Jump to content

LG Optimus L9 (P760)


aenaos15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το lg optimus l9 είναι πολύ καλύτερο απο όλες τις απόψεις η σύγκριση είναι αστεία, ειδικά στην οθόνη αν δεις πόσο σκοτεινό είναι το κινητό όπως και το lg optimus 4x, με τέτοια οθόνη μακρυά... όπως και σε πάχος βάρος κλπ καλά για την android 2.3 δεν το συζητάω χάλι... και μικρότερη μπαταρία ... και γενικά όλο το σχεδιαστικό μέρος είναι μία γενιά πίσω..

 

κοιτα οπως τα δουλεψα, οντως ειναι αρκετα μεγαλη η διαφορα για τους λογους και τη χρηση που εγραψα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θα το συνεχίσω γιατί ξέρω ότι εγώ σε πείραξα, αλλά εσύ δεν είσαι καθόλου χαλαρός, δεν ξέρω τι είναι αυτό που σε ενοχλεί πιο πολύ σε αυτήν την συσκευή.

Γενικά εμείς που χρησιμοποιούμε τέτοιες συσκευές ωφελούμαστε από την εξέλιξη της τεχνολογίας και ενώ άλλοι τα σκάνε χοντρά, εμείς παίρνουμε ως μέση λύση κάποιο προϊόν το οποίο κάποιοι το είχαν χρυσοπληρώσει πριν ένα χρόνο.

Όσοι περισσότεροι αγοράσουν τώρα τετραπύρινα κινητά, τόσο πιο γρήγορα θα τα αγοράσουμε εμείς φθηνότερα..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς να μου πεις αν στα media markt υπάρχει stand της wind και αν η τιμή του είναι στα 270? Ρωτάω γιατί έχω ένα πιστωτικό υπόλοιπο στα media και θα ήθελα να το χρησιμοποιησω για την αγορά του l9.

Επίσης μια ερώτηση προς τους κατόχους. Ποιο πιστεύεται ότι είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του κινητού?

Με την LG έχω άσχημη εμπειρία γιαυτό ρωτάω. Είχα αγοράσει πριν χρόνια το LG arena. Πολλά υποσχόμενο τότε, τέλεια ποιότητα κατασκευής και κάμερα αλλά υποστήριξη μηδέν. Ένα σκασμό λεφτά αλλά στο έρμαιο της μοίρας του. Ακόμα το έχω κάπου πεταμένο στο κουτί του. Είχα πει ότι δεν θα την ξαναπατήσω έτσι.

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πέραν των τεχνικών χαρακτηριστικών που νομίζω ότι έχουν αναλυθεί πλήρως σε προηγούμενα posts, αν ψάχνεις για κινητό που θα βγούν 15 διαφορετικές custom roms και θα έχει τρελλή υποστήριξη - επίσημη και από developers - πάρε κάτι άλλο. Αν σε ικανοποιεί ως έχει, δηλαδή ένα καλό διπύρηνο με ικανοποιητική ram, μεγάλη ποιοτική οθόνη αλλά κάπως περιορισμένο χώρο για εφαρμογές (που ξεπερνιέται με root+Link2SD), ψωνίζεις άφοβα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης, άλλωστε η κάθε γνώμη είναι καθαρά υποκειμενική. Ο fufutos πιο πάνω έδωσε το ακριβές στίγμα. Ούτε για μένα τίθεται θέμα σύγκρισης του L9 με το nitro. Oι λόγοι ειπώθηκαν, ας μην τους ξαναγράφω. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του,ανάλογα με το τί ζητά.

Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με την αγορά μου (L9), με καλύπτει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

ειδικά στην οθόνη αν δεις πόσο σκοτεινό είναι το κινητό όπως και το lg optimus 4x, με τέτοια οθόνη μακρυά

 

Φιλε μου μπερδευτηκες η εγω καταλαβα λαθος ; Ειναι η οθονη του 4Χ σκοτεινη ; Αν εχει κατι να προβαλει απεναντι σε One X και Galaxy S3 το 4Χ ειναι η φωτεινοτητα της οθονης του.

Link to comment
Share on other sites

οπως διαβασα παραπανω δεν γινεται μεταφορα εφαρμογων στην καρτα μνημης του l9 παρα μονο εαν γινει root.ισχυει?ποσο καθαρο χωρο εχει το l9 για εγκατασταση εφαρμογων?υπαρχει περιπτωση να διορθωθει στο μελλον αυτο με καποια αναβαθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπερδευτηκες η εγω καταλαβα λαθος ; Ειναι η οθονη του 4Χ σκοτεινη ; Αν εχει κατι να προβαλει απεναντι σε One X και Galaxy S3 το 4Χ ειναι η φωτεινοτητα της οθονης του.

 

η οθόνη στο 4χ είναι βαθιά σε σχέση με το πλαίσιο του κινητού και γι αυτό το λόγο φαίνεται σκοτεινή, στην ουσία είναι λάθος της σχεδίασης του κινητού..

Link to comment
Share on other sites

η οθόνη στο 4χ είναι βαθιά σε σχέση με το πλαίσιο του κινητού και γι αυτό το λόγο φαίνεται σκοτεινή, στην ουσία είναι λάθος της σχεδίασης του κινητού..

 

Φιλε μου συγνωμη, αλλα αυτο που λες δεν ισχυει σε καμια μα καμια περιπτωση οτι ειναι σκοτεινη, το εχω στο 50% φωτεινοτητα και πραγματικα πιστεψε με δεν αντεχεται η φωτεινοτητα του. ( Κι εχω αλλαξει αρκετες ναυαρχιδες ) Συγνωμη φιλε μου αλλα αυτο που λες δειχνει οτι δεν εχεις καμια σχεση με το 4Χ. ( Φιλικα παντα αλλα ετσι ειναι. Καλο ειναι να μη παραπληροφορουμε το κοσμο )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συγνωμη, αλλα αυτο που λες δεν ισχυει σε καμια μα καμια περιπτωση οτι ειναι σκοτεινη, το εχω στο 50% φωτεινοτητα και πραγματικα πιστεψε με δεν αντεχεται η φωτεινοτητα του. ( Κι εχω αλλαξει αρκετες ναυαρχιδες ) Συγνωμη φιλε μου αλλα αυτο που λες δειχνει οτι δεν εχεις καμια σχεση με το 4Χ. ( Φιλικα παντα αλλα ετσι ειναι. Καλο ειναι να μη παραπληροφορουμε το κοσμο )

 

ok διορθώνω τότε για να το διατυπώσω καλύτερα, η οθόνη του 4χ έχει τοποθετηθεί, έστω το λίγο μιλάμε για χιλιοστά αλλα στην προκειμένη περίπτωση είναι πρόβλημα, μακρυά απο το touch panel και φαίνεται και με γυμνό μάτι ότι είναι έστω και το τόσο λίγο μακρυά. Το αποτέλεσμα είναι τα χρώματα της οθόνης του να αλλοιώνονται και ειδικά αν του βάλεις και μια μικρή γωνία. Αυτό είναι λάθος σχεδιαστικό του τηλεφώνου και ότι να και πειτε ή κάνετε δεν αλλάζει, είναι δεδομένο δεν είναι κάτι το οποίο το λέω εγώ και προχωρώντας παρακάτω έχουμε το lg nexus 4 το οποίο έχει την Zerogap touch τεχνολογία που φυσικά δεν την έχει ούτε το 4χ ούτε το l9..

 

Edit: το lg x4 ήταν απο τα πρώτα της σειράς και γενικά ότι σχεδιαστικό λάθος κάνανε το αλλάξανε στα επόμενα μοντέλα, ένα ακόμη τρανταχτό παράδειγμα είναι τα κουμπιά στο κάτω μερος της οθόνης αφής είναι τόσο κοντά στη οθόνη αφής που τα πατάει κανείς καταλάθος, ειδικά όταν γράφεις μήνυμα, αυτά τα λάθη δεν υπάρχουν στο lg optimus l9

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

ok διορθώνω τότε για να το διατυπώσω καλύτερα, η οθόνη του 4χ έχει τοποθετηθεί, έστω το λίγο μιλάμε για χιλιοστά αλλα στην προκειμένη περίπτωση είναι πρόβλημα, μακρυά απο το touch panel και φαίνεται και με γυμνό μάτι ότι είναι έστω και το τόσο λίγο μακρυά. Το αποτέλεσμα είναι τα χρώματα της οθόνης του να μην φαίνονται τόσο ζωντανά και ειδικά αν του βάλεις και μια μικρή γωνία. Αυτό είναι λάθος σχεδιαστικό του τηλεφώνου και ότι να και πειτε ή κάνετε δεν αλλάζει, είναι δεδομένο δεν είναι κάτι το οποίο το λέω εγώ και προχωρώντας παρακάτω έχουμε το lg nexus 4 το οποίο έχει την Zerogap touch τεχνολογία που φυσικά δεν την έχει ούτε το 4χ ούτε το l9..
Επειδη μιλησες για φωτεινοτητα, σου απαντησα για φωτεινοτητα κι οτι αυτο που ειπες δεν ισχυει σε καμια περιπτωση. Κι επειδη εχω βαλει και τα δυο κοντα κοντα L9 - 4X σε πληροφορω οτι του 4χ ειναι και πιο φωτεινη και επισεις με μεγαλυτερη καθαροτητα. Βαλε τα και τα δυο διπλα διπλα και θα καταλαβεις τη διαφορα και μονος σου. Αντικειμενικα δεν συγκρινονται τα 2 τηλεφωνα σε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μιλησες για φωτεινοτητα, σου απαντησα για φωτεινοτητα κι οτι αυτο που ειπες δεν ισχυει σε καμια περιπτωση. Κι επειδη εχω βαλει και τα δυο κοντα κοντα L9 - 4X σε πληροφορω οτι του 4χ ειναι και πιο φωτεινη και επισεις με μεγαλυτερη καθαροτητα. Βαλε τα και τα δυο διπλα διπλα και θα καταλαβεις τη διαφορα και μονος σου. Αντικειμενικα δεν συγκρινονται τα 2 τηλεφωνα σε τιποτα.

 

το θέμα είναι ότι και γω τα έβαλα και όπως και εσύ, ο καθένας βλέπει αυτό που θέλει :p για μένα το 4χ έχει καλύτερη οθόνη και επεξεργαστή αλλά σχεδιαστικά, μπαταρία και κοστολογικά το l9 είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

ok διορθώνω τότε για να το διατυπώσω καλύτερα, η οθόνη του 4χ έχει τοποθετηθεί, έστω το λίγο μιλάμε για χιλιοστά αλλα στην προκειμένη περίπτωση είναι πρόβλημα, μακρυά απο το touch panel και φαίνεται και με γυμνό μάτι ότι είναι έστω και το τόσο λίγο μακρυά. Το αποτέλεσμα είναι τα χρώματα της οθόνης του να αλλοιώνονται και ειδικά αν του βάλεις και μια μικρή γωνία. Αυτό είναι λάθος σχεδιαστικό του τηλεφώνου και ότι να και πειτε ή κάνετε δεν αλλάζει, είναι δεδομένο δεν είναι κάτι το οποίο το λέω εγώ και προχωρώντας παρακάτω έχουμε το lg nexus 4 το οποίο έχει την Zerogap touch τεχνολογία που φυσικά δεν την έχει ούτε το 4χ ούτε το l9..

 

Edit: το lg x4 ήταν απο τα πρώτα της σειράς και γενικά ότι σχεδιαστικό λάθος κάνανε το αλλάξανε στα επόμενα μοντέλα, ένα ακόμη τρανταχτό παράδειγμα είναι τα κουμπιά στο κάτω μερος της οθόνης αφής είναι τόσο κοντά στη οθόνη αφής που τα πατάει κανείς καταλάθος, ειδικά όταν γράφεις μήνυμα, αυτά τα λάθη δεν υπάρχουν στο lg optimus l9

 

Αυτό με την αλλοίωση υπό μικρή γωνία το είχα προσέξει και εγώ όταν πέρασε το κινητό από τα χέρια μου, σαν να θάμπωνε η οθόνη τρόπο τινά. Άλλο αυτό όμως και άλλο η φωτεινότητα που είναι μια χαρά.

 

edit εννοώ για το 4x βέβαια

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι αν το ειχα διαβασει απο σας σε προηγουμενες σελιδες ή απο αλλου, αλλα ελεγε οτι για μεταφορα δεδομενων στο pc γινεται μονο με bluetooth ή με ανταπτορα της καρτας sd και οχι με usb καλωδιο..Ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, μεταφορά δεδομένων γίνεται με όποιον τρόπο θέλεις :)
Link to comment
Share on other sites

http://community.skype.com/t5/Android/Skype-video-call-on-LG-Optimus-L9-doesn-t-work/td-p/1270720

 

 

Ισχύει το παραπάνω? Κάποιος κάτοχος να μας πει αν δουλεύουν οι videoκλησεις?

Link to comment
Share on other sites

http://community.skype.com/t5/Android/Skype-video-call-on-LG-Optimus-L9-doesn-t-work/td-p/1270720

 

 

Ισχύει το παραπάνω? Κάποιος κάτοχος να μας πει αν δουλεύουν οι videoκλησεις?

 

Καλημέρα.Μια χαρά δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ειδα την ανακοινωση οτι θα παρει jb το μηχανημα. Αν ισχυει πολυ καλα θα κανει.

 

Αλλά...

 

1.Γνωριζει καποιος ποσο χωρο απο τα 4GB εσωτερικης μνημης θα καταλαμβανει το jb?

Τωρα ήδη η ics καταλαμβανει 2,5 GB για το λειτουργικο μονο.

 

2.Επισης το jb επιτρεπει την αποθηκευση εφαρμοφων στην sd καρτα?

 

3. Θα ειναι λιγοτερο ενεργοβορο στη μπαταρια το jb (το jb "καιει" λιγοτερο vs ics γενικα?)?

 

Ευχαριστω!

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

απο χθες εχω κι εγω το κινητο επιτελους στα χερια μου!! περιττο να πω οτι το λατρευω! :D κανενα προβλημα μεχρι στιγμης, μονο λιγο η μπαταρια η οποια τελειωνε πολυ γρηγορα αλλα λογικο αφου δεν το εχω αφησει καθολου απ τα χερια μου.. μονο μια καλη θηκη μου λειπει τωρα και ολα κομπλε..
Link to comment
Share on other sites

Αυτή http://www.ebay.com/itm/Black-S-Line-Design-Soft-TPU-Gel-Case-Cover-for-LG-Optimus-L9-P760-/300838152081?pt=PDA_Accessories&hash=item460b59e791 είναι πολύ καλή, πήρα μια γιατί δεν υπήρχε άλλη όταν αγόρασα το κινητό θεωρώντας την προσωρινή λύση, αλλά είναι μια χαρά οπότε δεν χρειάστηκα κάτι καλύτερο...
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχα ολόκληρη θήκη. Βάζω μια καλή μεμβράνη, και κοιτάω να έχει η θήκη λίγο "χείλι", ώστε να αφήνω το κινητό με την όψη κάτω χωρίς να ακουμπάει η οθόνη στην επιφάνεια. Έτσι προστατεύεται από τυχαίες πτώσεις αντικειμένων, στην δε τσέπη του παντελονιού είναι εντάξει, δεν παθαίνει τίποτα - βέβαια όταν κάθομαι το βγάζω...
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΝΤ,ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΣΚΡΟΥΤΖ ΣΤΑ 279 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΓΓΛΙΚΟ ΜΕΝΟΥ.ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟ UPDATE ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ??
Link to comment
Share on other sites

Πήρα από το media markt μια θήκη puro, μπαίνει όλο το κινητό μέσα και έχει λουράκι που το τραβάς και βγαίνει το κινητό. Βολικότατη θήκη και πολύ κομψή, τιμή 15 ευρώ. Είναι για το s3 αλλά κάθεται τέλεια και το L9.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 (P760)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...