Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως, πάντως το "Η υποδοχή SIM έχει καεί απ ότι φαίνεται" που είπες δεν υφίσταται.

 

απ όσο ξέρω έχουν υπάρξει πολλές περιπτώσης καμμένης/βραχυκυκλωμένης κάρτας sim σε διάφορα κινητά..όπως και να χει να σαι καλα για το ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου πανω που αρχισε να στρωνει με την φορτιση , η οθονη του χαλασε στο κατω μερος δεξια και καθε μερα επεκτεινεται προς τα αριστερα ....

Τεραστιες γραμμες με καμενα πιξελ αλλου χρωματος .... και **** τα ελλατωματικα μας πουλησαν (δεν μου εχει πεσει κατω ποτε) .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτη η συσκευη ειναι σε δουλεια να ειμαστε?

Βρηκα ενα στα 45 ευρω used δουλευει καλα και ψηνομαι,αλλα διαβαζω τι γραφεται και ξενερωνω......

4πυρινο με 1gb ram να κολαει οταν πηρα 60 ευρω ενα xperia arc s(1,4GHz,512 ram) το εχω καραφορτωμενο και τρεχει νερακι?(custom rom)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτη η συσκευη ειναι σε δουλεια να ειμαστε?

Βρηκα ενα στα 45 ευρω used δουλευει καλα και ψηνομαι,αλλα διαβαζω τι γραφεται και ξενερωνω......

4πυρινο με 1gb ram να κολαει οταν πηρα 60 ευρω ενα xperia arc s(1,4GHz,512 ram) το εχω καραφορτωμενο και τρεχει νερακι?(custom rom)

 

Η απάντηση δεν είναι απλή.

Εγώ, ας πούμε, είμαι αρκετά αυστηρός με τη συσκευή, ως πρώην χρήστης Galaxy SIII, που ανέμενα, αν όχι καλύτερη (λόγω έλλειψης bloatware), τουλάχιστον εφάμιλλη απόδοση.

 

Την οποία δεν βρήκα.

 

Βέβαια, το είχα-έχω συνέχεια φορτωμένο με FB, Whatsapp, Dropbox, 2 Gmail με συνεχή συγχρονισμό και Data-WiFi συνεχώς ανοιχτά, browsing, Business Calendar, 4-5 widgets και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω αν του ζητάω πολλά...

 

Δεν ξέρω επίσης πώς θα ανταποκρινόταν το Arc S σε χρήση όπως αυτή που περιγράφω.

Παντως για 45 ευρώ, δεν το συζητάω. Είναι πολύ χαμηλή η τιμή...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα παιδιά ειχα πάρει το συγκεκριμένο κινητό δώρο στην μητέρα μου τότε που το είχαν προσφορά στα 100$. το έχει τώρα 2 μήνες κοντά και την τελευταία βδομάδα εμφανίστηκαν μαύρες γραμμές στην οθόνη... :( είναι νεκρά πιχελ ουσιαστικά και έχω την εντύπωση πως μέρα με την μέρα χειροτερεύει.

αγορασμένο απο pandawill. υπαρχει καποια διαδικασία αλλαγής? τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? το επιστρέφω με έξοδα δικά μου?

 

ξερει κανεις τι παιζει??

//~~ipod touch 2g+iphone 3gs owner:happy:~~//---> υπογραφή 2007 nostalgia
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι παιζει??

μιλησε με τον πωλητη μεσω του chat. του λες πως θα το στειλεις πισω για αυτους τους λογους και ρωτας την δ/νση.

το πακεταρεις, το στελνεις με ταχυδρομιο (με δικα σου εξοδα) και αναμενεις να το παρουν και να σου στειλουν αλλο πισω.

Αρκετα χρονοβορα διαδικασια παντως.

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Με την xtreamer πως ρυθμίζω δεδομένα για vodafone;

ρυθμίσεις/Δίκτυα κινητής/Ονόματα σημείου πρόσβασης

 

Όνομα: Internet

APN: internet.vodafone.gr(για καρτοκινητή είναι: webkarta.vodafone.gr)

Όνομα Χρήστη: user

Κωδικός Πρόσβαση: pass

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Default

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάτοχος newman εδώ και 6 μήνες με την ρομ της digma. Μόλις έχασα την κάρτα sd και πάω για φορματ (δεν την βλέπει ούτε το κινητό ούτε τα windows ούτε με recovery tools που έτρεξα). Εντάξει δε φταίει το κινητό γι’ αυτό, ήτανε noname από ebay.

Αφού θα μπω στον κόπο να ξαναπεράσω τα πάντα σκεφτόμουν να αλλάξω και ρομ. Ακολουθώ τα βήματα αυτού του ποστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5380498#post5380498 ποια να βάλω όμως την experia, jellykat ή κάτι άλλο.

Τώρα που έχει ωριμάσει το πράγμα ποια θεωρείτε (από προσωπική εμπειρία) η καλύτερη και αν υπάρχουν πιο πρόσφατες οδηγίες δε θα με χάλαγε.

Γενικά δεν είχα προβλήματα με το κινητό απλά μια φορά το 10 ήμερο έτρωγε ένα ρεσταρτ και έστρωνε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα al3ks,

 

μεταξύ xperia και jellycat δεν θα δεις διαφορές πέραν του περιβάλλοντος.

 

Έχω αναφέρει και στις προηγούμενες σελίδες πως αραιά και που κολλάει στο unlock από κατάσταση αναμονής και με ταυτόχρονο πάτημα pwr but+vol κάνει ριστάρτ και είναι οκ.

 

Το τηλέφωνο εγώ το έχω με xperia αυτή τη στιγμή και είναι κύριο τηλέφωνο καθημερινής χρήσης με δεδομένα ενεργοποιημένα και εφαρμογές facebook messenger viber να τρέχουν συνέχεια.

 

Κανένα πρόβλημα πέρα από τα μικρά bugs που έχω αναφέρει και στις προηγούμενες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες.

 

Έχει βρει κανείς κάνα τρόπο να εγκαταστήσει οποιαδήποτε miui μετά την 4.5.9?

 

Όποια και να έχω δοκιμάσει μετά από αυτή, μου βγάζει error 7 κατά τη διάρκεια του flash, με το CWM.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες.

 

Έχει βρει κανείς κάνα τρόπο να εγκαταστήσει οποιαδήποτε miui μετά την 4.5.9?

 

Όποια και να έχω δοκιμάσει μετά από αυτή, μου βγάζει error 7 κατά τη διάρκεια του flash, με το CWM.

Αν δεν έχεις CWM 6.0.3.1 είναι λογικό .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες.

 

Έχει βρει κανείς κάνα τρόπο να εγκαταστήσει οποιαδήποτε miui μετά την 4.5.9?

 

Όποια και να έχω δοκιμάσει μετά από αυτή, μου βγάζει error 7 κατά τη διάρκεια του flash, με το CWM.

Δοκίμασε με το Sp flash tools.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπαίνει miui και πάει καλά; Αν μπορεί κάποιος ας δώσει περισσότερες πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις CWM 6.0.3.1 είναι λογικό .

 

6031 έχει και δεν παίρνει καμία άλλη εκτός από την 4.5.9

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασε με το Sp flash tools.

 

thanks, θα το δω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή μπαίνει miui και πάει καλά; Αν μπορεί κάποιος ας δώσει περισσότερες πληροφορίες.

 

Miui μπαίνει και τρέχει αρκετά καλά....για λίγο.

 

Μόλις φορτώσει εφαρμογές το κινητό (και δε μιλάω για άσχετα πράγματα που τρέχουν στο background ανεξέλεγκτα) αρχίζει και κάνει ένα σωρό αηδίες.

 

Πχ, εμένα τώρα τελευταία, όταν με παίρνουν τηλέφωνο, απαντάω και η κλήση έρχεται μετά από 5 sec. Τρώει κάτι λαγκιές μυστήριες κλπ. Επίσης η κάμερα τα έπαιξε ξαφνικά και κάποιες φορές, με όποιο application και να την καλέσω, μου βγάζει κάτι ροζ-μωβ παραμορφώσεις και μετά κρασάρει. Δηλαδή είναι να μην πέσεις στην περίπτωση και να βιάζεσαι για κάτι, γιατί μετά πρέπει να κάνεις reboot κλπ.

 

Κατά τα λοιπά μου άρεσε που μπορείς να ρυθμίσεις μέσα από το λειτουργικό αν θα είσαι root ή όχι, ποια μνήμη θα είναι η βασική για τα προγράμματα, το gps δουλεύει καλά (αλλά σε μένα με όλες τις roms δούλευε καλά, άρα παίζει και θέμα κατασκευής πιστεύω) κ.α.

 

Για αυτό θέλω να βάλω μεταγενέστερες, μήπως έχουν διορθωθεί κάποια από τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην experia έμεινα , είμαι γενικά ευχαριστημένος αλλά το gps είναι τόσο απαράδεκτο που το λες γτπ.
Link to comment
Share on other sites

εχω μια θηκη μαυρη αμεταχειριστη για το n2

http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Soft-TPU-case-for-newman-N2-newsmy-N2-with-free-protect-film/782564353.html

οποιος τη θελει να στειλει pm.

δωρεαν φυσικα ,μονο τα μεταφορικα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες.

 

Έχει βρει κανείς κάνα τρόπο να εγκαταστήσει οποιαδήποτε miui μετά την 4.5.9?

 

Όποια και να έχω δοκιμάσει μετά από αυτή, μου βγάζει error 7 κατά τη διάρκεια του flash, με το CWM.

http://www.androidgadgematic.com/2012/12/fix-custom-rom-installation-status-7.html

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2302599

 

β. αντιγραφή την rom που κατεβάσαμε σε ένα φάκελο στον υπολογιστή μας , για να μην χάσουμε την πρωτότυπη rom

γ. πατάμε δύο φορές επάνω στο αρχείο της rom (και βλέπουμε αρχεία και φακέλους , π.χ τα : system , meta-inf κ.λ.π.

δ. πατάμε δύο φορές στον φάκελο meta-inf , μετά στο com , μετά στο google , μετά στο android , μετά στο updater-script , και επιλέγουμε να ανοίξει με το σημειωματάριο , και σβήνουμε από την αρχή ..............

(έτσι έβαλα την miui σε ένα zopo )

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την «New Xperia-joy-ics(by alfa)Version2». Στα συν είναι ότι πιάνει καλύτερα το wifi στα πλην ότι έχασα τις επαφές μου.

Καμιά ιδέα τι να κάνω. Πριν βάλω τη ρομ είχα κάνει backup με το CWM μπορώ να τις κάνω extract από εκεί?

 

--------

update:

Αυτά είναι τα βήματα που έκανα για την περίπτωσή μου.

Είχα ένα backup απο CWM.

Δεν έβλεπα καθόλου τις επαφές μου ούτε στο τηλέφωνο ούτε στο gmail.

Τις τράβηξα από το backup > τις έβαλα στο gmail > τις κατέβασα στο κινητό.

 

Υπάρχει και η λύση να ξανακάνεις restore την παλία ρομ να κάνεις export τις επαφές, να ξαναβάλεις τη νέα ρομ και να κάνεις import.

Απλά δεν ήθελα να μπλέξω ξανά με εγκαταστάσεις ρομ.

 

1. go to "sd card on phone"/clockworkmod/backups/"backup_date_folder"

2. copy in windows and open (with winrar) file data.ext4.tar

3. go to data/data/com.android.providers.contacts

4. get file contacts2.db -- this is a sqllite database--

5. find a sqllite database client -- I used "DB Browser for SQLite"

6. open database contacts2

7. run query select number,name from view_v1_phones;

8. if view is not shown then run the following query:

 

select data.data1 as number, name.data1 as name

from data

join phone_lookup on data._id = phone_lookup.data_id

join raw_contacts on raw_contacts._id = raw_contact_id

left outer join data name on raw_contacts._id = name.raw_contact_id and (select mimetype from mimetypes where mimetypes._id = name.mimetype_id) = 'vnd.android.cursor.item/name'

 

9. copy paste resultset in excel and save as csv file.

10. go to gmail > contacts > More > Import... and select csv file from above. --contacts are now in gmail--

11. synchronize your phone with gmail: setting>personal>account&sync

Edited by al3ks
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...