρεσε πολύ, ήταν η επιλογή για αλλαγή wallpaper στο lockscreen. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι στην 4.2.1 το lockscreen έχει πολλές οθόνες και γι' αυτό δεν το πρόσθεσαν, ή καλύτερα, το αφαίρεσαν...

Κατά τ' άλλα, καθόλου lag και ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα, στις ~25 ώρες που την χρησιμοποιώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

με r20 και minco μου εβγαλε 19 ωρες χτες με 3g / wifi ανοιχτα whatsapp gmail viber facebook latittude να συγχρονιζουν συνεχως. επειδη γενικα με franco πετυχαινω επιδοσεις θελω απο την rom το κατι διαφορετικο το οποιο δεν το ειδα με στη minco . νομιζω θα γυρισω σε cm10.1 που εχει τα 2g/3g switch και προπαντων rom manager support για να με ενημερωνει ποτε βγαινει Update και να το κανει μονο του

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πού ακριβώς αποθηκεύεται το backup από το CW recovery;

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει folder με ονομασία clockworkmod κάπου; :confused:

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πού ακριβώς αποθηκεύεται το backup από το CW recovery;

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει folder με ονομασία clockworkmod κάπου; :confused:

Υπάρχει ένας φάκελος clockworkmod αλλά δεν έχει μέσα τα backups. Και μένα με ενοχλει αυτό αφού μπορώ να διαχειριστω τα backups μόνο από recovery..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας φάκελος clockworkmod αλλά δεν έχει μέσα τα backups. Και μένα με ενοχλει αυτό αφού μπορώ να διαχειριστω τα backups μόνο από recovery..

 

 

Εύθυμη ρίξε μια ματιά μήπως τα πάει στη διαδρομή

data

media

clock work

όπως το GN?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εύθυμη ρίξε μια ματιά μήπως τα πάει στη διαδρομή

data

media

clock work

όπως το GN?

Γεια σου βρε Μάνο παλικάρι!! Ναι εκεί το έχει άλλα μιας κι εγώ δεν το κατέχω καλά το όλο πράγμα υπάρχει περίπτωση ολόκληρο backup με 70 εφαρμογές να είναι μόνο 45MB??? Γιατί ένα backup που είδα εκεί μέσα (δικό μου από 24Dec)είναι μόνο 45mb (σε όλα τα galaxy ήταν κοντά στα 500mb το backup)... Χρόνια πολλά και για την γιορτή σου!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βρε Μάνο παλικάρι!! Ναι εκεί το έχει άλλα μιας κι εγώ δεν το κατέχω καλά το όλο πράγμα υπάρχει περίπτωση ολόκληρο backup με 70 εφαρμογές να είναι μόνο 45MB??? Γιατί ένα backup που είδα εκεί μέσα (δικό μου από 24Dec)είναι μόνο 45mb (σε όλα τα galaxy ήταν κοντά στα 500mb το backup)... Χρόνια πολλά και για την γιορτή σου!!

 

 

Κατ αρχήν ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά!! :-)

Όσο για το backup δεν είναι τόσο λίγο,εμένα στο GN είναι περίπου 900mp

Πάτα στο clockwork και κοίτα properties

Αν είναι πάνω απο 45 που λες τότε

κοίτα αν σου έχει κ 1 φάκελο blops μέσα στο cwm

Όπως κ να έχει κάνε copy paste όλο το cwm να το έχεις στο pc

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω κι εγω Μανο, πολυ χρησιμο αυτο.

Παιδες, για να περασω το Franco Kernel πρεπει ναμαι deodexed?

Exω στοκ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, την περνας κανονικα σε stock rom, αρκει να εχεις unlocked bootloader φυσικα.

 

Εβαλα κι εγω σημερα r20, να δω μηπως εχει καμια διαφορα, αλλιως πισω σε r15, για καλυτερο battery life χωρις το μικρο lagging που ειχανε οι r18/r19. Μεχρι και με τον stock kernel, ητανε πιο smooth. Βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια, ειμα unlocked και rooted.

Χρησιμοποιω το recovery?

Πως το κανατε εσεις?

Πας στο recovery και κάνεις install zip from sd card. Έχει κατεβάσει εν τω μεταξύ το zip αρχείο στην κάρτα σου (δεν το κάνεις unzip), το εντοπίζεις και πατάς install zip.. Δεν έχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνεις. Συνήθως (κι εγώ παλιότερα) έκανα wipe cache & wipe dalvik cache αλλά ο ίδιος ο Franco έγραψε ότι δεν χρειάζεται αφού καμιά από τις 2 cache δεν σχετίζεται με τον kernel

 

Επίσης πρέπει να περάσεις και μια custom recovery για να το κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια, ειμα unlocked και rooted.

Χρησιμοποιω το recovery?

Πως το κανατε εσεις?

 

Εγω προσωπικα, flashαρω τον kernel χειροκινητα, μεσω terminal σε mac. Μπορεις επισης να κατεβασεις την εφαρμογη του franco για αμεσω ελεγχο του τελευταιου kernel, και απλο αυτοματο flashαρισμα κατευθειαν απο την συσκευη σου. Franco kernel updater.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλο φαινεται.

Recovery εχω το ClockWorkmod οποτε ειμαστε οκ.

Ευχαριστω παιδες.|

Ναι, εχω υποψην μου την εφαρμογη αν και αργει να τα βαλει εκει και το xda το ξεψαχνιζω οποτε ενημερωνομαι!

Παρολαυτα ευκολια ειναι αλλα με 3 ευρω θα το σκεφτω..

Link to comment
Share on other sites

Η γλύκα του να φλασαρεις manually νομίζω δεν υποκαθισταται από καμιά εφαρμογή :p!! Προσωπικά φλασάρω on the go σχεδόν παντού.. Από Μετρο μέχρι το super market lolol!!
Link to comment
Share on other sites

Εύθυμη ρίξε μια ματιά μήπως τα πάει στη διαδρομή

data

media

clock work

όπως το GN?

 

Χρόνια πολλά και από μένα για τη γιορτή σου, Μάνο.

Το post σου χρήσιμο, και όπως έγραψε και ο Ευθύμης κι εμένα τα 2 backup που είχα πάρει είναι μικρά, ~46Mb το καθένα.

Yπάρχει βέβαια και ο φάκελος blobs όπως έγραψες, και είναι γεμάτος με αριθμητικούς φακέλους. Λογικά εκεί μέσα είναι τα αρχεία και των 2 backup μου. Εγώ δυστυχώς έψαχνα ακόμη και με το Search του Root Explorer στο path /sdcard!!! :p

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω όλους σας, είναι ότι κάνοντας δεξί κλικ με τον Root Explorer και επιλέγοντας Properties για να δω τί χώρο δεσμεύει το blobs, μένει αιώνες στο Calculating. Παρατήρησα επίσης ότι όταν την 1η μέρα περνούσα τα περιεχόμενα της sdcard του Desire μου, από το pc στο N4, για αρχεία χωρητικότητας ~1.5Gb χρειαζόταν κάνα 10λεπτο.

Είναι λογική τέτοια μεγάλη διάρκεια για εγγραφή αρχείων ή μπορεί να έχω κάποιο πρόβλημα; Ξαναγράφω, αντιγραφή αρχείων από το pc στο N4, όχι από usb (Desire σε pc) σε usb (pc σε N4)..

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...