Jump to content

[Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ώρες ώρες επειδή αναφέρεται συχνά το"Lg είναι...Δεν είναι και samsung"αναρωτιέμαι αν ξέρουμε για τί μέγεθος γενικά μιλάμε όταν λέμε LG(οκ όχι σε σχέση με sammy αλλά γενικά).Γιατί τη παρουσιάζουμε σαν εταιρεία που είναι πουθενά στη παραγωγή...Και φτιάχνει σχεδόν ότι και η sammy:απο τηλεοράσεις μέχρι και ραδιόφωνα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όποιος δεν το θέλει ή δεν θέλει να περιμενει ή έχει ξενερώσει μπλαμπλαμπλα ας στραφεί σε κάποιο άλλο. Σκοπός των Nexus και ειδικά του Ν4 είναι να διαφημίσει η Google το Android. Όταν η συσκευή πουλιέται σχεδον σε τιμή κόστους με σχεδόν μηδαμινό κέρδος για την εταιρεία δεν την νοιάζει να ικανοποιήσει όσο το δνατόν πιο πολλούς. Εξάλλου το Ν4 και όλα τα Nexus ανέκαθεν ήταν πιο niche συσκευές. Όλοι μας μέχρι στιγμής τα έχουμε σκάσει ουκ ολίγες φορές για συσκευές χειρότερες απο το Ν4 και ξαφνικά το παίζουμε αναρχοαυτόνομοι και λέμε πως "αααα, μέχρι 350 δινω αλλά ούτε ευρώ παραπάνω" όταν στο παρελθόν τάχουμε σκάσει σε χειρότερα.

 

Προσωπικά θα έδινα και 600 ευρώ όχι γιατί η συσκευή το αξίζει, καμμία για εμένα δεν αξίζει τόσο αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε τα 350 γίνονται 600 λόγω άλλων παραγόντων.

 

Stop whining λοιπόν και ή περιμένετε ή δώστε κανα 100άρι παραπάνω να το πάρετε από το ebay!

 

Vasilakis Kaillas hater out!:p

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη αρχίσει και κοιτάω και αλλού. Πρώτη εναλλακτική είναι το note2. Το μοναδικό που με "φρεναρει" δεν είναι το μέγεθος, ούτε η τιμή αλλά οι απ'ευθείας ενημερώσεις από την Google. Αν είναι να περιμένω και μην έρχονται πότε απλά δεν μου ταιριάζει. Θα το ψάξω λίγο και στο επίσημο θέμα της συσκευής εδώ στο my phone.

Έχω κουραστεί λίγο με το hd2, φλασάροντας συνεχώς νέες ρομ για την τελευταία έκδοση του Android από το nexus. Βασικά ήταν (και είναι) ο κυριότερος λόγος που κοιτάω το n4

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη αρχίσει και κοιτάω και αλλού. Πρώτη εναλλακτική είναι το note2. Το μοναδικό που με "φρεναρει" δεν είναι το μέγεθος, ούτε η τιμή αλλά οι απ'ευθείας ενημερώσεις από την Google. Αν είναι να περιμένω και μην έρχονται πότε απλά δεν μου ταιριάζει. Θα το ψάξω λίγο και στο επίσημο θέμα της συσκευής εδώ στο my phone.

Πάντως την 4.1.2 την πήρε πολυ γρήγορα.;)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι σοβαρη εταιρια, βαζεις ρητρες με συγκεκριμενες επιπτώσεις στον κατασκευαστη σε περιπτωση που δεν σου παραδωσει Χ κομματια σε συγκεκριμενες ημέρες. Η Google μπορει να ειναι πρωτοπώρα σε αλλα πραγματα, αλλα σαν πωλητης hardware sucks donkey balls οπως αποδεικνύεται

 

Και που ξερουμε, μπορει αυτα τα Χ κομματια να ειναι λιγοτερα απο την ζητηση... καθε εταιρεια εχει ενα πρόγραμμα και για γραμμη παραγωγης, οι συμφωνιες γινονται πριν ανακοινωθει το κινητο προφανως...!!

 

Ώρες ώρες επειδή αναφέρεται συχνά το"Lg είναι...Δεν είναι και samsung"αναρωτιέμαι αν ξέρουμε για τί μέγεθος γενικά μιλάμε όταν λέμε LG(οκ όχι σε σχέση με sammy αλλά γενικά).Γιατί τη παρουσιάζουμε σαν εταιρεία που είναι πουθενά στη παραγωγή...Και φτιάχνει σχεδόν ότι και η sammy:απο τηλεοράσεις μέχρι και ραδιόφωνα.

 

Πουθενα δεν ειναι σιγουρα... αλλα αλλο το οτι φτιαχνει 10 διαφορετικα πραγματα που σημαινει οτι ειναι μια οντως μεγαλη εταιρεια.... αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι καποιο συγκεκριμενο σημειο παραγωγης δεν μπορει να ειναι μικρο...!! Στην τελικη, οσον αφορα τα κινητα ανατρεξτε να δειτε τι ποσοστο εχει στην αγορα η LG και μετα σκεφτειτε γιατι η γραμμη παραγωγης της στο συγκεκριμενο κομματι θα ειναι πιο μικρη απο την Sammy για παραδειγμα...!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την 4.1.2 την πήρε πολυ γρήγορα.;)

 

OK σύμφωνοι, είναι δεδομένο πως κάποια στιγμή θα σταματήσει να γίνεται αυτό, όπως και με κάθε άλλη συσκευή συμπεριλαμβανομένου και του n4. Το θέμα για μένα είναι πόσο γρήγορα θα γίνει αυτό. Το n4 μπορεί να παίρνει αναβαθμίσεις για δυο τουλάχιστον 2 χρόνια (υποθέτω), το note2;

Δεδομένου του ότι ποτέ δεν μπορείς να έχεις την τελευταία λέξη της τεχνολογίας (εκτός κι'αν αλλάζεις συσκευή κάθε 4 μήνες) πρέπει να κάνεις τους ανάλογους συμβιβασμούς. Προσωπικά είναι το μοναδικό πράγμα που με απασχολεί, κουράστηκα να ψάχνω συνέχεια στο xda και πάντα να υπάρχουν προβλήματα και φτού και απ'την αρχή.

Το ερώτημα είναι, περιμένεις άλλους δυο μήνες και ψάχνεις το n4 ή τσιμπάς τώρα ένα note 2 και ησυχάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι διπλό:

1) Η εφοδιαστική αλυσίδα του προϊόντος και κυρίως η γραμμή παραγωγής που έχει να κάνει με την κατασκευάστρια LG.

2) Το άθλιο Google play store που για δεύτερη φορά δεν μπόρεσε να αντέξει το φόρτο και να κάνει checkout παραγγελίες που ήταν ήδη στο καλάθι αγοράς.

 

Όσο και αν θέλω να δικαιολογήσω και να κατανοήσω το πρώτο, άλλο τόσο δεν μπορώ να συγχωρήσω την μεγαλύτερη εταιρεία ίντερνετ του πλανήτη να πέφτει το web store της. ΔΥΟ φορές σε ΔΥΟ εβδομάδες. Και ενώ γνώριζαν τον χαμό που θα γίνει. Epic fail.

Link to comment
Share on other sites

OK σύμφωνοι, είναι δεδομένο πως κάποια στιγμή θα σταματήσει να γίνεται αυτό, όπως και με κάθε άλλη συσκευή συμπεριλαμβανομένου και του n4. Το θέμα για μένα είναι πόσο γρήγορα θα γίνει αυτό. Το n4 μπορεί να παίρνει αναβαθμίσεις για δυο τουλάχιστον 2 χρόνια (υποθέτω), το note2;

Δεδομένου του ότι ποτέ δεν μπορείς να έχεις την τελευταία λέξη της τεχνολογίας (εκτός κι'αν αλλάζεις συσκευή κάθε 4 μήνες) πρέπει να κάνεις τους ανάλογους συμβιβασμούς. Προσωπικά είναι το μοναδικό πράγμα που με απασχολεί, κουράστηκα να ψάχνω συνέχεια στο xda και πάντα να υπάρχουν προβλήματα και φτού και απ'την αρχή.

Το ερώτημα είναι, περιμένεις άλλους δυο μήνες και ψάχνεις το n4 ή τσιμπάς τώρα ένα note 2 και ησυχάζεις;

Συμφωνώ εν μέρη...

Δεν κρατάω πότε κινητό πάνω απο 10 μήνες οπότε το θέμα των αναβαθμίσεων 2 ετών δεν με απασχολεί ,το XDA για εμένα είναι ευχής έργον:)

Οχι δεν θα περίμενα 2 μήνες ακόμα θα κοίταγα κάτι άλλο... ευτυχώς όμως θα εχω 2 συσκευές N4 το ΣΚ που μας έρχεται μια για εμένα και μια για τον Ευθύμη :)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σκεφτειτε ποσοι απo ελλαδα προσπαθισαν να μπουν play store... ποσοι και απο αλλες χωρες και ποσοι απο αμερικη... αναλογιστειτε το ποσο και ολοι αυτοι ταυτοχρονα..!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σκεφτειτε ποσοι απo ελλαδα προσπαθισαν να μπουν play store... ποσοι και απο αλλες χωρες και ποσοι απο αμερικη... αναλογιστειτε το ποσο και ολοι αυτοι ταυτοχρονα..!!!

 

Δεν έχει σημασία, η Google έπρεπε ή μάλλον όφειλε, να έχει φτιάξει ενα datacenter ή μάλλον να έχει βάλει όλα της τα datacenter στο Play Store, ααα όλα και όλα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν η συσκευή πουλιέται σχεδον σε τιμή κόστους με σχεδόν μηδαμινό κέρδος για την εταιρεία δεν την νοιάζει να ικανοποιήσει όσο το δνατόν πιο πολλούς.

 

ΩΠ! Καλως τον..

 

Ξερεις κατι που δεν ξερουμε;

Link to comment
Share on other sites

Στην τελικη, οσον αφορα τα κινητα ανατρεξτε να δειτε τι ποσοστο εχει στην αγορα η LG και μετα σκεφτειτε γιατι η γραμμη παραγωγης της στο συγκεκριμενο κομματι θα ειναι πιο μικρη απο την Sammy για παραδειγμα...!!

 

Στο τομέα των smartphone έχει πάρα πολύ μικρό ποσοστό όχι επειδή δεν φτιάχνει κορυφαία κινητά αλλά επειδή δε δίνει αναβαθμίσεις και δεν υποστηρίζει τις κορυφαίες(βάση specs)συσκευές της.

 

Εγώ έτσι καταλαβαίνω :O.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν το θέλει ή δεν θέλει να περιμενει ή έχει ξενερώσει μπλαμπλαμπλα ας στραφεί σε κάποιο άλλο. Σκοπός των Nexus και ειδικά του Ν4 είναι να διαφημίσει η Google το Android. Όταν η συσκευή πουλιέται σχεδον σε τιμή κόστους με σχεδόν μηδαμινό κέρδος για την εταιρεία δεν την νοιάζει να ικανοποιήσει όσο το δνατόν πιο πολλούς. Εξάλλου το Ν4 και όλα τα Nexus ανέκαθεν ήταν πιο niche συσκευές. Όλοι μας μέχρι στιγμής τα έχουμε σκάσει ουκ ολίγες φορές για συσκευές χειρότερες απο το Ν4 και ξαφνικά το παίζουμε αναρχοαυτόνομοι και λέμε πως "αααα, μέχρι 350 δινω αλλά ούτε ευρώ παραπάνω" όταν στο παρελθόν τάχουμε σκάσει σε χειρότερα.

 

Προσωπικά θα έδινα και 600 ευρώ όχι γιατί η συσκευή το αξίζει, καμμία για εμένα δεν αξίζει τόσο αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε τα 350 γίνονται 600 λόγω άλλων παραγόντων.

 

Stop whining λοιπόν και ή περιμένετε ή δώστε κανα 100άρι παραπάνω να το πάρετε από το ebay!

 

Vasilakis Kaillas hater out!:p

νομιζεις πραγματικα οτι δεν εχει κερδος η Google απο τα 349Ε.

 

αν ναι κανεις τεραστιο λαθος...πιστευω οχι μονο εχει κερδος αλλα παιζει να ειναι στο μισο το κοστος παραγωγης.

Μην κρινεις απο αλλες εταιριες που πουλανε κινητα στα 800Ε ενω στοιχιζουν 200$.

Παρε παραδειγμα την HP.

Ξεπουλουσε σε τρελες τιμες και παλι εβγαλε κερδος εστω απο το ξεπουλημα.

 

Οσον αφορα τις τιμες που λες.

Αυτη ειναι λογικη ᾽Ἐλληνα᾽᾽.Δεν την ασπαζομαι.

Δεν θελω να μου δωσουν την συσκευη στα 200Ε αλλα δεν θελω να την αγορασω και πανω απο 400Ε για λογους αρχης.

Μια και εισαι εξωτερικο ξερεις οτι οι ᾽᾽ξενοι᾽᾽προσπαθουν παντα να κερδισουν και να εξοικονομησουν,ακομα και αν τους περισσευουν.

Αρα δεν καταλαβαινω αυτο με την τιμη και ᾽᾽αν κοστιζε και 500Ε θα αξιζε᾽᾽που διαβαζω.

Αφου εχει κοστολογηθει στα 350Ε ,τελειωσε.

Αλλιως να το παρω αποφαση οτι ειμαι τριτοκοσμικος οποτε να πουλησω τα παντα να κοσκινιζω σιταρι να φαω και να ευχαριστω τον Αλλαχ. :lol:

 

Την συσκευη θα την αγορασω οταν ειναι διαθεσιμη σε καλες τιμες,αρα περιπου το Πασχα.

Παρακολουθω το νημα αλλα δεν μπορω και να μην σχολιασω την σπεκουλα που γινεται.

 

Οσον αφορα την συσκευη αποκλειστικα,την θεωρω πολυ αξιολογη αλλα θελει θηκη γιατι το Ν4 συναδελφου μου εχει γεμισει γρατζουνιτσες στο bezel.

 

YG αλλαξες αβαταρ τελικα. :p

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το

http://www.n4checker.com/#

 

Spain: IN STOCK!

Αρα παιζει να το δουμε σημερα και σε αλλες χωρες της Ευρωπης ????

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το

http://www.n4checker.com/#

 

Spain: IN STOCK!

Αρα παιζει να το δουμε σημερα και σε αλλες χωρες της Ευρωπης ????

 

ειναι λαθος, το τσεκαρα πριν λιγο

Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Στο τομέα των smartphone έχει πάρα πολύ μικρό ποσοστό όχι επειδή δεν φτιάχνει κορυφαία κινητά αλλά επειδή δε δίνει αναβαθμίσεις και δεν υποστηρίζει τις κορυφαίες(βάση specs)συσκευές της.

 

Δεν εξεταζω τον λογο που εχει μικρο ποσοστο.... αντικειμενικα με τετοιο ποσοστο στην αγορα δεν θα εχει και την σουπερ ντουπερ παραγωγη... κι εκει την πατησε η μαλλον η Google πιστευοντας οτι θα ηταν μετριες οι πωλησεις οποτε δεν την συμφερε να πληρωνει και το μεγεθος της παραγωγης... ;) Το θεμα ειναι αν μπορεις να κανεις υπομονη μεχρι να ερθει στην οποια τιμη ονειρευεται ο καθενας... (μεσα σε αυτους κι εγω φυσικα... :up: )

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να θελουμε να γλυκαινουμε το χαπι της μπουκαλας, του περιμενε του αδικαιολογητου περιμενε, οι 50 σελιδες του θεματος λενε πολλα , μιλαμε εδω και 50 σελιδες χωρις το τηλεφωνο...........................
Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι σοβαρη εταιρια, βαζεις ρητρες με συγκεκριμενες επιπτώσεις στον κατασκευαστη σε περιπτωση που δεν σου παραδωσει Χ κομματια σε συγκεκριμενες ημέρες. Η Google μπορει να ειναι πρωτοπώρα σε αλλα πραγματα, αλλα σαν πωλητης hardware sucks donkey balls οπως αποδεικνύεται

 

Κάνεις ένα σημαντικό λάθος: ΔΕΝ είναι πωλητής hardware :P

Κατασκευάστρια είναι η LG, η οποία ότι και να λένε κάποιοι έχει την δική της συγκεκριμένη γραμμή παραγωγής. Προφανώς οι ρήτρες που αναφέρεις θα μπήκαν, αλλά δεν μπορεί να σταματήσει να κατασκευάζει τα δικά της τηλέφωνα για χάρη του Ν4. Ισως το σφάλμα να ήταν της Google που επέλεξε την LG. Από την άλλη όμως ίσως αν επέλεγε πάλι Samsung να μην της επέτρεπε να κυκλοφορήσει το τηλέφωνο σε (λογικά) τιμή κόστους. Κανείς μας δεν μπορεί να είναι βέβαιος σε αυτά τα θέματα.

 

Μου φαίνεται όμως τόσο παράλογο να κυκλοφορεί μια εταιρεία ένα κορυφαίο τηλέφωνο, να το δίνει όσο όσο και να την αναθεματίζουμε γιατί δεν έχει γεμίσει την αγορά με δαυτο. Γιατί εσείς (όποιοι εσείς δηλαδή) δεν σκεφτήκατε όπως απαιτείται από την Google; Οτι με αυτά τα specs και αυτή την τιμή θα γίνει ΠΑΝΙΚΟΣ, άρα να οπλιστείτε με περισσότερη υπομονή; Εξαλλου αν μπορούσε και είχε έτοιμο στοκ δεν θα το έβγαζε μόνο απο το play store και όχι μόνο σε 5 χώρες.

 

Απλά πράγματα και θεωρώ οτι παρατράβηξε το θέμα με την καθυστέρηση. Στην τελική αυτά είναι τα δεδομένα, suck it up (όχι εσύ προσωπικά φίλε γενικά μιλάω μην παραξηγηθώ)

 

Μην κρινεις απο αλλες εταιριες που πουλανε κινητα στα 800Ε ενω στοιχιζουν 200$.

Παρε παραδειγμα την Apple.

 

Στο διόρθωσα :P

 

 

YΓ: εκεί που παίρνει κίτρινη κάρτα είναι η απόκριση του play store, αν και πάλι δεν μπορούμε να είμαστε βέβαια τι κίνηση είχε...

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει ομως που ολοι λετε για σφαλμα για τον ολο τροπο χειρισμου (οχι για το ddos προφανως)..

 

ddos; το οποιο σημαινει;

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...