Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι το ειδα για γωνια αλλα γενικα λενε απαραδεκτη η οθονη. γωνια οκ. δεν βαζω 10 ατομα να δουμε ταινια .

εκτος αν θελουν να γινει S4 Που ο κορεσμος ειναι τερμα..τα βλεπεις 10 φορες πιο ζωντανα

 

Απάντησες μόνος σου..:) Τι ψάχνεις να βρεις πάντα κάτι θα υπάρχει να λένε.

 

Όσο για το που την έχω την φωτεινότητα, την έχω στο αυτόματο και τις περισσότερες φορές πιάνω 4+ ώρες οθόνης. Πάντως σίγουρα δεν το φορτίζω μία φορά τη μέρα. Αλλά αυτό σίγουρα διαφέρει από χρήστη σε χρήστη. Νομίζω είναι μέσα στον μέσο όρο των περισσότερων κινητών και θα το δεις μετά την 4η 5η φόρτιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απάντησες μόνος σου..:) Τι ψάχνεις να βρεις πάντα κάτι θα υπάρχει να λένε.

 

Όσο για το που την έχω την φωτεινότητα, την έχω στο αυτόματο και τις περισσότερες φορές πιάνω 4+ ώρες οθόνης. Πάντως σίγουρα δεν το φορτίζω μία φορά τη μέρα. Αλλά αυτό σίγουρα διαφέρει από χρήστη σε χρήστη. Νομίζω είναι μέσα στον μέσο όρο των περισσότερων κινητών και θα το δεις μετά την 4η 5η φόρτιση.

 

οκ λοιπον.

 

την φωτεινοτητα την εχω στο αυτοματο και εγω, αλλα απο κατω ρυθμιζεις την ενταση και εχει διαφορα αν την εχεις τη μπαρα τερμα αριστερα απο ο,τι τερμα δεξια..

εγω λοιπον σημερα την εχω τερμα αριστερα με αυτοματο και μεχρι στιγμης ειμαι στο 58% της μπαταριας, με wifi και 3G, και ΒΤ handsfree και καταναλωση 28% το συστημα και 23% η οθονη. και υπολοιπο 9,5 ωρες μου δινει.

δεν ειναι ασχημα αλλα δεν το εχω λιωσει..εχω μιλησει λιγο, εχω μπει fb, insta, viber, whatsapp κτλ κτλ, αρκετα μηνυματα, κατεβασα 600ΜΒ σχεδον το navigon, και εχω σερφαρει λιγο.

αν ειχα την οθονη στη μεση πιστευω τωρα θα ηταν κατω απο 40% (οποτε ισως μεχρι το βραδυ αν το ελιωνα λιγο να μην με εβγαζε).

 

ασχετο, να αναφερω οτι στο κουτι ειχε και την βαση φορτιστης!! δεν το περιμενα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος εχει Ζ απο cosmote,μπορει τωρα να αναβαθμιστει σε .67!!

Τα generic(gr),και vodafone(gr),οχι ακομα...

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος εχει Ζ απο cosmote,μπορει τωρα να αναβαθμιστει σε .67!!

Τα generic(gr),και vodafone(gr),οχι ακομα...

 

την εχουμε σε καποιο λινκ για φλασαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

την εχουμε σε καποιο λινκ για φλασαρισμα?

 

Δυστηχως φιλε μου,το δικο μου ειναι generic,οποτε περιμενω και εγω:)

Παντως περιεργο,ως συνηθως τα ελληνικα και τα ισπανικα(generic),παιρνουν πρωτα τις αναβαθμισεις....

Αυτη την φορα μονο branded συσκευες εχουν παρει την .67(μεχρι τωρα).

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως φιλε μου,το δικο μου ειναι generic,οποτε περιμενω και εγω:)

Παντως περιεργο,ως συνηθως τα ελληνικα και τα ισπανικα(generic),παιρνουν πρωτα τις αναβαθμισεις....

Αυτη την φορα μονο branded συσκευες εχουν παρει την .67(μεχρι τωρα).

 

αναμενουμε τοτε.. ποτε δε καταλαβα γιατι βγαινουν σε δοσεις οι αναβαθμισεις στη σονυ..

Link to comment
Share on other sites

Απο βδομάδα θα δοκιμάσω μάλλον την νέα έκδοση αν οι εντυπώσεις είναι θετικές!
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

οι πιο πολυ βλεπω πως αναφερονται σε αισθητα καλυτερες φωτογραφιες,,, μου εχει ερθει και σε pc companion και σε σονυ ερικσον update. ενα paste κατευθειαν που μεταφερω λεει .. display, camera, battery fixes & performance Tweaks also comes with update to kernel and new baseband Edited by lagouko
Link to comment
Share on other sites

Πώς ξαναγυρνάω στη κανονική έκδοση της Sony (firmware 244) απο cyanogenmod?

 

Είτε μέσω seus( το οποίο δεν σου εγγυόμαι οτι θα περάσει 244 γιατι μπορεί να περάσει και την καινούρια έκδοση) , είτε μέσω φλαστουλ ..

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

πέρασα XzKernel-9.0 το double tap είναι καταπληκτικό,δεν χρησιμοποιώ power button πλέον
Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω ειναι πολυ ενδιαφέρων για οσους δεν θελετε να χανετε χρονο με εγκαταστασεις και δουλευει απροβλημάτιστα καθως το δοκιμασα το απογευμα... Μονο και μονο το deodexing αξιζει 100% ολα παιζουν μια χαρα με το update και root και rw full κλπ κλπ

 

STOCK][C660x][4.2.2] Update to 10.3.1.A.2.67 [Root & XZDualRecovery][DE/-ODEX]

 

Επειδη ομως μου αρεσουν οι καθαρες λυσεις τα περασα ολα απο την αρχη και ετσι εχω μια καθαρη .67 με root twrp dualrecovery αλλα και με ολα τα γνωστα mods ;)

Link to comment
Share on other sites

@Minotavrs

Έτοιμος ήμουν να ποστάρω τον παραπάνω οδηγό.Στο φώτο φίνις με πρόλαβες:lol:

Δηλαδή δεν ακολούθησες τις οδηγίες αλλά τα πέρασες με τον ''παραδοσιακό'' τρόπο,ένα-ένα???Και απλά μετά φλάσαρες το deodex???

Περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

@Minotavrs

Έτοιμος ήμουν να ποστάρω τον παραπάνω οδηγό.Στο φώτο φίνις με πρόλαβες:lol:

Δηλαδή δεν ακολούθησες τις οδηγίες αλλά τα πέρασες με τον ''παραδοσιακό'' τρόπο,ένα-ένα???Και απλά μετά φλάσαρες το deodex???

Περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις.

 

 

Μολις ανανεωσα και τον οδηγο σχετικά... λοιπον... εντυπωσεις... μεσω update ολα επαιξαν με την μια χωρις προβλημα ετσι λοιπον οσοι βαριεστε να κανετε clean install και εγκατασταση τα παντα ολα απο την αρχη μπορείτε να πατε απο την .4.2.2 10.3.1.A.0.244 στην 4.2.2 10.3.1.A.2.67 μέσω update χωρις να χασετε τα τωρινά δεδομενα σας. Για το πως μπορείτε να δειτε ακολουθώντας τις οδηγιες που θα βρειτε στο παρακάτω link (στην παραγραφο C6603 & C6606: How to update to 10.3.1.A.2.67 :STOCK][C660x][4.2.2] Update to 10.3.1.A.2.67 [Root & XZDualRecovery][DE/-ODEX]

 

Επειδη ομως μου αρεσουν οι καθαρες εγκαταστασεις αποφασισα να φλασαρω απο την αρχη και να την περασω καθαρη επανω... εκανα root , bootfix και TWRP dualrecovery συμφωνα με τον οδηγο της .244 που ανανεωθηκε με νεα links για την .67.

 

Ετσι λοιπόν:

 

Για την 4.2.2 10.3.1.A.0.244 και την 4.2.2 10.3.1.A.2.67 μπορείτε να δείτε πως γίνεται root εδώ όπου θα πρέπει να φλασαρετε τον kernel της 253, να το κάνετε root και μετα να ξανα φλασαρετε τον kernel της 244 ή της .67 αντίστοιχα.

 

Επειτα φλασαρα και την deodex .67 μεσω recovery και ολα καλα !!! ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ !!!

 

Link to comment
Share on other sites

@Minotavrs

Είμαι ακόμα στην 4.1.2 FW 253 θα υπάρχει πρόβλημα να πάω απευθείας στην 67 ή θα πρέπει να περάσω κάποια 4.2.2 και μετά την 67?

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

@Minotavrs

Είμαι ακόμα στην 4.1.2 FW 253 θα υπάρχει πρόβλημα να πάω απευθείας στην 67 ή θα πρέπει να περάσω κάποια 4.2.2 και μετά την 67?

 

Οχι δεν θα εχεις προβλημα αν κανεις clean install και φλασαρεις μεσω flastool την .67 κανε backup ομως την Eσωτερικη σου μνημη γιατι θα χαθουν ολα στην περιπτωση σου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μείνει λίγο στο κόσμο μου με το κινητό, ήρθε η ώρα να γράψω εντυπώσεις για το glas της spigen.

Καταρχήν έβγαλα εντελώς τη ζελατίνα του εργοστασίου(πάει το logo..)μιας κ την είχα γρατζουνισει,κλειδιά κινητό μέσα σε τσαντάκι. Βγαίνει υπερβολικά δύσκολα κ είναι τόσο σκληρό το υλικό της-καμία σχέση μ αυτές του εμπορίου-που είπα μέσα μου μπράβο στη Sony.

Τοποθέτησα το τζαμί εύκολα, δυστυχώς κόλλησαν 2-3 σκονιτσες από κάτω κ έκαναν φυσαλίδες, ευτυχώς ήταν σε σημείο εκτός οθόνης!

Κανονική κ καθαρή λειτουργία κατ ευθείαν με τον proximity sensor να λειτουργεί απροβλημάτιστα. Το τζαμί σχεδόν δε φαίνεται κ αν δεν είσαι ψυλιασμενος δε το παίρνεις καθόλου χαμπάρι. Άμεση κ θετικοτατη είναιη αίσθηση της αφής. Το δάχτυλο γλιστράει συνεχόμενα(είχα θεματάκι γιατί ιδρώνουν τα χέρια μου) ενώ το αποκορύφωμα είναι αυτό η oleophobic επικάλυψη! Τρίτη μέρα χωρίς καθάρισμα οθόνης κ άπειροελάχιστες δαχτυλιες υπάρχουν ακόμη κ όταν το κοιτάς στο φως! Το δε καθάρισμα είναι άμεσο με ένα πέρασμα σε κάποιο βαμβακερό ρούχο(στην,μπλουζάκι κλπ)

 

Παράπονα

Αυτή η εργοστασιακή τρύπα για τον proximity sensor είναι άσχημη κ μαζεύει σκόνη-βρωμιά.

Παρόλο που απογειώνει την αίσθηση της οθόνης κ είναι κάτι που θα πρεπε να το χε κάνει η ίδια η Sony εξ αρχής, δε παύει να είναι πολύ ακριβό. Δε μπορώ να πω ότι βγάζει τα λεφτά του κ πάρτε το όλοι. Απευθύνεται στο χρήστη που ξέρει τι ζητάει κ πραγματοποιεί στο έπακρο ότι υπόσχεται(αίσθηση κορυφή,oleophobic coating)

Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω ειναι πολυ ενδιαφέρων για οσους δεν θελετε να χανετε χρονο με εγκαταστασεις και δουλευει απροβλημάτιστα καθως το δοκιμασα το απογευμα... Μονο και μονο το deodexing αξιζει 100% ολα παιζουν μια χαρα με το update και root και rw full κλπ κλπ

 

STOCK][C660x][4.2.2] Update to 10.3.1.A.2.67 [Root & XZDualRecovery][DE/-ODEX]

 

Επειδη ομως μου αρεσουν οι καθαρες λυσεις τα περασα ολα απο την αρχη και ετσι εχω μια καθαρη .67 με root twrp dualrecovery αλλα και με ολα τα γνωστα mods ;)

 

δουλεύει τέλεια!!!

το έκανα χωρίς κανένα πρόβλημα

 

 

μετά το update χάθηκαν τα mod που είχα περάσει, όμως

 

οι "μαύρες" εκδόσεις για .244 δουλεύουν κανονικά http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2348289

 

τα μικρά κουμπιά για .244 (έβαλα τα 32) δουλέυουν κανονικά http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44237288&postcount=276

 

το sound mod v21 με cshp (για καλύτερα μπάσα) δουλεύει κανονικά http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2190558

 

το advanced power menu δουλεύει κανονικά http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2404042

 

για τη lock screen δουλέυουν οι διάφανες συντομέυσεις (TRANSPARENCY SHORTCUT .244 & TRANSPARENCY WITH ICONE ONLY .244), το SMALL BLIND .244 και το REMOVE UGLY BOX WHEN SCREEN WAKE UP (deodexed .244) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2345752

 

επίσης δουλεύει το mod για το nfc με κλειδωμένη οθόνη (NFC while on lockscreen & unlocked .244) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2330677

 

και η εγγραφή κλήσεων http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2200008 όμως θέλει με το χέρι εξαγωγή το αρχείο .apk από το zip και αντιγραφή στο /system/vendor/overlay με κάποιο file explorer

Edited by mutunas
Link to comment
Share on other sites

@ mutunas

Ωραιος !! Deodex εκανες ή οχι ακομα

BTW Να και τα δικα μου screenshots με την νεα εκδοση

αυτα τα widget που βλεπετε δεν ειναι της stock αλλa του UCCW και του Zooper

Link to comment
Share on other sites

@ mutunas

Ωραιος !! Deodex εκανες ή οχι ακομα

BTW Να και τα δικα μου screenshots με την νεα εκδοση

αυτα τα widget που βλεπετε δεν ειναι της stock αλλa του UCCW και του Zooper

 

Εμφανισιακά δεν άλλαξε κάτι έτσι;;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...