Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.androidgadgematic.com/2012/12/fix-custom-rom-installation-status-7.html

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2302599

 

β. αντιγραφή την rom που κατεβάσαμε σε ένα φάκελο στον υπολογιστή μας , για να μην χάσουμε την πρωτότυπη rom

γ. πατάμε δύο φορές επάνω στο αρχείο της rom (και βλέπουμε αρχεία και φακέλους , π.χ τα : system , meta-inf κ.λ.π.

δ. πατάμε δύο φορές στον φάκελο meta-inf , μετά στο com , μετά στο google , μετά στο android , μετά στο updater-script , και επιλέγουμε να ανοίξει με το σημειωματάριο , και σβήνουμε από την αρχή ..............

(έτσι έβαλα την miui σε ένα zopo )

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ.

 

Το είχα κάνει παλαιότερα αυτό και δυστυχώς δεν δούλεψε. Το δοκίμασα τώρα και στην 4.6.13 και δυστυχώς πάλι πήρα error 7.

 

Το καλό είναι ότι δοκιμάζοντας roms, έφτασα στην Google 2.9.4 η οποία με έχει ευχαριστήσει πάρα πολύ. Δεν ενθουσιάζομαι ακόμα. Θα περιμένω κάνα μήνα να δω πως θα πάει.

 

Περιέργως έχει σαν βασικό storage την external SD και δεν μου άρεσε καθόλου, διότι νόμιζα ότι θα είχε τρελό lag όπως όλες οι προηγούμενες αντίστοιχες, αλλά μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά, μετά από restore καμιά 150αριά apps.

 

@all

Το μόνο κακό που έχει αυτή τη στιγμή το κινητό, είναι ότι δεν δουλεύει η κάμερα. Γενικώς δεν έχει δουλέψει με καμία από τις τελευταίες 3-4 roms που έχω δοκιμάσει, ενώ είχε αρχίσει να μου βγάζει κάτι μωβ artifacts από την miui 459. Απλά τώρα κρασάσει με το που την καλώ. Με οποιοδήποτε camera app ή και αυτό της rom.

 

Δοκίμασα αυτά που αναγράφονται στο 4 εδώ αλλά δεν!

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω αν είναι hardware πρόβλημα ή αν απλά κάτι έχει στραβώσει πολύ με τις roms? Φοβάμαι ότι επειδή το έχω στην τσέπη μου στο γυμναστήριο, έχει δημιουργηθεί πρόβλημα από τον ιδρώτα. :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καμιά miui ελληνική απο το ελληνικο site είναι συμβατή με εμάς? Υπάρχει κανένα link?

 

Τρόπος ωστε από 5% μπαταρια και κατω να μπορώ να κανω κλήσεις?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και χρόνια πολλά με υγεία!

Λοιπον, έχω το κινητό γύρω στο μισο χρονο και δε μπορω να πω οτι είμαι και πολύ ευχαριστημένος.

Το πιο σημαντικό θεμα για μένα είναι οτι laggαρει σε εφαρμογές που νομιζω δε θα έπρεπε ( π.χ. Facebook ). Αν και έχω πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες, ποτε δεν τρέχω ταυτόχρονα πολλές μαζί, μονο μια να είναι στο background.

Επίσης θέμα είναι τα αρκετά reboot που κανει απο μονο του ακόμα και όταν υπάρχει smooth εμπειρία και όχι μονο όταν ζορίζεται. Μιλάμε για κάθε δυο μέρες απο ενα με ελαφρά χρηση.

Να σημειωσω οτι όταν κανει reboot απο μονο του δε ζητάει PIN και μπαίνει κατευθείαν στο μενού. Και μετα απο λίγη ωρα, ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιώ δηλαδή βρίσκεται σε κατασταση sleep, σύμφωνα με το wakelock detector ( εφαρμογή ) δείχνει οτι είναι awake κατα 90% ενω προφανώς δεν είναι.

Φοράω την new xperia by Alfa ROM και την έβαλα χωρίς να κάνω κάτι άλλο ( χωρίς update kernel ή κάτι άλλο ).

Αν αλλάξω Ρομ θα αλλάξει η κατασταση, θα ξεμπερδεψω απο προβλήματα?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! : D

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και πολλά λ7.

Το είχα και γω για 6 μήνες ως βασικό τηλέφωνο με την 00.13 επάνω. Δεν είχα κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις άρα μάλλον είναι θέμα rom. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν η μεγάλη θερμότητα που αναπτύσσονταν όταν σέρφαρα (ιδίως με data) και όταν έπαιζα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ britzolas!!! Απλα δε ξέρω ποια να βάλω. Την jellykat, την Google edition ή κάποια άλλη? Και με το update kernel νομιζω αν κάνω κάτι λάθος θα έχω θέμα με το τηλέφωνο? Δεν είμαι σχετικός με αυτά και φοβάμαι λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ britzolas!!! Απλα δε ξέρω ποια να βάλω. Την jellykat, την Google edition ή κάποια άλλη? Και με το update kernel νομιζω αν κάνω κάτι λάθος θα έχω θέμα με το τηλέφωνο? Δεν είμαι σχετικός με αυτά και φοβάμαι λίγο.

 

φίλε ότι και να βάλεις κοίτα να είναι ICS.. Με τίποτα JB, το κινητό δεν ειναι για JB. Κι εμένα laggarei που και που, αλλά ποτέ δεν κλείνει και η μπαταρία ειναι αψογη.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να λέμε, η συσκευή δεν "σηκώνει" πολλά...

Ειδικά το Facebook τη "σκοτώνει" και κολλάει το συμπαν. Το 1 Gb ram είναι πλέον λίγο και η διαχείριση της μνήμης είναι κατά τα φαινόμενα προβληματική.

Προσωπικά κατέληξα να χρησιμοποιώ μία JellyBean που είχε δώσει η Geekbuying μετά τα παράπονα για υπερθέρμανση και ξαφνικά "ξυπνήματα" της συσκευής. Χωρίς Facebook, με δύο Gmail λογαριασμούς να συγχρονίζουν συνεχώς, WiFi/Data always on και Nova Launcher free η συσκευή στάθηκε αξιοπρεπώς για μια δοκιμαστική εκ μέρους μου περίοδο, αν και η αντοχή της μπαταρίας δεν είναι και ο,τι καλύτερο. Κατόπιν την παραχώρησα στη σύζυγο για αποκλειστική της χρήση και δεν της έχει προξενήσει το παραμικρό πρόβλημα, αν και κάνει ελαφριά χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
οποιος το εχει ακομα αυτο το κινητό, ας μπει στον κοπο να βάλει τη rom με τον καινούριο kernel (new sensation +nadia kernel r2).....πραγματικά αλλο κινητό..messenger facebook viber ανοιχτα ταυτοχρονα με απειροελαχιστο lag..νομίζω εχει πλεον απόδοση καλύτερη του galaxy s3..
Link to comment
Share on other sites

οποιος το εχει ακομα αυτο το κινητό, ας μπει στον κοπο να βάλει τη rom με τον καινούριο kernel (new sensation +nadia kernel r2).....πραγματικά αλλο κινητό..messenger facebook viber ανοιχτα ταυτοχρονα με απειροελαχιστο lag..νομίζω εχει πλεον απόδοση καλύτερη του galaxy s3..

Επειδή με τα Ισπανικά δεν το ΄χω κι επειδή του Γούγλη η μετάφραση απευθύνεται σε εξωγήινους, μπορείς να δώσεις 2-3 πληροφορίες;

 

1) Από πού την κατεβάζουμε;

2) Ελληνικά έχει;

3) Η εγκατάσταση γίνεται με τον "παραδοσιακό" τρόπο μέσω Recovery;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα σφραγισμενο λευκο καπακι.Οποιος θελει ερχεται Βυρωνα (στην Αγορα) και το παιρνει.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με τα Ισπανικά δεν το ΄χω κι επειδή του Γούγλη η μετάφραση απευθύνεται σε εξωγήινους, μπορείς να δώσεις 2-3 πληροφορίες;

 

1) Από πού την κατεβάζουμε;

2) Ελληνικά έχει;

3) Η εγκατάσταση γίνεται με τον "παραδοσιακό" τρόπο μέσω Recovery;

εδώ στα Αγγλικά.

Με δυό λόγια :

Εγκαθιστάς την 00.18 (πρέπει να έχεις stock recovery) στην συνέχεια μετα την πρώτη εκκίνηση με την 00.18 από το recovery εγκαθιστάς την NEW SENSATION STOCK (v4) και GAPPS (Google Apps)

και ρυθμίζεις όπως αναφέρεται στο vondroid .

Link to comment
Share on other sites

εδώ στα Αγγλικά.

Με δυό λόγια :

Εγκαθιστάς την 00.18 (πρέπει να έχεις stock recovery) στην συνέχεια μετα την πρώτη εκκίνηση με την 00.18 από το recovery εγκαθιστάς την NEW SENSATION STOCK (v4) και GAPPS (Google Apps)

και ρυθμίζεις όπως αναφέρεται στο vondroid .

 

Με πρόλαβες..2 σημειωσεις/διορθώσεις: εγώ πχ δεν μπηκα στη διαδικασια να περάσω stock... εβαλα xtreamer 3.8.1 για να γινουν αυτοματα τα baseband updates, και επειτα πέρασα τον cwm tedascuen (σημαντικο!!!), έκανα τα wipes και περασα την new sensation...Οχι την 4.0 αλλά την καινουρια (4.1)....μετά βάζεις τον kernel nadia R2, φλασάρεις και supersu και εισαι σχεδον ετοιμος..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά που λέτε παιδιά και σας ευχαριστώ που τα μοιραστήκατε μαζί μου, λέω ν' ασχοληθώ με το θέμα.

Πληροφοριακά, μπορείτε να μου πείτε και πού μπορώ να βρω την stock 00.18;

Έχω μείνει με την 00.13 και παρόλο που μέχρι τώρα μου δουλεύει άψογα, με χαλάει λίγο που έχει (το μοναδικό) θέμα με το led ειδοποιήσεων και ανάβει μόνο του όποτε θέλει, χωρίς να γνωρίζω αν αυτό συμβαίνει από χαμένες κλήσεις ή άπό κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ έχεις δεν έχεις stock recovery νομίζω ότι μπορείς να δοκιμάσεις κατ ευθείαν την SENSATION .

Εγώ το έκανα με το recovery που αναφέρεται εδώ

Link to comment
Share on other sites

Εσεις παιδια που βαλατε αυτη τη ρομ εχετε κανα προβλημα με τις κλησεις?

Γιατι στο δικο μου smartphone, οταν δεχομαι κλησεις ( φανταζομαι το ιδιο θα συμβαινει και οταν καλω ) δε μπορω να ακουσω τον καλουμενο οταν μαυριζει η οθονη του κινητου ( πραγμα το οποιο φανταζομαι γινεται σε ολα τα κινητα οταν τα βαζουμε στο αυτι μας). Για να τον ακουσω πρεπει να φερω το κινητο στο στομα ή τελος παντων να ξυπνησει η οθονη προκειμενου να ακουσω το συνομιλητη μου.

Εχετε να προτεινετε καποια λυση? Μηπως φταινε οι ρυθμισεις στο boefla sound που νομιζω εγιναν για να ακουμε σωστα τον καλουμενο απο τα headphones? Απο τη στιγμη που δε χρησιμοποιω headphones δε θα με πειραζε να βαλω τις ρυθμισεις στο default.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολλές δοκιμές με διάφορες ROM, κατέληξα σε μία, ονόματι Clean 00.18, στην οποία έχει πέσει πολύ πείραγμα, αλλά πλέον επιτέλουν λειτουργούν όλα στην εντέλεια!

Μικρή σε μέγεθος, έχει play store και ένα σωρό ρυθμίσεις που φέρνουν το τηλέφωνο στα ίσια του.

Το led των ειδοποιήσεων επιτέλους λειτουργεί σωστά, η αυτονομία της μπαταρίας έχει αυξηθεί στο μέγιστο βαθμό, τα soft keys έχουν δόνηση και άλλα πολλά που ξεχνάω κιόλας.

Το μόνο μείον (για μένα) είναι ότι αυτός που την έφτιαξε, αντικατέστησε κάποιες εφρμογές με αυτές της προτίμησής του (Apex Launcher, Apollo player), αλλά μικρό το κακό, με λίγο χρόνο τα προσαρμόζεις στα δικά σου θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Εσεις παιδια που βαλατε αυτη τη ρομ εχετε κανα προβλημα με τις κλησεις?

Γιατι στο δικο μου smartphone, οταν δεχομαι κλησεις ( φανταζομαι το ιδιο θα συμβαινει και οταν καλω ) δε μπορω να ακουσω τον καλουμενο οταν μαυριζει η οθονη του κινητου ( πραγμα το οποιο φανταζομαι γινεται σε ολα τα κινητα οταν τα βαζουμε στο αυτι μας). Για να τον ακουσω πρεπει να φερω το κινητο στο στομα ή τελος παντων να ξυπνησει η οθονη προκειμενου να ακουσω το συνομιλητη μου.

Εχετε να προτεινετε καποια λυση? Μηπως φταινε οι ρυθμισεις στο boefla sound που νομιζω εγιναν για να ακουμε σωστα τον καλουμενο απο τα headphones? Απο τη στιγμη που δε χρησιμοποιω headphones δε θα με πειραζε να βαλω τις ρυθμισεις στο default.

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα , αλλά δεν χρησιμοποιώ boefla sound γιατί έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα σαν το δικό σου .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έπεσε και ράγισε η οθόνη, ακόμα λειτουργεί αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα.

Έχετε καμία ιδέα αν μπορώ να το επισκευάσω? Λίγο που το έψαξα βρήκα ανταλλακτική οθόνη 109 ντόλλαρς δηλαδή παραπάνω από όσο έκανε το κινητό, (άσε που δεν το έχω ξανακάνει.! )

Κρίμα γιατί το δικό μου αν και από πανταβιλ δεν είχε πολλά προβλήματα και θα το κράταγα άνετα κάνα χρόνο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω (κι εγώ) πού μπορώ να βρω την 00.18. Τελικά είναι απαραίτητο να γίνει αυτή η αναβάθμιση πριν την εγκατάσταση της New Sensation ή όχι. Υπόψη ότι το κινητό φοράει την 00.13 προς το παρόν και δε δίνει αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ. Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Κάπου την είχα πετύχει, αλλά επειδή δεν θυμάμαι πού για να σου δώσω link, την ανεβάζω τώρα και θα σου δώσω στοιχεία για κατέβασμα.

Επειδή θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι ακόμα και η 00.18 έχει τα θεματάκια της, έχω και μια tweaked 00,18 (Clean 00.18 λέγεται), η οποία πραγματικά πετάει και έχει βελτιώσεις σε όλα τα σημεία. Σκέψου μόνο ότι σε αυτήν λειτουργεί σωστά τόσο το led ειδοποιήσεων, όσο και η δόνηση στα soft keys μεταξύ άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου την είχα πετύχει, αλλά επειδή δεν θυμάμαι πού για να σου δώσω link, την ανεβάζω τώρα και θα σου δώσω στοιχεία για κατέβασμα.

Επειδή θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι ακόμα και η 00.18 έχει τα θεματάκια της, έχω και μια tweaked 00,18 (Clean 00.18 λέγεται), η οποία πραγματικά πετάει και έχει βελτιώσεις σε όλα τα σημεία. Σκέψου μόνο ότι σε αυτήν λειτουργεί σωστά τόσο το led ειδοποιήσεων, όσο και η δόνηση στα soft keys μεταξύ άλλων.

 

Ευχαριστώ πολύ! Θα χρειαστώ πάλι την 00.18 για να την εγκαταστήσω; Νομίζω ότι κάνει update τα basebands, γι' αυτό χρειάζεται η stock.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να χρειάζεται, αλλά για να είμαστε σίγουροι θα ανεβάσω και τις 2.

Λέω δε χρειάζεται γιατί η Clean Rom είναι βασισμένη στη stock, οπότε απ' όσο ξέρω σε αυτές τις περιπτώσεις απλά "αναβαθμίζεις" και είσαι κομπλέ.

Αν θυμάμαι καλά πάντως, το update της 00.18 δεν έχει Play Store, οπότε η εγκατάσταση μιας εναλλακτικής είναι μονόδρομος αν το χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...