Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαζή ερώτηση. Η φωνητική πληκτρολόγηση μέσα από το πληκτρολόγιο πατώντας το μικρόφωνο γίνεται να λειτουργεί και χωρίς δεδομένα??

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση. Η φωνητική πληκτρολόγηση μέσα από το πληκτρολόγιο πατώντας το μικρόφωνο γίνεται να λειτουργεί και χωρίς δεδομένα??

 

Αυτό μόνο στα Αγγλικά γίνεται. Αν πας ρυθμίσεις του πληκτρολογίου, φωνητική πληκτρολόγηση, σου έχει να κατεβάσεις γλώσσες για αναγνώριση εκτός σύνδεσης. Δυστυχώς δεν έχει ακόμα τα Ελληνικά.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μόνο στα Αγγλικά γίνεται. Αν πας ρυθμίσεις του πληκτρολογίου, φωνητική πληκτρολόγηση, σου έχει να κατεβάσεις γλώσσες για αναγνώριση εκτός σύνδεσης. Δυστυχώς δεν έχει ακόμα τα Ελληνικά.

 

Αυτά τα είδα απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι άλλο που δεν το είχα δει. Ευχαριστω πάντως για την απάντηση

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απεγκατεστησα το QuickPic που ειχα βαλει πρόσφατα (το ειχα κατεβασει εκτός store, γιατί δεν υπαρχει πλέον), και ηρέμησα.

 

Αυτή η Cheetah Mobile μόνο προβλήματα, μια αξιόλογη εφαρμογή δεν έχουν φτιάξει, ούτε μία ! Το αντίθετο όμως, πήραν και χάλασαν τον Next Launcher, έναν από τους κορυφαίους της εποχής του (15 euro τον είχα αγοράσει) και μετά τον παράτησαν και τώρα με το QuickPic, μακράν την καλύτερη εφαρμογή στην κατηγορία της, το οποίο το χάλασαν και το παράτησαν και αυτό. Πως μπορούν να πάρουν δύο κορυφαίες εφαρμογές και να τις καταστρέψουν αντί για να τις εκμεταλλευτούν, μόνο αυτοί το ξέρουν !

Πάντως το QuickPic (από το play store) σε εμένα δεν πετάει διαφημίσεις. Δεν αλλάζει όμως κάτι αυτό, το έχουν ήδη παρατήσει (τελευταία ενημέρωση 26-10-2017) και πλέον αποσύρει από το Play. Ούτε καν στο site τους δεν το έχουν.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το QuickPic (από το play store) σε εμένα δεν πετάει διαφημίσεις. Δεν αλλάζει όμως κάτι αυτό, το έχουν ήδη παρατήσει (τελευταία ενημέρωση 26-10-2017) και πλέον αποσύρει από το Play. Ούτε καν στο site τους δεν το έχουν.

 

Εχεις δίκιο. Κ γω απορώ με αυτούς.

 

Στο κινητο, Το quick το εχω κατεβασμένο απο το play.

Ειπα να το βαλω και στο ταμπλετ, γιατι ειναι κορυφη, αλλα δεν υπηρχε στο play και το κατέβασα απο τα σιτε που εχουν παλιες εκδόσεις apk.

Τα αποτελέσματα ειναι αυτα που εγραψα παραπανω.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. Κ γω απορώ με αυτούς.

 

Στο κινητο, Το quick το εχω κατεβασμένο απο το play.

Ειπα να το βαλω και στο ταμπλετ, γιατι ειναι κορυφη, αλλα δεν υπηρχε στο play και το κατέβασα απο τα σιτε που εχουν παλιες εκδόσεις apk.

Τα αποτελέσματα ειναι αυτα που εγραψα παραπανω.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Μπορείς να το στείλεις από το κινητό σου στο ταμπλετ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. Κ γω απορώ με αυτούς.

 

Στο κινητο, Το quick το εχω κατεβασμένο απο το play.

Ειπα να το βαλω και στο ταμπλετ, γιατι ειναι κορυφη, αλλα δεν υπηρχε στο play και το κατέβασα απο τα σιτε που εχουν παλιες εκδόσεις apk.

Τα αποτελέσματα ειναι αυτα που εγραψα παραπανω.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Κατέβασε από το playstore την εφαρμογή apk extractor και μέσω αυτής κάνε ανάκτηση το apk που δουλεύει ήδη σωστά στο κινητό σου. Μόλις σου φέρει το apk, το στέλνεις στο τάμπλετ και είσαι οκ.

 

Στάλθηκε από το AGS2-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@SERS1612, @sgatzo, θα το δοκιμασω αργότερα .

Θενξ

 

Edit: δουλεύει τέλεια. Σας ευχαριστώ

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή όταν μπαίνετε στο αμάξι να μεγαλώνει κάποια εικονίδια που του έχετε δηλώσει;;;;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

O messenger έχει γίνει μεγάλο σκουπίδι τον τελευταίο καιρό! Εμφανίζει ΠΟΛΛΕΣ διαφημίσεις. :kill:
Link to comment
Share on other sites

O messenger έχει γίνει μεγάλο σκουπίδι τον τελευταίο καιρό! Εμφανίζει ΠΟΛΛΕΣ διαφημίσεις. :kill:

 

Messenger lite είναι η λύση που ψάχνεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή όταν μπαίνετε στο αμάξι να μεγαλώνει κάποια εικονίδια που του έχετε δηλώσει;;;;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χρησιμοποιώ το car dashdroid εδώ και 2 χρόνια. Υπέροχο.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εφαρμογη που να μπορω να σημειωνω τα ψωνια πουμπορει να χρειαζομαι αλλα να συγχρονιζει και στο δικο μου κινητο αλλα και της γυναικας μου.Π.χ. για προιοντα στο σουπερ μαρκετ,να σημειωνει η γυναικα κατι,να το βλεπω και να πηγαινω να τα παιρνω.

Υπαρχει κατι τετοιο;

 

Edit:Τελικα βρηκα το listonic που κανει ακριβως αυτο που θελω!

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα που είχα ρωτήσει πριν λίγες μέρες, πώς μπορώ να βλέπω τα αρχεία του υπολογιστή μέσα από το κινητό με wifi σύνδεση.

Κατ' αρχήν, να ευχαριστήσω τους φίλους που απάντησαν (Kmpatra, NikoSoti, tsiv, Akilleas) και να τους πω ότι πράγματι, με τον τρόπο που μου πρότειναν μπόρεσα και είχα πρόσβαση στα αρχεία του υπολογιστή (ευτυχώς που ο φίλος Akilleas ανέφερε ότι οι φάκελοι πρέπει να είναι shared στο δίκτυο γιατί αρχικά, ενώ είχα συνδεθεί με το pc, δεν έβλεπα τίποτα, δεν υπήρχε περιεχόμενο.

Για την διαχείριση των αρχείων στο κινητό χρησιμοποιώ αυτόν τον file explorer (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alphainventor.filemanager), ο οποίος είναι πολύ ελαφρύς, απλός και εύχρηστος. Αυτό όμως που παρατήρησα μετά την σύνδεση με τον υπολογιστή είναι ότι μου γεμίζει την cahe memory με thumbnails κάτι που είναι αρκετά ενοχλητικό. Μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής δεν βρήκα κάτι για να το αποτρέψω.

Δοκίμασα, από περιέργεια περισσότερο, πολλούς άλλους file explorers και είδα ότι οι περισσότεροι κάνουν το ίδιο. Σε κάποιους υπήρχε η επιλογή να σβήνει την cahe memory μόλις έκλεινες την εφαρμογή, ενώ κάποιοι άλλοι δεν άφηναν "αποτύπωμα" στα αρχεία της εφαρμογής.

Το κακό είναι ότι κανένας από αυτούς δεν μου άρεσε για να το κρατήσω ως βασική εφαρμογή διαχείρισης των αρχείων. Κανένας δεν είχε την απλότητα και την "ελαφρότητα" της εφαρμογής που χρησιμοποιώ.

Και το ερώτημα που θέτω είναι: υπάρχει λύση σε αυτό που αναφέρω (να μην υπάρχουν thumbnails μετά από κάθε χρήση της εφαρμογής); Αν όχι, μήπως υπάρχει άλλη, εξίσου απλή και εύχρηστη εφαρμογή να την αντικαταστήσω;

 

Υ.Γ. Μέσα στους πειραματισμούς μου για να έχω πρόσβαση στα αρχεία του υπολογιστή, ανακάλυψα αυτήν την εφαρμογή (https://play.google.com/store/apps/details?id=kr.co.jiran.flyingfile), η οποία κάνει αυτό ακριβώς που ήθελα και ζητούσα: σύνδεση μέσω wifi με τον υπολογιστή, ανταλλαγή αρχείων αλλά και πρόσβαση στα αρχεία του pc μέσα από το κινητό. Το κακό είναι ότι η βασική λειτουργία, δηλαδή αυτή της ανταλλαγής των αρχείων, για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι απελπιστικά αργή, κάτι που καθιστά την εφαρμογή στην ουσία άχρηστη. Όμως, θέλω να πω ότι υπάρχει τελικά τέτοια εφαρμογή και ίσως να υπάρχουν και άλλες παρόμοιες...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το resilio, πολύ γρήγορες ταχύτητες, το θέμα σε αυτό είναι ότι πρέπει να δηλώσεις ποιους φακέλλους θέλεις να βλέπεις
Link to comment
Share on other sites

τραγικό ούτε το Twitter σε κινητά με pie ούτε η εφαρμογή της alpha bank δουλεύουν μέσω WiFi! έχει βουίξει ο τόπος και αυτοί κοιμούνται.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εφαρμογη που να μπορω να σημειωνω τα ψωνια πουμπορει να χρειαζομαι αλλα να συγχρονιζει και στο δικο μου κινητο αλλα και της γυναικας μου.Π.χ. για προιοντα στο σουπερ μαρκετ,να σημειωνει η γυναικα κατι,να το βλεπω και να πηγαινω να τα παιρνω.

Υπαρχει κατι τετοιο;

 

Edit:Τελικα βρηκα το listonic που κανει ακριβως αυτο που θελω!

Listonic τρομερό το έχω δωρεάν

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Listonic τρομερό το έχω δωρεάν

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παντως παιδια την ιδια δουλεια μπορειτε να την κανετε με το paper του Dropbox και να μοιραζεστε οτιδηποτε θελετε εκει, οχι μονο λιστες για ψωνια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ με το chrome να έχω adblock σε unroot κινητό;;;

Θέλω chrome για να συγχρονίζονται τα bookmarks.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ με το chrome να έχω adblock σε unroot κινητό;;;

Θέλω chrome για να συγχρονίζονται τα bookmarks.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι μπορείς και γίνεται μέσω εφαρμογής adblock που είναι VPN based. Σου προτείνω το Netguard, το χρησιμοποιώ χρόνια, είναι open source και δημιουργεί τοπική σύνδεση στο κινητό χωρίς να περνούν τα δεδομένα σου από κάποιον απομακρυσμένο server και δουλεύει με τη λογική του adaway, δηλαδή με host files. Κόβει και διαφημίσεις από εφαρμογές. Θα την βάλεις από εδώ, ακολουθείς τα βήματα για εγκατάσταση https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md. Απλά μην την κάνεις update από playstore γιατί θα χαθεί το adblock χαρακτηριστικό που απαγορεύεται από τη Google.

Εναλλακτικά, σου προτείνω το blokada, επίσης open source εφαρμογή και δουλεύει με την ίδια λογική https://blokada.org/index.html

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

έχει πάρει το μάτι σας καμία εφαρμογή μουσικής που εκτός από το να παίζει με τυχαία σειρά τα τραγούδια να κάνει και μίξη?

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...