Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από άποψη ποιότητας εξερχομένων κλήσεων, προτιμάτε το:

 

α) Voipbuster

β) Babble

γ) Skype

 

Και εγώ ψάχνω να βρώ κάποιο πρόγραμμα, και μου κάνει εντύπωση πως μπορεί το voipbuster με €1 να σου δίνει απεριόριστες κλήσεις, το babble να χρεώνει 1 πένα το λεπτό και το Skype €0.020 (οι τιμές είναι ενδεικτηκές για σταθερά στην Αγγλία);

 

Μήπως κρύβεται κάποια παγίδα από πίσω (στα babble, voipbuster)? Π.χ. με κακή χρήση της κάρτας;

Όσον αφορά το Voipbuster που χρησιμοποιώ καθημερινά και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ για σταθερά τηλέφωνα απλά σου λέω ότι είναι δοκιμαστικό (beta) γιαυτό και είναι ακόμα δωρεάν. Περιμένουν να μαζέψουν πολύ κόσμο και μετά θα αρχίσουν τις χρεώσεις. Πάντως αν είναι χαμηλές θα το προτιμήσω γιατί έχει πολύ καλή ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται οτι η απόκρυψη, σημαίνει να μην φαίνεται το νούμερο στις αναγνωρίσεις, ώστε να μην "αίρεται" η απόκριψή σου από τον τηλεφωνικό κατάλογο, με μια σου κλήση σε κινητό η σταθερό με απόκρυψη....
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το εξης "πρόβλημα", μιλαω στο τηλεφωνο, το Β1 καναλι ειναι ανοιχτο, εκεινη τιν στιγμη με καλει καποιος, τον βαζο τον πρωτο σε αναμονη και τον δευτερο σε ακροαση μαζι μου, βλεπω οτι μου ανοιγει και το Β2 καναλι!. Δηλαδη 2 καναλια χωρις λογος, και αν εκεινη τιν στιγμη θελει καποιος να παρει τηλεφωνο δεν μπορει!.

 

 

Ενω οταν π.χ ειμαι στο ιντερνετ , το Β1 καναλι κατελλειμένο, και περνω καποιον τηλεφωνο, (ανοιγει το Β2 καναλι) και τον βαζω σε αναμονη για να μιλησω με αλλον, το κανει κανονικα! δηλαδη με το ιδιο καναλι Β2

 

τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις επιλέξει να χρεωθείς 1€ για να μιλάς απεριόριστα; Πάντως εδώ και 3 μέρες που δοκιμάζω να γραφτώ μου βγάζει error (try again later).

Ακριβώς. ;) Και η υπηρεσία είναι απλά τέλεια. Το λέω και το ξαναλέω. Όποιος έχει DSL και δεν το έχει δοκιμάσει απλά χάνει. Η ποιότητα είναι κάτι παραπάνω από τέλεια. :)

 

Ίσως έχει κάποιο προσωρινό πρόβλημα φίλε. Ξαναδοκίμασε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να ξεκινήσει η διάθεση του φοιτητικού Internet, σκέφτομαι να βάλω ADSL αορίστου χρόνου ώστε να το μετατρέψω μόλις ξεκινήσει η προσφορά.

Ψάχνωντας βλέπω ότι αυτή την περίοδο η forthnet έχει προσφορά για το πακέτο "ADSL 1 bill" δίνοντας δωρεάν το modem/router και δωρεάν ενεργοποίηση.

Τι εμπειρίες έχετε από τη forthnet σαν παροχός ADSL; Αξίζει να βάλω ολοκληρωμένο πακέτο (πρόσβαση + παροχή) από τη forthnet;

Υπάρχει κάποια διαφορά στο να έχω γραμμή (δηλ. πρόσβαση) από τον ΟΤΕ και internet από τη forthnet σε σχέση με το ολοκληρωμένο πακέτο που παίρνω γραμμή και internet από τη forthnet;

 

Και γενικότερα, οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη! :)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

πάρε τηλέφωνο στο 8001126000 που είναι το τμήμα εξηπυρέτησης πελατών για γραμμές isdn!

πάντως έχω την εντύπωση ότι η υπηρεσία αυτή θεωρείται ψηφιακή ευκολία σε γραμμές isdn (λέγεται υποδιευθυνσιοδότητση), οπότε ενεργοποιείται από το 134

Όμως το κόβω χλωμό να σε βοηθήσουν για την υπηρεσία αυτή οι υπάλληλοι στο 134 οπότε καλύτερα να ζητήσεις να μιλήσεις με κάποιον επόπτη για περαιτέρω οδηγίες!

:)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια διαφορά στο να έχω γραμμή (δηλ. πρόσβαση) από τον ΟΤΕ και internet από τη forthnet σε σχέση με το ολοκληρωμένο πακέτο που παίρνω γραμμή και internet από τη forthnet

Στην ουσία το ίδιο πράγμα είναι καθ ότι η Forthnet δεν έχει δικό της κόμβο.

Δηλαδή τα χρήματα που πληρώνειςγια την γραμμή adsl τα δίνει η Forthnet στον ΟΤΕ.

Απλά με αυτόν τον τρόπο πληρώνεις σε ένα λογαριασμό (Στην forthnet) και την πρόσβαση στο internet και τα πάγια της γραμμής.

Προσωπικά έχω και εγώ 1bill με την forthnet 256/128 και πληρώνω σχεδόν 44 ευρώ τον μήνα (ο λογαρασμός έρχεται ανά δίμηνο δηλαδή πληρώνω κάτι λιγότερο από 88 ευρώ).

Σαν provider είναι μιά χαρά, το πρόβλημα αν υπάρχει είναι κατά 99% του ΟΤΕ, (αργές ταχύτητες υψηλά ping times) και οφείλεται στο ότι ο ΟΤΕ βάζει πάρα πολλούς χρήστες πάνω στο ίδιο dslam.

Αν πέσεις σε τέτοια περίπτωση δεν σε σώζει ότι provider και να βάλεις και το μόνο που μπορείς να ελπίζεις είναι να αξιωθεί ο ΟΤΕ να αναβαθμίσει την κατάσταση στο τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής σου........μπαρμπούτσαλα :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά! Εχω το πρόγραμμα 0,099 της Teledome. Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με τις κλήσεις προς ΕΠΑΚ: οι χρεώσεις είναι οι ίδιες όπως αυτές του ΟΤΕ ή διαφορετικές και αν ναι πόσο είναι; Δοκίμασα να συνδεθώ με 1777-89625... αλλά δεν τα καταφέρνω...
Link to comment
Share on other sites

Λογικά όταν καλείς 89625χχχχχ σε συνδέει μέσω ΟΤΕ και όχι teledome. Για να βεβαιωθείς κάλεσε όμως το τμήμα εξυπηρέτησης της teledome στο 13850......
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πάντως ότι όοοοοοοταν έρθει το φοιτητικό του πΟΤΕ θα πρέπει να διακόψεις την υπάρχουσα σύνδεση και να κάνεις ενεργοποίηση από την αρχή!:(
Link to comment
Share on other sites

...Αν πέσεις σε τέτοια περίπτωση δεν σε σώζει ότι provider και να βάλεις και το μόνο που μπορείς να ελπίζεις είναι να αξιωθεί ο ΟΤΕ να αναβαθμίσει την κατάσταση στο τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής σου........μπαρμπούτσαλα :w00t:

 

Από όσα έχω ακούσει-ψάξει, είμαι σε τέτοιο κέντρο (Κων/πόλεως-Πάτρα) :(

 

 

Να ξέρεις πάντως ότι όοοοοοοταν έρθει το φοιτητικό του πΟΤΕ θα πρέπει να διακόψεις την υπάρχουσα σύνδεση και να κάνεις ενεργοποίηση από την αρχή!:(

 

Για το λόγο αυτόν σκέφτηκα την forthnet μιας και σε ανακοίνωσή της προτρέπει να βάλουμε ADSL χωρίς να περιμένουμε την έναρξη της προσφοράς, και με το που θα ξεκινήσει η προσφορά θα μας εντάξει σε αυτήν.

 

 

 

Να κάνω και μια υποθετική ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση να δίνουν με το φοιτητικό πακέτο δωρεάν εξοπλισμό/ενεργοποίηση, ή αξίζει κάποιος να εκμεταλλευτεί τις καλοκαιρινές προσφορές;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δε θα βάλουν τον εξοπλισμο προσφορά. Για την ενεργοποίηση ο πΟΤΕ έχει πει πως θα είναι η μισή τιμή από τώρα. Όσο για το φοιτητικό πακέτο, δε νομίζω να συμφέρει γιατί έχει ογκοχρέωση! :(
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δε θα βάλουν τον εξοπλισμο προσφορά. Για την ενεργοποίηση ο πΟΤΕ έχει πει πως θα είναι η μισή τιμή από τώρα. Όσο για το φοιτητικό πακέτο, δε νομίζω να συμφέρει γιατί έχει ογκοχρέωση! :(

 

Και εγώ το ίδιο υποθέτω, οπότε με αυτά τα δεδομένα, λέω να μην περιμένω το Σεπτέμβρη. Όσο για την ογκοχρέωση, έχεις μεν δίκιο, αλλά εμένα μου αρκούν 170ΜΒ/ημέρα (σε συνδυασμό με το downlοading από το Παν/μιο) ;)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Δεν πήρα τηλ την εξυπηρέτηση πελατών, αλλά αυτό για τα 89625.... οτι δρομολογούνται μέσω ΟΤΕ το είχα ξανακούσει. Οπότε μάλλον έτσι θα είναι :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι ο δεύτερος λογαρισμός που βλέπω τέτοια πράγματα είπα να ζητήσω τη βοήθειά σας. Στο προηγούμενο αναλυτικό είδαμε έκπληξή μου 35 ευρώ σε δύο νησιά. Wallis&Futuna και Diego Garcia.

Μην τα πολυλογώ το έψαξα και βρήκα ότι το Diego είναι ένα νησί στον Ινδικό ωκεανό που χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια μόνο και μόνο για πολεμικές επιχειρήσεις των ΗΠΑ-ΗΒ. Κάπου εκεί βρισκεται και το Wallis & Futuna. Αμέσως το μυαλό μου πήγε σε dialer. Αdawαre, Spysweeper, Giant Antispyware δε βρήκαν τίποτα. ΙΕ δε χρησιμοποιώ.. Έψαξα στον event viewer καμμιά διαδικασία κλήσης ή οτιδήποτε άλλο έχει καταγραφεί εκείνες τις ώρες που αναφέρονται οι δήθεν κλήσεις.

Μίλησα επί ώρες με τεχνικούς της ΛΑΝΝΕΤ και αφού τους έπεισα ότι ήξερα τι κάνω με τον υπολογιστή μου μου είπαν "μισό λεπτάκι να κοιτάξουμε τα log μας. Α! λυπούμαστε τα έχετε κάνει τα τηλέφωνα "(ουάου φοβερό, λες κι περίμενα να μου πούνε συγγνώμη.)

Αυτός είναι ο δεύτερος μήνας που βλέπω 2 κλήσεις μικρότερης αξίας αλλά με νευριάζει. Και όλα αυτά συνέπεσαν με την ανακοίνωσή μου στην εταιρεία ότι θα φύγω από πελάτης γιατί συμφέρει καλύτερα η προσφορά του city 400 της ΒΙΒΟΔΙ. Έχετε κάτι παρόμοιο υπόψη σας?

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβαλλω αν θα αξιζει το φοιτητικο πακετο. Με τοσους νεους χρηστες οι ταχυτητες θα πεσουν και αλλο + το γεγονος οτι η ογκοχρεωση σου κοβει τα ποδια. Το dsl το θελουμε για να κατεβαζουμε οχι για σερφαρισμα.

Αλωστε νομιζω οτι το συνολικο κοστος μαζι με τη μισθωση της γραμμης θα ισουτε περιπου με μια 256 συνδεση. Συγνωμη αν κανω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αλωστε νομιζω οτι το συνολικο κοστος μαζι με τη μισθωση της γραμμης θα ισουτε περιπου με μια 256 συνδεση. Συγνωμη αν κανω λάθος.

 

Η τελική τιμή (χωρίς ΦΠΑ) για γραμμή + internet θα είναι 15 ευρώ (κατά τα λεγόμενά τους) ;)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα τη γνώμη σας για την προσφορά της teledome σχετικά με τους 3(+2μηνες)adsl 384/128 με το ACTIVE8 σε συνδυασμό με την επιλογή σταθερής τηλεφωνίας TELEDOME 4YOU - Πρόγραμμα 1 (0,099) Είναι κάτι τέτοιο εφικτό?Διότι με 160ευρώ για 5μηνάκια,ακόμη κι αν έχουν κάποια μικροπροβλήματα να πέφτει η γραμμή ελάχιστες φορές,δεν με χαλάει καθόλουυυ...Το θέμα είναι αν είναι δυνατόν να συνδυαστεί με το πρόγραμμα 1 με χρέωση 0.099 για όση διάρκεια κι αν είναι το τηλεφώνημα.Κ κάτι τελευταίο...για ποιον λόγο ακριβώς βάζουνε δίπλα την τιμή του εν λόγου πακέτου χωρίς ΦΠΑ???Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομάδες απεκτησα υπολογιστή και δεν είμαι σιγουρος αν εχει θυρα ethernet για modem/router. Η μητρικη ειναι K8 ASUS A8V DELUXE αν αυτό βοηθάει. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...