Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον jimpanourgias

 

Σιγουρα? Γιατι έχω δοκιμάσει με 2 εταιρείες (ΗΟL, Forthnet) και μου βγάζει 678. Ο υπολογιστής που καλώ δεν απαντά!!! Αλλα ρωτώντας κάποιους τεχνικούς μου απάντησαν οτι το SYNC συγχρονίζει τη γραμμή μεν, αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ... Θα πρέπει να μου ανάψουν κ το ΑΤΜ!!! Τι να πω.... θα συνεχίσω να ρωτάω πάντος!!!!

 

 

Εγώ πάντως με Tellas συνδέομαι όπως είπα παραπάνω, χωρίς το ATM να είναι αναμμένο (πλάκα θα 'χει να πρέπει να είναι αναμμένο :) )

Πάντως όλα πάνε άριστα με την σύνδεση. Δοκίμασε να φτιάξεις μία νέα σύνδεση, σβήνοντας την παλιά και βάλε τις σωστές ρυθμίσεις (username - password). Το XpressLink δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση. Ποιά Windows έχεις;

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγόρασα σήμερα από τον ΟΤΕ στην Γλυφάδα το τηλεφωνικό κέντρο tiptel 31 home. Μόλις σύνδεσα συσκευή με αναγνώριση και πήρα με απόκρυψη από το κινητό μου δεν εμφάνιζε το PRIVATE. Πήρα χωρίς απόκρυψη και εμφάνισε κανονικά το νούμερο με μια διαφορά: στην αρχή είχε προστεθεί το 0 και αντί να βγάλει 6945χχχχχχ έβγαλε 06945χχχχχχ. Στο netmod μου η προσθήκη του 0 είναι απενεργοποιημένη και όταν έχω συσκευή με αναγνώριση σε αναλογική θύρα βγάζει κανονικά το νούμερο χωρίς το 0 μπροστά. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ean agoraso ena ISDN modem, to netmod tha moy einai pali aparaitito?

 

H tilefoniki syskeyh poy exo syndedemeni sto netmod tora, otan tha balo to esoteriko ISDN modem sto pc moy, poy tha prepei na exo syndesei tin til. syskeyh?

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον stixima

 

Proton oti den goystaro na xreonomai otan tha perno til ston OTE gia na akoyo ta msg, kata deyteron den me rotisan kai to balane kai kata triton ean den me broyn sto spiti protimo na me paroyn sto kinito.

 

Μάλιστα. Για την 3η περίπτωση πάντως έχω την εντύπωση ότι μπορείς να κάνεις προώθηση στο κινητό μετά από ορισμένα κουδουνίσματα. Δεν είμαι σίγουρος όμως, αλλά και να γίνεται πληρώνεις εσύ την εκτροπή, κάτι που φαντάζομαι δεν επιθυμείς...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον stixima

 

Ean agoraso ena ISDN modem, to netmod tha moy einai pali aparaitito?

 

H tilefoniki syskeyh poy exo syndedemeni sto netmod tora, otan tha balo to esoteriko ISDN modem sto pc moy, poy tha prepei na exo syndesei tin til. syskeyh?

 

 

To netmod tha sou einai aparaithto! Ekei tha katalhgei h thlefwnikh grammh pou erxetai apo to kouti tou OTE eksw apo to spiti sou!

Oi analogikes syskeyes tha einai syndedemenes kanonika sto netmod, opws einai twra!

Ayto pou tha allaksei einai oti den tha exeis syndemeno to netmod ston H/Y sou (eite seiriaka eite usb) alla tha syndeseis sthn mia ISDN eksodo tou netmod, to eswteriko ISDN modem sou...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο Μπάγιερν. Στην ουσία δε σου χρειάζεται το εσωτερικό μόντεμ που προτίθεσαι να πάρεις, εκτός κι αν έχεις 128άρα σύνδεση και θες να την εκμεταλλεύεσαι πλήρως (αν δεν απατώμαι το νέτμοντ πιάνει ταχύτητες μέχρι 115κ) ή αν έχεις το πισί σε άλλο δωμάτιο από κει που'ναι το νέτμοντ ή γενικώς δε γουστάρεις να'χεις για μόντεμ το νέτμοντ για ευνόητους λόγους... :rolleyes:

Έτσι και βάλεις τεσπαν το εσωτερικό, θα το συνδέσεις με μια θύρα του νέτμοντ (παραμένει δλδ απαραίτητο), αλλά φυσικά η θύρα θα'ναι μεταξύ των 2 isdn κι όχι των 2 pstn. Η τηλεφωνική συσκευή παραμένει συνδεδεμένη εκεί που ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Mια που το συζητάτε, εγω έχω το εξήs πρόβλημα. Εχω 128άρα και μέχρι πριν λίγεs μέρρεs μου έγραφε 128kbps. Εδώ και λίγεs μέρρεs μου γράφει 115kbps. Γιατι;

Τι λέτε, να πάρω το εσωτερικό που ρωτάει και ο φίλοs; Θα δώ διαφορά στα ανοίγματα και στα κατεβάσματα;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ τώρα που ξαναείδα τα χαρακτηριστικά του, η Ίντρακομ το δίνει ως 128κ μόντεμ οπότε στο προηγούμενο ποστ είχα μείνει στην πρώτη του έκδοση. Δε νομίζω να υπάρχει λόγος να πάρεις και συ Βιντεομίξ εσωτερικό, μάλλον θα τριπάρει που σου γράφει 115κ. Για την ώρα κατέβασε τα τελευταία ντράηβερς και φίρμγουερ και βάλ'του για να'σαι σίγουρος πως τρέχει στην εντέλεια :o
Link to comment
Share on other sites

Γράφει 115kbps γιατί η RS232 του netmod τρέχει σε αυτή τη ταχύτητα, με αποτέλεσμα να χάνεις τα 13kbps μέχρι τα 128kbps που σου δίνουν τα 2 κανάλια B. Δυστυχώς το netmod δεν μπορεί να ανεβάσει τη σειριακή του στα 230kbps ώστε να μη χάνεις καθόλου...
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ISDN MODEM ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ NETMOD ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΕ RS ΕΙΤΕ ΜΕ USΣB ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 128.

ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ MODEM ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΤΙΣ ΤΧΥΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΑΡΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ.

Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

 

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ "isdn internet 128-αναμονη κλησης" ΑΠΟ 16-11-2003.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στη σημερινή Ελευθεροτυπία ότι ο ΟΤΕ προτίθεται να κάνει ειδικές μειώσεις για συγκεκριμένες μέρες και ζώνες του εικοσιτετραώρου. Καλά ως εδώ, σωστά; ;)

Όμως συγχρόνως θα προχωρήσουν και σε (μικρή όπως λένε :lol: ) αύξηση του παγίου. :mad:

Ε βέβαια, όταν δε μπορείς να κρατήσεις πελάτες αυξάνεις το πάγιο και μειώνεις τις τιμές σου για να μη φαίνεται η διαφορά από τους εναλλακτικούς.

Α ρε Telepassport, όλο και πιο κοντά έρχομαι στο να βάλω τη δικιά τους σύνδεση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω σύνδεση ADSL στο όνομά μου,ενώ η γραμμή είναι στο όνομα του πατέρα μου. Υπάρχει κάποιος τρόπος ωστε ΟΤΙ σχετίζεται με την adsl να έρχεται σε ξεχωριστό λογαριασμό στ όνομα μου και έτσι να μην καταλάβει τιποτε απολύτως ο πατέρας μου;

 

Τωρα άσχετα με το παραπάνω αν τελικά κανω καινούρια συνδεση ΟΤΕ στο ονομά μου,πως θα την κάνω αφου μου έχουν κλέψει την ταυτότητα; Θα παω το διαβατήριο; Κάνει; Γιατι θέλει πολύ καιρό να βγει νεα ταυτότητα και αν είναι να μου βγει η πιστη...

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (EricssonT39/R202)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την dimangelid

Αγόρασα σήμερα από τον ΟΤΕ στην Γλυφάδα το τηλεφωνικό κέντρο tiptel 31 home. Μόλις σύνδεσα συσκευή με αναγνώριση και πήρα με απόκρυψη από το κινητό μου δεν εμφάνιζε το PRIVATE. Πήρα χωρίς απόκρυψη και εμφάνισε κανονικά το νούμερο με μια διαφορά: στην αρχή είχε προστεθεί το 0 και αντί να βγάλει 6945χχχχχχ έβγαλε 06945χχχχχχ. Στο netmod μου η προσθήκη του 0 είναι απενεργοποιημένη και όταν έχω συσκευή με αναγνώριση σε αναλογική θύρα βγάζει κανονικά το νούμερο χωρίς το 0 μπροστά. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

 

Telika katalava giati stin arhi stelnei to 0.to 0 einai o arithmos gia na paro exoteriki grammi.to 0 to stelnei oste an theliso na kaleso kapoio noumero apo tin lista eiserhomenon kliseon tis siskevis me anagnorisi,na min hreiastei na valo ego to 0.tora to provlima einai me to private kai oti eno eho siskevi me anagnorisi stin anamoni den vlepo to noumero pou me kalei otan milao...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

 

Θέλω να κάνω σύνδεση ADSL στο όνομά μου,ενώ η γραμμή είναι στο όνομα του πατέρα μου. Υπάρχει κάποιος τρόπος ωστε ΟΤΙ σχετίζεται με την adsl να έρχεται σε ξεχωριστό λογαριασμό στ όνομα μου και έτσι να μην καταλάβει τιποτε απολύτως ο πατέρας μου;

 

Τωρα άσχετα με το παραπάνω αν τελικά κανω καινούρια συνδεση ΟΤΕ στο ονομά μου,πως θα την κάνω αφου μου έχουν κλέψει την ταυτότητα; Θα παω το διαβατήριο; Κάνει; Γιατι θέλει πολύ καιρό να βγει νεα ταυτότητα και αν είναι να μου βγει η πιστη...

 

 

Afou i grami einai sto onoma tou patera sou tote kai i adsl pou tha bei panw se afton ton arithmo tha einai kai afti sto onoma tou.

 

an kaneis kainouria sundesi gia grami mporeis na dwseis kai ton arithmo diavatiriou.

L@L
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

 

Θέλω να κάνω σύνδεση ADSL στο όνομά μου,ενώ η γραμμή είναι στο όνομα του πατέρα μου. Υπάρχει κάποιος τρόπος ωστε ΟΤΙ σχετίζεται με την adsl να έρχεται σε ξεχωριστό λογαριασμό στ όνομα μου και έτσι να μην καταλάβει τιποτε απολύτως ο πατέρας μου;

 

Τωρα άσχετα με το παραπάνω αν τελικά κανω καινούρια συνδεση ΟΤΕ στο ονομά μου,πως θα την κάνω αφου μου έχουν κλέψει την ταυτότητα; Θα παω το διαβατήριο; Κάνει; Γιατι θέλει πολύ καιρό να βγει νεα ταυτότητα και αν είναι να μου βγει η πιστη...

 

 

Μπα.... Δεν υπαρχει τροπος.

Για την καινουρια ταυτοτητα μεχρι να βγει σου δινουν ενα χαρτι που ειναι προσωρινη. Μπορεις πιστευω να την χρησιμοποιησεις αυτη.

Host

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Η δεύτερη γραμμή (Β κανάλι) πέφτει μόνο όταν σηκώσεις το ακουστικό και επανέρχεται λίγο μετά αφού το ξανακατεβάσεις. Διάβασε και το manual στο CD του Netmod.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

 

εχω μια απορία, καθώς ο ΟΤΕ δεν το διευκρινίζει αλλα σε όσους providers σταθερής τηλεφωνίας εχω δεί κανουν διαχωρισμό π.χ αν μιλας Κύπρο σταθερό και Κύπρο κινητό και ειναι όπως είναι ευνόητο ακριβότερο το κινητό..

 

ο ΟΤΕ το χρεώνει το ίδιο??

στο website λεει

 

ΤΙΜΟΛΟΓΙΑΚΕΣ ΖΩΝΕΣ ΑΚΕΡΑΙΟανά λεπτό ΜΕΙΩΜΕΝΟανά λεπτό

 

ΖΩΝΗ Ι 0,246 € 0,246 €

ΖΩΝΗ ΙΙ 0,293 € 0,293 €

ΖΩΝΗ ΙΙΙ 0,586 € 0,528 €

ΖΩΝΗ IV 0,88 € 0,821 €

ΖΩΝΗ V 1,173 € 1,115 €

ΖΩΝΗ VI 1,907 € 1,76 €

 

Ξέρει κανένας τίποτα παραπάνω?

επίσης ποια προπληρωμένη κάρτα προτείνετε για κλήσεις εξωτερικό και κινητά??

 

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον pank

 

ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ 128 ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟΥ ΝΕΤΜΟD.

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ,ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΟΤΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ(ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΛΗΣΗΣ).

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ ΩΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.

 

 

Mε το ATB0 στα extra settings θα συνδέεται στα 64k και θα ανοίγει το 2ο κανάλι μόνο όταν χρειάζεται, ενώ θα το ρίχνει αν σε παίρνουν τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μικρη βοηθεια.οταν καποιος εχει κανει μια μεταφορα ενος αριθμου σε ενα αλλο σαν msn τι πρεπι να αλλαξει στο netmode για να δουλεψει.

το ρωταω γιατι ο καλος μας ο ΟΤΕ ενω το εχει μετατρεψει στο κεντρο του για εμενα δεν ενδιαφερετε καθολου πως θα το κανω.η απαντηση τους ηταν πως ας κατσω εγω να βγαλω το φιδι απο την τρυπα η αν θελω να το δηλωσω λεει βλαβη για να συγκηνηθουν και να ερθουν

Link to comment
Share on other sites

etsi fainetai,

pantos stis kartes propliromenou pou koitaxa sxedon oloi exoun DIPLASIA xreosi sxedon (gia Kyrpo)!

 

entometaxi pira sto 134 kai epesa se mia asxeti..

 

mallon kapoion rotise meta apo ligo kai tis eipe oti yparxei kapoia xreosi gia na bgeis kypro kai oti meta yparxei epipleon xreosi pou kathorizoun ta ekastote diktya kinitis tilephonias...

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

kai ego mpaino fantaros se liges meres!

kai epsaxna xthes tin Vivodi gia karta alla molis patiseis ton timokatalogo bgazei dead link...

 

mipos xerei kanenas parapano plirofories??

 

sti smile & web xerei kaneis ti xreosi exei gia Q telecom kinito?

giati anaferei os kinita mono cote,voda kai stet

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...