Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ακριβώς όπως το λέει ο μακαρονας στο xda.

Αλλιώς είναι τεράστια πάνω ή μπάρα...

Δεν μου αρέσουν καθόλου τα μεγάλα εικονίδια τρατζικ.

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν εχω καταλαβει πως να το βαλω σε 240 dpi..Πριν το εκανα μεσω rom toolbox..Τωρα εχασα τη μπαλα..Μια βοηθεια παρακαλω..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς όπως το λέει ο μακαρονας στο xda.

Αλλιώς είναι τεράστια πάνω ή μπάρα...

Δεν μου αρέσουν καθόλου τα μεγάλα εικονίδια τρατζικ.[/QUOT E]

 

Εχεις δικαιο τα εικονιδια ειναι τεραστια αλλα δεν μου αρεσει που το pulldawn φαίνεται στα μισα της οθονης με χαλαει

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει πως να το βαλω σε 240 dpi..Πριν το εκανα μεσω rom toolbox..Τωρα εχασα τη μπαλα..Μια βοηθεια παρακαλω..

 

Δημητρη εβαζες μεσω toolbox to dpi στα 240 και σου δουλευε κανονικα ο touchwizz?

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εβαζες μεσω toolbox to dpi στα 240 και σου δουλευε κανονικα ο touchwizz?

 

Δεν το δοκιμασα με τον touchwiz γιατι εχω τον apex αλλα ειχα διαβασει για ενα modaki για να δουλευει ο touchwiz σε 240dpi..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Εχουν παρει 4.1.2 τα vodafone note και δεν εχει παρει η europe εκδοση ?????

 

περιεργο.

 

update: επισης προτεινετε μου μια official 4.2.1 να περασω μεσω odin.

 

Εχω το insane chip που λενε για το sudden death, στην 4.2.1 εχει διορθωθει ? γνωριζεται τιποτα ?

 

ευχαριστω.

Edited by Roccat
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κατεβάστε το πρόγραμμα build prop editor

Από το μαρκετ.. Κάνετε πρώτα ένα save..

Ανοιξε το πρόγραμμα αυτό και κοίτα κάτω κάτω προς το τέλος έχει ένα που λέγεται ro.sf.lcd_density

Αυτό είναι μαμά 320. Dpi, αλλαξε το στα 240 και καντό πάλι save από πάνω δεξιά. Η τιμή δεν αλλάζει θέλει επανεκινηση για να πάρει την ρύθμιση... Μην ξεχάσεις το back up με το αριστερό πλήκτρο του νοτε μην γίνει καμιά στραβή και κρασαρει...

Μετά πας με τον xposed και αλλάζεις ότι θες στα εικονίδια, πρέπει να τον έχεις κάνει ήδη installation και reset... Άμα σου σκάσει το πληκτρολόγιο τις Samsung πάνε και αλλαξε Dpi από τον xposed....

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν παρει 4.1.2 τα vodafone note και δεν εχει παρει η europe εκδοση ?????

 

περιεργο.

 

update: επισης προτεινετε μου μια official 4.2.1 να περασω μεσω odin.

 

Εχω το insane chip που λενε για το sudden death, στην 4.2.1 εχει διορθωθει ? γνωριζεται τιποτα ?

 

ευχαριστω.

 

Παράκληση,μη ποσταρεις το ίδιο πράγμα σε διαφορετικά threads.

 

Στις ερωτήσεις

 

Καθόλου περιεργο .Τη 1η 4.1.2 την είδαμε απο πάροχο της Πολωνίας.

Υπάρχει η γαλλική και γερμανική 4.1.2 .Διάλεξε και πάρε.

Δεν υπάρχει 4.2.1 (φαντάζομαι εννοεις 4.1.2)

Για το insane,γνώμη μου είναι να μην ασχολεισαι.Αν ψοφησει ,παει service και αλλαγή πλακετας (εχεις εγγύηση φαντάζομαι)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει κάποιος μπορεί να δοκιμάσει 4 πράγματα που δουλεύω απο χθες και έχω δει βελτίωση σε διάφορους τομείς.

1) Πέρασα τον Nova Launcher στις εφαρμογές συστήματος.Τον έχει κάνει ακόμα πιο άμεσο χωρίς κανένα πλέον κόλλημα (Μπορούμε να κάνουμε το ίδιο με οποιονδήποτε άλλο Launcher).

Titanium Backup→αντίγραφα ασφαλείας/επαναφορά→Nova Launcher→Παρατεταμένο πάτημα→μετατροπή σε εφαρμογή συστήματος.

2)Startup Manager (Free)→Καλό και απλό πρόγραμμα για να επιλέξετε όσες εφαρμογές δε θέλετε να ''τρέχουν'' κατά την εκκίνηση της συσκευής.

3)Greenify *ROOT*→Οι περισσότεροι απο εμάς ''παγώνουμε'' ή αφαιρούμε τις εφαρμογές συστήματος που δε θέλουμε να τρέχουν στο παρασκήνιο και να καταναλώνουν ram και μπαταρία.Με τις εφαρμογές που εγκαθιστούμε απο market τί γίνεται???

Αυτή λοιπόν η ενδιαφέρουσα εφαρμογή κάνει το εξής...Βάζει όποιες εφαρμογές θέλουμε σε ''ύπνωση''(hibernation)!Π.χ., έχουμε την εφαρμογή του fb που τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο.Επιλέγωντάς τη, μπαίνει σε ''ύπνο'' μέχρι να την ανοίξουμε εμείς απο το εικονίδιο ή το widget και να έρθουν μαζεμένες οι ειδοποιήσεις!Μέτα το κλείσιμο θα ''κοιμηθεί'' πάλι!

Αλλες εφαρμογές (δικές μου) που κάνουν το ίδιο και τρέχουν απο πίσω χωρίς να χρειάζεται, είναι το viber, whats app, airdroid, cosmote info, tapatalk, xda premium, εορτολόγιο κτλ.

4)screen filter→Εκτός απο τη πιο ξεκούραστη ανάγνωση σε σκοτεινούς χώρους, η μπαταρία πεφτεί λιγότερο συχνα με οθόνη ''on''.

 

Και παίδες, θα σας πω ένα μυστικο...

Το MB2 firmware είναι το καλύτερο 4.1.2 που έχει δώσει η sammy...Άψογη συμπεριφορά και μπαταρία!Κανένας Ιταλός,Τούρκος ή ινδός δεν έκανε κάτι μαγικό στη custom rom του..

Όσα έχει περάσει μέσα, είναι γνωστά και δε κάνουν τη διαφορά...Πιστέψτε με...:-)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως εχεις το viber-whatsapp να κοιμουνται και σε παρει καποιος τηλ ή σου στειλει μνμα θα ξυπνησει ή θα τα δεις οταν ανοιξεις εσυ τις εφαρμογες αυτες?
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Αν ομως εχεις το viber-whatsapp να κοιμουνται και σε παρει καποιος τηλ ή σου στειλει μνμα θα ξυπνησει ή θα τα δεις οταν ανοιξεις εσυ τις εφαρμογες αυτες?

 

Αν την έχεις για κύρια εφαρμογή τηλεφώνου, προφανώς δε θα την απενεργοποιήσεις.

Και ναι, αν ανοίξεις μετά την εφαρμογή θα σου έρθουν μαζεμένες οι κλήσεις και τα μνμτα.

Αλλά υπάρχουν τόσες άλλες εφαρμογές που ''τρέχουν'' στο παρασκήνιο χωρίς λόγο, που σίγουρα θα βρεις να κάνεις τη δουλειά σου...

 

Βγήκαν άλλα 3-4 official firmwares σήμερα για διάφορα μέρη του κόσμου.

Μπράβο στη sammy, αν και θα εντυπωσιαστώ αν σε κανένα 2μηνο μας δώσει 4.2.1...Για να δούμε...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, κατεβασα αυτην XXDMB2 Σκανδιναβία 4.1.2 (4 Φεβρουαρίου)

 

Να την περασω αφοβα στο Νοτελι μου ή θα φαμε κανα ακυρο ? την εχει βαλει κανενας να μας πει εντυπωσεις ?

 

ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Elixir 2 και φτιάχνω ό,τι θέλω στην αρχική οθόνη...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bartat.android.elixir

Τι μου θύμισες τώρα με την αρχική σου οθόνη.

Παρόμοια διάταξη είχαμε στα WM όσοι δεν μας άρεσε το sense της HTC.

Όλα αυτά είναι πολύ χρήσιμα σε όσους φλασαρουν και θέλουν να έχουν εικόνα της λειτουργίας ανά πάσα στιγμή ώστε να συγκρίνουν την συμπεριφορά κάθε rom.

 

Στο Note2 είναι η πρώτη φορά σε συσκευή android, που δεν χρησιμοποιώ widget για να βλέπω free ram, θερμοκρασία κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ την esanote. Εντυπώσεις θα αναφέρω μετά από καμιά δυο μέρες. Ενα πραγμα μόνο να ρωτήσω. Δεν μου πολυαρέσει που έχει βάλει παντού όπου επιλέγεις αυτά τα διακοπτάκια. Αυτα πως μπορώ να τα αλλάξω?
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ την esanote. Εντυπώσεις θα αναφέρω μετά από καμιά δυο μέρες. Ενα πραγμα μόνο να ρωτήσω. Δεν μου πολυαρέσει που έχει βάλει παντού όπου επιλέγεις αυτά τα διακοπτάκια. Αυτα πως μπορώ να τα αλλάξω?

 

Στα θεματα εχει ενα που γινεται η ρομ stock.σε ολα ομως.

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Αν την έχεις για κύρια εφαρμογή τηλεφώνου, προφανώς δε θα την απενεργοποιήσεις.

Και ναι, αν ανοίξεις μετά την εφαρμογή θα σου έρθουν μαζεμένες οι κλήσεις και τα μνμτα.

Αλλά υπάρχουν τόσες άλλες εφαρμογές που ''τρέχουν'' στο παρασκήνιο χωρίς λόγο, που σίγουρα θα βρεις να κάνεις τη δουλειά σου...

 

Εγω χρησιμοποιω το autostarts νομιζω οτι κανουν ακριβως την ιδια δουλεια.

Αν κανω λαθος και κανει κατι αλλο ας με διορθωσει καποιος.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Οποίος έχει πρόβλημα με 240 Dpi. Εδώ..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2001577

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Τη kernel & modem προτείνετε να συνδυάσω στην Essanote??:shifty::shifty:
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τη kernel & modem προτείνετε να συνδυάσω στην Essanote??:shifty::shifty:

 

Kernel Perseus, modem εγώ άφησα το προεπιλεγμένο.:)

Link to comment
Share on other sites

Kernel Perseus, modem εγώ άφησα το προεπιλεγμένο.:)

 

Αφησα τα προεπιλεγμενα, θα τα δοκιμασω και αν δω τιποτα στραβω ξαναφλασαρω, ευχαριστω για την απαντηση:):)

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

και απο μπαταρια η ρομ μια χαρα τα παει 4 ωρες οθονη μονιμα wifi ανοιχτο και 1 ωρα κλήσεις..

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα την ω12.την βλεπω πολυ καλη γρηγορη με τον stock kernel.απο μπαταρια σε μερικες μερες.να του περασω τον perseus kernel?
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Στα θεματα εχει ενα που γινεται η ρομ stock.σε ολα ομως.

 

Όταν λες stock εννοείς stock android η stock touchwiz?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...