Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε καλά, άμα πάρεις για σύγκριση την πιο ανοργάνωτη ιδιωτική εταιρία (ΤΙΜ) τότε έχεις ένα δίκιο...

Πάντως η πΟΤΕΝΕΤ είναι η μόνη εταιρία στην οποία μπορείς να κάνεις σύνδεση και τηλεφωνικά και μέσω internet και στο όνομα κάποιου άλλου αν πας σε κατάστημα, αλλά για να την κόψεις πρέπει να πάει σε κατάστημα ΟΤΕ αποκλειστικά αυτός στου οποίου το όνομα είναι... Αυτά ούτε η ΤΙΜ δεν τα κάνει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αποκλειεται δηλαδη το Mac (που λειτουργει σε πλατφορμα Linux) να κανει καλυτερη διαχειριση της συνδεσης? Για ξανασκεψου το... :)
switch life, switch to mac
Link to comment
Share on other sites

Ενα Πανασονικ. Να δω ποιο μοντελο ειναι;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Προχθές το βράδυ εγκαταστήθηκε νέος BBRAS στο ΝΥΜΑ. Έτσι όσες περιοχές καλύπτονταν από το ΝΥΜΑ (a.k.a. Πατήσια-αλυσίδα) έχουν πλέον real ADSL πρόσβαση.

 

Απο χθες το πρωί λοιπόν έχω full 384 ταχύτητα και pings:

 

http://img227.imageshack.us/img227/1711/ofthalmapath9tz.jpg

 

Πάντα τέτοια! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες Help.

Από τότε που συνέδεσα σωστά τον εξοπλισμό από Forthnet για DSL οn ISDN.

Το οποίο αποτελείτε από ένα Splitter και ένα (Άθλιο) USB modem Crypto.

Σε άσχετες φάσεις με το NetMod χάνει το LINK.

επανέρχεται μόνο αν ανοιγοκλείζω κάποιο τηλέφωνο.

 

Το θέμα είναι ότι αυτό συμβαίνει είτε είναι ανοιχτό το PC ή και σε άσχετη φάση.

πχ γύρισα σήμερα και βρήκα το netmod να με το φωτάκι Link σβηστό.

 

Να φταίει το DSL μόντεμ?

Να φταίει το netmod?

ή η γραμμή?

 

Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω FORTHnet 384 αορίστου και σκέφτομαι να την κόψω μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη περίπου.

Ξέρει κανείς πότε εκδίδονται οι λογαριασμοί, για να ξέρω πότε θα την κόψω ώστε να μην προπληρώσω το 15 Ιουλίου - 15 Αυγούστου;

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται στη περιπτωση που βαλω προεπιλογη και εχω προωθηση κλησεων σε κινητο? Οι κλησεις αυτες (κλησεις προς κινητο) χρεωνονται στον οτε ή στον εναλλακτικο?
Link to comment
Share on other sites

Κλέεεεφτες!! :p Βασικά μπορείς να πάρεις μόνος σου UTP καλώδιο και να τους πείς να στο περάσουν μαζί με τα υπόλοιπα! Το πολύ πολύ να αναγκαστείς να συνδέσεις μόνος σου τα καλώδια στις πρίζες αλλά δεν είναι τόσο τραγικό...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που κάνω ανακαίνηση ο νονός μου (ηλεκτρολόγος) μου πέρασε ethernet σε ΌΛΑ τα δομάτια, μου έβγαλε ένα στο μπαλκόνι και έστειλε και ενα στη ταράτσα (δική μου παραγγελία για ασύρματο δίκτυο).:D

 

Επίσης, αντί για 2σύρματο μου έβαλε ethernet γιατί και ποιο ποιοτικό είναι και αν βάλουμε ISDN το netMOD μπορώ να το βάλω όπου θέλω....;)

 

Όλα τα UTP καλόδια είναι Category 5 και δεν μας χρέωσε τίποτα το εξοφρενικό παρ'όλο που πληρώσαμε κανονικά.

Πληρώσαμε γύρο στα 60euro για το καλόδιο και τα εργατικά συμπερηλήφθηκαν μαζί με τα υπόλοιπα... :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που κάνω ανακαίνηση ο νονός μου (ηλεκτρολόγος) μου πέρασε ethernet σε ΌΛΑ τα δομάτια, μου έβγαλε ένα στο μπαλκόνι και έστειλε και ενα στη ταράτσα (δική μου παραγγελία για ασύρματο δίκτυο).:D

 

Επίσης, αντί για 2σύρματο μου έβαλε ethernet γιατί και ποιο ποιοτικό είναι και αν βάλουμε ISDN το netMOD μπορώ να το βάλω όπου θέλω....;)

 

Όλα τα UTP καλόδια είναι Category 5 και δεν μας χρέωσε τίποτα το εξοφρενικό παρ'όλο που πληρώσαμε κανονικά.

Πληρώσαμε γύρο στα 60euro για το καλόδιο και τα εργατικά συμπερηλήφθηκαν μαζί με τα υπόλοιπα... :)

Σωστότατος! ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω γραμμη adsl , θα πληρώνω καθε μήνα πάγιο γι αυτήν και πάγιο για την pstn; Δεν υπάρχει τρόπος μεσω της γραμμης adsl να εχω και σταθερο τηλέφωνο και ιντερνετ; Απ' αυτα που διαβασα καταλαβα οτι ο ΟΤΕ δεν παρεχει κατι τετοιο ενω οι αλλες εταιριες δεν εχουν αναπτυχθει πολυ εκτος μεγάλων αστικων κεντρων κι εγω ζω στην Κομοτηνή. :O
Link to comment
Share on other sites

Στην Κομοτηνή δε γίνεται αυτό που ζητάς, παρα μόνο αν καλύπτει εκεί η Telepassport.

Θα σε βοηθήσουν πιστεύω σε αυτό οι συνεργάτες της εδώ μέσα. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ζητω την βοηθεια σας,γιατι εχω πραγματικα πελαγωσει!!!

Ποιο modem να παρω για την ISDN γραμμη μου?

Κατι που να καλυπτει βασικες αναγκες ενος υπολογιστη με δυνατοτητα αξιοπρεπους!ταχυττας για downloads απο e-donkey,kazaa κλπ και οχι ιδιαιτερα ακριβο.

Δεν με ενδιαφερει να πληρωσω επιπλεον δυνατοτητες που δεν θα χρησιμοποιησω

Αν μπορουσατε να μου απαντησετε συντομα γιατι ο ΟΤΕ ενεργοποιησε ηδη την γραμμη μου(μεσα σε 3 μερες!!!)

Link to comment
Share on other sites

Alcatel/Thomson 530i

-10

 

USR 9105/9106, gia kati fthino kai axiopisto. Episis Zyxel. Ego exo D-Link DSL-G664T (exei kai wireless, yparxei kai antistoixo montelo, xoris wireless, to 564 an thimamai kala) kai eimai apolyta eyxaristimenos... Eixa Bacatel 530i kai de me ikanopoihse katholou...

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

To μειονέκτημα του usr είναι ότι για να παίξει σε ISDN θέλει φλασάρισμα και χάνεις ίσως την εγγύηση.

Αλλιώς με τα μουτρα στο usr.

Δε νομίζω να ισχύει αυτό... Άλλωστε, αφού η ίδια η US Robotics δίνει το firmware για ISDN... Τα παιδιά του adslgr.com γνωρίζουν καλύτερα...

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...