Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα ρε παιδιά, ότι ρομ έχω βάλει, βρίσκει 6-8 δορυφόρους σε λιγότερο από ένα λεπτό.

 

Δεν πρέπει να είναι θέμα software. Κάποιες συσκευές πρέπει να έχουν θέμα με το hardware.

 

Γενικά πάντως από ότι βλέπω, κάθε Newman N2 και κάθε ROM, παράγει μια ξεχωριστή προσωπικότητα! Το κινητό μας είναι ζωντανό! :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

btw βγήκε MIUI 4.6.6 για όποιον ενδιαφέρεται!

 

Θα προσπαθήσω να την βάλω έτσι από περιέργεια να δω αν θα μπεί, διότι η 4,5,30 έβγαζε error 7 με το CWM.

 

Από όσες ROMS έχω βάλει πάντως, έχω παρατηρήσει ότι όσες έχουν σαν default SD card την εξωτερική, τείνουν να έχουν κάμποσο lag. Και πιθανότατα δεν φταίει η κάρτα μου, μιας και είναι UHS-1. Ίσως φταίει το πλήθος των εφαρμογών που βάζω, διότι δεν έχω ανταλλακτικό!:lol:

 

Επίσης κάτι άλλο περίεργο που παρατήρησα, είναι ότι σε μερικές roms, το CPUz αναφέρει μνήμη 1GB και σε άλλες 794MB. Εντελώς συμπτωματικά, αυτές που έχουν 1GB, είναι και αυτές που έχουν σαν default SD card την εσωτερική και φυσικά τρέχουν και ταχύτερα.

 

Μπορεί απλά να αλλάζει ο τρόπος αναφοράς. Δηλαδή η μνήμη που λείπει να είναι reserved για την GPU και απλώς να αλλάζει ο τρόπος που αναφέρει ο κάθε kernel το τι βλέπει.

 

Γενικά αυτό το κινητάκι έχει γίνει ένα μεγάλο Android σχολείο για μένα, που δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με CWM, Kernels, Customιες κλπ. Για κάποιον που ήθελε απλά να κάνει τη δουλειά του πάντως, άστα να πάνε! :p

 

Λοιπόν τελικά είχα άδικο για το GPS. Η MIUI 4.5.9 που έβαλα, είχε τρομερό πρόβλημα με το GPS. Δεν κλείδωνε με τίποτα.

 

Λέω "είχε" όμως, διότι δοκίμασα το fasterGPS και το κινητάκι επανήλθε σε άψογη GPS λειτουργία. Μένει μόνο να κάνω ένα μακρύχρονο τεστ, το οποίο θα γίνει το επόμενο Σ/Κ. Από κλείδωμα όμως είναι όσο καλό ήταν και με την Jellykat και λοιπές roms.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως θα μπορούσες να φτιάξεις ένα βιντεάκι παρουσίασης του κινητού με MIUI?

Σε σχέση με κανονικές ROM η MIUI είναι πιο αργή;

 

Δεν είναι κακή ιδέα, θα προσπαθήσω, αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα! :p

 

Η συγκεκριμένη MIUI, δεν είναι τόσο βαριά. Δηλαδή έχει λιγότερα σκουπίδια από άλλες roms που έχω δοκιμάσει, ενώ έχει και δύο πολύ σημαντικά στοιχεία.

 

1) Κάνεις root μέσα από εφαρμογή του κινητού, το οποίο root γενικά δουλεύει σωστά. Το λέω αυτό γιατί είδα σε μερικές roms μετά από κάποιο τυχαίο restart, να έχει φύγει το root και έτσι να μη δουλεύει το xposed με το disable play store encryption και έτσι να μην ξεκινάει το κινητό. Επίσης σημαντικό είναι ότι η MIUI δεν χρειάζεται xposed μιας και δεν έχει πρόβλημα με τα paid apps.

 

2) Έχει τη μοναδική δυνατότητα να μπορείς να αλλάξεις κατά βούληση, ποια sd card θα είναι η κύρια, δηλαδή η εσωτερική ή η εξωτερική. Όταν επιλέγεις εξωτερική, έχει το lag που είχαν και οι υπόλοιπες πάντως. Θα προσπαθήσω να μειώσω δραστικά τον όγκο των εφαρμογών μου, ώστε να θέσω την εσωτερική ως κύρια, με την ελπίδα ότι δεν θα κολλάει και πάλι το Titanium restore.:(

 

Το μόνο κακό που έχω δει μέχρι στιγμής για τη δική μου χρήση, είναι ότι δεν δουλεύει το overlay του Micro CPU monitor, κάτι για το οποίο ενημέρωσα τον developer του app και περιμένω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα βρε παιδια με την μπαταρια πως το λυσατε το προβλημα?

Εχω την xperia κι εχω συνεχεια προβληματα με την μπαταρια.

Εχετε βρει κατι καλο να δουλευει αξιοπρεπως η συσκευη, ή να το πετάξω?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να εγκαταστήσω με τίποτα την 4.5.30 ή την 4.6.6. Βγάζουν error 7 με το CWM 6031 και προσπάθησα και με sideload, αλλά η εντολή που έδινα, σύμφωνα με τους guides, δεν προχωρούσε σε εγκατάσταση.

 

Μετά έβαλα το Android SDK και έχασα και τους fastboot drivers. Αν γίνει καμιά πατάτα τώρα, την πάτησα! Δεν θα μπορώ να βάλω CWM! :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρε παιδια με την μπαταρια πως το λυσατε το προβλημα?

Εχω την xperia κι εχω συνεχεια προβληματα με την μπαταρια.

Εχετε βρει κατι καλο να δουλευει αξιοπρεπως η συσκευη, ή να το πετάξω?

Κανείς εδώ;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την xperia στο Ν2 και το φορτίζω με τον φορτιστή από το xiaomi mi3 .

Όταν το φορτίζω φτάνει 100% άμα το αφήσω στον φορτιστή πάει 99% . Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα γίνεται πάλι 100% .

Η εκφόρτωση γίνεται κανονικά .

Δεν παρατήρησα πρόβλημα με την μπαταρία (xperia rom )

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε τρεξτε να προλαβετε το ξαναεβγαλε το pantawill το κινητο(μεταξυ μας τωρα ειναι αυτα που στειλαν πισω τα παιδια)!

 

εγω σοβαρα τωρα θα επαιρνα άνετα κι αλλο..2 πηρα και τα 2 μια χαρα πάνε..Xperia ROm..κάμερα τελεια, κολληματα 0, μπαταρία εξαιρετική, μονο πρόβλημα οτι ζεστενεται λίγο στο χέρι...αξίζει και 130 δολλάρια και παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Βρε κι εγω ευχαριστημενος ειμαι για τα 60 ευρω που εδωσα και ειμαι ακομα με την 0.13 ετσι).

Εδωσα το lg E-455 στην γυναικα μου και κρατησα αυτο και ειμαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κι εγω ευχαριστημενος ειμαι για τα 60 ευρω που εδωσα και ειμαι ακομα με την 0.13 ετσι).

Εδωσα το lg E-455 στην γυναικα μου και κρατησα αυτο και ειμαι μια χαρα.

 

εμένα μου βγηκαν 46 ευρώ το ένα αν υπολογισεις και τα partial refunds που πηρα..

Μόνο και μόνο για φωτογραφική θα άξιζε, το θέμα ειναι οτι και τα υπόλοιπα τα κάνει εξαιρετικά..Μόνο καποιες φορές βγήκε εκτός δικτύου και ήθελε επανεκινηση, ελαχιστες ομως..

Link to comment
Share on other sites

Βρε κι εγω ευχαριστημενος ειμαι για τα 60 ευρω που εδωσα και ειμαι ακομα με την 0.13 ετσι).

Εδωσα το lg E-455 στην γυναικα μου και κρατησα αυτο και ειμαι μια χαρα.

dimi_1982 εγώ το εχω 10 ήμερες χωρις sim κι ειναι ακομη στο 33 % με την 0.13.??!!!....:yahoo:

Εσάς την κόψατε μονοι την sim γιατι ειμαι Q κι δεν δινει micro sim ούτε μου την κόβουν .

Κανένα οδηγό για κόψιμο.

Link to comment
Share on other sites

εχω την 0.11 δεν μου εμφανιζει προβληματα εκτος απο ενα το οτι δεν εγκαθιστα τα paid apps αυτο λυνεται με καποιο τροπο?
Link to comment
Share on other sites

dimi_1982 εγώ το εχω 10 ήμερες χωρις sim κι ειναι ακομη στο 33 % με την 0.13.??!!!....:yahoo:

Εσάς την κόψατε μονοι την sim γιατι ειμαι Q κι δεν δινει micro sim ούτε μου την κόβουν .

Κανένα οδηγό για κόψιμο.

Εγω πηρα καινουργια απο Vodafone και πληρωσα 3 η 5 ευρω(μου ειπαν να την κοψουν δωρεαν αλλα δεν ηθελα).

Πανε σε ενα μαγαζι με κινητα να στην κοψουν(αν και δεν ειναι και κατι ιδιαιτερα δυσκολο)!

Link to comment
Share on other sites

εχω την 0.11 δεν μου εμφανιζει προβληματα εκτος απο ενα το οτι δεν εγκαθιστα τα paid apps αυτο λυνεται με καποιο τροπο?

Πότε το πήρες το τηλέφωνο. Αν δεν κάνω λάθος όσοι το πήραμε τους τελευταίους 3 μήνες (DIGMA ROM) όλα είχαν πρόβλημα με την 0.11 , ότι αναβόσβηνε η οθόνη.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Πότε το πήρες το τηλέφωνο. Αν δεν κάνω λάθος όσοι το πήραμε τους τελευταίους 3 μήνες (DIGMA ROM) όλα είχαν πρόβλημα με την 0.11 , ότι αναβόσβηνε η οθόνη.

 

τοτε το πηρα και εγω αλλα δεν εχω δει να αναβοσβηνει η οθονη

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω με την xperia δεν έχετε προβλήματα με τη μπαταρία, μηπως φταίει αυτή σε μενα και να παραγγειλω μια καινούρια;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

εχω την 0.11 δεν μου εμφανιζει προβληματα εκτος απο ενα το οτι δεν εγκαθιστα τα paid apps αυτο λυνεται με καποιο τροπο?

 

1. Root-άρεις το κινητό με το Framaroot. Reboot.

2. Εγκαθιστάς το Xposed. Reboot.

3. Εγκαθιστάς το module για το Xposed "com.modaco.xposed.phonesky.noencryption". Reboot.

4. Ενεργοποιείς μέσα από το Xposed το module. Έτοιμος!

 

(Περισσότερα εδώ).

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και πιο πάνω, επειδή εχω πρόβλημα με την μπαταρία, έχω την xperia, αν αλλάξω μπαταρία θα λυθεί λέτε ή είναι θέμα rom?
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Απο προχθες μου κανει προβλημα με την φορτιση,το βαζω για φορτιση και μετα απο καμποση ωρα που το βλεπω εχει σταματησει και διχνει 27% 44% 56%(τυχαια νουμερα σαν να σταματαει την φορτιση πριν τελειωσει κανονικα).

Εκανα το καλιμπραρισμα οπως αναφερει καποιο μελος πιο πισω(φορτιση μεχρι 100% με βαλε βγαλε τον φορτιστη βγαλσιμο μπαταρια για μιση ωρα και μετα αφου πρωτα μου εδειξε οτι ειναι στο 66% ξανα φορτιση μεχρι 100% και φαινετε να δουλευει καλα,για να δουμε!

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

1. Root-άρεις το κινητό με το Framaroot. Reboot.

2. Εγκαθιστάς το Xposed. Reboot.

3. Εγκαθιστάς το module για το Xposed "com.modaco.xposed.phonesky.noencryption". Reboot.

4. Ενεργοποιείς μέσα από το Xposed το module. Έτοιμος!

 

(Περισσότερα εδώ).

 

κατεβασα το apk απο το xda αλλα δεν κανει root το κινητο γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Πάτησες την επιλογή "Aragorn" μετά;

 

την πατησα και μου εβγαλε success κανω reboot αλλα δεν ειναι root το κινητο μετα απο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την εναλλακτική μέθοδο με το φλασάρισμα ενός zip από την CWM recovery, όπως περιγράφεται στην παράγραφο 4.1 αυτού του οδηγού.
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και πιο πάνω, επειδή εχω πρόβλημα με την μπαταρία, έχω την xperia, αν αλλάξω μπαταρία θα λυθεί λέτε ή είναι θέμα rom?

Εδώ κάνεις;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...