Jump to content

LG Optimus L9 (P760)


aenaos15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά έβαλα μια ζελατίνα της προκοπής και το κυριότερο μια ημίσκληρη θήκη που έχει μισό χιλιοστό "χείλι". Όλα μου τα κινητά έτσι τα κυκλοφορώ εδώ και χρόνια, όταν είναι εκτός κολότσεπης τα ακουμπάω με την οθόνη κάτω, έτσι προστατεύεται από ότι πέσει κατά λάθος πάνω του χωρίς να ακουμπάει στην επιφάνεια που βρίσκεται. Δεν έχω πάθει το παραμικρό ποτέ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε με μια τυπικη ζελστινα και με σχετικη προσοχη πχ στη τσεπη παντα μονο και τετοια και αμα δεν το πετας απο εφω και απο κει δεν θα δεις ουτε γρατζουνια...

τωρα σε ενδεχομενη πτωση, με η χωρις gorilla, την ιδια ζημια θα παθει

 

αμα σου αρεσει το κινιτακι νομιζω ειναι χαζος λογος να μην το παρεις μονο για την ελλειψη gorilla glass

 

Καλημέρες,

 

στα +50€ υπάρχει και το 4Χ που είναι Τετραπύρηνο και έχει και Gorilla Glass

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα το L9 από birdphone, 270 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Με διαβεβαίωσαν ότι είναι ευρωπαικό, unbranded κι ότι το ΙΜΕΙ θα αναγράφεται στην απόδειξη αγοράς. Μόλις τελείωσα την ηλεκτρονική παραγγελία, μου τηλεφώνησαν για επιβεβαίωση και όλα καλά. Τώρα αναμονή μέχρι Δευτέρα.

 

Fufutos, επειδή θέλω να πάρω κι εγώ μερικές καλές μεμβράνες για την οθόνη, ποια πήρες εσύ και είσαι ικανοποιημένος??

Όποιος πήρε κάτι αξιόλογο, ας μου πει. Κατά προτίμηση από Ελλάδα.

Θήκη λέω να πάρω μια universal όπου μπαίνει όλο το κινητό μέσα από πάνω και είναι κλειστή γύρω γύρω, αλλά και πάλι είμαι ανοιχτός σε πρόταση και για βολική θήκη.

Edit: Aυτή η Sentio Screen Protector που έχει το πλαίσιο είναι καλή? Υπάρχει κατάστημα πλαίσιο εδώ κοντά και βολεύει.

Edited by Novalis
Edit
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι +50 φιλος - αλλα αρκετα παραπανω....

τιμες skroutz: L9 261,30 - 4X 377,95 ;)

 

Με το μπαρδόν... Είχα στο μυαλό μου τις τιμές του Γερμανού και της Cosmote... :X

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα το L9 από birdphone, 270 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Με διαβεβαίωσαν ότι είναι ευρωπαικό, unbranded κι ότι το ΙΜΕΙ θα αναγράφεται στην απόδειξη αγοράς. Μόλις τελείωσα την ηλεκτρονική παραγγελία, μου τηλεφώνησαν για επιβεβαίωση και όλα καλά. Τώρα αναμονή μέχρι Δευτέρα.

 

Fufutos, επειδή θέλω να πάρω κι εγώ μερικές καλές μεμβράνες για την οθόνη, ποια πήρες εσύ και είσαι ικανοποιημένος??

Όποιος πήρε κάτι αξιόλογο, ας μου πει. Κατά προτίμηση από Ελλάδα.

Θήκη λέω να πάρω μια universal όπου μπαίνει όλο το κινητό μέσα από πάνω και είναι κλειστή γύρω γύρω, αλλά και πάλι είμαι ανοιχτός σε πρόταση και για βολική θήκη.

Edit: Aυτή η Sentio Screen Protector που έχει το πλαίσιο είναι καλή? Υπάρχει κατάστημα πλαίσιο εδώ κοντά και βολεύει.

 

επειδη μαλλον θα το παραγγειλω και εγω γιατι θα πρεπει να γραφει η αποδειξη το lmei?το οτι ειναι ευρωπαικο σημαινει και ελληνικο μενου?πρεπει κατι αλλο να τους ρωτησω η να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

To παρέλαβα σήμερα τελικά, όλα καλά. Άμεση εξυπηρέτηση από birdphone. Το ΙΜΕΙ καλό είναι να αναγράφεται για λόγους εγγύησης, αν και έχει δύο χρόνια απ΄ ότι μου είπαν.

Haris, έχει ελληνικό μενού κανονικότατα. Για τον φίλο πιο πάνω που ανέφερε τις βιντεοκλήσεις, δεν γνωρίζω ακόμα αν κάνει.

Ακόμα δεν πρόλαβα να το σκαλίξω, είμαι δουλειά.

fufutos, σ΄ευχαριστώ για το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το έχω μια εβδομάδα και κάτι και είμαι ευχαριστημένος με το κινητο εκτός από το θέμα αφής της οθόνης.Δεν ξέρω αν είναι έτσι αλλά νομίζω ότι θέλει λίγη πίεση επιπλέον απ'ότι συνήθως.Τεσπα αυτό συνηθίζεται.Σήμερα μου ήρθε μιΑ ακόμα αναβάθμιση,V10h.Πριν μια εβδομάδα μου είχε έρθει μια άλλη και την έκανα,όλα καλά.Σε κανέναν άλλο ήρθε;

Link to comment
Share on other sites

εγώ για την ώρα δεν βάζω αναβαθμίσεις γιατί δεν θέλω να χάσω το root, όχι ότι κάνω και τίποτα ιδιαίτερο, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω μια 16gb micro sd και με ένα κολπάκι να αντικαταστήσω τη μνήμη του κινητού (2.3gb) με την micro sd. Γενικά πάντως και στην 10Α εγώ δεν παρατηρώ κανα ιδιαίτερο bug. Τώρα τι ακριβώς διορθώνουν με τις αναβαθμίσεις κανείς δεν ξέρει τα changelog δεν υπάρχουν... Το θέμα είναι να βγει JB τότε μάλιστα, η κινητικότητα πάντως απο μέρος lg είναι καλό σημάδι, το κινητό κυκλοφόρησε, τέλη Νοέμβριου και αυτή είναι η τρίτη αναβάθμιση μέσα σε 2 μήνες.. θέλουμε όμως JB, εύχομαι να την πάρουμε μέσα στην άνοιξη...
Link to comment
Share on other sites

εγώ για την ώρα δεν βάζω αναβαθμίσεις γιατί δεν θέλω να χάσω το root, όχι ότι κάνω και τίποτα ιδιαίτερο, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω μια 16gb micro sd και με ένα κολπάκι να αντικαταστήσω τη μνήμη του κινητού (2.3gb) με την micro sd. Γενικά πάντως και στην 10Α εγώ δεν παρατηρώ κανα ιδιαίτερο bug. Τώρα τι ακριβώς διορθώνουν με τις αναβαθμίσεις κανείς δεν ξέρει τα changelog δεν υπάρχουν... Το θέμα είναι να βγει JB τότε μάλιστα, η κινητικότητα πάντως απο μέρος lg είναι καλό σημάδι, το κινητό κυκλοφόρησε, τέλη Νοέμβριου και αυτή είναι η τρίτη αναβάθμιση μέσα σε 2 μήνες.. θέλουμε όμως JB, εύχομαι να την πάρουμε μέσα στην άνοιξη...

 

φιλε εννοεις την ανοιξη για official jb ? Υπαρχει καποια ανακοινωση-πληροφορια απο LG?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..Εχω διαλεξει καποια smartphone για να παρω (sony xperia p, samsung sIII mini kai htc desire x) μεταξυ αυτων και το optimus L9..Οφειλω να πω οτι το LG με τραβηξε περισσοτερο , μπορει και λογω της μεγαλης οθονης του:p Αλλα ολοι με συμβουλεψαν να αποφυγω το LG κυριως λογω "κακου ιστορικου" της εταιρειας στα κινητα..Εσεις που το πηρατε ή αν ειχατε προηγουμενο μοντελο εχετε αντιμετωπισει καποιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ κάποιες επιφυλάξεις, αλλά η κόρη μου έχει ένα 2Χ πάνω από ένα χρόνο - κανένα απολύτως πρόβλημα, οπότε ψώνισα κι εγώ αυτό (το L9). Μια χαρά τηλέφωνο είναι, δεν κολλάει πουθενά, καλή οθόνη, απλό και συμπαθητικό interface. Κάποιοι λέγανε για μπαταρία και έψαχνα για δεύτερη αλλά το ξέχασα, δεν χρειάζεται εκτός κι αν το "λιώνεις". Τα μόνα πραγματικά θέματα που έχει είναι (α) κάπως περιορισμένος χώρος για εφαρμογές (2,3GB) - λύνεται με root και link2SD που παίρνει χώρο στην εξωτερική SD, (b) δεν έχει gorilla glass - βάζεις μια μεμβράνη της προκοπής.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που συνεχιζω να βλεπω θετικα σχολια για αυτο το μοντελο αλλα και για παλιοτερα! Θα παω και μια βολτα απο γερμανο κλπ να τα δω απο κοντα και μπορει να μπω κι εγω στην ομαδα ..:lol: κριμα για το gorilla glass παντως το χρειαζοταν..

αληθεια με την μπαταρια που ανεφερες πως πανε τα πραγματα? πως αποδιδει δε μια καθημερινη σου χρηση? γιατι για το xperia P για παραδειγμα αρκετοι χρηστες εχουν ενα μικρο παραπονο..

Edited by broflovski
Link to comment
Share on other sites

εμένα με όλη μέρα με ανοιχτό το wifi και μπόλικο internet και συγχρονισμούς ον κρατάει περίπου 40 ώρες

 

http://www.techorz.com/wp-content/uploads/2013/02/lg-optimus-4x-l7-l9-upgrade-android-4-1-jelly-bean-2013-first-half-1.png

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

αρκετα καλα μου φαινεται!! για το update se jelly bean ακομα δεν ειναι σιγουρο τιποτα ε? Ή δεν θα το βγαλουν καθολου? Edited by broflovski
Link to comment
Share on other sites

αρκετα καλα μου φαινεται!! για το update se jelly bean ακομα δεν ειναι σιγουρο τιποτα ε? Ή δεν θα το βγαλουν καθολου?

 

δες την εικόνα που παρέθεσα..

Link to comment
Share on other sites

ooo σορρυ δεν την ειχα προσεξει..τελεια!!τωρα που θα γινω κι εγω κατοχος ! :D το παρηγγειλα πριν απο το mobilehellas.gr του skroutz στα 270€ με τα μεταφορικα κλπ..ελπιζω να πανε ολα καλα μιας και δεν ξερω τι φαση ειναι το συγκεκριμενο "μαγαζι"..πραγματικα παντως ειχα κολλησει τοσο πολυ που θα εσκαγα αν δεν το επαιρνα..
Link to comment
Share on other sites

και το L9 βεβαια αρκετα καλο..η καμερα ειναι καλυτερη αλλα με gingerbread..εκτος κι αν το εχουν αναβαθμισει. προλαβα το παρηγγειλα,ηταν σε αποθεμα και ξαφνικα μου εστειλαν οτι δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο..ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι δεν ξερω το συγκεκριμενο σαιτ..
Link to comment
Share on other sites

μην εισαι τοσο σιγουρος.....

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4717&idPhone2=4955

διπλα διπλα....στα 255 το νιτρο....

 

Κωστα, δε λεει πολλα το nitro, το εχει ξαδερφος μου.

 

Το nitro 4g ειναι ομορφο και καλό τηλεφωνο αλλα ειναι υπερβολικα μεγαλο σε διαστασεις (bezel-σασι) και βαρος για 4,5 οθονη. Ειναι smooth πάντως, εχει πολυ καλα specs, αλλα 1 φορα την εβδομαδα μπορει να φαει το γερο κολλημα (hard reset) βεβαια και με 2.3 το 2013 χωρις υποψια αναβαθμισης πού πας ρε LG?

 

Το L9 που του εχω ριξει αρκετα... χουφτωματα στα μαγαζια ειναι μικροτερο στο χερι, ελαφρυτερο και πιο πρακτικό με οθονη 4,7 και ICS, με βασιμες ελπιδες για JB. Απ ότι εχω διαπιστσει από ενα γνωστό εχει σιγουρα καλύτερη αυτονομια μπαταριας.

 

Βεβαια υπαρχει κ το προσωπικο κριτηριο, το δικό μου ειναι οτι δεν κανω root, ότι θα ειμαι ευχαριστημενος με jb 4.1.2 για 1 ή και 2 χρονια, οτι θελω smartphone και οχι superphablet δε κτλ.

 

αν ειχε το LG L9 gorilla το επαιρνα χθες, τα παιδια εδω το παλαντζαρουν εν μερει με ζελατινα...ιδιως τωρα που η LG ανακοινωσε οτι "θα" παρει jb, ειναι πιο μπροστα σε ολα απο το Νitro πιστευω.

 

Για 250-260 ευρω (και οι διαστασεις του L9) ειναι η οροφη για καθε κινητο gadget που κουβαλιεται πανω σου καθημερινα και προφανως ειναι αναλωσιμο (α ρε γοριλλα!).

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

Ειναι 10 γραμαρια βαρυτερο.....

Επισης φοραει ηδη την 4.0.4 και θα παρει και jelly bean!

True HD IPS....

εχει πολυ καλη υποστηριξη στο xda.....

θελεις να πω και αλλα...?

 

Εχει μεγαλύτερες τις διαστασεις απο το L9 και εχει μικροτερη οθονη....τεραστιο bezel-sasi για 4,5 ιντσες.

Ομοιως ειναι κ ειναι βαρυτερο....

Οταν τα ζυγισα και τα ¨χουφτωσα" μου φανηκε ξεκαθαρα οτι ειναι λιγοτερο "μανιτζέβελο" (πρακτικό στο χερι κ λειτουργικό) σε σχεση με το L9.

Αυτα ειναι τα μετρησιμα και εμπειρικά.

 

Τωρα για xda δεν ξερω, ουτε αν πηρε official ics ξερω, μακαρι να πηρε.

 

Ειπα και πιο πανω ότι ο καθενας με τα δικα του, smartphone που να θελει ασχολία-root για εμενα δεν υφισταται...

 

Και για τους περισσότερους δηλαδη εδω που τα λεμε, για χομπυ ασχολουνται (και καλα κανουν) αυτοι που ασχολουνται οχι επειδη ειναι αναγκαιο! Και σ αυτο εδω το φορουμ κ παντου σε αναλογα.Eιναι γνωστο αυτό...

 

Και εδω ερχεται κ η διαφορα πχ..True HD IPS με qHD IPS που λες. Υπαρχει διαφορά, φυσικα ειναι καλύτερη του Nitro.

 

Αλλα ενας μή χομπίστας θα δει και θα τον αφορα αυτη τη διαφορα HD IPS με qHD IPS ή το βαρος-διαστασεις-πιασιμο-μεγεθος οθονης-αυτονομία?..

 

Ο χομπιστας-σκαλιστης-rooteras θα το δει βεβαια, αλλα ειναι εκτος κριτηριων των πολλων που θελουν να κανουν καλα τη δουλεια τους σε μεγαλουτσικη αλλα και φορητή οθονη... δηλαδη push mail, site/blog browsing,ebanking, u tube, τηλεφωνα, μυνηματα, μουσικη mp3, fm ή e-radio οn the go. Ας τα κανει αυτά κι ας εχει και καπως λιγοτερα ppi.

Edited by Endermyp
Link to comment
Share on other sites

Το lg optimus l9 είναι πολύ καλύτερο απο όλες τις απόψεις η σύγκριση είναι αστεία, ειδικά στην οθόνη αν δεις πόσο σκοτεινό είναι το κινητό όπως και το lg optimus 4x, με τέτοια οθόνη μακρυά... όπως και σε πάχος βάρος κλπ καλά για την android 2.3 δεν το συζητάω χάλι... και μικρότερη μπαταρία ... και γενικά όλο το σχεδιαστικό μέρος είναι μία γενιά πίσω..
Link to comment
Share on other sites

εχω το lg optimus p970.ενδιαφερομαι να το αντικαταστησω με το l9 η το p936.ποιο μου προτεινεται? το l9 υποστηριζει flash player
Link to comment
Share on other sites

εχω το lg optimus p970.ενδιαφερομαι να το αντικαταστησω με το l9 η το p936.ποιο μου προτεινεται? το l9 υποστηριζει flash player

 

εγώ το έχω εγκαταστήσει και παίζει κανονικά, βέβαια κατέβασα το apk εκτός μάρκετ και με dolphin browser γιατί ο chrome πλέον δεν υποστηρίζει flash. Τώρα για το ποια συσκευή θα επιλέξεις είναι προσωπική επιλογή

 

Το ακουσαμε και αυτο!

ειναι αστεια η συγκριση....?

ασχολεισαι καιρο με κινητα?

ελεος με τις ασυναρτησιες......

 

ασχολούμαι με τα κινητά απο unwired εποχή (πολύ πιθανό να μη ξέρεις τι είναι αυτό) μπορείς επίσης να δεις και την ημερομηνία εγγραφής μου στο φορουμ..., αλλά σε ένα τρολά (σαν εσένα) μόνο με τρολιά απαντάς και τσίμπησες δεν είναι κακό χαχαχαχα

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 (P760)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...