Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το πρωί δεν μπορώ να κάνω μεταφόρτωση στο Google drive. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί δεν μπορώ να κάνω μεταφόρτωση στο Google drive. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

 

Μόλις έκανα από PC.

 

Όλα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα από PC.

 

Όλα κανονικά.

 

Από PC μόλις το δοκίμασα κι εγώ και έγινε. Στο κινητό είναι ακόμα κολλημένο και δείχνει να κάνει μεταφόρτωση.... Δοκίμασα εκκαθάριση μνήμης αλλά τίποτα, εκεί κολλημένο, δοκίμασα επανεκκίνηση, τίποτα.....

 

Edit. Έκανα ενημέρωση στην εφαρμογή και όλα ok.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να γράφεις στο πεδίο της αναζήτησης με Τ9;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Ναι. Είναι μεγάλη ευκολία.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της λειτουργίας της Samsung που μπορείς να λαμβάνεις οπουδήποτε κλήσεις σε άλλες samsung συσκευές αρκεί να είσαι σε συνδεδεμένος σε WiFi, αναγκαστικά χρησιμοποιώ της Samsung. Διαφορετικά, νομίζω της Google είναι από τους πιο ολοκληρωμένους dialer.
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Είναι μεγάλη ευκολία.
Νομίζω πως αν συνηθίσει κάνεις να γράφει με swipe στο κινητό είναι απείρως πιο γρήγορο και εύχρηστο. Το T9 είχε μεγάλο νόημα όταν οι συσκευές ήταν με κουμπιά.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν συνηθίσει κάνεις να γράφει με swipe στο κινητό είναι απείρως πιο γρήγορο και εύχρηστο. Το T9 είχε μεγάλο νόημα όταν οι συσκευές ήταν με κουμπιά.

 

Sent from my Galaxy S10e

....και τώρα ευκολία θα ήταν.

Γιατί η διόρθωση ότι νάνε βγάζει ορισμένες φορές.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έχει όλες τις λέξεις που θέλεις. Αλλά το έχω συνηθίσει τόσο που αντιλαμβάνομαι άμεσα όταν πρόκειται για λέξη που δεν την έχει, την πληκτρολογώ άμεσα και πατώντας πάνω της την αποθηκεύει. Και τέλος μετά το πρόβλημα. Μιλάμε για 1 με 2 το πάρα πολύ στις 10 φορές. Και πάλι βρίσκω ότι γράφω πολύ ταχύτερα και ευκολότερα από ότι έκανα παλιά με Τ9 που το χρησιμοποιούσα πολύ. Είναι θέμα συνήθειας και εξοικείωσης.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν συνηθίσει κάνεις να γράφει με swipe στο κινητό είναι απείρως πιο γρήγορο και εύχρηστο. Το T9 είχε μεγάλο νόημα όταν οι συσκευές ήταν με κουμπιά.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Με το που ανοίγεις τον dialer σε πάει κατευθείαν στο αριθμητικό πληκτρολόγιο. Χωρίς να πατήσεις κανένα άλλο πλήκτρο, πληκτρολογείς απλά τα γράμματα με το Τ9 και έχεις άμεσα αυτό που ψάχνεις. Χωρίς διορθώσεις, προσθήκες λέξεων κλπ.

Με το swipe πρέπει πρώτα να επιλέξεις τις επαφές και μετά να αρχίζεις να πληκτρολογείς.

Θα μου πεις, 1-2 κλικ αλλά όταν μιλάμε για άπειρες κλείσεις τότε παίζει ρόλο.

Σημαντικό ρόλο βέβαια παίζει και η δύναμη της συνήθειας. Όταν από μικρός ξεκινάς με το Τ9 του Nokia 6110.......... :lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Σε περίπτωση κλοπής του κινητού για να μπορέσεις να το βρεις πρέπει η συσκευή να παραμείνει ενεργοποιημένη

και να είναι ενεργοποιημένα (και να παραμείνουν ενεργοποιημένα) τα data η το wifi.

Όμως ακόμα και σε κλειδωμένη συσκευή μπορείς να "κατεβάσεις την κουρτίνα" και να απενεργοποιήσεις data και wifi

αλλά και να απενεργοποιήσεις την συσκευή από το κουμπί On/Off.

Υπάρχει τρόπος - σε κλειδωμένη συσκευή - να μην "κατεβαίνει η κουρτίνα" και να μην μπορεί να απενεργοποιηθεί

παρά μόνο μετά από ξεκλείδωμα ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Σε περίπτωση κλοπής του κινητού για να μπορέσεις να το βρεις πρέπει η συσκευή να παραμείνει ενεργοποιημένη

και να είναι ενεργοποιημένα (και να παραμείνουν ενεργοποιημένα) τα data η το wifi.

Όμως ακόμα και σε κλειδωμένη συσκευή μπορείς να "κατεβάσεις την κουρτίνα" και να απενεργοποιήσεις data και wifi

αλλά και να απενεργοποιήσεις την συσκευή από το κουμπί On/Off.

Υπάρχει τρόπος - σε κλειδωμένη συσκευή - να μην "κατεβαίνει η κουρτίνα" και να μην μπορεί να απενεργοποιηθεί

παρά μόνο μετά από ξεκλείδωμα ;

Ευχαριστώ.

 

Βγάλε το διακοπτη των δεδομένων από εκεί. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Με το που ανοίγεις τον dialer σε πάει κατευθείαν στο αριθμητικό πληκτρολόγιο. Χωρίς να πατήσεις κανένα άλλο πλήκτρο, πληκτρολογείς απλά τα γράμματα με το Τ9 και έχεις άμεσα αυτό που ψάχνεις. Χωρίς διορθώσεις, προσθήκες λέξεων κλπ.

 

Με το swipe πρέπει πρώτα να επιλέξεις τις επαφές και μετά να αρχίζεις να πληκτρολογείς.

 

Θα μου πεις, 1-2 κλικ αλλά όταν μιλάμε για άπειρες κλείσεις τότε παίζει ρόλο.

 

Σημαντικό ρόλο βέβαια παίζει και η δύναμη της συνήθειας. Όταν από μικρός ξεκινάς με το Τ9 του Nokia 6110.......... :lol: :lol:

Οκ κατανοητό, και αν σου αρέσει εμένα μου περισσεύει. Αν και όπως ανοίγω τον Google dialer που δουλεύω τώρα, πάνω πάνω έχει εξ'ορισμού πεδίο αναζήτησης. Ένα tap εκεί και ανοίγει το πληκτρολόγιο. Θεωρώ πως μαζί με το πάτημα, μου παίρνει λιγότερο χρόνο να γράψω συγκριτικά με το Τ9. Αλλά περί ορέξεως... Πάσο...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Οπως βολευεται ο καθενας απλα να πω οτι με το T9 εγραφα τυφλα ολοκληρο κειμενο ενω συζητουσα ταυτοχρονα, με τα qwerty (στα κινητα) ποτε δεν το καταφερα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Και στο εικονικο Τ9 το ιδιο αφου 9 κουμπια ειναι μονο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

κατάφερε κανείς να κρύψει την νέα εφαρμογή που ανακοινώθηκε πριν λίγο covid free με magisk hide;
Link to comment
Share on other sites

Οπως βολευεται ο καθενας απλα να πω οτι με το T9 εγραφα τυφλα ολοκληρο κειμενο ενω συζητουσα ταυτοχρονα, με τα qwerty (στα κινητα) ποτε δεν το καταφερα.

 

Το Τ9 ήταν απίστευτα πιο γρήγορο. Τουλάχιστον για όποιον ήξερε να το δουλεύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ κατανοητό, και αν σου αρέσει εμένα μου περισσεύει. Αν και όπως ανοίγω τον Google dialer που δουλεύω τώρα, πάνω πάνω έχει εξ'ορισμού πεδίο αναζήτησης. Ένα tap εκεί και ανοίγει το πληκτρολόγιο. Θεωρώ πως μαζί με το πάτημα, μου παίρνει λιγότερο χρόνο να γράψω συγκριτικά με το Τ9. Αλλά περί ορέξεως... Πάσο...

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Εννοείται όπως βολευεται ο καθενας. Έχοντας δουλέψει και τους δύο τρόπους, το Τ9 είναι πολύ πιο γρήγορο. Θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις για 3 μέρες και μετά δεν θα γυρίσεις πίσω.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει, μέχρι το 2012 περίπου. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω τέτοιο πισωγύρισμα. Να ψάχνω δηλαδή και πληκτρολόγιο που υποστηρίζει Τ9. Ξέρω πόσο γρήγορα γράφεις και με αυτό, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση για μένα. Τώρα που συνήθισα και με το Gboard έχοντας βάλει να δείχνει πάντα αριθμούς και σύμβολα, μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει λόγος για οτιδήποτε άλλο.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το διακοπτη των δεδομένων από εκεί. :)

Φίλε marras ευχαριστώ για την απάντησή σου.

α) Έψαξα αλλά δεν βρήκα πως αφαιρώ τον διακόπτη. Με παρατεταμένο πάτημα, δεν μου δίνει την επιλογή για διαγραφή

παρά μόνο για μετακίνηση. Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μπορούσες να με κατευθύνεις.

β) Για το 2ο υπάρχει λύση; (δηλ. να ΜΗΝ μπορείς να απενεργοποιήσεις την συσκευή από το πλαϊνό κουμπί

όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη)

Συσκευή: Redmi Note 8 Pro - MIUI Global 12.0.6 Σταθερή

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

ΥΓ. Αν και κάποιος άλλος φίλος μπορεί να βοηθήσει οι απορίες μου είναι στην σελ. 2361 / post 35408

Edited by gkokki
Link to comment
Share on other sites

Φίλε marras ευχαριστώ για την απάντησή σου.

α) Έψαξα αλλά δεν βρήκα πως αφαιρώ τον διακόπτη. Με παρατεταμένο πάτημα, δεν μου δίνει την επιλογή για διαγραφή

παρά μόνο για μετακίνηση. Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μπορούσες να με κατευθύνεις.

β) Για το 2ο υπάρχει λύση; (δηλ. να ΜΗΝ μπορείς να απενεργοποιήσεις την συσκευή από το πλαϊνό κουμπί

όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη)

Συσκευή: Redmi Note 8 Pro - MIUI Global 12.0.6 Σταθερή

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

ΥΓ. Αν και κάποιος άλλος φίλος μπορεί να βοηθήσει οι απορίες μου είναι στην σελ. 2361 / post 35408

 

Κατεβάζοντας την "κουρτίνα"τέρμα κάτω (διπλό κατέβασμα) με ξεκλειδωτη συσκευή κάπου πρεπει να έχει το "edit" η ένα μολυβακι κάτω κάτω. Από εκεί αλλάζεις τις συντομεύσεις.

Για την απενεργοποίηση υπάρχει λύση μόνο σε ρουταρισμενες συσκευές με καλό αντικλεπτικο (κερβερος), αλλά από το παρατεταμένο πάτημα του power δε γλυτώνουν ούτε αυτές.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Smart keyboard pro.t9 εξαιρετικό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,τι σκαλοματα τρώει το degoo; Μερικές φορές δεν ανεβάζει με τίποτα κάποια αρχεία. Το δουλεύει κάποιος; Υπάρχει λύση;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει, μέχρι το 2012 περίπου. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω τέτοιο πισωγύρισμα. Να ψάχνω δηλαδή και πληκτρολόγιο που υποστηρίζει Τ9. Ξέρω πόσο γρήγορα γράφεις και με αυτό, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση για μένα. Τώρα που συνήθισα και με το Gboard έχοντας βάλει να δείχνει πάντα αριθμούς και σύμβολα, μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει λόγος για οτιδήποτε άλλο.

 

Sent from my SM-G930F

 

Μιλάμε για Τ9 στην αναζήτηση επαφών πάντα (για αμεσότητα). Όχι σαν γενικό πληκτρολόγιο. Αυτό δεν το λες πισωγύρισμα αλλά ευκολία.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πες το έτσι, νόμιζα ότι έβαζες άλλο πληκτρολόγιο. Και πάλι δεν βρίσκω λόγο να αλλάξω dialer για κάτι τέτοιο, όταν η αναζήτηση με τον "κανονικό" της συσκευής μου ή τον Google που δουλεύω τελευταία δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα και είναι ταχύτατη με τον τρόπο που γράφω.

Και πάλι προχθές που τα λέγαμε σκεφτόμουν το εξής. Για να γράψεις πχ την λέξη καλημέρα που έχει 8 γράμματα με το Τ9 θες 8 πατήματα. Με το swipe θες 7 συρσίματα. Δεν αμφιβάλλω για το ότι μπορεί να γράφει κανείς πολύ γρήγορα με το Τ9, αλλά το ότι είναι γρηγορότερο από την άλλη λύση, ναι το αμφισβητώ.

Ειδικά αν βάλουμε μέσα και φράσεις που μπορεί να έχουν συνδυασμό γραμμάτων με αριθμούς ή σύμβολα, δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση...

Η ταπεινή μου γνώμη.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος Xiaomi Redmi Note 10 Pro. Ερώτηση για όσους ξέρουν : Πώς γίνεται να έρχονται ειδοποιήσεις από viber/messenger/instagram και να εμφανίζεται με κλειδωμένη οθόνη η φράση " Viber/Messenger/Instagram - 1 νέα ειδοποίηση " και να μη γίνεται προεπισκόπηση του μηνύματος αλλά μόνο αν κοιτάξω(ξεκλείδωμα με πρόσωπο) την οθόνη να το δείχνει το μήνυμα ;

 

Το έχω δει να γίνεται σε redmi note 9 pro. Γνωρίζει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...