Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αυτο ακριβως σε ρωτησα.. Επειδη θα ειναι πολλα τα mb καλυτερα να μην την περασεις απο πανω.

Ο πιο ασφαλης τροπος να κανεις clean install ειναι να κατεβασεις το seus στο πισι και να ακολουθησεις τη διαδικασια (κατι σαν το pc companion) οταν ερθει η στιγμη να αναβαθμισεις θα σε ρωτησει αν θες να κανει εγκατασταση της τελευταιας εκδοσης απο πανω ή να σβησει ολα τα δεδομενα σου και να κανει καθαρη εγκατασταση. Πατας τηο δευτερο. Δεν χανεις τα αρχεια που εχεις στην sd (φωτο τραγουδια κλπ) αλλα χανεις μηνυματα, επαφες και ολα τα αλλα. Γιαυτο κανε τα απαραιτητα back ups.:)

το εκανα ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια εμενα μου φορτιζει τραγικα αργα...γνησιος φορτιστης και καλωδιο usb...το εχω εδω και 1 ωρα να φορτιζει και απο 3% πηγε 19% ειναι δυνατον????ειναι πρωτη μερα που το εχω ...ποσες ωρες κανει για πληρη φορτιση??το s4 σε δυο ωρες ηταν στο 100%...

κατι τρεχει δεν γινεται αυτο...

 

Κάτι δεν παει καλά. Κοιτά μήπως ο φορτιστής δεν ήταν συνδεδεμένος καλά.. Δοκίμασε και με άλλον μπας και ειναι χαλασμενος

.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εμενα μου φορτιζει τραγικα αργα...γνησιος φορτιστης και καλωδιο usb...το εχω εδω και 1 ωρα να φορτιζει και απο 3% πηγε 19% ειναι δυνατον????ειναι πρωτη μερα που το εχω ...ποσες ωρες κανει για πληρη φορτιση??το s4 σε δυο ωρες ηταν στο 100%...

κατι τρεχει δεν γινεται αυτο...

Είναι καθαρά θέμα φορτιστή . τσέκαρε και μ άλλον και θα δεις ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Νέος και πανεύκολος τρόπος να αποκτήσουμε δικαιώματα root στο Ζ ακόμα και στην τελευταία έκδοση .67.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2460745

Η διαδικασία γίνεται με ένα κλικ,:)

Μετά το ρουτάρισμα,θέλει χειροκίνητη εγκατάσταση του busybox.(σύμφωνα με τα σχόλια,στο παραπάνω link).

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν παει καλά. Κοιτά μήπως ο φορτιστής δεν ήταν συνδεδεμένος καλά.. Δοκίμασε και με άλλον μπας και ειναι χαλασμενος

 

Είναι καθαρά θέμα φορτιστή . τσέκαρε και μ άλλον και θα δεις ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την μπαταρία

 

παιδια ευχαριστω.το δοκιμασα με εναν φορτιστη απο huawei που δινει output 1Α.. και φορτιζει πιο γρηγορα απο το μανισιο της sony που δινει output 1.5Α...αυριο θα παω για αγορα καινουριου wall charger που να εχει output 1.5A...

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται για την 0.67 unbranded Greek,έφτιαξα και ανέβασα στο xda τo Ελληνικό FTF.Περισσότερα,εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=46117881#post46117881

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες! εκανα και εγω την αναβαθμιση με clean install..

εχω μια απορια ομως που ισως ειναι προβλημα

Στις εφαρμογες οπου λεει ποιες ληφθηκαν, ποιες εκτελουνται κτλ δεν μου εχει επιλογη για αντιγραφη στην SD..

δεν ειχε ουτε πριν την αναβαθμιση ουτε μετα. το λεω αυτο διοτι πριν πιστευα οτι κατι μπορει να πηγαινει στραβα και οτι με την αναβαθμιση με καθαρη εγκατασταση θα εφτιαχνε.

ειναι λογικο? με την ιδια καρτα μνημης στο Τ δεν εχω θεμα, υπαρχει το μενου, η επιλογη αυτη. στο Ζ γιατι δεν την εχει???

 

Τελος, με flashtool μπορω να παω στην ελληνικη ρομ ωστε να μην εχω αναγκη το handcent sms? διοτι το πηρα απο σκρουτζομαγαζο και δεν υποστηριζει 160 χαρακτηρες σμσ...

και αν ναι, χρειαζεται ρουτ κτλ ή απλα να περασω την ελληνικη ρομ και τιποτα αλλο?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η γνωμη σας ?? Τι αλλαγες φερνουν παλι ???

 

http://www.xperiablog.net/2013/10/03/small-update-10-3-1-a-2-74-certified-for-xperia-z-and-xperia-tablet-z/

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η γνωμη σας ?? Τι αλλαγες φερνουν παλι ???

 

http://www.xperiablog.net/2013/10/03/small-update-10-3-1-a-2-74-certified-for-xperia-z-and-xperia-tablet-z/

 

H 64 μαθαμε τελικα τι ακριβως εφερνε?εγω δεν ειδα καμια διαφορα..

Αυτη δεν την βλεπω ακομα διαθεσιμη.

με flashtool περναμε οποια ρομ θελουμε επισημη? πχ εμενα το κινητο που ειναι ευρωπαικο μπορω να βαλω την ελληνικη να μην εχω δευτερη εφαρμογη για σμσ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

H 64 μαθαμε τελικα τι ακριβως εφερνε?εγω δεν ειδα καμια διαφορα..

Αυτη δεν την βλεπω ακομα διαθεσιμη.

με flashtool περναμε οποια ρομ θελουμε επισημη? πχ εμενα το κινητο που ειναι ευρωπαικο μπορω να βαλω την ελληνικη να μην εχω δευτερη εφαρμογη για σμσ?

 

Ναι.

 

10 χαρ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες! εκανα και εγω την αναβαθμιση με clean install..

εχω μια απορια ομως που ισως ειναι προβλημα

Στις εφαρμογες οπου λεει ποιες ληφθηκαν, ποιες εκτελουνται κτλ δεν μου εχει επιλογη για αντιγραφη στην SD..

δεν ειχε ουτε πριν την αναβαθμιση ουτε μετα. το λεω αυτο διοτι πριν πιστευα οτι κατι μπορει να πηγαινει στραβα και οτι με την αναβαθμιση με καθαρη εγκατασταση θα εφτιαχνε.

ειναι λογικο? με την ιδια καρτα μνημης στο Τ δεν εχω θεμα, υπαρχει το μενου, η επιλογη αυτη. στο Ζ γιατι δεν την εχει???

 

Τελος, με flashtool μπορω να παω στην ελληνικη ρομ ωστε να μην εχω αναγκη το handcent sms? διοτι το πηρα απο σκρουτζομαγαζο και δεν υποστηριζει 160 χαρακτηρες σμσ...

και αν ναι, χρειαζεται ρουτ κτλ ή απλα να περασω την ελληνικη ρομ και τιποτα αλλο?

 

Νικο καλησπερα,απλα την περνας με flashtool,και τιποτε αλλο;)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Νικο καλησπερα,απλα την περνας με flashtool,και τιποτε αλλο;)

 

ok ευχαριστω! το θεμα ειναι οτι το flashtool δε δουλευει σωστα με τα 8αρια και πρεπει να βρω αλλο pc.. πριν ξαναστησω το κινητο γιατι χθες εκανα ενα ρεσετ για να περασω την 64 και μετα μου ηρθε η φλασια!

σκεφτομαι μηπως να περιμενω μια και καλη την 4.3 να την κανω τη διαδικασια μια φορα και τελος, γιατι δε βλεπω να παιρνουμε αλλη

 

update:

 

παιδια, εβαλα το flashtool (emma) και μολις συνεδεσα το κινητο (κλειστο παντωντας το volume down) μου διαπιστωσε οταν το βρηκε οτι ειναι κλειδωμενο..

μου λεει: your phone is locked!

ειναι λογικο? το πηρα απο σκρουτζομαγαζο

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η γνωμη σας ?? Τι αλλαγες φερνουν παλι ???

 

http://www.xperiablog.net/2013/10/03/small-update-10-3-1-a-2-74-certified-for-xperia-z-and-xperia-tablet-z/

 

Απ'οτι ειδα την .74,την εχουν παρει μονο το αυστριακο δικτυο 3ΑΤ,και το δανεζικο 3DK,οποτε μαλλον ειναι μονο για τα συγκεκριμενα δικτυα...

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα !!! εμενα δεν μ εχει ερθει καμια απο τις 2 μεχρι στιγμης !!! τι να πω !!!
Link to comment
Share on other sites

Νέος και πανεύκολος τρόπος να αποκτήσουμε δικαιώματα root στο Ζ ακόμα και στην τελευταία έκδοση .67.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2460745

Η διαδικασία γίνεται με ένα κλικ,:)

Μετά το ρουτάρισμα,θέλει χειροκίνητη εγκατάσταση του busybox.(σύμφωνα με τα σχόλια,στο παραπάνω link).

 

Απίστευτα εύκολο παιδιά, το έκανα μόλις τώρα. Το προτεινο για αυτούς που δυσκολεύονται στα εύκολα, όπως εγώ :-/

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Επισκέφθηκα το πλαίσιο σήμερα και είδα το Ζ1.. Νομίζω το Ζ μας , είναι πιο όμορφο.. :p

 

EDIT: Παιδιά έφθασε το ΣΚ , την Κυριακή στις 12 η ώρα έχουμε συνάντηση για καφεδάκι , όποιος είναι απο θεσνίκη και θέλει να έρθει ας μου πει :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

παιδες με την 67 παρατηρησα οτι ο μονος browser στο κινητο πλεον ειναι ο chrome... ο παλιος που υπηρχε σαν "ιντερνετ" ελειπε και νωριτερα ή μηπως με την 67 εχουμε αυτη την αλλαγη..μαρεσε γιατι ηταν πιο ελαφρυς και δεν βρισκω με τιποτα πως να τον βαλω..

επισης με το flashtool πηγα να περασω την ελληνικη ρομ και οταν συνεδεσα το κινητο μου εβγαλε μηνυμα οτι ειναι κλειδωμενο και δε μπορουσα να κανω τιποτα!

αυτο τι σημαινει? οτι δε μπορω να χρησιμοποιησω flashtool? (επισης το εργαλειο που κατεβασα λεγεται "emma" ενω παλια νομιζω λεγοταν flashtool..μηπως εκανα βλακεια που δοκιμασα αυτο το emma?)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδες με την 67 παρατηρησα οτι ο μονος browser στο κινητο πλεον ειναι ο chrome... ο παλιος που υπηρχε σαν "ιντερνετ" ελειπε και νωριτερα ή μηπως με την 67 εχουμε αυτη την αλλαγη..μαρεσε γιατι ηταν πιο ελαφρυς και δεν βρισκω με τιποτα πως να τον βαλω..

επισης με το flashtool πηγα να περασω την ελληνικη ρομ και οταν συνεδεσα το κινητο μου εβγαλε μηνυμα οτι ειναι κλειδωμενο και δε μπορουσα να κανω τιποτα!

αυτο τι σημαινει? οτι δε μπορω να χρησιμοποιησω flashtool? (επισης το εργαλειο που κατεβασα λεγεται "emma" ενω παλια νομιζω λεγοταν flashtool..μηπως εκανα βλακεια που δοκιμασα αυτο το emma?)

 

Το emma ειναι για unlock bootloader,κατεβασε το κλασσικο flashtool,και θα κανεις δουλεια σου!!!

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Το emma ειναι για unlock bootloader,κατεβασε το κλασσικο flashtool,και θα κανεις δουλεια σου!!!

 

ok ευχαριστω!

καμια ιδεα για τον κλασσικο browser Που δεν βρισκω?

Επισης μια απορια που εχω γραψει και οποιοδηποτε μπορει να μου απαντησει:

στις ρυθμισεις-εφαρμογες δε μου εχει μενου για την μεταφορα καποιας εφαρμογης στην καρτα μνημης, ουτε σαν καρτελα οπως στο Τ ουτε αν ειμαι μεσα στην εφαρμογη να την μεταφερω στην SD..

ειναι λογικο αυτο??εχω περασει τη ρομ με SUS 2 φορες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω!

καμια ιδεα για τον κλασσικο browser Που δεν βρισκω?

Επισης μια απορια που εχω γραψει και οποιοδηποτε μπορει να μου απαντησει:

στις ρυθμισεις-εφαρμογες δε μου εχει μενου για την μεταφορα καποιας εφαρμογης στην καρτα μνημης, ουτε σαν καρτελα οπως στο Τ ουτε αν ειμαι μεσα στην εφαρμογη να την μεταφερω στην SD..

ειναι λογικο αυτο??εχω περασει τη ρομ με SUS 2 φορες..

 

Μπα στην 4.2 δεν γινεται,ουτε και σε μενα υπαρχει.Δεν θυμαμαι οταν ηταν στην 4.1 αν γινοταν,αλλα τωρα ξεχνατο...

Στο Τ το θυμαμαι και εγω.

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τι κανετε ??? ειναι δυνατον να μου εχει ερθει ακομα ??? η τελευταια ???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τι κανετε ??? ειναι δυνατον να μου εχει ερθει ακομα ??? η τελευταια ???

 

Εννοείς να μην σου έχει έρθει; Νωμιζω ότι δεν είναι Ota, άρα πρέπει να συνδεθείς μέσω pc companion.

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

ακριβως !!! δεν μ εχει ερθει πουθενα !!!! .........δεν ξερω πως να το σχολιασω !!!
Link to comment
Share on other sites

ακριβως !!! δεν μ εχει ερθει πουθενα !!!! .........δεν ξερω πως να το σχολιασω !!!

 

Για πες το si number,να το ψαξουμε λιγακι.

Μηπως ειναι αγγλικη η συσκευη σου?Εαν ναι θα περιμενεις,για τα αγγλικα δεν εχει βγει ακομη;)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

παιδες, το stamina τι κανει ακριβως? συμφωνα με αυτα που λεει το κινητο, υποτιθεται οτι κοβει συνδεσεις κτλ.. αλλα οταν το ενεργοποιω ενω μου κανει οικονομια αποτι βλεπω (εχει πεσει πολυ λιγοτερο η μπαταρια και με πολλη χρηση), ολα δουλευουν κανονικα, και viber κτλ..δεν τα κοβει οταν κλεινει η οθονη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...