Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λόγω δουλειάς περνάω πολλά αρχεία,φωτό κτλ από τον υπολογιστή στο κινητό και το αντίστροφο. Επειδή όμως έχω κουραστεί με το μπασιμο-βγαλσιμο κάρτας sd με card reader και μέσω usb αργεί τραγικά το πράγμα, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Airdroid και Feem ας πούμε είναι λύση; Τα περνάνε αυτά απευθείας στην sd; Έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς περνάω πολλά αρχεία,φωτό κτλ από τον υπολογιστή στο κινητό και το αντίστροφο. Επειδή όμως έχω κουραστεί με το μπασιμο-βγαλσιμο κάρτας sd με card reader και μέσω usb αργεί τραγικά το πράγμα, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Airdroid και Feem ας πούμε είναι λύση; Τα περνάνε αυτά απευθείας στην sd; Έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί να το κάνεις αυτό και να μην τα κρατάς στο cloud;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας υπόψιν κάποια εφαρμογή στην οποία να μπορώ να κρατάω encrypted notes offline? Έχω το sealnote απλά έχει αφεθεί από τον δημιουργό εδώ και καιρό και δεν κάνει Μπακ απ.

 

Επίσης καποιον καλο αντικαταστάτη για Τουίτερ;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς περνάω πολλά αρχεία,φωτό κτλ από τον υπολογιστή στο κινητό και το αντίστροφο. Επειδή όμως έχω κουραστεί με το μπασιμο-βγαλσιμο κάρτας sd με card reader και μέσω usb αργεί τραγικά το πράγμα, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Airdroid και Feem ας πούμε είναι λύση; Τα περνάνε αυτά απευθείας στην sd; Έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αφού βλέπω ότι έχεις Χιαομι μέσα στην εφαρμογή file manager έχει κανείς ftp σερβερ "Συνδεθείτε με τον υπολογιστή" και να συνδεθείς άμεσα με το κινητό. Πολύ βολικό.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας υπόψιν κάποια εφαρμογή στην οποία να μπορώ να κρατάω encrypted notes offline? Έχω το sealnote απλά έχει αφεθεί από τον δημιουργό εδώ και καιρό και δεν κάνει Μπακ απ.

 

Επίσης καποιον καλο αντικαταστάτη για Τουίτερ;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Keepass2android offline. Είναι password manager, αλλά έχει επιλογή και για σημειώσεις
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να συγχρονίζω σε cloud συγκεκριμένους φακέλους της συσκευής μου;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να συγχρονίζω σε cloud συγκεκριμένους φακέλους της συσκευής μου;
https://play.google.com/store/apps/details?id=dk.tacit.android.foldersync.lite
Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπω ότι έχεις Χιαομι μέσα στην εφαρμογή file manager έχει κανείς ftp σερβερ "Συνδεθείτε με τον υπολογιστή" και να συνδεθείς άμεσα με το κινητό. Πολύ βολικό.

 

Εχεις απολυτο δικαιο. Το ανακαλυψα μεσ το κινητο λιγη ωρα μετα αφοτου εγραψα το προηγουμενο ποστ. Μια χαρα δουλευει οντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς περνάω πολλά αρχεία,φωτό κτλ από τον υπολογιστή στο κινητό και το αντίστροφο. Επειδή όμως έχω κουραστεί με το μπασιμο-βγαλσιμο κάρτας sd με card reader και μέσω usb αργεί τραγικά το πράγμα, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Airdroid και Feem ας πούμε είναι λύση; Τα περνάνε αυτά απευθείας στην sd; Έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Cloud!!!

Google drive

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθεια σας!

Στα καλά καθούμενα (χωρις να εχω εγκαταστήσει καποιο νεο apk), ότι εφαρμογη και να εχω ανοιχτή (tapatalk, Twitter, browsing κλπ) μου πεταει σε full screen διαφήμιση, ενα παιχνίδι "helix jump" και πρεπει να σταματω τη δουλεια μου και να παταω Χ.

Ποια εφαρμογη μου προτείνετε, ωστε να βρει τι εχει μπει στο ταμπλετ κ να το καθαρισει?

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθεια σας!

Στα καλά καθούμενα (χωρις να εχω εγκαταστήσει καποιο νεο apk), ότι εφαρμογη και να εχω ανοιχτή (tapatalk, Twitter, browsing κλπ) μου πεταει σε full screen διαφήμιση, ενα παιχνίδι "helix jump" και πρεπει να σταματω τη δουλεια μου και να παταω Χ.

Ποια εφαρμογη μου προτείνετε, ωστε να βρει τι εχει μπει στο ταμπλετ κ να το καθαρισει?

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα σου προτείνουν το Malwarebytes.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα σου προτείνουν το Malwarebytes.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Θα το τσεκαρω. Ευχαριστώ

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Να κοιταξεις πρωτα τις εγκατεστημενες εφαρμογες παντως μηπως εχει εγκατασταθει κατι εν αγνοια σου.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή με την οποία να συνδέομαι με το pc μέσω wifi και να μπορώ, πέρα από την ανταλλαγή αρχείων, να δω τα αρχεία του υπολογιστή στο κινητό;

Προφανώς θα χρειάζεται και εφαρμογή για τον υπολογιστή (pc client) αλλά ξέρετε να υπάρχει τέτοια εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Το solid explorer εχει τετοια δυνατότητα,ισως ειναι λιγο προχωρημενο βεβαια οσον αφορα τις ρυθμίσεις. Ειναι full trial στην αρχή μετα θελει ενα μικρο ποσο καπου στα 2-3 ευρώ...δεν χρειάζεται κατι στο pc
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ δηλαδή μέσα από τον solid explorer να βλέπω τα αρχεία του υπολογιστή; Και χωρίς να χρειάζεται να εγκαταστήσω κάτι στο pc; Καλό μου ακούγεται... :)
Link to comment
Share on other sites

Αρκει να ειναι και τα 2 στο ιδιο ρούτερ. Ο υπολογιστής δηλαδή μπορεί να είναι και με ethernet. Δημιουργείς νεα συνδεση cloud,τυπου lan/smb αν δεν κανω λαθος. Κανει ανίχνευση ή δηλώνεις εσύ την τοπική ip του υπολογιστή (192.168....),βαζεις username/password (του pc) και είσαι οκ. Το trial ειναι για 7 ή15 μέρες νομίζω οπότε άνετα δοκιμάζεις και αν θες αγοράζεις. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο αρχικά γιατί ουσιαστικά πρεπει να συνηθισεις το τροπο που δουλευει η πλοηγηση και το copy paste των αρχείων.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, σε ευχαριστώ!

Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω.

Κάτι σε πιο απλό δεν υπάρχει; κάτι δηλαδή που όλα τα παραπάνω θα είναι αυτοματοποιημένα και η σύνδεση θα γίνεται απλά με το πάτημα ενός κουμπιού;

Link to comment
Share on other sites

Τη διαδικασία που γράφω την κάνεις μία φορά μόνο και μετά το αποθηκεύεις σαν σύνδεση. Εγω πιο απλό τρόπο δεν γνωρίζω. Γραφτηκε κι αυτό στην προηγούμενη σελίδα σε περίπτωση που έχεις κινητό xiaomi

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7780875#

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή με την οποία να συνδέομαι με το pc μέσω wifi και να μπορώ, πέρα από την ανταλλαγή αρχείων, να δω τα αρχεία του υπολογιστή στο κινητό;

Προφανώς θα χρειάζεται και εφαρμογή για τον υπολογιστή (pc client) αλλά ξέρετε να υπάρχει τέτοια εφαρμογή;

 

File manager plus.

Είναι free.

Δεν χρειάζεται πρόγραμμα στον υπολογιστή.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή με την οποία να συνδέομαι με το pc μέσω wifi και να μπορώ, πέρα από την ανταλλαγή αρχείων, να δω τα αρχεία του υπολογιστή στο κινητό;

Προφανώς θα χρειάζεται και εφαρμογή για τον υπολογιστή (pc client) αλλά ξέρετε να υπάρχει τέτοια εφαρμογή;

 

Koίτα και το teamviewer

 

https://www.teamviewer.com/en/?pid=google.tv_ex.s.el&gclid=EAIaIQobChMIysWxgoe74AIVBOJ3Ch1stwNREAAYASAAEgKUrvD_BwE

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή με την οποία να συνδέομαι με το pc μέσω wifi και να μπορώ, πέρα από την ανταλλαγή αρχείων, να δω τα αρχεία του υπολογιστή στο κινητό;

Προφανώς θα χρειάζεται και εφαρμογή για τον υπολογιστή (pc client) αλλά ξέρετε να υπάρχει τέτοια εφαρμογή;

 

Και εγώ Solid με SMB προτείνω.

Απλά να ξέρεις ότι για να δεις φακέλους του υπολογιστή θα πρέπει να είναι shared στο δίκτυο.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα σου προτείνουν το Malwarebytes.

Να κοιταξεις πρωτα τις εγκατεστημενες εφαρμογες παντως μηπως εχει εγκατασταθει κατι εν αγνοια σου.

 

Λοιπόν, έχουμε κ λέμε:

 

Εβαλα το malwarebytes, και επέμενε η διαφήμιση.

 

Τελικά απεγκατεστησα το QuickPic που ειχα βαλει πρόσφατα (το ειχα κατεβασει εκτός store, γιατί δεν υπαρχει πλέον), και ηρέμησα.

 

Σας ευχαριστώ πολυ

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...