Jump to content

[ROM] Pulse ROM - 3.3 - XXELLA Android 4.1.2


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στράτο, διαβάζοντας πολλά forums για το developer options δεν νομίζω ότι κατέληξα κάπου....

 

Εσύ προσωπικά, από την δική σου εμπειρία, τα Disable hardware overlays & Force GPU Rendering τα έχεις τικαρισμένα ?

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στράτο, διαβάζοντας πολλά forums για το developer options δεν νομίζω ότι κατέληξα κάπου....

 

Εσύ προσωπικά, από την δική σου εμπειρία, τα Disable hardware overlays & Force GPU Rendering τα έχεις τικαρισμένα ?

 

Όχι.

Καλύτερα μη τα πειράζεις.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Απλώς προσπαθώ να δω πως μπορώ να "διορθώσω" λίγο το ελάχιστο lag που έχει, γιαυτό και σε ρώτησα.

 

Για παράδειγμα με το force GPU φαίνεται λίγο πιο smooth ενώ παράλληλα σκέφτομαι να βάλω στο Limit Background Processes την τιμή 0-4 processes μήπως και ελαχιστοποιήσω το memory leaking

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Απλώς προσπαθώ να δω πως μπορώ να "διορθώσω" λίγο το ελάχιστο lag που έχει, γιαυτό και σε ρώτησα.

 

Για παράδειγμα με το force GPU φαίνεται λίγο πιο smooth ενώ παράλληλα σκέφτομαι να βάλω στο Limit Background Processes την τιμή 0-4 processes μήπως και ελαχιστοποιήσω το memory leaking

 

Χειρότερα μπορεί να τα κάνεις.

Αν του βάλεις περιορισμό π.χ. 4 , δε θα κρατάει πάνω από 4 εφαρμογές στην cache και θα ξαναφορτώνει τις εφαρμογές.

Αυτό το ελάχιστο lag που λες, είναι από τη διαχείριση μνήμης του λειτουργικού.Κοινώς, δε το γλυτώνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερα μπορεί να τα κάνεις.

Αν του βάλεις περιορισμό π.χ. 4 , δε θα κρατάει πάνω από 4 εφαρμογές στην cache και θα ξαναφορτώνει τις εφαρμογές.

Αυτό το ελάχιστο lag που λες, είναι από τη διαχείριση μνήμης του λειτουργικού.Κοινώς, δε το γλυτώνεις :)

 

ok έχεις δίκιο... αυτό δεν το πειράζω...

 

όσον αφορά όμως στο FORCE GPU, διάβασα αυτό το ιδιαίτερα αναλυτικό και συγκεκριμένο άρθρο από developer του Android, το οποίο καταλήγει (αν κατάλαβα καλά) ότι σε συσκευές που έχουν (πχ nexus, S3 κλπ) display 720x1280 είναι καλύτερο να είναι ενεργοποιημένο, καθώς ο επεξεργαστής χρειάζεται 2φορές περισσότερη δύναμη, από το S2 πχ, για να κάνει draw αυτό που βλέπουμε και ότι ο κύριος λόγος ύπαρξης της επιλογής είναι αυτός....

 

Τι να πω... ακόμα το ψάχνω διότι είναι ενδιαφέρον να γνωρίζουμε τι μπορούμε να κάνουμε καλύτερο, ειδικά σε μια τόσο perfect rom όπως η δική σου

 

The real important difference between these two screens is just that the Galaxy Nexus has 2.4x as many pixels that need to be drawn as the S2. This means that to achieve the same efficiency at drawing the screen, you need a CPU that can run a single core at 2.4x the speed (and rendering a UI for a single app is essentially not parallelizable, so multiple cores isn't going to save you).

 

This is where hardware accelerated rendering really becomes important: as the number of pixels goes up, GPUs can generally scale much better to handle them, since they are more specialized at their task. In fact this was the primary incentive for implementing hardware accelerated drawing in Android -- at 720x1280 we are well beyond the point where current ARM CPUs can provide 60fps. (And this is a reason to be careful about making comparisons between the Galaxy Nexus and other devices like the S2 -- if you are running third party apps, there is a good chance today that the app is not enabling hardware acceleration, so your comparison is doing CPU rendering on the Galaxy Nexus which means you almost certainly aren't going to get 60fps out of it, because it needs to hit 2.4x as many pixels as the S2 does.)

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει κάτι περίεργο ο τύπος.

Στην πράξη όμως δε θα δεις καμία διαφορά στην απόδοση.

Προς το χειρότερο μπορεί...Όπως να μην ανοίγουν εφαρμογές καν.

Let it be :cool:

Link to comment
Share on other sites

ok Στράτο σε ευχαριστώ πολύ

 

μια τελευταία ερώτηση. Υπάρχει κάποιο Mod ή κάτι γενικά συμβατό με την ROM σου που να κάνει την Notification bar πχ 50% transparent ?

 

αυτά και δεν σε ξαναενοχλώ....

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

ok Στράτο σε ευχαριστώ πολύ

 

μια τελευταία ερώτηση. Υπάρχει κάποιο Mod ή κάτι γενικά συμβατό με την ROM σου που να κάνει την Notification bar πχ 50% transparent ?

 

αυτά και δεν σε ξαναενοχλώ....

 

Ρίξε εδώ μια ματιά

Link to comment
Share on other sites

Νέο mod:

Status bar με 50% διαφάνεια.

Επίσης διόρθωσα την κάκιστη μετάφραση της Samsung, όταν δεν υπάρχουν νέες ειδοποιήσεις.

Link στο αρχικό post :)

Link to comment
Share on other sites

Στρατο καλημερα!

Χτες αγορασε ο κολλητος μου ενα S3 και με το πουπηγε σπιτι του περασα την Pulse γιατι του αρεσε.

Ολα καλα εκτος απο ενσ θεματακι που δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω.

Η notification bar η δικη μου ειναι μαυρη ενω η δικη του γκριζαρει.Πως μπορω να την κανω μαυρη κι εκεινου;

Τα ιδια μοντς φορανε και τα 2 κινητα.Παραξενο ε;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Νέο mod:

Status bar με 50% διαφάνεια.

Επίσης διόρθωσα την κάκιστη μετάφραση της Samsung, όταν δεν υπάρχουν νέες ειδοποιήσεις.

Link στο αρχικό post :)

 

Μπορεις να μου πεις την ονομασια του αρχειου για να μην τα ψαχνω ολα έτσι ωστε να βαλω οτι text θελω (ή να το σβησω εντελως)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος παρακαλώ πολύ να μου ανεβάσει το factorytest.apk , καθώς θέλω να χρησιμοποιήσω το *#34971539# και δεν μπορώ αφού βλακωδώς μάλλον το διέγραψα....

 

Ευχαριστώ !

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος παρακαλώ πολύ να μου ανεβάσει το factorytest.apk , καθώς θέλω να χρησιμοποιήσω το *#34971539# και δεν μπορώ αφού βλακωδώς μάλλον το διέγραψα....

 

Ευχαριστώ !

 

Σήμερα είμαι εκτός για δουλειά.Το απογευματάκι θα τα κοιτάξω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο καλημερα!

Χτες αγορασε ο κολλητος μου ενα S3 και με το πουπηγε σπιτι του περασα την Pulse γιατι του αρεσε.

Ολα καλα εκτος απο ενσ θεματακι που δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω.

Η notification bar η δικη μου ειναι μαυρη ενω η δικη του γκριζαρει.Πως μπορω να την κανω μαυρη κι εκεινου;

Τα ιδια μοντς φορανε και τα 2 κινητα.Παραξενο ε;

 

Είναι προφανές ότι είναι θέμα κινητού.Αν δεν έχεις περάσει κάποιο mod που να έχει σχέση με την status bar, δες μήπως στο ένα κινητό είναι π.χ. η ρύθμιση οθόνης τυπική, στο άλλο δυναμική κ.λ.π.

Μπορεί να "κοροιδεύεται" και το μάτι σου με το background.Aν ο ένας έχει π.χ. άσπρο και ο άλλος μαύρο.

 

 

Μπορεις να μου πεις την ονομασια του αρχειου για να μην τα ψαχνω ολα έτσι ωστε να βαλω οτι text θελω (ή να το σβησω εντελως)

 

Αν ήταν τόσο απλό όσο η εγκατάσταση ενός text, θα σας το έδινα κατευθείαν :)

Δυστυχώς πρέπει να εγκατασταθεί ξανά όλο το συγκεκριμένο αρχείο.

Τα παράπονά σου στη Google και τους μεταφραστές της :cool:

 

μπορεί κάποιος παρακαλώ πολύ να μου ανεβάσει το factorytest.apk , καθώς θέλω να χρησιμοποιήσω το *#34971539# και δεν μπορώ αφού βλακωδώς μάλλον το διέγραψα....

 

Ευχαριστώ !

 

Εδώ είσαι :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χτες το παρέλαβα (SG3 32gb) και σήμερα προσπαθώ να βάλω την rom. Έχω φτάσει στο να την βάλω. Χωρίς sdcard υπάρχει πιθανότητα να καταφέρει να την περάσω ή πρέπει να τρέχω να αγοράζω και sdcard ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χτες το παρέλαβα (SG3 32gb) και σήμερα προσπαθώ να βάλω την rom. Έχω φτάσει στο να την βάλω. Χωρίς sdcard υπάρχει πιθανότητα να καταφέρει να την περάσω ή πρέπει να τρέχω να αγοράζω και sdcard ?

 

Μπορείς και χωρίς εξωτερική sd . Την βαζεις στην εσωτερική μνήμη και την περνάς .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και χωρίς εξωτερική sd . Την βαζεις στην εσωτερική μνήμη και την περνάς .

 

Ευχαριστώ αλλά που έτσι χύμα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά που έτσι χύμα ?

 

Αν έχεις κάνει root και έχεις βάλει και custom recovery,ναι έτσι χύμα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει root και έχεις βάλει και custom recovery,ναι έτσι χύμα :cool:

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά την βάζω τώρα. Φαντάζομαι μετά το τέλος σβήνω το αρχείο από την μνήμη ε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά την βάζω τώρα. Φαντάζομαι μετά το τέλος σβήνω το αρχείο από την μνήμη ε?

 

Κάντο ότι θες.

Εγώ πάντα την έχω στο κινητό για ώρα ανάγκης.Ποτέ δε ξέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Κάντο ότι θες.

Εγώ πάντα την έχω στο κινητό για ώρα ανάγκης.Ποτέ δε ξέρεις :)

 

Ευχαριστώ όλα καλά μόλις μπήκα. Μια χαρά όλα. Στο power off menu δεν μου έχει την επιλογή restart se recovery mode

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλα καλά μόλις μπήκα. Μια χαρά όλα. Στο power off menu δεν μου έχει την επιλογή restart se recovery mode

 

Επανεκκίνηση από την Status bar ;)

Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνηση από την Status bar ;)

 

Έχεις δίκιο :lol: πως δεν το είδα :lol:

Αν ποτέ θέλω να βάλω το official θα μπορέσω ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο :lol: πως δεν το είδα :lol:

Αν ποτέ θέλω να βάλω το official θα μπορέσω ?

 

Με Οdin :)

Καλορίζικος :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν τόσο απλό όσο η εγκατάσταση ενός text, θα σας το έδινα κατευθείαν :)

Δυστυχώς πρέπει να εγκατασταθεί ξανά όλο το συγκεκριμένο αρχείο.

Τα παράπονά σου στη Google και τους μεταφραστές της :cool:

 

Δεν βρισκεται μεσα σε καποιο απο τα xml αρχεια;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...