Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια ανανεωση συνδρομης dsl on line απο Teledome γινεται ???Μονο για αγορα βλεπω on line.... :alien: :alien: :alien: :alien:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικα απεκτησα την πολυποθητη ! συνδεση,αγορασα και το αλκατελακι και λεω αυριο να συνδεθω!!

εχω Isdn γραμμη και τηλεφωνικο κεντρο.

πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο?

Link to comment
Share on other sites

τελικα απεκτησα την πολυποθητη ! συνδεση,αγορασα και το αλκατελακι και λεω αυριο να συνδεθω!!

εχω Isdn γραμμη και τηλεφωνικο κεντρο.

πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο?

θα παρεμβάλεις το isdn splitter στην γραμμή πριν αυτή πάει στο netmod, όπως λένε οι οδηγίες. Στο netmod και στο τηλ. κέντρο δε θα πειράξεις τίποτε.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΤΗΣ ΕΤΕΙΡΕΙΑΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Η ΑΣΤΙΚΑ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ,Η ΕΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ.

ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩΝΤΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ!

ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ! :mad: :mad: ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ!

ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΟΣΤΕΙΛΛΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ ΜΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Geia sas...exw mia aporia exw sto spiti isdn sindesi edw kai merikous mines omos apo oti vlepw oi times sigkritika me tis adsl exoun poli mikri diafora!mipws tha mporousate na mou proteinete mia etairia gia na kano sindesi adsl?times kai ti exoplismo xreiazetai?
Link to comment
Share on other sites

Χτές ήρθε το τηλέφωνο στο σπίτι μου (ISDN) και εγκαταστάθηκε στην κεντρική μπρίζα.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής :

 

Πώς μπορώ να αξιοποιήσω τις υπόλοιπες μπρίζες τηλεφώνου του σπιτιού;

(Βασικά ρωτάω γιατί θέλω να συνδέσω το ADSL modem σε άλλο δωμάτιο που έχει μπριζάκι και προκειμένου να μην τραβήξω καλώδιο από το NetMod!)

Γίνεται αυτό;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Samsung Galaxy Note 3
Link to comment
Share on other sites

Tha aposundeseis ta kalodia pou feugoun apo tin kentriki priza pros tis upoloipes tou spitiou (tha xreiastei na ksevidoseis tin kentriki priza) kai tha ta sindeseis sto splitter pano, stin eksodo gia to DSL modem. Meta vazeis apla to DSL modem stin priza sou. Ypopsin pos an ola ta domatia exoun koini grammi, den tha mporeis na exeis tilefono ekei, mono ADSL modem.
Link to comment
Share on other sites

Geia sas...exw mia aporia exw sto spiti isdn sindesi edw kai merikous mines omos apo oti vlepw oi times sigkritika me tis adsl exoun poli mikri diafora!mipws tha mporousate na mou proteinete mia etairia gia na kano sindesi adsl?times kai ti exoplismo xreiazetai?

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProducts.aspx?c=10007864

 

Έχει όλες της πληροφορίες που θέλεις.

http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό έχω κάνει μια dsl 384 η οποία λειτουργούσε κανονικά. Κάποια στιγμή αγόρασα ένα Linksys wifi router για να μοιράσω τη σύνδεση μου με ένα άλλο pc. Για διάφορους λόγους, η σύνδεση δεν έχει γίνει ακόμα. Παρόλα αυτά πειραματίστηκα με το router.

Έτσι, ενώ αρχικά δούλευα απ΄ευθείας με το Alcatel 530 (και δεν είχα κανένα προβλημα), όταν περνούσα τη σύνδεση από το Linksys (στην υποδοχή που έχει για να συνδεθεί με το modem), το pc δεν "έβλεπε" τίποτα. Αντίθετα όταν έβαζα και το modem και το pc σε δύο ports του linksys πήγαινε κανονικά.

Κάποια στιγμή, έμαθα για ένα προγραμμα που πλέον το linksys έβλεπε τη γραμμή του dsl και από εκεί μέσω ενός port, το πήγαινα στο pc. Το έβαλα και η ταχύτητα έπεσε τραγικά, και το ξανάβαλα απ΄ευθείας στο modem. Όμως και πάλι η ταχύτητα είναι ψιλοχάλια (10-20 ΚΒ με ελάχιστες εκλάμψεις στα 30 και σπάνια στα 40...).

Να σημειώσω όμως, ότι σχεδόν μόνιμα είμαι συνδεμένος σε torrent χωρίς να κατεβάζω σε ταχυτητα πάνω από 7-10 KB/sec συνολικά (εκτός από μια φορά που βρέθηκε ένας καλός Φινλανδός που μου έδωσε γύρω στα 40 για 5 λεπτά). Για uploads δε συζητάω. Στο DC++ έχω φάει γερό κράξιμο (ίσως φταίνε και οι ρυθμίσεις μου...). Παρόλα τα 7-10 ΚΒ του torrent, στο surf πάει πιο αργά από το 56αρι pstn.

Δεν ξέρω αν επηρεάζει το torrent, το πρόγραμμα που πέρασα, το pc μου (Celeron 550MHz, 256 MB), ή ίσως κάποιες ρυθμίσεις στο Firefox που δουλεύω.

Αν υπήρχε κάποια πρόταση από κάποιον έμπειρο από dsl θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ...

 

 

Για το μοιρασμα της συνδεσης δεν μπορω να σου απαντησω αλλα σχετικα με την ταχυτητα επειδη κι εγω εχω 384 και μου κανει γενικα νερα θα ειχε ενδιαφερον σε ποια περιοχη εισαι,ποιον provider εχεις κ.τ.λ.Εγω π.χ ειμαι γλυφαδα με οτενετ και ειμαι επισης καθημερινα συνδεδεμενος με "κατεβαστηρι" αλλα απο ταχυτητες πιανω (αναλογα με τις ωρες) απο 5-36!!Και η γλυφαδα γενικα ειναι μια προβληματικη περιοχη οσον αφορα το dsl.Aσε που μπορει να εχεις πεσει και σε πηγμενο dslam...Ποσο καιρο εισαι online?Σου εκανε απο την αρχη νερα η συνδεση η μετα μονο που προσπαθησες να μοιρασεις την συνδεση??Με οτε μιλησες??(οχι οτι θα βγαλεις ακρη βεβαια....)Και να σημειωσω βεβαια οτι συνηθως οταν το εκαστοτε προγραμμα σερνεται απο ταχυτητες δεν μπορεις ουτε να σερφαρεις....Τραγικο αλλα αληθινο.Τελος, δοκιμασε να μπεις στο adsltest.forthnet.gr για να δεις τι βγαζει η γραμμη σου...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση για να έχεις τηλέφωνο στις άλλες πρίζες και ADSL στο δωμάτιό σου είναι να τραβήξεις καλώδιο! Κι εγώ έτσι το έχω κάνει. Εκτός αν πάρεις ασύρματο router αλλά δεν είναι βολικό και κοστίζει περισσότερο. :(
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες 4 μέρες ενεργοποιήθηκε η γραμμή DSL και ακόμα δεν έχω καταφέρει να μπω INTERNET ..

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου ανοίγει καμία σελίδα ο explorer .

Εχω γραμμή ISDN και έβαλα και το firmware που χρειάζεται ...

Έχει ανάψει και το λαμπάκι του WAN IP όπως και του ADSL κανονικά ..

 

VPI / VCI: 8 / 35

Connection Type: PPPoA

Service Name: pppoa_8_35

Service Category: UBR

IP Address: Automatically Assigned

Service State: Enabled

NAT: Enabled

Firewall: Enabled

IGMP Multicast: Disabled

Quality Of Service: Enabled

 

 

 

Line Rate - Upstream (Kbps): 128

Line Rate - Downstream (Kbps): 384

Software Version: 1409_061604-2.14L.01A.BA08a

LAN IP Address: 192.168.1.1

WAN IP Address: Click here

Default Gateway: 62.103.1.100

Primary DNS Server: 195.170.0.1

Secondary DNS Server: 195.170.2.2

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω τα δοκίμασα όλα...

 

Επίσης έχω ακόμα την dial up σύνδεση και μπαινω απο εκεί προσωρινά...

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα (στις ειδήσεις) ότι σήμερα το απόγευμα ο ΟΤΕ ανακοίνωσε και νέα άυξηση στα πάγια PSTN & ISDN από 01.08. Αληθεύει;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από USR, σωστά φαίνονται τα settings εκτός από το "Default Gateway: 62.103.1.100".

Δοκίμασες να το βάλεις αυτό 255.255.255.0 και να έχεις και το ίδιο και στα settings της κάρτας δικτύου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

- Οσον αφορά στο μηνιαίο πάγιο, αυξάνεται από την 1η Αυγούστου 2005

 

για τις PSTN συνδέσεις σε 11,90€ από 11,40€ και για τις ISDN BRA συνδέσεις σε 15,40€ από 14,90€.

 

Όμως εχει και τρελές προσφορές για κάποια διεθνή σταθερά.

 

Περισσοτερες πληροφορίες:

 

http://www.naftemporiki.gr/news/static/05/07/11/1070077.htm

Link to comment
Share on other sites

Ε,όχι πάλι ρε γ@μώτο.Πρίν μερικούς μήνες δεν το αυξήσανε?Το πάγιο με isdn που έχω,βγαίνει γύρω στα 37 ευρώ με το Φ.Π.Α(το δίμηνο).

Να ρωτήσω κάτι?Μόνο η Teledome έχει δικές τις γραμμές?Πρέπει να στραφούμε αλλού.Δεν πάει άλλο.

Όσο για τις προσφορές στα διεθνή,να τις βράσω. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ε,όχι πάλι ρε γ@μώτο.Πρίν μερικούς μήνες δεν το αυξήσανε?Το πάγιο με isdn που έχω,βγαίνει γύρω στα 37 ευρώ με το Φ.Π.Α(το δίμηνο).

Να ρωτήσω κάτι?Μόνο η Teledome έχει δικές τις γραμμές?Πρέπει να στραφούμε αλλού.Δεν πάει άλλο.

Όσο για τις προσφορές στα διεθνή,να τις βράσω. :mad:

 

κατί έχω ακούσει και για την telepassport αλλά δεν είμαι σίγουρος

αν δινεί γραμμή για απλη σύνδεση.

Για S-DSL δίνει σιγουρα χωρίς παγιο οτε!

 

οπου έχει κόμβους φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι αυξήσεις ισχύουν, το άκουσα πριν στις ειδήσεις της ΕΤ1, είπαν ότι θα υπάρξει αύξηση στα πάγια κατά 0,50 Λεπτά!!!

 

Εκεί που σε άλλες χώρες υπάρχει ανταγωνισμός, έχουμε μειώσεις και εδώ μόνο αυξήσεις!!!

 

Ένας φίλος που είπε πριν για κάτι προσφορές σε διεθνείς προορισμούς... δε λέω καλή η προσφορά, αλλα κοροϊδία να μην κάνεις το αντίστοιχο και για κλήσεις προς κινητά η σταθερά στην Ελλάδα!!!

 

Υ.Γ. Μήπως λόγω του κόστους εγκατάστασης εξοπλισμού για ADSL κοιτάνε να το καλύψουν από μικρές (και συχνές!) αυξήσεις;;; Πάλι ο Έλληνας θα πληρώσει (χωρίς να τον ρωτήσουν!) ότι επένδυση γίνεται σε αυτή τη χώρα;;; Να μη πω και για το κόστος πράσβασης ADSL που είναι από τα ακριβότερα, αν όχι το ακριβότερο στην Ε.Ε των 25!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τα "ευχάριστα" νέα του ΠΟΤΕ!!!......

 

http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/lastnews.asp

 

Μου αρέσει και ο τίτλος που βάλανε...

 

"ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΕΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ (11/7/2005)"

 

Διορθώνω για το μήνυμα μου πριν, έχει και μια προσφορά για τις υπεραστικές!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο τίτλος που έχουν μπορώ να τον παρομοιάσω με έναν που κρατάει ένα κόκκαλο (προσφορές!!!) για να δελεάσει έναν σκύλο και μόλις φτάσει ο σκύλος του ρίχνει και μια κλωτσιά (αύξηση παγίων!!!) :p :p :p
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε θερμά τον ΟΤΕ. Με αυτή του την κίνηση σίγουρα θα προσελκύσουμε παραπάνω άτομα για την Επιστολή Διαμαρτυρίας για τα πάγια του (ADSL και μη) :)

 

Με λίγα λόγια, γάντι μας ήρθε :up:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε θερμά τον ΟΤΕ. Με αυτή του την κίνηση σίγουρα θα προσελκύσουμε παραπάνω άτομα για την Επιστολή Διαμαρτυρίας για τα πάγια του (ADSL και μη) :)

 

Με λίγα λόγια, γάντι μας ήρθε :up:

 

Εγώ, παρόλο που σε κινήσεις κατά του ΟΤΕ είμαι πρώτος, δεν υπάρχει περίπτωση να υπογράψω την συγκεκριμένη διαμαρτυρία. Ο λόγος; Ότι δεν δίνω στον καθένα τον αριθμό της ταυτότητάς μου, ότι και να λένε εκεί στις επεξηγήσεις. Ένας λόγος παραπάνω που δεν υπογράφω είναι ότι η υποβολή της φόρμας δεν γίνεται με ασφαλή σύνδεση. Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι δεν θα βουτήξει κανένας τον αριθμό της ταυτότητάς μου; Έχουν προσπαθήσει να με κάνουν να αλλάξω γνώμη για το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν αλλάζω με τίποτα. Αν θέλετε να μου πείτε οτιδήποτε στείλτε PM για να μην συνεχιστεί εδώ μέσα το off topic.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, παρόλο που σε κινήσεις κατά του ΟΤΕ είμαι πρώτος, δεν υπάρχει περίπτωση να υπογράψω την συγκεκριμένη διαμαρτυρία. Ο λόγος; Ότι δεν δίνω στον καθένα τον αριθμό της ταυτότητάς μου, ότι και να λένε εκεί στις επεξηγήσεις. Ένας λόγος παραπάνω που δεν υπογράφω είναι ότι η υποβολή της φόρμας δεν γίνεται με ασφαλή σύνδεση. Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι δεν θα βουτήξει κανένας τον αριθμό της ταυτότητάς μου; Έχουν προσπαθήσει να με κάνουν να αλλάξω γνώμη για το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν αλλάζω με τίποτα. Αν θέλετε να μου πείτε οτιδήποτε στείλτε PM για να μην συνεχιστεί εδώ μέσα το off topic.

 

Μα δεν σου είπε κανείς να υπογράψεις με το ζόρι. Δεν θέλεις, δεν υπογράφεις, απλό είναι. Ούτε προκειται να κάτσει κανείς να σε πείσει γιατί δεν εχει να κερδίσει τίποτα. Στην τελική αντε και πες οτι "βουταει" οπως λες κάποιος τον αριθμό της ταυτότητας σου.. και? Τι εγινε? Δεν είναι αριθμός πιστωτικής. Οταν πας σε ενα βιβλιοπωλείο και βγάζεις φωτοτυπία την ταυτότητα σου, δε μπορεί ο φωτοτυπάς να στον βουτήξει τον αριθμό? Για να χαλαρώσουμε λίγο..

 

Τέλος με το off-topic, πιστεύω οτι η αύξηση ήταν αναμενόμενη απο τον ΟΤΕ και αν και φαίνεται μικρή, θα μαζέψει πολλά λεφτά. Το θέμα είναι τι θα κάνει η ΕΕΤΤ, θα αντιδράσει η όχι? Οταν λέει οτι "Όλες οι παραπάνω προσφορές και αναπροσαρμογές τελούν υπό την έγκριση της ΕΕΤΤ" εννοεί οτι εχουν εγκριθεί η εκκρεμεί απόφαση για έγκριση τους? Σε περίπτωση που δεν εγκριθεί τι γίνεται?

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...