Jump to content

[Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρες!

Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω nexus από Αμερική. Κάποιοι κοντινοί συγγενείς θα το παραλάβουν και θα το στείλουν Ελλάδα.

Σε αποστολή με USPS τί γίνεται με το τελωνείο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρες!

Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω nexus από Αμερική. Κάποιοι κοντινοί συγγενείς θα το παραλάβουν και θα το στείλουν Ελλάδα.

Σε αποστολή με USPS τί γίνεται με το τελωνείο??

 

Μη το ρισκαρεις με τελωνείο.βρες άλλο τροπο ή χώρα Ευρώπης

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εκανα και εγω την παραγγελια.

 

Η τραπεζα μου με ενημέρωσε ότι ηκαρτα μου χρεώθηκε αμεσα, παρόλο που η google λέει οτι θα χρεωνόταν αφού προχωρούσε η παραγγελία και γινόταν το shipping...

Να ανησυχώ?

 

(επίσης στα στοιχεια billing address and name εβαλα τα στοιχεία του ατομου που θα παραλάβει και την διευθυνση του στην αγγλια. Το πρόβλημα ειναι ότι κανονοτας κατι τετοιο δηλώνω αυτόματα ότι το ονομα στην πιστωτική μου, ειναι και το ονομα του ατομου στην αγγλια... Δεν θα έπρεπε να φάω άκυρο???)

 

 

τελικά η google μου εριξε άκυρο...

 

Ξαναβάζω την διαδικασία από την αρχή. Καθε βοηθεια δεκτή.

 

Για αρχή Στο Google wallet (δειτε επισυναπτόμενο) συνδέω τον λογαριασμό μου με την πιστωτική μου:

 

Credit or debit Card: τον αριθμό της ελληνικής πιστωτικής κάρτας

Expiration date: Την ημερομηνία από την πιστωτική

Security Code: Τον αριθμό από την πιστωτική

 

Billing Address:

United kingdom (GB) Το λογικό θα είναι να βάλουμε εδώ την Ελλάδα, Παρόλα αυτά επιλέγουμε UK.

Name: Το ελληνικό μου όνομα με λατινικούς χαρακτήρες όπως φαίνεται στην πιστωτική.

Street Address: Την Αγγλική διευθυνση στην οποία θα παει το πακετο

City: London

Country: United Kingdom

Postal Code: Τον αγγλικο TK

Phone Number: Τον αριθμό του ατόμου που θα παραλάβει στην αγγλία

 

Κάνω κάποιο λάθος μέχρι εδώ?

Edited by g_angelo01
Link to comment
Share on other sites

τελικά η google μου εριξε άκυρο...

 

Ξαναβάζω την διαδικασία από την αρχή. Καθε βοηθεια δεκτή.

 

Για αρχή Στο Google wallet (δειτε επισυναπτόμενο) συνδέω τον λογαριασμό μου με την πιστωτική μου:

 

Credit or debit Card: τον αριθμό της ελληνικής πιστωτικής κάρτας

Expiration date: Την ημερομηνία από την πιστωτική

Security Code: Τον αριθμό από την πιστωτική

 

Billing Address:

United kingdom (GB) Το λογικό θα είναι να βάλουμε εδώ την Ελλάδα, Παρόλα αυτά επιλέγουμε UK.

Name: Το ελληνικό μου όνομα με λατινικούς χαρακτήρες όπως φαίνεται στην πιστωτική.

Street Address: Την Αγγλική διευθυνση στην οποία θα παει το πακετο

City: London

Country: United Kingdom

Postal Code: Τον αγγλικο TK

Phone Number: Τον αριθμό του ατόμου που θα παραλάβει στην αγγλία

 

Κάνω κάποιο λάθος μέχρι εδώ?

 

Οχι, λογικα πριν το εκανες αφου το ονομα που ειχες δωσει δεν ταιριαζει με τον αριθμο της καρτας σου, τωρα λογικα θα περασει .

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μη το ρισκαρεις με τελωνείο.βρες άλλο τροπο ή χώρα Ευρώπης

 

Γιατί υπάρχει φόβος τελωνείου;

Ας βάλει ανοιχτό το κινητό μέσα ο συγγενής, χωρίς απόδειξη, χωρίς κανένα χαρτί ή περιτύλιγμα που να δείχνει ότι είναι καινούριο και με δηλωμένη αξία μέχρι 45$.

Αποστολή με USPS και τέλος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει φόβος τελωνείου;

Ας βάλει ανοιχτό το κινητό μέσα ο συγγενής, χωρίς απόδειξη, χωρίς κανένα χαρτί ή περιτύλιγμα που να δείχνει ότι είναι καινούριο και με δηλωμένη αξία μέχρι 45$.

Αποστολή με USPS και τέλος.

 

Εγώ το είπα έχοντας κάποια παραδείγματα.ο τροπος που λες είναι δοκιμασμενος;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

τελικά η google μου εριξε άκυρο...

 

Ξαναβάζω την διαδικασία από την αρχή. Καθε βοηθεια δεκτή.

 

Για αρχή Στο Google wallet (δειτε επισυναπτόμενο) συνδέω τον λογαριασμό μου με την πιστωτική μου:

 

Credit or debit Card: τον αριθμό της ελληνικής πιστωτικής κάρτας

Expiration date: Την ημερομηνία από την πιστωτική

Security Code: Τον αριθμό από την πιστωτική

 

Billing Address:

United kingdom (GB) Το λογικό θα είναι να βάλουμε εδώ την Ελλάδα, Παρόλα αυτά επιλέγουμε UK.

Name: Το ελληνικό μου όνομα με λατινικούς χαρακτήρες όπως φαίνεται στην πιστωτική.

Street Address: Την Αγγλική διευθυνση στην οποία θα παει το πακετο

City: London

Country: United Kingdom

Postal Code: Τον αγγλικο TK

Phone Number: Τον αριθμό του ατόμου που θα παραλάβει στην αγγλία

 

Κάνω κάποιο λάθος μέχρι εδώ?

 

Και εκανα την παραγγελια, και καταφερα να μου κλειδωσουν το wallet! :!::!:

Ε δεν ηθελε και πολυ...

 

Δημιουργησα νεο λογαριασμο λοιπον,ξαναπροσπαθησα και περιμενω...

Edited by g_angelo01
Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει φόβος τελωνείου;

Ας βάλει ανοιχτό το κινητό μέσα ο συγγενής, χωρίς απόδειξη, χωρίς κανένα χαρτί ή περιτύλιγμα που να δείχνει ότι είναι καινούριο και με δηλωμένη αξία μέχρι 45$.

Αποστολή με USPS και τέλος.

 

Αγαπητοι φοβος τελωνειου δεν υπαρχει

ουτε ανοικτο αμα εχεις δικο σου ανθρωπο στο στελνει και τελος

Δεν θα βαλει Σημα απο εξω εδω το σφραγισμενο ΝΕΞΟΥΣ

Τα τηλεφωνα που λαμβανουμε απο Κινα γιατι δεν τα ανοιγουν ???????????????

και κανενας δεν πληρωνει τελωνειο!!!!!!!!!

ΛΟιπον Χαλαρα αμα εχεις δικο σου ανθρωπο θα το στειλει το κουτι με ενα απλο χαρτι απο εξω με μια μικρη αξια(12 usd σαν δωρο

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φοβος τελωνειου δεν υπαρχει

ουτε ανοικτο αμα εχεις δικο σου ανθρωπο στο στελνει και τελος

Δεν θα βαλει Σημα απο εξω εδω το σφραγισμενο ΝΕΞΟΥΣ

Τα τηλεφωνα που λαμβανουμε απο Κινα γιατι δεν τα ανοιγουν ???????????????

και κανενας δεν πληρωνει τελωνειο!!!!!!!!!

ΛΟιπον Χαλαρα αμα εχεις δικο σου ανθρωπο θα το στειλει το κουτι με ενα απλο χαρτι απο εξω με μια μικρη αξια(12 usd σαν δωρο

 

Φίλε αυτό που λες δεν είναι 100% σίγουρο..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτό που λες δεν είναι 100% σίγουρο..

 

Φιλε στην ζωη τιποτα δεν ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ!

 

Αλλα επειδη εγω δεν ξερω και εσυ εχεις αποψη διαφορετικη πανε στο myphone.gr

στα λοιπα κινητα διαβασε και αμα τα λεω λαθος ελα να με διορθωσεις

Μιλαμε απλο ταχυδρομειο ΟΧΙ DHL UPS FEEDEX

Καληνυχτα παιδια!

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος πήρε το τηλ μέσο Google play και αγγλικής διεύθυνσης, τα στοιχεία στο wallet τα αλλάξατε στα πραγματικά μετά την αγορά;

ρωτάω γιατί βλέπω μια χρέωση 1€ στη πιστωτική μου και υποψιάζομαι ότι είναι τσεκαρισμα της Google για το αν ισχύει η διεύθυνση που είχα βάλει. Φοβάμαι κλείδωμα του wallet..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος πήρε το τηλ μέσο Google play και αγγλικής διεύθυνσης, τα στοιχεία στο wallet τα αλλάξατε στα πραγματικά μετά την αγορά;

ρωτάω γιατί βλέπω μια χρέωση 1€ στη πιστωτική μου και υποψιάζομαι ότι είναι τσεκαρισμα της Google για το αν ισχύει η διεύθυνση που είχα βάλει. Φοβάμαι κλείδωμα του wallet..

 

Φιλε μου θεωρω ότι αν αλλαξεις τα στοιχεια στο wallet σου ειναι πιθανό να θεωρηθει υποπτο και να στο κλειδώσει η Google.

Εγω πάντως που άλλαξα τα στοιχεία, εκανα παραγγελία η οποία και ακυρώθηκε, στην αμέσως επόμενη αλλαγή στοιχείων στο wallet μου το κλείδωσαν...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να θεωρηθει υποπτη η αλλαγη στοιχειων? Αλλαξα καρτα και διευθυνση, τι να κανω δηλαδη θα αφησω την παλια επειδη ετσι γουσταρει η Google?:p

 

Εγω παντως για την αγορα, χρησιμοποιησα εναν 2ο λογαριασμο που ειχα, οποτε και να κλειδωσουν το wallet δεν με πειραζει. Ανα πασα στιγμη φτιαχνω αλλον (2ο) σε περιπτωση μελλοντικης αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θεωρω ότι αν αλλαξεις τα στοιχεια στο wallet σου ειναι πιθανό να θεωρηθει υποπτο και να στο κλειδώσει η Google.

Εγω πάντως που άλλαξα τα στοιχεία, εκανα παραγγελία η οποία και ακυρώθηκε, στην αμέσως επόμενη αλλαγή στοιχείων στο wallet μου το κλείδωσαν...

εγω την εκανα κανονικα την παραγγελια, με απασχολει η χρεωση του 1€ που μαλλον απο αυτους προερχεται.

Γιατι να θεωρηθει υποπτη η αλλαγη στοιχειων? Αλλαξα καρτα και διευθυνση, τι να κανω δηλαδη θα αφησω την παλια επειδη ετσι γουσταρει η Google?:p

 

Εγω παντως για την αγορα, χρησιμοποιησα εναν 2ο λογαριασμο που ειχα, οποτε και να κλειδωσουν το wallet δεν με πειραζει. Ανα πασα στιγμη φτιαχνω αλλον (2ο) σε περιπτωση μελλοντικης αγορας.

μονο διευθυνση, ο αριθμος καρτας ειναι ιδιος. τι να πω, με ξεσκονιζουν!!! :lol:

 

το κουλο ειναι οτι εχω προσβαση στο Αγγλικο google play απο οποιο pc η κινητο μπω χωρις να πειραζω ip, και μπορω να αγορασω τα παντα (ταινιες, περιοδικα, μουσικη, κτλπ):blink:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

 

το κουλο ειναι οτι εχω προσβαση στο Αγγλικο google play απο οποιο pc η κινητο μπω χωρις να πειραζω ip, και μπορω να αγορασω τα παντα (ταινιες, περιοδικα, μουσικη, κτλπ):blink:

 

Και τιμες σε λιρες Αγγλιας να υποθεσω. Ετσι ειναι σε οσους εκαναν αγορα μεσω Play store.

Link to comment
Share on other sites

Και τιμες σε λιρες Αγγλιας να υποθεσω. Ετσι ειναι σε οσους εκαναν αγορα μεσω Play store.

 

Σωστά, και μακάρι να μείνει έτσι! ας τα έχω όλα και ας πληρώνω και με στραγάλια... :lol:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Και εκανα την παραγγελια, και καταφερα να μου κλειδωσουν το wallet! :!::!:

Ε δεν ηθελε και πολυ...

 

Δημιουργησα νεο λογαριασμο λοιπον,ξαναπροσπαθησα και περιμενω...

 

Επιτελους πέρασε η παραγγελία! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ προσπάθησα να κάνω την παραγγελία μέσω TunnelBear και ελληνικής χρεωστικής της Eurobank.

Δεν πέρασε η παραγγελία λόγω διαφορετικής διεύθυνσης της κάρτας με αυτήν που δήλωσα (γνωστού μου στην Αγγλία).

Παρόλο που στο Wallet είχα δηλώσει διεύθυνση και διεύθυνση χρέωσης την ίδια.

 

Το κακό είναι ότι τα χρήματα είναι δεσμευμένα στον λογαριασμό από την Eurobank λόγω της ακύρωσης της παραγγελίας. Μου είπαν πως περιμένουν από την εταιρεία ένα καταστατικό ακύρωσης ή κάτι τέτοιο. Επικοινώνησα με την υποστήριξη της Google (εξυπηρετικότατοι)

και μου είπαν ότι δεν στέλνουν κάποια ενημέρωση στην τράπεζα. Βασίζονται στην αυτόματη αποδέσμευση των χρημάτων από την τράπεζα μετά το πέρας κάποιου χρονικού διαστήματος.Στην Eurobank αυτό το διάστημα είναι 30 μέρες!

 

Είχε κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Τι θα κάνω τώρα; Θα περιμένω ένα μήνα να αποδεσμευτούν τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Η eurobank δεν παλευεται.εδώ εμένα μου δέσμευσαν ποσό απο λογαριασμό όψεως επειδή το προηγούμενο βραδυ εκανα μεταφορά από το ταμιευτήριο στον όψεως κ μπλόκαρε. Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ωχ κατάλαβα.. Άρα μάλλον θα κάνω υπομονή και με το που αποδεσμευτούν μεταφορά σε άλλη τράπεζα.Ποιος ξέρει μπορεί και να προλάβω το nexus 5 :p
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θελω να το παρω και εχω eurobank λετε να μας κανει προβλημα;με προπληρωμενη eurobank δεν εχει παρει κανενας;
:w00t: STERGIOS :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Μια αγρήγορη ερώτηση,από kaiserstore. Gr το έχει αγοράσει κανένας? Μόλις το παράγγειλα και επειδή είναιη πρώτη αγορά απ ότο συγκεκριμένο κατάστημα εχω λίγο άγχος.. Ευχαριστώ και sorry αν ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί πολλάκις.
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

για nexus δεν ξερω,αλλα ενας φιλος μου πηρε απο εκει ενα s4 πριν απο 2 μηνες,και δεν ειχε κανενα απολυτως θεμα.αψογοι στη συνεννόηση,αποστολη κτλ, το κινητο εφτασε το παρελαβε την επομενη το πρωι στη δουλεια του. Το κινητο ειναι Γερμανικο και ειναι μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...