Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μια μικρή βοήθεια.

 

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα κάποιο link για stock rom Ελληνική, για τηλ. αγορασμένο από Vodafone να την βάλω μέσω ODIN γιατί πρέπει να πάω το κιν. για επισκευή. Το οποίο παρουσιάζει ένα περίεργο θέμα. Μετά από πτώση, μερικές φορές, στο ντούκου κλείνει και μετά κάνει επανεκκίνηση και στα μισά του SAMSUNG logo ξανά το ίδιο. Μέχρι να βγάλω τη μπαταρία, να το αφήσω ένα 10λεπτο και να ανοίξει. Αν φορτωθεί η CPU ξανά το ίδιο. Και μόλις ανοίξει έχει φάει τη μισή μπαταρία. Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είμαι από Αθήνα. Το θέμα είναι ότι και από ebay έλεγε γνήσια αλλά δεν είναι. Και στο skroutz πάλι δε μπορώ να το ξέρω. Ρώτησα μήπως κάποιος πήρε από κάπου και του βγήκε καλή.

Έχει 2 εκδόσεις μπαταρία L1, F1 δεν ξέρω αν έχω NFC το μοντέλο μου γράφει στο κουτί GT-I8190 .Ποια μπαταρία έχει συμβατότητα;

 

Καλησπέρα φίλε. Είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα, με τη διαφορά ότι και τις 2 φορές που αγόρασα από το ebay, η μπαταρία δεν κρατούσε ούτε 3ωρο.

Αγόρασα από το E-Shop και ησύχασε το κεφάλι μου.

Καλές γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,πήρα από το ebay,Ευρώπη,όλα μια χαρά.Εκείνο που πρέπει να δεις είναι ημερομηνία παραγωγής,αυτή που πήρα είναι ένατος του 2014.Είχα πάρει από Ελλάδα παραγωγή αρχές 2013 και κράτησε δυο μήνες.Δυο επιλογές έχεις,ή από το ebay που να λέει όμως παραγωγή 14,η από Ελλάδα,αφού πάρεις τηλέφωνο και ρωτήσεις την ημερομηνία παραγωγής.Αυτά από εμένα,διότι αφού έπαθα έμαθα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα φίλε.Αγόρασα από ebay,Ευρώπη και όλα καλά.Η μπαταρία που πήρα είναι παραγωγή ένατος του 14,είχα πάρει από Ελλάδα παραγωγή αρχές 13 και πέρασα περίπου 2 μήνες.Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι παίζει ρόλο ο χρόνος παραγωγής,μπορεί να είμαι λάθος,αλλά εγώ αυτό πιστεύω.Η γνώμη μου είναι ή θα πάρεις από ebay που θα γράφει ημερομηνία παραγωγής ή από Ελλάδα,αφού πάρεις πρώτα τηλέφωνο για την ημερομηνία.Αυτό σε κάποιους φίλους μπορεί να φανεί παράξενο,ή και λάθος.Τεχνικά όμως τα ιόντα λιθίου που περιέχει η μπαταρία,διάβαζα κάπου,ότι καταστρέφονται,άμα μείνουν αδρανή για πολύ καιρό.Βέβαια αυτό ισχύει για μπαταρία που έχει φορτιστεί,έστω μια φορά.Μη μου πει κανείς ότι αυτές που παίρνουμε δεν έχουν φορτίο,αν δεν έχουν μείνει πολύ καιρό.Αυτά. Καλές γιορτές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω κατι περιεργο

Οταν καλουν καποιοι συγκεκριμενοι αριθμοι δεν με ακουνε ουτε τους ακουω

σα να κολλαει ολο το τηλεφωνο

Αν τους καλεσω εγω ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το μινι και μου κάνει το εξής τις τελευταιες μερες. Ειναι φορτιζμενο κανω μια δυο κλησεις και μετα σβήνει, παω να το ανοιξω και με το που παει να ανοιξει σβηνει πάλι και αυτο συμβαίνει συνέχεια με το που παει να ανοιξει σβηνει. Με αποτελεσμα να μην εχω τηλεφωνο στην ουσια.

Είναι π΄ροβλημα μπαταριαςλέτε ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Στο επιτραπέζιο ρολόι, έχω την εικόνα του ημερολογίου για τον τρέχοντα μήνα. Μπορώ να δω τον επόμενο, τον προηγούμενο ή να μεταφερθώ σε όποιον επιθυμώ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το μινι και μου κάνει το εξής τις τελευταιες μερες. Ειναι φορτιζμενο κανω μια δυο κλησεις και μετα σβήνει, παω να το ανοιξω και με το που παει να ανοιξει σβηνει πάλι και αυτο συμβαίνει συνέχεια με το που παει να ανοιξει σβηνει. Με αποτελεσμα να μην εχω τηλεφωνο στην ουσια.

Είναι π΄ροβλημα μπαταριαςλέτε ή κάτι άλλο;

 

Μπαταρία 99%

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. μαλλον εχει φουσκωσει η μπαταρια.

 

Σου το έβγαλε το θέμα έτσι στο άκυρο; Ρωτώ γιατί και της αδερφής μου αυτό ακριβώς παθαίνει. Το φορτίζεις ως 100%, στο άκυρο κλείνει, κάνει επανεκιννήσεις στο Samsung logo και μόλις ανοίξει δείχνει 10% μπαταρία. Και μάλλον αυτή φταίει γιατί την έβαλα σε επίπεδη επιφάνεια και χορεύει.

Link to comment
Share on other sites

Σου το έβγαλε το θέμα έτσι στο άκυρο; Ρωτώ γιατί και της αδερφής μου αυτό ακριβώς παθαίνει. Το φορτίζεις ως 100%, στο άκυρο κλείνει, κάνει επανεκιννήσεις στο Samsung logo και μόλις ανοίξει δείχνει 10% μπαταρία. Και μάλλον αυτή φταίει γιατί την έβαλα σε επίπεδη επιφάνεια και χορεύει.

 

Νομίζω ότι μπαταρία μόνο αυθεντική πρέπει να παίζει, αλλιώς υπάρχουν πολλά προβλήματα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι πρωτεινετε αναμεσα στο s3 mini και το ace3 ??

Θελω να το παρω για δωρο!

Ευχαριστω

Edited by Geo_1983
Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο. Προτίμησε κάποιο λούμια αν πρόκειται για απλή χρήση. Περισσότερα με πμ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Έχω κι εγώ το S3 mini με την DModV6V. Θέλω να πάω σε άλλη ROM (έτσι για αλλαγή, μιας και δεν υπάρχουν χρήματα για νέα συσκευή) και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οι επαφές μου. Δηλαδή, πως θα περάσω τις τωρινές επαφές στη νέα ROM (μάλλον cm11). Το δοκίμασα στο παρελθόν και είδα ότι η cm11 έχει άλλο πρόγραμμα για επαφές από την DModV6V. Τις επαφές τις έχω σ' ένα αρχείο με κατάληξη vcf. Αυτό το αρχείο μου παράγει το πρόγραμμα που έχω τώρα για τις επαφές. Στην cm11 έχει άλλο πρόγραμμα για τις επαφές που δεν βλέπει το αρχείο vdf. Τι προτείνετε;

 

Σας ευχαριστώ.

Καλή χρονιά να έχουμε!!!

Edited by bpetrop
Δεν μπορείς να κρίνεις ένα ψάρι από την ικανότητά του να σκαρφαλώνει σε δέντρα. Θα το κάνεις να νοιώθει χαζό.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπαταρία μόνο αυθεντική πρέπει να παίζει, αλλιώς υπάρχουν πολλά προβλήματα.

 

Κανένα πρόβλημα απολύτως. Έβγαλα με την αυθεντική 11 μήνες και με μία no name από ebay 12 μήνες και συνεχίζει

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά,

 

Ποια KK ROM θα προτείνατε; Αυτή τη στιγμή έχω μια CM11, δε θυμάμαι ποια, όμως τρώει αρκετά σκαλώματα. Δε θα ήθελα JellyBean καθώς πλέον το θεωρώ τέρμα παρωχημένο, αν όμως έχετε υπόψη σας και μια JellyBean ROM που να ρολλάρει καλά θα τη δοκιμάσω. Παρ' όλα αυτά θέλω κάτι σε ΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Ερώτηση: Σε φίλο μου που του είχα περάσει την cm και θέλει τώρα να του το γυρίσω σε stock, πως θα το κάνω; Να ψάξω την τελευταία επίσημη rom που βγήκε από Sammobile; Δεν χρειάζεται να βάλω ακριβώς αυτή που είχε πριν αφού οποιαδήποτε θα έχει μέσα της ελληνικά σωστά; Και τέλος πως θα την περάσω; Κλασικά με odin;

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλή χρονιά (λέμε τώρα..) και 'υγεία πάνω απ' όλα!

Κάτοχος του μίνι εδώ και ένα χρόνο και λόγω αυξημένης χρήσης αλλά και "φτυσίματος" μπαταρίας, η αυτονομία πήγε στις 12 ώρες περίπου.. Πριν πάω σε αλλαγή μπαταρίας, δοκίμασα το "εξοικονόμηση ενέργειας" του τηλ. και είδα μεγάλη διαφορά (βγάζει 24ωρο άνετα). Ξέρει να μου πει κανείς τι μείον έχει και πότε είναι καλό να το απενεργοποιείς για να μην πέφτει πολύ η απόδοση του τηλ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Edited by zizu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς μετά από πτώση με το κινητό στην πίσω τσέπη του παντελονιού, βρήκα χτύπημα στο λευκό κάλυμμα και την μπαταρία ελαφρώς στραβωμένη.

 

Το κινητό δεν ανοίγει και όταν πατάω το κουμπί on/off αναβοσβήνει το flash.

 

Πήρα καινούργια μπαταρία αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Το κινητό δεν έχει κατά τα άλλα κάποιο εμφανή χτύπημα. Τίποτα δεν είναι ραγισμένο ή σπασμένο.

 

Τι λέτε να κάνω ? Αξίζει άραγε να το πάω για επισκευή.

 

Είμαι λίγο τσαντισμένος έμεινα χωρίς έχω κινητό και χάλασα και χρήματα για καινούργια μπαταρία ενώ τελικά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,έχω ένα s3mini value edition και θα ήθελα να μού πει όποιος γνωρίζει ένα τρόπο για root.προσπάθησα βέβαια με το vroot στο pc Αλλά τζίφος,Για αυτό οποιαδήποτε λύση καλοπροαίρετη, ευχαριστώ έκ τον πρότερον Και περιμένω με αγωνία απαντήσει καλο βράδυ:D:D:D Edited by splus

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,έχω ένα s3mini value edition και θα ήθελα να μού πει όποιος γνωρίζει ένα τρόπο για root.προσπάθησα βέβαια με το vroot στο pc Αλλά τζίφος,Για αυτό οποιαδήποτε λύση καλοπροαίρετη, ευχαριστώ έκ τον πρότερον Και περιμένω με αγωνία απαντήσει καλο βράδυ:D:D:D

 

Το ρούταρα μια χαρά από εδώ http://androidxda.com/root-samsung-galaxy-mini-s3-gt-i8200 με root genius (μαζί κι ένα vodafone smart II που έιχα σπάσει το κεφάλι μου εδώ και δύο εβδομάδες να το ρουτάρω).

 

Δεν μπορώ να εγκαταστήσω με τίποτα custom recovery. Ενώ μου δείχνει πως η διαδικασία έχει τελειώσει κανονικά, παραμένω στο stock recovery. (σε ένα Ι8200 κι ένα Ι8200Ν). Καμία ιδέα για βοήθεια κανείς?

 

Έλυσα το θέμα του recovery. Με το φλασάρισμά του με Odin αποεπιλέγω το Auto reboot και όταν τελειώσει βγάζω την μπαταρία του κινητού και αμέσως μετά έναρξη με recovery mode. Κάνω τη δουλειά μου, αλλά με την κανονική έναρξη του κινητού επιστρέφει σε stock rom και πρέπει να επαναλάβω τη διαδικασία. Είμαι νέος εδώ, δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα, αν κάποιος μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του.

 

Τέλος με το recovery. Με TWRP όλα καλά.

Edited by sotirisba
Link to comment
Share on other sites

Το ρούταρα μια χαρά από εδώ http://androidxda.com/root-samsung-galaxy-mini-s3-gt-i8200 με root genius (μαζί κι ένα vodafone smart II που έιχα σπάσει το κεφάλι μου εδώ και δύο εβδομάδες να το ρουτάρω).

 

Δεν μπορώ να εγκαταστήσω με τίποτα custom recovery. Ενώ μου δείχνει πως η διαδικασία έχει τελειώσει κανονικά, παραμένω στο stock recovery. (σε ένα Ι8200 κι ένα Ι8200Ν). Καμία ιδέα για βοήθεια κανείς?

 

Σε ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.:thumbup::thumbup::thumbup:

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Φορτιστή ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε;

 

edit: τελικά υπάρχει σε αρκετά καταστήματα ως "φορτιστής ταξιδίου samsung ETA0U10EBE" - τουλάχιστον αυτόν είχε το δικό μου μέσα.

Edited by opethmmad
Link to comment
Share on other sites

Φορτιστή ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε;

 

edit: τελικά υπάρχει σε αρκετά καταστήματα ως "φορτιστής ταξιδίου samsung ETA0U10EBE" - τουλάχιστον αυτόν είχε το δικό μου μέσα.

Κάντο σκρουτζ. Μπορείς όμως να πάρεις οτιδήποτε από 0,5 μέχρι 1,0mA. O original είναι 0,7.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο εχθές το s3 μου δεν δίνει σημία μπορώ να κάνω κάτι??

Τι εννοείς. Γράψε περισσότερα για να μπορέσουμε να καταλάβουμε.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...