Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III LTE (I9305)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και το μυστήριο πυκνώνει... έβαλα την κάρτα στον υπολογιστή και την διαβάζει κανονικά!!! δεν ξέρω τι να πω!

 

Κράτα ένα αντίγραφο ασφαλείας καλού κακού..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχεις δίκιο απλά έχω και εγώ την αγωνία μου. Κοίτα η υποδοχή της κάρτας είναι καθαρη απ`όσο είδα, φύσηξα και λίγο μπας και αλλά τίποτα... Τώρα θα δοκιμάσω αν είναι να τη βάλω σε υπολογιστή να δω αν παίζει. Πάντως περίεργο δεν είναι? Στα καλά του καθουμένου να μην τη διαβάζει? Και την έχω κανά δίμηνο (VERBATIN 16GB CLASS10).

 

Το αντιμετώπισα με μια 64άρα κάρτα σε S4.

 

Βγάλε την κάρτα, βάλτην σε ένα άλλο android Κινητό (δικό σου ή κάποιου φίλου σου, όχι απαραίτητα ίδια συσκευή), κάνε ένα format στην κάρτα επάνω στο δικό του κινητό, και ξαναβάλτην επάνω στο δικό σου.

 

Στο δικό μου S4 τη διάβαζε. Σε 2 υπολογιστές τη διαβαζε. Στο αμάξι μου τη διάβαζε. Στο δικό του ΔΕΝ τη διάβαζε! Εκανα το παραπάνω που έγραψα και έγινε!

 

Solved 200% :D

Τεσταρισμένο!!

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Το αντιμετώπισα με μια 64άρα κάρτα σε S4.

 

Βγάλε την κάρτα, βάλτην σε ένα άλλο android Κινητό (δικό σου ή κάποιου φίλου σου, όχι απαραίτητα ίδια συσκευή), κάνε ένα format στην κάρτα επάνω στο δικό του κινητό, και ξαναβάλτην επάνω στο δικό σου.

 

Στο δικό μου S4 τη διάβαζε. Σε 2 υπολογιστές τη διαβαζε. Στο αμάξι μου τη διάβαζε. Στο δικό του ΔΕΝ τη διάβαζε! Εκανα το παραπάνω που έγραψα και έγινε!

 

Solved 200% :D

Τεσταρισμένο!!

ok, θα το δοκιμάσω το βράδυ και θα επιστρέψω με αποτελέσματα.

Thanks anyway

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου.

Να σου πω την αλήθεια κάτι τέτοιο φανταζόμουνα αλλά δεν μπορόυσα να πιστέψω ότι θα είμαι στην Καλλιθέα και θα με δείχνει στο Αιγάλεω...

 

Τελικά μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει γιατί σήμερα με δείχνει Κοπεγχάγη! Και δε νομίζω να παίρνω σήμα από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει γιατί σήμερα με δείχνει Κοπεγχάγη! Και δε νομίζω να παίρνω σήμα από εκεί...

 

Ορκίσου :p

 

Άνοιξε ένα browser στον υπολογιστή.

Κάνε login στο Google και διάλεξε χάρτες.

Στα αριστερά λέει την τρέχουσα θέση σου.

Γράφει Κοπενχάγη;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει γιατί σήμερα με δείχνει Κοπεγχάγη! Και δε νομίζω να παίρνω σήμα από εκεί...

 

Ελα τώρα.... Θες να μας πεις πως πήγες διακοπές Σουηδία και μας το πετάς σιγά σιγά!! :P

 

Εμένα μου το είχε κάνει αυτό ένα iPhone 4S, στο οποίο δεν είχα περάσει μια αναβάθμιση και ενώ ήμουν Καλαμαριά, με έβγαζε πως ήμουν στην Ουκρανία! Επικές στιγμές μιλάμε!!!!! Είχα ανεβάσει 100 πόντους στο 4square σε 2 ώρες :D

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω ενος φιλου το S3 4g Lte(SHV-E210S) το οποιο οταν παω να αλλαξω ρυθμισεις στα δικτυα κιν τηλεφωνιας η συσκευη μου λεει-Η διαδικασια com android phone διακοπηκε-..Γιατι κ αν μπορω να κανω κατι ετσι ωστε να μπαινω ιντερνετ μεσω περιαγωγης απο την καρτα sim!!!μετα απο επαναφορα εργ ρυθμισεων το προβλημα παραμενει...Βοηθεια κανεις??Ευχαριστω εκ τον προτερων....
Link to comment
Share on other sites

Ορκίσου :p

 

Άνοιξε ένα browser στον υπολογιστή.

Κάνε login στο Google και διάλεξε χάρτες.

Στα αριστερά λέει την τρέχουσα θέση σου.

Γράφει Κοπενχάγη;

 

Το έκανα και μου δείχνει τη σωστή τοποθεσία. Βέβαια όταν πατάω το κουμπάκι πάνω αριστερά, ανάμεσα στο zoom και τα controls μου λέει "Η τοποθεσία σας δεν μπορεί να προσδιοριστεί." Τώρα δεν ξέρω τι να συμπεράνω από αυτό.

 

Ελα τώρα.... Θες να μας πεις πως πήγες διακοπές Σουηδία και μας το πετάς σιγά σιγά!! :P

 

Εμένα μου το είχε κάνει αυτό ένα iPhone 4S, στο οποίο δεν είχα περάσει μια αναβάθμιση και ενώ ήμουν Καλαμαριά, με έβγαζε πως ήμουν στην Ουκρανία! Επικές στιγμές μιλάμε!!!!! Είχα ανεβάσει 100 πόντους στο 4square σε 2 ώρες :D

 

Έλα ντε!!! Τουλάχιστον να ήμουν εκεί ή έστω διακοπές δε θα είχα πρόβλημα και ας με έδειχνε όπου να 'ναι!!

 

Έχει δοκιμάσει κανένας άλλος να πάρει τοποθεσία μόνο από το LTE να μου πει αν του δουλεύει σωστά? Γιατί μόλις πάρει από 3g, WiFi ή GPS δείχνει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και μου δείχνει τη σωστή τοποθεσία. Βέβαια όταν πατάω το κουμπάκι πάνω αριστερά, ανάμεσα στο zoom και τα controls μου λέει "Η τοποθεσία σας δεν μπορεί να προσδιοριστεί." Τώρα δεν ξέρω τι να συμπεράνω από αυτό.

 

 

 

Έλα ντε!!! Τουλάχιστον να ήμουν εκεί ή έστω διακοπές δε θα είχα πρόβλημα και ας με έδειχνε όπου να 'ναι!!

 

Έχει δοκιμάσει κανένας άλλος να πάρει τοποθεσία μόνο από το LTE να μου πει αν του δουλεύει σωστά? Γιατί μόλις πάρει από 3g, WiFi ή GPS δείχνει μια χαρά.

 

Εμένα Θεσσαλονίκη ΜΟΝΟ με 4G, με έβγαζε με απόκλιση περίπου 200-300 μέτρα, ενώ με καλή κάλυψη με έβγαλε στα 30 μέτρα..

 

Είναι λογικό αφού δεν έχουν σηκώσει σε όλες τις κεραίες εκπομπή 4G, οπότε τριγωνίζει διαφορετικά και με μεγαλύτερη απόκλιση απ' ότι με το 3G ή με 3G/2G + GPS... Με 2G και GPS, με έχει βγάλει ΑΚΡΙΒΩΣ στο στίγμα στην καλύτερη, όπως και μόνο με 2G, και σε περιοχές με καλή 3G κάλυψη επίσης με έβγαλε spot-on. Με πιο χάλια σήμα με έχει βγάλει μέχρι και 100 μέτρα μακριά..

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει καποιος πως μπορουμε να αποφυγουμε την καθυστερηση που κανει να ανοιξη η οθονη οταν ειναι σε κατασταση <μαυρο>
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει καποιος πως μπορουμε να αποφυγουμε την καθυστερηση που κανει να ανοιξη η οθονη οταν ειναι σε κατασταση <μαυρο>

 

Βγάλε την Class 4 κάρτα μνήμης και βάλε μια Class 10, ή αλλιώς βάλε κάρτα μικρότερης χωρητικότητας (αν έχεις 32άρα βάλε 16άρα) της ίδιας κατηγορίας. Σε κάθε περίπτωση, 8 στις 10 φορές το προκαλεί η κάρτα μνήμης ή μια παραφορτωμένη συσκευή..

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει περασει κανεις αυτη τη ρομ; stable jellybam-v8.1.0_i9305 την βρηκα σε αυτο το site: http://get.jellybam.com/i9305/
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την Class 4 κάρτα μνήμης και βάλε μια Class 10, ή αλλιώς βάλε κάρτα μικρότερης χωρητικότητας (αν έχεις 32άρα βάλε 16άρα) της ίδιας κατηγορίας. Σε κάθε περίπτωση, 8 στις 10 φορές το προκαλεί η κάρτα μνήμης ή μια παραφορτωμένη συσκευή..
Μια 8αρα εχω, microsd hc και γιατι να τρωει κολημα απο τη καρτα αφου στο ανοιγμα της οθονης δεν ζηταει καποια λειτουργεια απο τη καρτα, μηπως φταιει ο nova που χρισημοποιω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σου!

 

Παιδιά, το έχω πει και σε προηγούμενα ποστ! Καμία birdphone ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία στο σκρουτζ δεν πουλάει το Τ!!! ΔΕΝ προορίζεται το Τ για την Ευρωπαϊκή αγορά!!! Από εκεί και πέρα...

 

1. Είναι λογικό, ναι! Και το iPhone λέει πως είναι 16 γίγα, αλλά διαθέσιμη έχει 12! Ολα τα κινητά λένε την εσωτερική μνήμη, αλλά σε αυτή εγκαθιστάται και το λειτουργικό, οπότε είναι λογικό να χάνεται ένας όγκος! Εδώ και οι σκληροί δίσκοι λένε 500Gb, και πραγματικά διαθέσιμα έχεις 460 :)

2. Με ένα Task manager (Advanced Task Killer ας πούμε), μπορείς να "σκοτώνεις" εφαρμογές και να εξοικονομείς μνήμη! Δε φαντάζεσαι τι τρέχει στο παρασκήνιο όσο εσύ δουλεύεις το τηλέφωνο! Εδώ ακόμα και το Facebook να το κλείνεις με Task Managers, πάλι ξανανοίγει αυτόματα!! Οσο για το S3, έχω δει και 70ΜΒ διαθέσιμη μνήμη!!!! Και στο lte, το καλύτερο που έχω πετύχει ήταν 1.4 διαθέσιμη...

3. Με το root, ό,τι και να βγάλεις, είναι ένα κινητό με 16 γίγα μνήμη. Δεν έχεις θέμα με το bloatware που ενδεχομένως φοράει η έκδοσή σου, και στη θέση σου ΔΕΝ θα έμπλεκα με αφαίρεση εφαρμογών.

 

Ενδεικτικά, και χωρίς root, μπορείς να πας στη διαχείριση εφαρμογών, και στο ΟΛΕΣ. Από εκεί μπορείς να κάνεις Αναγκαστική διακοπή και Απενεργοποίηση και εκκαθάριση μνήμης Cache σε μερικές ακίνδυνες εφαρμογές όπως:

ChatON

Chrome

Flipboard

Game Hub

S Suggest (η μεγαλύτερη π4π4ρι΄4 της Samsung, EVER!!!!!!!!)

Samsung Apps

Stock Deamon (EUR)

User Manual

Yahoo! News

Yahoo! Finance

Windy Weather

Weather Widget (ΟΧΙ αν χρησιμοποιείς το προεπιλεγμένο Widget του καιρού και της ώρας που έχει προφορτωμένο το τηλέφωνο)

Weather Widget Main (όπως και παραπάνω)

Weather Deamon (όπως και παραπάνω)

Voice Recorder

Video Hub

Αυτά εντελώς ενδεικτικά! Μόνο με αυτά, γλυτώνεις και (λίγο) χώρο, και κανένα 40άρι ΜΒ μνήμης RAM επί μονίμου βάσεως! ΑΝ θέλεις κι άλλα, πες μου να σου πω ποια άλλα μπορείς να απενεργοποιήσεις :)

Κυριε Αριστειδη εχω διαβασει ολα τα ΠΟΣΤ και πραγματικα ειστε πολυ ενημερος.

Εχω και εγω εδω και καιρο το 9305 απο Γερμανια και θελω να βγαλω καποιες σαβουρες

 

Να σας κανω καποιες ερωτησεις?

 

1) Μπορειτε να μου στειλετε αυτην την λιστα που λετε με ολες τις αχρηστες εφαρμογες;

2) Αμα κανω ΡΟΟΤ απλα τις κανω απεγκατασταση οπως τις αλλες που εχω εγκαταστησει;

3) Μου συστηνετε καποιο συγκεκριμεη ΡΟΜ h FIRMWARE? να βαλω? Το τηλεφωνο μου ειναι WIND

4) Οταν αλλαζω ΡΟΜ Η FIRWMARE τα προγραμματα που εβαλα χανονται;δηλ.πρπει να τα ξαναεγκαταστησω;

 

Να στε καλα

 

Διονυσης

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Αριστειδη εχω διαβασει ολα τα ΠΟΣΤ και πραγματικα ειστε πολυ ενημερος.

Εχω και εγω εδω και καιρο το 9305 απο Γερμανια και θελω να βγαλω καποιες σαβουρες

 

Να σας κανω καποιες ερωτησεις?

 

1) Μπορειτε να μου στειλετε αυτην την λιστα που λετε με ολες τις αχρηστες εφαρμογες;

2) Αμα κανω ΡΟΟΤ απλα τις κανω απεγκατασταση οπως τις αλλες που εχω εγκαταστησει;

3) Μου συστηνετε καποιο συγκεκριμεη ΡΟΜ h FIRMWARE? να βαλω? Το τηλεφωνο μου ειναι WIND

4) Οταν αλλαζω ΡΟΜ Η FIRWMARE τα προγραμματα που εβαλα χανονται;δηλ.πρπει να τα ξαναεγκαταστησω;

 

Να στε καλα

 

Διονυσης

 

1. Τη λίστα δε την έχω πρόχειρη, αλλά με μια απλή αναζήτηση στο google θα την βρεις πανεύκολα.

2. Τις απεγκαθιστάς με το titanium backup ή σβήνοντας τα apk τους.

3. Βάλε ότι θες.Όλες ίδιες είναι με μόνη διαφορά τα mods που περιέχουν ( που εξάλλου μπορείς να τα βρεις και μόνα τους) και τις εφαρμογές που έχουν αφαιρέσει σύμφωνα με την λίστα που ζητάς.

4. Όχι.Εκτός αν το αναγράφει ρητά (έχω να δω τέτοια ρομ πριν καν κυκλοφορήσει το S3).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.Αυτες τις διαφημισεις που πεταγονται ολη την ωρα ( 500 ευρω κουπονι careefour).πως τις σταματω?

Εψαξα για καποιο προγραμμα βρηκα αυτο εδω https://f-droid.org/repository/browse/?fdid=org.adaway

αλλα δεν εχει οδηγιες εγκαταστασης. Ξερει κανεις πως θα το ρυθμισω αυτο η καποιο αλλο?

 

 

αμα βαλνω αλλο firmware και ειμαι rooted υπαρχει προβλημα;

Edited by dilma168
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια ρε παιδια γιατι ειμαι ασχετος. Ενεργοποιησα το πακετο whats up 500mb με 5ευρω. Καταρχας επειδη δεν ειχα μεχρι τωρα ιντερνετ το ειχα γυρισμενο μονο στο gsm/gprs(?) και τωρα το εβαλα στο αυτοματο που εχει και μεχρι 4g, ωραια? Επισης δεν θελω να μπαινει μονο του και να με τρωει μβ για διαφορες ανανεωσεις/ενημερωσεις που κανει μονο του(αυτο θελω να γινεται μονο απο wifi), οποτε πατησα περιοροσμος δεδομενων περιηγησης(δεν ξερω αν το λεω σωστα) αλλα μου βγαζει ενδειξη πανω με θαυμαστικο μεσα σε τριγωνακι και μου λεει αγκιξτε εδω για απεργοποιηση του αποκλεισμου, πως φευγει αυτο χωρις να βγαλω τον αποκλεισμο? Επισης επειδη και η καρτα σιμ ειναι καινουρια μου εστειλε μηνυμα η κοσμοτε το οποιο λεγεται μηνυμα διαμορφωσης(μαλλον για ρυθμισεις παροχου για το ιντερνετ?) και μου ζηταει ενα πιν.Πριν απο αυτο μου εστειλε απλο σμσ που ελεγε να βαλω το πιν 1111 σε καποιο νεο σμσ για αποθηκευση τον ρυθμισεων, βαζω το 1111 και μου λεει λαθος πιν??? λεω μπας και θελει της σιμ? βαζω και αυτο, παλι τιποτα?? Τι γινεται? Επισης προσπαθημα να μπω στο ιντερνετ και μπαινει μονο gprs πολυ αργα, αυτο γινεται επειδη δεν εχω εδω που ειμαι 3g/4g η επειδη πρεπει να κανω καμια επιπλεον ρυθμιση για 3γ? Ευχαριστω:)

 

 

edit: επιασε τωρα 3g/h+ οποτε οκ

Edited by scorpion92
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα δεν γνωριζω εαν εχει απαντηθει η ερωτηση αυτη παραπανω αλλα μηπως γνωριζετε ποτε τα κινητα μας θα παρουν την 4.2.2??? Εμενα ειναι αγορασμενο απο το bιrdphone αν εχει καποια σημασια αυτο.....
Link to comment
Share on other sites

Όταν αποφασίσει να την δώσει η Samsung. Μόνο αυτή μπορεί να ξέρει και κανείς άλλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κανεις να μου δικαιολογησει το γεγονος πως το cyanogen 10.1 δεν εχει βγει stable για το lte ;
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τι σημαίνουν μια - μια οι ενδείξεις G, E, H, H+, LTE που εμφαζίζει στην οθόνη όταν χρησιμοποιώ τα δεδομένα δiκτύου για internet; Θέλω να καταλαβω ποιο αντιστοιχεί σε 2g,3g & 4g. Το LTE ξέρω, είναι 4g ταχύτητες τις οποίες προσωρινά λόγω περιοχής δεν έχω..Τα υπόλοιπα;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τι σημαίνουν μια - μια οι ενδείξεις G, E, H, H+, LTE που εμφαζίζει στην οθόνη όταν χρησιμοποιώ τα δεδομένα δiκτύου για internet; Θέλω να καταλαβω ποιο αντιστοιχεί σε 2g,3g & 4g. Το LTE ξέρω, είναι 4g ταχύτητες τις οποίες προσωρινά λόγω περιοχής δεν έχω..Τα υπόλοιπα;

 

G = GPRS = 2G = 42KBps στις περισσότερες περιπτώσεις

E = EDGE = 2.5G = Μέχρι 430KBps, αλλά συνήθως όχι πάνω από 200KBps

H = HSPA = 3G ή 3.5G = Μέχρι 24MBps ταχύτητες. Συνήθως μέχρι 20 μαξ. Αν εσύ έχεις ένα S3 lte κι ένας φίλος σου ένα απλό S3, αυτός πιάνει μέχρι 21, εσύ μέχρι 42. Εσύ δες μια γραμμή παρακάτω (HSPA+), κι αυτός δε θα δει πάνω από 15MBps, κάνοντας speedtest δίπλα-δίπλα στο ίδιο σημείο την ίδια στιγμή :)

H+ = HSPA+ = 3.5G = Μέχρι 48MBps ταχύτητες. Συνήθως βλέπεις μέχρι 35 μαξ

LTE = 4G = Μέχρι 100MBps.

LTE-A = 4G+ = Εχουμε μέλλον στην Ελλάδα!

 

Σε αρκετά κινητά που το modem τους δεν πάει παραπάνω από τα 21MBps, αναφέρουν ως Η το 3G (μέχρι τα 7.2MBps), και ως Η+ τις ταχύτητες από εκεί και πάνω μέχρι το μέγιστο δυνατό.

 

Τώρα τι σημαίνει το κάθε ένα από τα πρότυπα;

GPRS = General Packet Radio Service

EDGE = Enhanced Data for Global Evolution

HSPA = High Speed Packet Access

HSPA+ = High Speed Packet Access Plus

LTE = Long Term Evolution

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

G = GPRS = 2G = 42KBps στις περισσότερες περιπτώσεις

....

 

Προστέθηκαν στο FAQ. Ευχαριστούμε Άρη :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν στο FAQ. Ευχαριστούμε Άρη :)

 

Είμαστε εδώ, κάθε φορά που μας χρειάζεστε :)

Κλεμμένο από την παλιά μου δουλειά, να μην το διαφημίσω και παραπάνω ;)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...