Jump to content

[Επίσημο] HTC Windows Phone 8S


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Οι εφαρμογές που έχουν τα nokia δεν είναι διαθέσιμες (ακόμα) σε αλλες wp συσκευές. Πχ. Nokia drive κτλ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 590
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου κάνει εντύπωση που δεν εχει πολλά post το θέμα για το 8S. Περίμενα οτι θα εχει καλή ανταπόκριση. Ξέρει κάτι κάποιος για αναβάθμιση ? θα βγεί κάτι ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που δεν εχει πολλά post το θέμα για το 8S. Περίμενα οτι θα εχει καλή ανταπόκριση. Ξέρει κάτι κάποιος για αναβάθμιση ? θα βγεί κάτι ?

 

Σε οτι έχει να κάνει με τις αναβαθμίσεις τον πρώτο λόγο έχει η Microsoft, στην ουσία τις μόνες αναβαθμίσεις που μπορεί να δώσει η Htc είναι ή η διόρθωση bugs ή τα updates που δίνει στις λίγες εφαρμογές που έχει φτιάξει. Πάντως αν τελικά δώσει κάτι καινούριο στο λογισμικό αυτό μάλλον θα ανακοινωθεί τέλος φεβρουαρίου στην MWC.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που έχουν τα nokia δεν είναι διαθέσιμες (ακόμα) σε αλλες wp συσκευές. Πχ. Nokia drive κτλ.

Μάλλον αυτό θα αλλάξει σύντομα.Σύμφωνα με το άρθρο του engadget οι beta χαρτες της Νοκια είναι διαθέσιμοι για ολες τις συσκευές με W8 σε US,Καναδά και Ην.Βασίλειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μάλλον αυτό θα αλλάξει σύντομα.Σύμφωνα με το άρθρο του engadget οι beta χαρτες της Νοκια είναι διαθέσιμοι για ολες τις συσκευές με W8 σε US,Καναδά και Ην.Βασίλειο.

 

Ναι, αυτό αποτελεί καλή εξέλιξη αν και (όπως έχω αναφέρει και σε άλλο σχετικό θέμα) μου ξενίζει το γεγονός που η εφαρμογή ελέγχει την κάρτα sim ούτως ώστε να μην είσαι σε θέση να την "κοροϊδέψεις" όσον αφορά το region της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα...

Σκεφτομαι να αλλαξω κινητο και απο lumia 710 να παω σε htc 8s.Απο θεμα εφαρμογων να υποθεσω υπαρχει προβλημα?

π.χ. viber με κλησεις ,tango η γενικα οτι καλουδια εχει παρασχει η nokia στα windows phone της??

 

καλημερα ,

 

στο νοκια, ποια εφαρμογη ακριβως λες οτι κανει viber κλησεις?

exv balei custom rom στο htc HD2 μου τα windows phone 7.8 και θα ηθελα να δοκιμασω αμα γινεται να εγκαταστησω την εφαρμογη που λες.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Εδώ και λίγες μέρες μου έχει κολλήσει να αγοράσω το εν λόγω κινητό για τους εξής λόγους:

  • Φοβερό design. Από τα πιο σημαντικά μου κριτήρια σε επιλογή συσκευής
  • Προσιτή τιμή
  • Όμορφο λειτουργικό (έχω Android tablet, οπότε θέλω κάτι διαφορετικό στο κινητό)

 

Όμως με ανησυχούν υπερβολικά τα παρακάτω:

  • Ο τραγικός εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος
  • Το πίσω κάλυμμα που λέτε ότι βγαίνει τόσο δύσκολα που σπάει

 

Με αγχώνει πολύ το να προσέχω τι εφαρμογή βάζω μην τυχόν και τιγκάρει. Ιδίως άμα λιγοστεύει ο χώρος όσο γίνεται χρήση του κινητού. Μπορεί κάποιος να μου πει ένα παράδειγμα με το τι εφαρμογές έχει βάλει πάνω στο κινητό και έχει γεμίσει;

 

Όσον αφορά την οθόνη, είναι τόσο χάλια ποιοτικά όσο λένε; Την είδα από κοντά, για τα λεφτά της ικανοποιητική μου φάνηκε...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά κινητό είναι το 8s .

Ή εσωτερική μνήμη πράγματι είναι θέμα , αλλά κάποια παιδιά είχαν βρει τη λύση να κατεβάζουν τα apps στο pc τους και μετά να τα περνάνε στην sd κάρτα του κινητού , ψάξτο λίγο.

Η οθόνη του , χωρίς να είναι retina , είναι πολύ καλή .

Το λειτουργικό είναι τα 8αρια μετα καλά και τα άσχημα (κυρίως στο θέμα της έλλειψης εφαρμογών) .

Η ποιότητα κατασκευής κορυφαία εφάμιλλη των πολύ ακριβότερων συσκευών .

Υπόψη δεν έχει μπροστινή κάμερα , κάποιοι χρήστες το βρίσκουν σημαντικό μειονέκτημα , και η μπαταρία του ΔΕΝ αλλάζει , τώρα τι διάρκεια ζωής΄μπορεί να έχει αυτή μπαταρία δεν το ξέρω .

αυτά,

1.Ote Vdsl 30/2.5 , draytek vdsl router on a Lan with a supermicro server with 7 clients (Nokia 920 -640 , includet).

2.Ipad mini

3. Lenovo Thinkpad Egde

Link to comment
Share on other sites

@ZedBlue

Δυστυχώς ο αποθηκευτικός χώρος είναι μεγάλο πρόβλημα. Έχω βάλει στο κινητό καμιά 30αρια εφαρμογές (γιορτές, soundhound, lyrics, snes, facebook, vevo, imdb, fantasia painter, Βρες το, whatsApp κλπ) κατέβασα και τους χάρτες της Ελλάδας που είναι περίπου 145mb, έχω 6 πολύ απλά παιχνίδια του στυλ πασιέντζα και μου έχουν μείνει περίπου 200mb. Το θέμα είναι όμως οτι είναι κάπως εκνευριστικό να προσέχεις μη σου τελειώσει ο χώρος και να κοιτάζεις ακόμη και στον explorer να σβήνεις το ιστορικό. Ένα παράδειγμα, είχαν δώσει δυο πολύ γνωστά παιχνίδια δωρεάν τις τελευταίες μέρες, το assasin's creed και το earthworm jim, δυστυχώς δε μπορούσα να εγκαταστήσω κανένα από τα δύο εκτός και αν έσβηνα τους χάρτες.

Κατα τα άλλα το κινητό είναι μια χαρά, με την οθόνη δεν είχα κάποιο πρόβλημα, ήχος πολύ καλός και το κάλυμμα μετά τις 5-6 φορές που θα βρεις το κόλπο δεν έχεις πρόβλημα. Επίσης πολύ ευχαριστημένος έχω μείνει και από την μπαταρία, αν απενεργοποιήσεις μερικές άχρηστες εφαρμογές από το να τρέχουν στο παρασκήνιο, με ανοιχτά τα δεδομένα συνέχεια μου κρατάει χαλαρά δυο μέρες.

Κατα τη γνώμη μου πάντως καλό θα ήταν να περιμένεις τι θα ανακοινώσει σε λίγες μέρες η microsoft στη Βαρκελώνη, αν φέρει σαν αναβάθμιση τη δυνατότητα να εγκαθιστάς εφαρμογές και στην κάρτα μνήμης το κινητό θα είναι μια εξαιρετική επιλογή, διαφορετικά θα πρότεινα να πας προς Nokia lumia 620 μεριά, στην ίδια τιμή έχει 8gb εσωτερικής μνήμης, μπροστινή κάμερα για βιντεοκλήσεις, πολύ καλές εφαρμογές της Nokia, το κάλλυμα της μπαταρίας αλλάζει ολόκληρο οπότε δε σε νοιάζει που θα το ακουμπάς (οχι βέβαια οτι το 8S έχει πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα, δεν του έχω θήκη και δεν έχει ούτε γρατζουνιά και το αφήνω όπου να ναι) και έχει καλύτερη συμπεριφορά η οθόνη (αν και λίγο μικρότερη 3.8") κάτω από τον ήλιο λόγω clear black τεχνολογίας. Το μόνο θέμα είναι αν σου αρέσει σαν design.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Ναι, ούτε εγώ μπορώ να έχω το άγχος του να μην γεμίσω. Απλά το κινητό έχει καλή τιμούλα και μου αρέσει πολύ εμφανισιακά (κι ας ήθελα λίγο καλύτερη οθόνη, αλλά το 8X κοστίζει τα διπλάσια...)

Το Lumia δεν μου αρέσει, έχει και λίγο μικρότερο μέγεθος και γενικά δεν θέλω Nokia. Δεν με νοιάζει η μπροστινή κάμερα, ευτυχώς.

 

Εφαρμογές πάντως δεν θέλω πάνω από 10 βασικές, όπως dropbox, fb, skype, twitter, livescores, notes.

Για επεξεργασία office αρχείων έχει integrated εφαρμογή, σωστά;

 

Ξέρουμε πότε γίνεται αυτή η παρουσίαση της Microsoft που ενδέχεται να μας πει αν θα μπορούμε να κάνουμε install στην sd τις εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

Αν δε χρειάζεσαι πολλές εφαρμογές το κινητό είναι μια χαρά. Τώρα όσον αφορά τη Microsoft θα κάνει ανακοινώσεις κατά τη διαρκεια της mwc 25-28 Φεβρουαρίου ίσως και λίγο νωρίτερα δεν είμαι σίγουρος. Το 8X πάντως έχει πέσει αρκετα η τιμή του στα 450 από skroutz και μέχρι τότε θα πέσει κι άλλο.

Για επξεργασία αρχείων office έχει κανονικά το ms office όπως και το one note.

Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Με έπεισες. Βασικά θέλω πολύ να δοκιμάσω το λειτουργικό, αφού οπτικά μου φαίνεται πολύ όμορφο, όπως και η συσκευή, διαφορετικά θα είχα αποθαρρυνθεί.

 

Για τους χάρτες πληρώνετε;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι μια χαρά για να γνωρίσεις το λειτουργικό και το καλό είναι οτι επειδή έχει τα wp8 θα παίρνει όλες τι καινούριες αναβαθμίσεις, μακάρι η Microsoft να ακούσει τους χρήστες και να διορθώσει κάποια πράγματα αλλά και να προσθέσει χαρακτηριστικά.

Καλό θα είναι πάντως να ρίξεις και μια ματιά σε video reviews στο youtube για να σιγουρευτείς, το λειτουργικό είναι γρήγορο και όμορφο με μερικά σπαστικά όπως αυτό με τις εφαρμογές ή την έλλειψη προφιλ ήχου οπότε πρέπει να ανεβοκατεβάζεις την ένταση.

Οι χάρτες είναι δωρεάν και στην ουσία είναι της Nokia ωστόσο είναι στην πιο απλή μορφή τους, αν και δεν υποστηρίζουν φωνητική πλοήγηση μπορείς να προσθέσεις αφετηρία και προορισμό και να σου βγάλει γραπτές οδηγίες, επίσης υποστηρίζει και "κυκλοφορία" στους δρόμους. Τέλος μπορείς να κατεβάσεις όποια χώρα επιθυμείς για να μην καταναλώνεις δεδομένα, αν σου φτάνει ο χώρος βέβαια :p

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ βρε atlantian για τις απαντήσεις σου!

 

Βασικά πόσος είναι ο αρχικός διαθέσιμος χώρος; Φαντάζομαι όχι 4gb...

 

Ρε γμτ, είμαι και πολύ αναποφάσιστος, ξαναδιαβάζω τα μηνύματα στο topic και ξενερώνω με την έλλειψη χώρου ή το άλλο που λέει κάποιος ότι δεν μπορείς να δεις video λόγω μικρής μνήμης (ισχύει; ) αλλά από την άλλη δεν έχω σκοπό να δώσω 400+ € και δεν με ικανοποιούν εμφανισιακά και τα υπόλοιπα... Μάλλον θα το ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να κάνεις stream video στο youtube για παράδειγμα αν έχεις ελεύθερο χώρο 100 - 200 mb δε θα έχεις πρόβλημα. Ο ελεύθερος χώρος πάντως είναι μόνο 1,3GB. Είναι όντως θέμα ο χώρος, καλύτερα να μη βιαστείς περίμενε λιγάκι τις ανακοινώσεις που λέμε πιο πάνω. Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Δεν την παλεύω άλλο με το κινητό που έχω, έχει ψιλοχαλάσει και το ακουστικό και δεν μπορώ να συνεννοούμαι.

Το έχω βρει και 195€ μεταχειρισμένο 3 ημερών..

 

Βασικά απάντησέ μου αυτό αν θες: Η χρήση για την οποία το προορίζω είναι δρόμος/δουλειά. Για ψυχαγωγία στο σπίτι/στον καναπέ/ στο κρεβάτι έχω το android tablet μου. Οπότε, για επαφές - social networking - emails (πολλά emails) και εφαρμογές όπως livescores, καιρός, facebook/skype, notes, gps tracker, μου φτάνει ο χώρος;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για να δεις αν υπάρχουν οι εφαρμογές που θες ρίξε μια ματιά πρώτα στο store από εδώ:

http://www.windowsphone.com/el-gr/store

Από social networking, facebook μια χαρά, σου δίνει και τη δυνατότητα το λειτουργικό να είναι οι επαφές σου από το facebook, twitter κλπ μαζί με τις κανονικές να τις συνδέσεις, να βλέπεις σε καρτέλες τι ποστάρουν, τις φωτογραφίες τους κλπ. Τις επαφές σου και το ημερολόγιο μπορείς να τις συγχρονίσεις και από λογαριασμό gmail αν προέρχεσαι από android, emails επίσης πολύ καλό αν και όπως καταλαβαίνεις αν έχεις μεγάλα αρχεία σαν attachments πρέπει να έχεις ελεύθερο χώρο. Επίσης για κάποιο λόγο τα αρχεία του office μου τα βλέπει μόνο όταν τα έχω στην κύρια μνήμη και όχι στη microsd οπότε αν θες να αποθηκεύεις πολλά καλύτερα να τα ανεβάζεις στο skydrive με το οποίο συνδέεται κατευθείαν. Το μόνο που μου έχει προκαλέσει κάποια θεματάκια είναι το skype, δε ξέρω γιατί αλλά ενώ με παίρνουν κανονικά και μπορούν να με δουν με την πίσω κάμερα, όταν είναι να καλέσω εγώ πέφτει η γραμμή, μάλλον φταίει που είναι ακόμη σε beta στάδιο, κάτι το οποίο δεν καταλαβαίνω τη δική τους εφαρμογή τους έχει πάρει τόσο καιρό να τελειοποιήσουν.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. πως μπορω να συνδεθω στο windows live? πρεπει να εχω ενεργοποιημενο το ιντερνετ? πρεπει να βαλω το ε-μαιλ μου για να δημιουργησω λογαριασμο? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδια, θα ηθελα να ρωτησω αν στο htc 8s μπορεις να βαλεις οποιο τραγοyδι θες για ηχο κλησης ή αν υπαρχει καποια εφαρμογη που να το κανει ευκολα αυτο και αν μπορεις να στειλεις εικονες κ τραγουδια με κινητα π εχουν διαφορετικο λειτουργικο ( πχ android)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. πως μπορω να συνδεθω στο windows live? πρεπει να εχω ενεργοποιημενο το ιντερνετ? πρεπει να βαλω το ε-μαιλ μου για να δημιουργησω λογαριασμο? ευχαριστω.

 

Δυστυχώς δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να κάνεις. Για να χρησιμοποιήσεις πάντως ένα windows phone κινητό χρειάζεται να δημιουργήσεις ένα λογαριασμό microsoft φτιάχνοντας ένα email στο hotmail και μετά θα μπορείς να μπεις κανονικά και να κατεβάζεις εφαρμογές από το store. Εννοείται οτι η συσκευή σου πρέπει να είναι συνδεδεμένη στο internet.

 

@alekos000

Ναι μπορείς να βάλεις όποιο τραγούδι θες σαν ήχο κλήσης, συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή και απλά το αντιγράφεις στην κύρια μνήμη του τηλεφώνου στο φάκελο ringtones μου φαίνεται σε περιορίζει μόνο ως προς το μέγεθος να είναι κάτω από 50mb. Υπάρχουν όμως και εφαρμογές με έτοιμα τραδούδια ή εφαρμογή που κατεβάζεις mp3 από το youtube και στη συνέχεια το χρησιμοποιείς σαν ringtone.

Μουσική, βίντεο (μόνο αυτά που έχεις τραβήξει με την κάμερα του κινητού) και φωτογραφίες μπορείς να ανταλλάξεις μέσω bluetooth ακόμη και αν έχουν διαφορετικό λειτουργικό.

Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή Facebook που να μπορείς να ανεβάσεις φωτο σε προσωπικό μήνυμα. Επίσης θα με ενδιέφερε και εφαρμογή για εξοικονόμηση μπαταρίας

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή Facebook που να μπορείς να ανεβάσεις φωτο σε προσωπικό μήνυμα. Επίσης θα με ενδιέφερε και εφαρμογή για εξοικονόμηση μπαταρίας

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Δεν είναι ανάγκη να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή, αν προσθέσεις το λογαριασμό του facebook στο κινητό σου, μετά όταν μπεις στα μηνύματα από τις "συζητήσεις" κάνεις δεξιά που λέει "σε σύνδεση" και εκεί είτε μπορείς να στείλεις κατευθείαν ένα μήνυμα σε όποιον θες και να κάνεις επισύναψη εικόνα, βίντεο, τοποθεσία, φωνητική σημείωση, ringtone και επαφή, είτε να δεις ποιος είναι online (αφού θέσεις και τον εαυτό σου online) και να ξεκινήσεις συζήτηση.

Όσον αφορά την εξοικονόμηση ενέργειας δε χρησιμοποιώ κάποια εφαρμογή (η οποία μπορεί και από μόνη της να καταναλώνει ενέργεια) πας στις ρυθμίσεις "οικονομία μπαταρίας" και την ενεργοποιείς, προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω αν και για ηχο μηνυματος μπορω να βαλω οποιο τραγουδι θελω και θα ηθελα να μ πει καποιος αν θα μ προτεινε το κινητο για μια χρηση οπως κανα ιντερνετ ποτε ποτε και μερικες εφαρμογες.για την αυτονομια εχω διαβασει οτι ειναι πολυ καλη και ειναι κατι π με ενδιαφερει πολυ ελπιζω να ισχυει
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι φίλοι επανέρχονται με ρωτήσεις για τον αποθηκευτικό χώρο.

Έχω το τηλέφωνο 2 μήνες τώρα, και με λιγότερες από 10 εφαρμογές, έχει γεμίσει.

 

Όπως είχα γράψει πριν, ΜΟΝΟ για αυτό το πρόβλημα δεν το συνιστώ για αγορά.

 

Μάλιστα τώρα υπάρχει η εναλλακτική λύση του Νoκια 620 στα ΙΔΙΑ χρήματα που έχει ΕΠΙΠΛΕΟΝ, 8 GB αντί για 4, Πυξίδα, ΚΑΙ μπροστινή κάμερα.

 

Δεν νομίζω πως η MIcrosoft θα ενεργοποιήσει εγκατάσταση προγραμμάτων σε εξωτερική SD Card, γιατί τότε θα γίνει χαμός πε πειρατικά προγράμματα και οι προγραμματιστές δεν θα χρειάζεται να πουλάνε τις εφαρμογές από το Store της Microsoft, και να της δίνουν 30% δικαιώματα. Σε μια εβδομάδα θα ξέρουμε.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται το GPS λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται να έχετε σύνδεση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...