Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παλαιότερο θέμα άσχετο με το από πάνω.

 

Φίλε montoya_42

δοκίμασα αλλά δεν μπορώ να το "εξαφανίσω" παρά μόνο να το μετακινήσω σε άλλη θέση.

Αλλά το πήρα απόφαση και έπαψε να με απασχολεί. Το αφήνω ως έχει.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

 

Μία τελευταία προσπάθεια.

Κατεβάζεις την "κουρτίνα" 2 φορές για να εμφανιστούν επάνω δεξιά οι 3 τελίτσες. Τις πατάς και επιλέγεις επεξεργασία κουμπιών. Πατάς παρατεταμένα επάνω στο εικονίδιο που θέλεις και όπως μπορείς να το μεταφέρεις δεξιά αριστερά, έτσι μπορείς να το πας τέρμα επάνω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evris αντί να πρέπει να ξαναπεράσεις 50 τηλέφωνα, όταν αλλάξεις συσκευή απλά μπλοκάρεις την επαφή με το σύνολο των τηλεφωνικών αριθμών.

Τα τηλέφωνα που μπλοκάρω εγώ δεν ανήκουν στις επαφές. Είναι σκέτοι αριθμοί.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μεταφέρεται. Από την αρχή πρέπει να τους μπλοκάρεις ξανά.

 

Δεν ρώτησα κάτι, απάντησα στην ερώτηση του NikosS3 στο γιατί να αποθηκεύεις σε επαφή τους αριθμούς που μπλοκάρεις. Τους αποθηκεύεις λοιπόν για να τους μεταφέρεις και να μη τους ξαναψαχνεις όταν αλλάξεις συσκευή.

Edited by zafizafix
Link to comment
Share on other sites

Μία τελευταία προσπάθεια.

Κατεβάζεις την "κουρτίνα" 2 φορές για να εμφανιστούν επάνω δεξιά οι 3 τελίτσες. Τις πατάς και επιλέγεις επεξεργασία κουμπιών. Πατάς παρατεταμένα επάνω στο εικονίδιο που θέλεις και όπως μπορείς να το μεταφέρεις δεξιά αριστερά, έτσι μπορείς να το πας τέρμα επάνω.

Δυστυχώς... τζίφος.

Δες το βιντεάκι.

Και πάλι σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς... τζίφος.

Δες το βιντεάκι.

Και πάλι σ' ευχαριστώ.

 

Με κλειδωμένη συσκευή φαίνονται όλα αυτά στην κουρτίνα; Μήπως απλά αρκεί να πας κάτω αυτά που δε θέλεις να φαίνονται όταν είναι κλειδωμένο;

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Με κλειδωμένη συσκευή φαίνονται όλα αυτά στην κουρτίνα; Μήπως απλά αρκεί να πας κάτω αυτά που δε θέλεις να φαίνονται όταν είναι κλειδωμένο;

Ναι φίλε marras.

Όπως μπορείς να δεις στο παρακάτω βιντεάκι όλες οι συντομεύσεις φαίνονται και με κλειδωμένη την συσκευή. Βέβαια μπορείς πατώντας το "επεξεργασία" να μεταφέρεις ένα εικονίδιο στο τελος και να μην φαίνεται αλλά αν ξαναπατήσεις την "επεξεργασια" (σημειωτέον ότι την "επεξεργασια" δεν μπορείς να την μεταφερεις/εξαφανισεις) ξαναβλεπεις ότι έχεις πάει στο τέλος.

ΥΓ. Στην αρχή του βίντεο προσπάθησα να σβήσω το εικονίδιο σπρώχνοντας το προς τα πάνω οπως μου έγραψε ο φίλος montoya_42 αλλά όπως θα δεις... ξανακατεβαινει.

Βιντεάκι :

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα που μπλοκάρω εγώ δεν ανήκουν στις επαφές. Είναι σκέτοι αριθμοί.

 

Evris απλά τα πράγματα. Με την δική σου προσέγγιση μόλις πας σε νέα συσκευή αυτά τα νούμερα δεν τα έχεις, επομένως μπορούν να σε ξανακαλέσουν. Με το να τα εισάγεις ως μια blocked contact, μόλις πας σε νέα συσκευή μπλοκάρεις αυτή την επαφή και τα 150 νούμερα που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Evris απλά τα πράγματα. Με την δική σου προσέγγιση μόλις πας σε νέα συσκευή αυτά τα νούμερα δεν τα έχεις, επομένως μπορούν να σε ξανακαλέσουν. Με το να τα εισάγεις ως μια blocked contact, μόλις πας σε νέα συσκευή μπλοκάρεις αυτή την επαφή και τα 150 νούμερα που έχει.
Ακριβως.

Ετσι κανω και γω.

Εχω ονομασει μια επαφή "μπλοκ" και εκει βαζω ολους τους ανεπιθύμητος διαφημιστές. 38 νούμερα μεχρι τωρα :-)

 

-----------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.

Ετσι κανω και γω.

Εχω ονομασει μια επαφή "μπλοκ" και εκει βαζω ολους τους ανεπιθύμητος διαφημιστές. 38 νούμερα μεχρι τωρα :-)

 

-----------

Tapa

Χωράνε τόσα πολλά; Εγώ έχω γύρω στα 70 αυτή τη στιγμή.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χωράνε τόσα πολλά; Εγώ έχω γύρω στα 70 αυτή τη στιγμή.
Εαν δεν χωράνε, κάνεις 2 επαφές (μπλοκ1 κ μπλοκ2)

 

-----------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

153 νούμερα έχω στη συγκεκριμένη επαφή και δεν ξέρω αν και στα ποσά "γεμίζει".

Χωρανε... :lol:

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τα κάνεις όλα αυτά; αν αλλάξω συσκευή οι μπλοκαρισμενοι αριθμοί δεν συγχρονιζουν από τον λογαριασμό μου; Δηλαδή θα έχω μπλοκάρει στο Google dialer κάποια νουνερα όταν κάνω log in σε άλλη συσκευή με ίδιο λογαριασμό και αριθμό χάνονται τα μπλοκάρισμενα; Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ google dialer, έχει το κινητό μου ένα δικό του και δε κατέβασα δεύτερη εφαρμογή για την ίδια δουλειά, οπότε δεν ξέρω αν μεταφέρονται έτσι τα μπλοκαρισμένα. Με άλλο dialer πάντως δεν μεταφέρονται.

Όλοι όμως οι dialers τραβάνε τις επαφές από τη google ,οπότε αν τα έχεις αποθηκευμένα, είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. Και σιγά το "όλο αυτό" , ένα "προσθήκη σε επαφή" είναι όλο κι όλο.

Edited by zafizafix
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ έξυπνη πατέντα αυτή με την επαφή. Το εφάρμοσα κι εγώ και έχω ξεκινήσει να προσθέτω νούμερα. Ειδικά επειδή χρησιμοποιώ καθημερινά 2 συσκευές βολεύει αφάνταστα. Μπλοκάρω στην μια και συγχρονίζει η επαφή και στην άλλη άμεσα. Ευχαριστώ που μου το μάθατε.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν πρέπει να κάνεις unblock και block στην άλλη; για να ενημερωθεί σε περίπτωση νέων αριθμών; Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς; goggle dialer κι εσύ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν πρέπει να κάνεις unblock και block στην άλλη; για να ενημερωθεί σε περίπτωση νέων αριθμών; Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς; goggle dialer κι εσύ;
δεν έχει σχέση ο dialer Google contact να είναι και γίνεται συγχρονισμός σε όποια συσκευή βάλεις το ίδιο email!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν πρέπει να κάνεις unblock και block στην άλλη; για να ενημερωθεί σε περίπτωση νέων αριθμών; Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς; goggle dialer κι εσύ;
1 επαφή που είναι blocked και στις 2 συσκευές. Όταν ενημερώνω την επαφή στην μια, συγχρονίζει με τους νέους αριθμούς και η άλλη. Όπως ειπώθηκε, δεν παίζει ρόλο ο dialer. Στο ένα τηλέφωνο έχω τον Google και στο άλλο που δεν τον δέχεται έχω της Samsung.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

οκ για τον συγχρονισμο,

αλλα για το μπλοκαρισμα εγω ρωτησα πως γινεται,

πατας block στης google και στης samsung μονο την 1η φορα και

μετα καθε φορα που προσθετεις νεο αριθμο τον μπλοκαρει κι αυτον χωρις να κανεις κατι εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η επαφή είναι μπλοκαρισμένη. Τώρα αν προσθέτεις αριθμούς σε αυτή δεν επηρεάζει το μπλοκάρισμα και δεν χρειάζεται να γίνει κάτι εκ νέου.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η επαφή είναι μπλοκαρισμένη. Τώρα αν προσθέτεις αριθμούς σε αυτή δεν επηρεάζει το μπλοκάρισμα και δεν χρειάζεται να γίνει κάτι εκ νέου.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό σε Samsung που βλέπω ότι έχεις. Επειδή χρησιμοποιώ το κόλπο με την μπλοκαρισμένη επαφή αρκετά χρόνια, με διάφορες συσκευές, πάντα όταν προσθέτω έναν αριθμό, πρέπει μετά να ξαναμπλοκάρω την επαφή για να τον συμπεριλάβει και αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τσέκαρα προσθέτοντας 2 αριθμούς, έναν σε κάθε μία από τις 2 συσκευές που έχω, και τον είδε άμεσα η άλλη. Πάντα μπλοκαρισμένος.

Πιστεύω πως δεν εμπλέκεται σε κάτι ο dialer, μιας και όταν βλέπεις την λίστα των κλήσεων αν πατήσεις πάνω σε έναν αριθμό που σε έχει καλέσει και σκοπεύεις να τον προσθέσεις, σε πάει απευθείας στην εφαρμογή των επαφών. Εκεί μπορείς να τον αποθηκεύσεις είτε σε νέα είτε σε υπάρχουσα επαφή και να επιλέξεις αν θα αποκλειστεί. Μπορεί να γίνεται και στον dialer, αλλά εγώ έτσι το έκανα. Η εφαρμογή των επαφών μου είναι της Samsung και στις 2 συσκευές που συγχρονίζει μέσω Google φυσικά.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω Google dialer πάντως δεν τον μπλοκάρει αυτόματα. Το δοκίμασα κιόλας με άλλο νούμερο και η κλήση ήρθε κανονικά. Άρα ίσως μόνο στα samsung να μπλοκάρονται αυτόματα αν προστεθούν σε μπλοκαρισμένη επαφή.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου λέω πως πιστεύω ότι δεν παίζει ρόλο ο dialer. Οποιαδήποτε επαφή βλέπω στο ιστορικό στον Google dialer που τρέχω στο S10e, εάν καν tap πάνω στο εικονίδιο αριστερά από το όνομα (εάν το έχω αποθηκευμένο) ή αριθμό (αν δεν είναι αποθηκευμένος) τότε με πετάει στην εφαρμογή "επαφές" της Samsung που δείχνει περισσότερες πληροφορίες. (Και από εκεί έχει γίνει το block)

 

Επειδή δουλεύω σποραδικά άλλες δύο συσκευές που δεν είναι Samsung, θα δοκιμάσω κι εκεί να δω τι γίνεται.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...