Jump to content

[Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριτω πολυ Ευθυμη!:)

Ακριβως οπως τα περιμενα!

Μενει μονο να μας πειτε τα παιδια σε πιο επιπεδο θα ειναι η μπαταρια μετα απο μερικες φορτισεις.

Εγω θα ειμαι ικανοποιημενος αν ειναι κοντα στου S3,εστω λιγο χειροτερη μιας και εχω πλεον καλο ταμπλετ(Ν7)και δεν ασχολουμαι συνεχως με browsing στο κινητο οπως εκανα στο Νοτε και κατα συνεπεια να δινω τεραστια σημασια στη μπαταρια!

Για μενα πλεον προεχει να το χρησιμοποιω ΚΑΙ σα τηλεφωνο παντου και συσκευες σα το S3,N4 ειναι ιδανικες για ολα!

Αν μαλιστα βγαζει και ικανοποιητικες φωτος τοτε θα ειμαι ok σε ολα!

 

σσ

Περιμενουμε φωτος Εθυμηηηη!!!:D

Μάνο δεν βλέπω να σε καλύπτω στο θέμα της φωτογραφίας οπότε πάρε μια πρώτη γεύση από εδώ και μιλάμε :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2000602

Θέλω πολύ να δω πως θα τα πάει η μπαταρία τις επόμενες μέρες γιατί στην παρούσα φάση αφενός είναι μόλις στην 2η φόρτιση κι αφετέρου κάνω συνεχή restarts κτλ ελέω flashing κτλ.. Από αύριο υποσχέθηκα να κάνω "καθαρη" χρήση και μακριά από usb και διαδικασίες flashing.. Πέρασα την AOKP μου και είμαι πλέον έτοιμος με πλήθος ρυθμίσεων στα ακροδακτυλα μου να χαρώ την συσκευή :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άλλωστε κανένα Nexus ως τώρα δεν ήταν για ολο τον κόσμο.

 

Αυτό τα λέει όλα. Εχει τα συν του και τα πλην του (ευτυχώς όπως αποδεικνύεται είναι λίγα) όπως κάθε συσκευή και από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει βάση των αναγκών του.

 

Οι συμφορουμιτες κάτοχοί του πάντως αφήνουν πολύ ωραίο feedback ως τώρα, συνεχίστε έτσι παιδιά.

 

Προσωπικά με μαγνητίζει η εμφάνισή του, η οθόνη του (και με τα λεγόμενά σας ενισχύεται ακόμη περισσότερο), η ταχύτητά του και η τιμή του. Γιατί και το S3 έχει αρχίσει να μου κάνει αρκετά κολλήματα και να laggαρει κάμποσες φορές πλέον και το έχω και μαμα. Κάθε τρεις και λίγο wipe θέλει και αυτό.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τα λέει όλα. Εχει τα συν του και τα πλην του (ευτυχώς όπως αποδεικνύεται είναι λίγα) όπως κάθε συσκευή και από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει βάση των αναγκών του.

 

Οι συμφορουμιτες κάτοχοί του πάντως αφήνουν πολύ ωραίο feedback ως τώρα, συνεχίστε έτσι παιδιά.

 

Προσωπικά με μαγνητίζει η εμφάνισή του, η οθόνη του (και με τα λεγόμενά σας ενισχύεται ακόμη περισσότερο), η ταχύτητά του και η τιμή του. Γιατί και το S3 έχει αρχίσει να μου κάνει αρκετά κολλήματα και να laggαρει κάμποσες φορές πλέον και το έχω και μαμα. Κάθε τρεις και λίγο wipe θέλει και αυτό.

 

 

Όντως τα παιδιά έχουν κάνει καλή δουλειά με το feefback!

Όσο για το s3, τα 2 giga ram πλέον είναι απαραίτητα στις top android συσκευές τουλάχιστον.

Προσωπικά είχα βασιμες υποψίες πιο παλιά για το θέμα επάρκειας ram στο android αλλά με το που αγόρασα το note2 μου έφυγαν κ οι τελευταίες!

Μη σου πω ότι για να είναι διαχρονικό τι επερχόμενο s4 θα πρέπει να έχει πάνω από 2 :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε γενικες γραμμες τo μεγεθoς της ραμ δεν ειναι λιγo παραλoγo?Εδω με 2 γιγα ραμ τρεχει τo λαπτoπ τα windows και τα smartphones ξαφνικα θελoυν περισσoτερη?Τι στo καλo παραπανω κανoυν πoυ δεν τo κανει ενα λαπτoπ για παραδειγμα εκτoς τoυ να παιρνει και να λαμβανει κλησεις?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε γενικες γραμμες τo μεγεθoς της ραμ δεν ειναι λιγo παραλoγo?Εδω με 2 γιγα ραμ τρεχει τo λαπτoπ τα windows και τα smartphones ξαφνικα θελoυν περισσoτερη?Τι στo καλo παραπανω κανoυν πoυ δεν τo κανει ενα λαπτoπ για παραδειγμα εκτoς τoυ να παιρνει και να λαμβανει κλησεις?

 

Δεν είναι συγκρίσιμα τα 2 προϊόντα που αναφέρεις.

Είναι εντελώς διαφορετικά γραμμένα και δε λειτουργούν το ίδιο.

Η έλευση των συσκευών με 2gb RAM, το απέδειξε. Πιο smooth, πιο "ανετες".

 

Παρεπιπτοντως, κάτι που ξεχάσαμε να αναφέρουμε, είναι ότι διαθέσιμος χώρος που υπάρχει στο 16αρι μετά το 1ο άνοιγμα, είναι περίπου 2,5gb λιγότερο.

Άρα, με το 8αρι θα υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα χώρου...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως, κάτι που ξεχάσαμε να αναφέρουμε, είναι ότι διαθέσιμος χώρος που υπάρχει στο 16αρι μετά το 1ο άνοιγμα, είναι περίπου 2,5gb λιγότερο.

Άρα, με το 8αρι θα υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα χώρου...

Ναι όντως!! Το 16αρι λοιπόν λέει διαθέσιμος χώρος αποθήκευσης 12.92GB.. Αυτό είναι μ' αυτό πορευόμαστε lol lol

 

http://db.tt/3S5QdnBP

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε γενικες γραμμες τo μεγεθoς της ραμ δεν ειναι λιγo παραλoγo?Εδω με 2 γιγα ραμ τρεχει τo λαπτoπ τα windows και τα smartphones ξαφνικα θελoυν περισσoτερη?Τι στo καλo παραπανω κανoυν πoυ δεν τo κανει ενα λαπτoπ για παραδειγμα εκτoς τoυ να παιρνει και να λαμβανει κλησεις?

 

Είναι απλά τα πράγματα.

Στο android οι περισσότερες εφαρμογές παραμένουν σε διάφορες φάσεις και συνεπώς χρησιμοποιουν ram.

Οσο περισσότερες εφαρμογες εχεις εγκατεστημενες τοσο πιο πολυ ram.

Μονο οι εφαρμογές που εχουν επιλογή exit δεν καταναλωνουν τίποτα.

Οσο βαραίνει το λειτουργικό και προστηθενται νέες official εφαρμογές παράλληλα με τις νεες δυνατότητες τόσο αυξάνεται η ανάγκη για περισσοτερη ram.

Το ios εχει κάνει καλυτερη δουλεια σ αυτον τον τομεα.

Πρώτα απ όλα αποφεύγουν τις περιττές λειτουργίες γι αυτο παραμένει φτωχό μετα απο τοσα χρονια.

Μετά καθε εφαρμογή που κλείνεις με το home button (με εξαιρεση καποιων σημαντικών), σε 10 λεπτά μπαίνουν σε φάση οπου λειτουργούν καποια apis μεχρι να κλεισουν εντελώς.

Αυτό τους δίνει την δυνατότητα οσο ειναι σ αυτη την φάση να επανέλθουν στο σημείο που τις άφησες αλλα φυσικά στην διάρκεια αυτη δεν ανανεώνονται.

Στο android οι εφαρμογές κρατούν περισσοτερες λειτουργίες και γι αυτο θεωρείται πραγματικό multi tasking. Δηλαδή οτι κλείσεις με home button παραμένει σε πλήρη λειτουργια.

 

Γενικα και το ios αποδείχθηκε μετα την έκδοση 5 που προστέθηκαν αρκετα πράγματα οτι δεν τα πήγαινε καλά με τα 512ΜΒ. Προς το παρων αρκεί το 1 GB γιατι ουσιαστικά με το ios6 δεν υπηρξαν ουσιαστικές αλλαγές και συνεπώς με την αύξηση της ram δόθηκε η άνεση που χρειαζονταν το λειτουργικό.

 

Αντίθετα στο android πανω που ειχαμε φτάσει με το Gingerbread σ ενα επίπεδο όπου το 1 GB ηταν υπεραρκετό, ήλθαν οι σημαντικές βελτιώσεις του ics που αύξησαν τις απαιτήσεις.

Μετα καθε εταιρεία πρόσθεσε τα δικά για να εκμεταλευτεί τις επιπλεον δυνατότητες και φθάσαμε στα 2 gb για να υπάρχει άνεση.

Ειλικρινά φοβάμαι οτι με την έκδοση 5 θα πρέπει να πάμε πιο ψηλά.

 

Δεν ειναι απαραίτητα κακο αυτό εφόσον δεν αυξανεται η τιμη. Το πρόβλημα ειναι οταν ενω ειναι απαραίτητη η προσθήκη μεγαλύτερης ram στις νέες συσκευές, δεν την βάζουν όπως εγινε στα HTC One X και Siii τα οποία ειναι οριακά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως!! Το 16αρι λοιπόν λέει διαθέσιμος χώρος αποθήκευσης 12.92GB.. Αυτό είναι μ' αυτό πορευόμαστε lol lol

 

http://db.tt/3S5QdnBP

 

Διαθέσιμα σχεδον 11GB, δηλαδη 5 λιγοτερα.... λετε το 8αρι να ξεκιναει με 3GB... μου ακουγεται ΠΟΛΥ περιεργο...!!

Link to comment
Share on other sites

12,92 λέει.

 

Συνολικος χωρος 12,92, απο κατω λεει διαθεσιμος... 11 σχεδον...!! αυτο που σε αφηνει να διαχειριστεις... κανω λαθος...?!

Link to comment
Share on other sites

Συνολικος χωρος 12,92, απο κατω λεει διαθεσιμος... 11 σχεδον...!! αυτο που σε αφηνει να διαχειριστεις... κανω λαθος...?!

Ο Ευθύμης έχει εγκαταστήσει και εφαρμογές.

12,92gb είναι ο ελεύθερος διαθέσιμος χώρος μετά το πρώτα άνοιγμα της συσκευής.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ο Ευθύμης έχει εγκαταστήσει και εφαρμογές.

12,92gb είναι ο ελεύθερος διαθέσιμος χώρος μετά το πρώτα άνοιγμα της συσκευής.

 

Aααα οκ... λαθος μου..!! :) Δηλαδη με κανα 5αρι θα πρεπει να βολευτουμε εαν παρουμε 8αρι.. Εμπρος καλο μου dropbox-skydrive... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Η μνημη για εφαρμογες και η μνημη για φωτο και μουσικη ειναι ενιαια? Ρωταω γιατι στο S2 μου τα 16gb storage δουλευαν σαν sd card και ηταν ξεχωριστα απο τη μνημη που σου εδινε να βαλεις εφαρμογες (περιπου 2gb).
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,

 

επειδη απο reviews δε βγαζω ακρη, πως ειναι ο ηχος απο το ηχειο του? Πλησιαζει καθολου τα δυνατα κινητα σε αυτο τον τομεα?

Link to comment
Share on other sites

Aααα οκ... λαθος μου..!! :) Δηλαδη με κανα 5αρι θα πρεπει να βολευτουμε εαν παρουμε 8αρι.. Εμπρος καλο μου dropbox-skydrive... :Ρ

οχι ακριβως, τα 16GB ειναι ουσιαστικα 16δις bytes που σε GB μεταφραζονται περιπου 15+GB, αρα 2+κατι GB τρωει το λειτουργικο και οτι εχει μεσα. στο 8αρι τα ουσιαστικα GB θα ειναι λιγο περισσοτερα αναλογικα, αρα ισως εχεις πχ 5,5+GB :p

Η μνημη για εφαρμογες και η μνημη για φωτο και μουσικη ειναι ενιαια? Ρωταω γιατι στο S2 μου τα 16gb storage δουλευαν σαν sd card και ηταν ξεχωριστα απο τη μνημη που σου εδινε να βαλεις εφαρμογες (περιπου 2gb).

ενιαιος χωρος ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που μπορεί να έχει ξαναγίνει και ζητώ συγνώμη αν κουράζω... έχω ένα φίλο στην Αγγλία για να μου πάρει το κινητό αλλά δέν προλάβαμε την πρώτη "θανατηφόρα" ώρα διαθεσιμότητας έχει μείνει sold out από την ίδια μέρα και δεν λέει να βάλει απόθεμα η Google... έχουμε καμία ιδέα για το πότε και αν έχουν σκοπό να βάλουν ξανά απόθεμα;;;

 

Το περιμένω πως και πως... αλλά αν είναι να πάμε για Μάρτιο... δεν έχει και πολύ νόημα... και το S3 σε τέτοια τιμή θα φτάνει σιγά σιγά εν αναμονή του S4...

 

Και το κακό είναι οτι μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο ειδικά επειδή διατηρεί το stock android look και βέβαια έχει πρώτο όλα τα updates...

 

Σαν εναλλακτική λύση τι θα προτείνατε; Μόνο One X και S3 θα έβαζα εγώ... μην ξεφεύγουμε και σε τιμές

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Bloodimir/5975/61437/0/bld-axe.jpg |)347|-| 4\/3|\|G3R
Link to comment
Share on other sites

Κατι ακουγεται για 6 Δεκεμβριου στην Ευρωπη αλλα δεν υπαρχει κατι σιγουρο ή επισημο...
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Σαν εναλλακτική λύση τι θα προτείνατε; Μόνο One X και S3 θα έβαζα εγώ... μην ξεφεύγουμε και σε τιμές

 

Αν και δεν ειναι του παροντος,S3 k One X δεν εχουν νοημα πλεον αν καταφερεις ν βρεις το Ν4 σε τιμη Google!

Μονο αν εχεις αναγκη την υπαρξη micro sd!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που μπορεί να έχει ξαναγίνει και ζητώ συγνώμη αν κουράζω... έχω ένα φίλο στην Αγγλία για να μου πάρει το κινητό αλλά δέν προλάβαμε την πρώτη "θανατηφόρα" ώρα διαθεσιμότητας έχει μείνει sold out από την ίδια μέρα και δεν λέει να βάλει απόθεμα η Google... έχουμε καμία ιδέα για το πότε και αν έχουν σκοπό να βάλουν ξανά απόθεμα;;;

 

Aποθεμα δεν υπαρχει οπως εχουμε ξαναπει.

Η google παιρνει ειδοποιησεις για τον αριθμο των νεων συσκευων και αναλογα κανει (προ) παραγγελιες.

Μετα τα Χριστουγεννα νεες συσκευες, οπου θα ειναι τυπου US με αυξανομενο χρονο παραδοσης μεχρι το threshold των 7 εβδομαδων.

Link to comment
Share on other sites

Aποθεμα δεν υπαρχει οπως εχουμε ξαναπει.

Η google παιρνει ειδοποιησεις για τον αριθμο των νεων συσκευων και αναλογα κανει (προ) παραγγελιες.

Μετα τα Χριστουγεννα νεες συσκευες, οπου θα ειναι τυπου US με αυξανομενο χρονο παραδοσης μεχρι το threshold των 7 εβδομαδων.

 

Δηλαδή από Φεβρουάριο στην καλύτερη.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Bloodimir/5975/61437/0/bld-axe.jpg |)347|-| 4\/3|\|G3R
Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν εισαι τυχερος μεσα στο κακο χαμο και μπορεσεις και παρεις συσκευη με παραδοση μιας εβδομαδας η ακομα καλυτερα 2 ημερων, οπως εγω οταν πρωτοανοιξε.

Ειναι δυσκολο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από Φεβρουάριο στην καλύτερη.

Εναλλακτικά να κάνετε refresh καθε 10 λεπτά το Play Store, και αν δώσει κάτι πρώτα το πληρώνεις και μετά ρωτάς.

Αλλιώς εμείς εδώ στο myphone τι να σου πούμε; Πυθείες δεν είμαστε. Ο θάνατός σου η ζωή μου. Όποιος προλάβει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά τα πράγματα.

Στο android οι περισσότερες εφαρμογές παραμένουν σε διάφορες φάσεις και συνεπώς χρησιμοποιουν ram.

Οσο περισσότερες εφαρμογες εχεις εγκατεστημενες τοσο πιο πολυ ram.

Μονο οι εφαρμογές που εχουν επιλογή exit δεν καταναλωνουν τίποτα.

Οσο βαραίνει το λειτουργικό και προστηθενται νέες official εφαρμογές παράλληλα με τις νεες δυνατότητες τόσο αυξάνεται η ανάγκη για περισσοτερη ram.

Το ios εχει κάνει καλυτερη δουλεια σ αυτον τον τομεα.

Πρώτα απ όλα αποφεύγουν τις περιττές λειτουργίες γι αυτο παραμένει φτωχό μετα απο τοσα χρονια.

Μετά καθε εφαρμογή που κλείνεις με το home button (με εξαιρεση καποιων σημαντικών), σε 10 λεπτά μπαίνουν σε φάση οπου λειτουργούν καποια apis μεχρι να κλεισουν εντελώς.

Αυτό τους δίνει την δυνατότητα οσο ειναι σ αυτη την φάση να επανέλθουν στο σημείο που τις άφησες αλλα φυσικά στην διάρκεια αυτη δεν ανανεώνονται.

Στο android οι εφαρμογές κρατούν περισσοτερες λειτουργίες και γι αυτο θεωρείται πραγματικό multi tasking. Δηλαδή οτι κλείσεις με home button παραμένει σε πλήρη λειτουργια.

 

Γενικα και το ios αποδείχθηκε μετα την έκδοση 5 που προστέθηκαν αρκετα πράγματα οτι δεν τα πήγαινε καλά με τα 512ΜΒ. Προς το παρων αρκεί το 1 GB γιατι ουσιαστικά με το ios6 δεν υπηρξαν ουσιαστικές αλλαγές και συνεπώς με την αύξηση της ram δόθηκε η άνεση που χρειαζονταν το λειτουργικό.

 

Αντίθετα στο android πανω που ειχαμε φτάσει με το Gingerbread σ ενα επίπεδο όπου το 1 GB ηταν υπεραρκετό, ήλθαν οι σημαντικές βελτιώσεις του ics που αύξησαν τις απαιτήσεις.

Μετα καθε εταιρεία πρόσθεσε τα δικά για να εκμεταλευτεί τις επιπλεον δυνατότητες και φθάσαμε στα 2 gb για να υπάρχει άνεση.

Ειλικρινά φοβάμαι οτι με την έκδοση 5 θα πρέπει να πάμε πιο ψηλά.

 

Δεν ειναι απαραίτητα κακο αυτό εφόσον δεν αυξανεται η τιμη. Το πρόβλημα ειναι οταν ενω ειναι απαραίτητη η προσθήκη μεγαλύτερης ram στις νέες συσκευές, δεν την βάζουν όπως εγινε στα HTC One X και Siii τα οποία ειναι οριακά.

 

Κανεις λαθος σε αυτα τα σημεια. Οσο πιο πολλες εφαρμογες εχεις δε σημενει οτι σου καταναλωνουν ραμ...

Η ραμ παιδια ειναι εκει για να την χρησιμοποιουμε... Υπαρχουν εφαρμογες (Autostarts) για να κανουμε διαχειρηση στα startups για να μην ξεκινουν apps που δε χρειαζομαστε. Ευτυχως το Android ειναι πολυ παραμετροποιησιμο που μπορεις να κανει τα παντα αλλα πρωτα πρεπει να διαβασεις και 2 πραγματακια για να ξερεις πως κ τι.

Στο Android καταρχην υπαρχουν τα foreground processes/cached processes/zombie processes etc. Οταν εσυ βγενεις απο μια εφαρμογη γινετε Cached και οταν πας να την ξαναανοιξεις ανοιγει 5 φορες πιο γρηγορα. Το γεγονος οτι ειναι Cached δεν σημενει οτι καταναλωνει σημαντικο ποσο ram εκεινη την ωρα. Μην μπερδευεστε. Διαβαστε πρωτα πριν πειτε τετοια πραγματα που δεν αντιστοιχουν στην πραγματικοτητα. Ενα googlarisma για το LMK του Αndroid θα ηταν καλη αρχη. Και πιστεψε με Te_salat το Android ειναι πιο εξυπνο απο το IOS.

Εν κατακλειδι, 1GB ειναι αρκετο για HIGH-END συσκευες σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Κ

Εν κατακλειδι, 1GB ειναι αρκετο για HIGH-END συσκευες σημερα.

Προφανώς, αφού και οι συσκευές με 2 γίγα, χρησιμοποιούν μόλις και μετά βίας μόνο το 1 γίγα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...