Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι για το δικό μου κινητό.

Και μιλάω για ένα samsung galaxy a42 2017 νομίζω.

Αλλά γιατί απορείς? Ακόμα και σε νεότερα κινητά αν καταφέρεις και γεμίσεις τον εσωτερικό χώρο του κινητού σου τι θα κάνεις?

Κινητά με 64-128 gb χώρο που παίρνουν και SD όπου μπορείς να αποθηκεύσεις πχ φωτογραφίες και μουσική, είναι σχεδόν απίθανο να καταφέρεις να τα γεμίσεις με εφαρμογές.

 

Επίσης, το κινητό που αναφέρεις πρέπει να είναι κάποιο πολύ παλαιότερο. Το a42 είναι του 2021. Ενώ το προπροηγούμενο a40 έχει βγει το 2019.

 

Για να μη σε φτάνει ο εσωτερικός χώρος, πρέπει να είναι κάποιο που έχει 8-16 πιστεύω. Αυτό που υπήρχε σαν επιλογή στο Android από την έκδοση 6 και μετά (δεν ξέρω αν υποστηρίζεται ακόμα) είναι να μορφοποιήσεις την SD για χρήση ως εσωτερική. Σε αυτήν την περίπτωση, ο διαθέσιμος χώρος παρουσιάζεται ενοποιημένος (συσκευή + SD), μπορούν να πάνε και εφαρμογές εκεί αλλά με σοβαρά μειονεκτήματα. Η κάρτα δεν διαβάζεται εκτός συσκευής, παρά μόνο αν συνδέσεις το τηλέφωνο με καλώδιο σε κάποιον υπολογιστή. Και επίσης, ακόμα και την γρηγορότερη κάρτα να έβαζες ήταν αρκετά πιο αργή από την εσωτερική μνήμη της συσκευής, με αποτέλεσμα οι εφαρμογές που θα πήγαιναν σε αυτήν να σέρνονται ανελέητα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μιλας ή να σε βολεψει τεςπα το Adbappcontrol

Υπάρχει τέτοια εφαρμογη;;;;

Να μπορείς να απεγκαταστησεις(Όχι να απενεργοποιησεις) και εφαρμογές που χωρίς ρουτ δεν μπορείς;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοια εφαρμογη;;;;

Να μπορείς να απεγκαταστησεις(Όχι να απενεργοποιησεις) και εφαρμογές που χωρίς ρουτ δεν μπορείς;;;;;

 

δεν την έχω εγκαταστήσει αλλά στο online manual της γράφει:

 

"Uninstall – deletes the selected applications along with their data. If you want to keep the data and application cache on the

device, select the Keep data option (applies to all deleted applications!). Important: when "uninstalling" system applications, they

are actually removed only from the list of installed in the system and cease to function (as if disabled), but physically remain on the

device. Their complete removal without root access is impossible."

 

δεν υπάρχει τρόπος για πλήρη απεγκατάσταση εφαρμογών συστήματος χωρίς root

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Να μπορείς δηλαδή να απεγκαταστησεις και όχι να απενεργοποιήσεις που είναι και αυτό που όλοι κάνουμε μια εφαρμογή που δεν σε αφήνει εκτός αν κάνεις ρουτ το κινητό σου.

 

Κάτι θυμάμαι υπήρχε παλιότερα.

 

Ισως να μιλας ή να σε βολεψει τεςπα το Adbappcontrol

 

Thanks.

 

δεν την έχω εγκαταστήσει αλλά στο online manual της γράφει:

 

"Uninstall – deletes the selected applications along with their data. If you want to keep the data and application cache on the

device, select the Keep data option (applies to all deleted applications!). Important: when "uninstalling" system applications, they

are actually removed only from the list of installed in the system and cease to function (as if disabled), but physically remain on the

device. Their complete removal without root access is impossible."

 

δεν υπάρχει τρόπος για πλήρη απεγκατάσταση εφαρμογών συστήματος χωρίς root

 

Το τελευταίο με χάλασε. Όπως και να 'χει θα το κοιτάξω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς ποια ήταν η εφαρμογή για απεγκατάσταση εφαρμογών, για τις οποίες δε δίνεται από default αυτή η επιλογή;

 

Για non-root λύση ενδιαφέρομαι.

 

σε τι μας βοηθαει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

σε τι μας βοηθαει αυτο ?

 

πχ. να ξηλωσεις τον chrome

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεση εφαρμογών χωρίς root

 

 

Προϋποθέσεις:

 

να έχουμε εγκαταστήσει τους driver της συσκευής μας στον υπολογιστή,

http://adbdriver.com/

*

• να έχουμε ενεργοποιήσει τον 'Εντοπισμό σφαλμάτων USB' και

*

• να έχουμε κατεβάσει το ADB στον υπολογιστή μας

https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools.html

 

 

Η διαδικασία:

*

Ανοίγουμε ένα τερματικό στο φάκελο που βρίσκεται το ADB (Shift + δεξί κλικ) και συνδέουμε τη συσκευή μας με τον υπολογιστή.

Για να επιβεβαιώσουμε ότι όλα έχουν γίνει σωστά μέχρι στιγμής, δίνουμε την ακόλουθη εντολή, η οποία θα μας απαντήσει με το ID της συσκευής μας:

*

adb devices

*

Για να μπούμε στο εσωτερικό τερματικό του Android δίνουμε την εντολή:

*

adb shell

*

Για να δούμε τις εφαρμογές που έχουμε εγκαταστήσει στη συσκευή μας, δίνουμε την εντολή:

*

pm list packages

*

Στη λίστα θα παρατηρήσουμε ότι στα ονόματα των πακέτων περιλαμβάνεται συνήθως η ονομασία του δημιουργού (google, samsung, miui, oneplus κλπ.). Μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε δίνοντας την ίδια εντολή, αυτή τη φορά όμως θα σημειώσουμε και μία λέξη κλειδί που τις συνδέει όλες. Στη δική μου συσκευή θέλω να απεγκαταστήσω τις εφαρμογές της MIUI οπότε θα δώσω την εντολή:

*

pm list packages | grep 'miui'

*

Για να απεγκαταστήσουμε τέλος την εφαρμογή που θέλουμε (για παράδειγμα τη Γκαλερί της MIUI), δίνουμε την ακόλουθη εντολή:

*

pm uninstall -k --user 0 'com.miui.gallery'

 

 

 

Αυτό που κερδίζουμε από τη συγκεκριμένη μέθοδο είναι ότι απεγκαθιστούμε τις εφαρμογές που θέλουμε χωρίς να χάσουμε την εγγύηση, ενώ συνεχίζουμε να δεχόμαστε τις επίσημες αναβαθμίσεις! Αν επίσης κάνουμε κάποιο λάθος και αφαιρέσουμε μία εφαρμογή που δεν έπρεπε, τότε μπορούμε να το διορθώσουμε κάνοντας απλά μία επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

 

Στάλθηκε από το SM-T505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο οδηγός είναι αντιγραφή από άλλο forum και λόγο κανόνων δεν κάνω απευθείας παραβολή.

Τον έχω δοκιμάσει και δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το SM-T505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και οδηγος εδω στο forum για ADB

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=468349

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

πχ. να ξηλωσεις τον chrome

οταν καποιος ρωταει "σε τι βοηθαει αυτο" και του απαντανε με το ονομα μιας εφαρμογης απο τις εκατομμυρια που υπαρχουν, ειμαστε χωρις απαντηση

Link to comment
Share on other sites

οταν καποιος ρωταει "σε τι βοηθαει αυτο" και του απαντανε με το ονομα μιας εφαρμογης απο τις εκατομμυρια που υπαρχουν, ειμαστε χωρις απαντηση

 

Όπως βλέπεις, ξεκινάει με το "π.χ." δηλαδή αναφέρει ένα παράδειγμα για να καταλάβει ο καθένας τι κάνει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τι κερδίζει κάποιος με το να απεγκαταστήσει μια εφαρμογή συστήματος σε σχέση με την απενεργοποίησή της; Εκτός από ελάχιστο χώρο, πράγμα αδιάφορο με τις χωρητικότητες των σημερινών κινητών;
Link to comment
Share on other sites

Και τι κερδίζει κάποιος με το να απεγκαταστήσει μια εφαρμογή συστήματος σε σχέση με την απενεργοποίησή της; Εκτός από ελάχιστο χώρο, πράγμα αδιάφορο με τις χωρητικότητες των σημερινών κινητών;

Αυτό ακριβώς, κανείς απενεργοποιηση και τέλος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τι κερδίζει κάποιος με το να απεγκαταστήσει μια εφαρμογή συστήματος σε σχέση με την απενεργοποίησή της; Εκτός από ελάχιστο χώρο, πράγμα αδιάφορο με τις χωρητικότητες των σημερινών κινητών;

 

και εγω τα ιδια πιστευω. Ομως ο ενδιαφερομενος μπορει να ξερει κατι παραπανω. Γι 'αυτο και τον ρωτησα

Link to comment
Share on other sites

δεν την έχω εγκαταστήσει αλλά στο online manual της γράφει:

 

"Uninstall – deletes the selected applications along with their data. If you want to keep the data and application cache on the

device, select the Keep data option (applies to all deleted applications!). Important: when "uninstalling" system applications, they

are actually removed only from the list of installed in the system and cease to function (as if disabled), but physically remain on the

device. Their complete removal without root access is impossible."

 

δεν υπάρχει τρόπος για πλήρη απεγκατάσταση εφαρμογών συστήματος χωρίς root

Αυτό το ξέρω γι' αυτό και παραξενεύτηκα που το παιδί νομίζω ζήταγε κάτι τέτοιο.

Και όχι μόνο system apps αλλά και app που είναι bloatware.

Και για ποια εφαρμογή ακριβώς λες εσύ έτσι για να τη δοκιμάσουμε κι αυτή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφαίρεση εφαρμογών χωρίς root

 

 

Προϋποθέσεις:

 

να έχουμε εγκαταστήσει τους driver της συσκευής μας στον υπολογιστή,

http://adbdriver.com/

*

• να έχουμε ενεργοποιήσει τον 'Εντοπισμό σφαλμάτων USB' και

*

• να έχουμε κατεβάσει το ADB στον υπολογιστή μας

https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools.html

 

 

Η διαδικασία:

*

Ανοίγουμε ένα τερματικό στο φάκελο που βρίσκεται το ADB (Shift + δεξί κλικ) και συνδέουμε τη συσκευή μας με τον υπολογιστή.

Για να επιβεβαιώσουμε ότι όλα έχουν γίνει σωστά μέχρι στιγμής, δίνουμε την ακόλουθη εντολή, η οποία θα μας απαντήσει με το ID της συσκευής μας:

*

adb devices

*

Για να μπούμε στο εσωτερικό τερματικό του Android δίνουμε την εντολή:

*

adb shell

*

Για να δούμε τις εφαρμογές που έχουμε εγκαταστήσει στη συσκευή μας, δίνουμε την εντολή:

*

pm list packages

*

Στη λίστα θα παρατηρήσουμε ότι στα ονόματα των πακέτων περιλαμβάνεται συνήθως η ονομασία του δημιουργού (google, samsung, miui, oneplus κλπ.). Μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε δίνοντας την ίδια εντολή, αυτή τη φορά όμως θα σημειώσουμε και μία λέξη κλειδί που τις συνδέει όλες. Στη δική μου συσκευή θέλω να απεγκαταστήσω τις εφαρμογές της MIUI οπότε θα δώσω την εντολή:

*

pm list packages | grep 'miui'

*

Για να απεγκαταστήσουμε τέλος την εφαρμογή που θέλουμε (για παράδειγμα τη Γκαλερί της MIUI), δίνουμε την ακόλουθη εντολή:

*

pm uninstall -k --user 0 'com.miui.gallery'

 

 

 

Αυτό που κερδίζουμε από τη συγκεκριμένη μέθοδο είναι ότι απεγκαθιστούμε τις εφαρμογές που θέλουμε χωρίς να χάσουμε την εγγύηση, ενώ συνεχίζουμε να δεχόμαστε τις επίσημες αναβαθμίσεις! Αν επίσης κάνουμε κάποιο λάθος και αφαιρέσουμε μία εφαρμογή που δεν έπρεπε, τότε μπορούμε να το διορθώσουμε κάνοντας απλά μία επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

 

Στάλθηκε από το SM-T505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο οδηγός είναι αντιγραφή από άλλο forum και λόγο κανόνων δεν κάνω απευθείας παραβολή.

Τον έχω δοκιμάσει και δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το SM-T505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή με αυτόν τον τρόπο μπορείς να σβήσεις ακόμα και εφαρμογές του συστήματος χωρίς root?

Και υπάρχει λύση χωρίς να χρειάζεται καθόλου υπολογιστή? Μόνο από το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Και τι κερδίζει κάποιος με το να απεγκαταστήσει μια εφαρμογή συστήματος σε σχέση με την απενεργοποίησή της; Εκτός από ελάχιστο χώρο, πράγμα αδιάφορο με τις χωρητικότητες των σημερινών κινητών;
Θα σου πω εγώ.

"έχασα" μισή ημέρα να κάνω φορματ το τηλέφωνο, διότι ο Chrome (που ΔΕΝ τον χρησιμοποιώ) μου άνοιγε στο άσχετο, συνέχεια σελίδες.

Και απενεργοποιηση που τον έκανα, συνέχισε να τα ανοίγει.

Επαναλαμβάνω πως δεν έχω ανοίξει - χρησιμοποιήσει ΠΟΤΈ τον Chrome.

Έβαλα όλους τους "γιατρούς κ τα φαρμακεία" κ δεν βρήκαν τίποτα.

Επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων κ τελος

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ο Chrome συνεχώς δημιουργεί θέματα. Ευτυχώς δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρω γι' αυτό και παραξενεύτηκα που το παιδί νομίζω ζήταγε κάτι τέτοιο.

 

Και όχι μόνο system apps αλλά και app που είναι bloatware.

 

Και για ποια εφαρμογή ακριβώς λες εσύ έτσι για να τη δοκιμάσουμε κι αυτή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή με αυτόν τον τρόπο μπορείς να σβήσεις ακόμα και εφαρμογές του συστήματος χωρίς root?

Και υπάρχει λύση χωρίς να χρειάζεται καθόλου υπολογιστή? Μόνο από το κινητό?

Ναι, σβήνει οποία εφαρμογή θες.

 

Δεν γνωρίζω εφαρμογή χωρίς ρουτ που να κάνει την ίδια δουλειά.

 

Πάντως και ρουτ να είχα το τηλέφωνο με αυτό τον τρόπο θά το έκανα γιατί δεν πειράζει τυχών αναβάθμιση λειτουργικού.

 

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγώ.

"έχασα" μισή ημέρα να κάνω φορματ το τηλέφωνο, διότι ο Chrome (που ΔΕΝ τον χρησιμοποιώ) μου άνοιγε στο άσχετο, συνέχεια σελίδες.

Και απενεργοποιηση που τον έκανα, συνέχισε να τα ανοίγει.

Επαναλαμβάνω πως δεν έχω ανοίξει - χρησιμοποιήσει ΠΟΤΈ τον Chrome.

Έβαλα όλους τους "γιατρούς κ τα φαρμακεία" κ δεν βρήκαν τίποτα.

Επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων κ τελος

 

-------

Tapa

 

Ο Chrome συνεχώς δημιουργεί θέματα. Ευτυχώς δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ.

 

απο το 2012 με android 2.3.4 μεχρι σημερα ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα. Καμια εφαρμογη δεν ανοιγει μονη της, ουτε κανει "παραξενα" πραγματα απο τις προεγκατεστημενες. Εννοειται ουτε και απο τις δικες μου επιλογες, παντα απο το playstore.

Εχω chrome εδω και 3.5 χρονια στην τελευταια συσκευη μου. Ανοικτο το apk. Κανενα προβλημα. Σπανια το τρεχω, πχ να δω Alpha TV

 

Εαν στην περιπτωση σου, μετα απο hard reset εισαι ΟΚ, η δικη μου λογικη λεει: εισαι τυχερος, Προσεχε τι τρεχεις στην συσκευη σου

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ασφαλέστερος browser από τον chrome .....αυτά που γράφονται πιο πάνω είναι για γέλια πραγματικά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν καταναλωτες που κατεβαζουν εφαρμογες απο το playstore, πραγματικα ακινδυνες, που ειναι δωρεαν. Σε αυτες τις περιπτωσεις οι δημιουργοι - προγραμματιστες αυτων, προσδοκουν σε εσοδα απο διαφημισεις. Αυτο πετυχαινεται με 2 τροπους, μεσα απο τις εφαρμογες που ενα μερος της οθονης παρουσιαζει διαφημιστικο υλικο και με το ανοιγμα του default web browser σε σελιδες που εχουν διαφημιστικα εσοδα. Εαν λοιπον εχουμε σημερα το chrome στην συσκευη μας, ειναι λογικο να τρεχει "μονος του" Δεν ειναι πραγματικα ομως "μονος του"

 

Σε αυτη την περιπτωση αυτες τις εφαρμογες θα τις ελεγα διαφημιστικους ιους καλοπροαιρετα

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογές όπως soul browser σαν εναλλακτική λύση που έχει αναφερθεί είναι πολλές εκδόσεις chromium πίσω με αποτέλεσμα να μην είναι ενημερωμένες σε εκδόσεις ασφάλειες όπως ο chrome

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ασφαλέστερος browser από τον chrome .....αυτά που γράφονται πιο πάνω είναι για γέλια πραγματικά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

:lol: οσο ασφαλες ειναι και τα windows

Link to comment
Share on other sites

το ασφαλετερος δεν το κάνει απόλυτα ασφαλή,άλλωστε δεν είναι υποχρεωτικο να σερφαρετε αλλά να μου λένε για άλλους πλοηγούς που βασίζονται σε πολύ προγενέστερες εκδόσεις του chromium είναι αστείο τουλάχιστον

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο Chrome συνεχώς δημιουργεί θέματα. Ευτυχώς δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ.

 

Καλά χαλάρωσε

Έχω σε όλα τα κινητά μου τον chrome.εδώ και χρόνια και πέρα από την αρκετή μνήμη που ζητάει παίζει μια χαρά και είναι χωρίς θέματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...