Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ανοιχτό 3G η μπαταρία καταναλώνεται πιο γρήγορα . Άμα το σκαλιζεις κιόλας (λογικό αυτο ) θέλει φόρτιση στην 1,5 με 2 μέρα . Ετσι ειναι σε μένα που το δουλεύω σχετικά λίγο. Το σύγκρινα όμως με αλλα smartphone και τελικά διαπίστωσα οτι στα αλλα η μπαταρία θέλει φόρτιση σχεδόν μια φορά την μέρα . Οπότε όσοι έχουν iPhone πρέπει να ειναι ευτυχισμένοι

 

Με 3G και σκαλισμα και φόρτιση ανά 1,5 με 2 μερες; Με τιποτα!!

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολλοί νυν κάτοχοι i5 και πρώην 4s θεωρούν οτι το δεύτερο είχε καλύτερη αυτονομία. Ακόμα και αν είναι στα ίδια, δεν θεωρείται επαρκής εφόσον κάποιος χρησιμοποιει αρκετά την οθόνη της συσκευής του. Το 4s όταν επιχειρώ να το δουλεψω όπως το SG4 τελειώνει στις 3 το μεσημέρι.

Για να βγάλει μιάμιση δυο μέρες η χρήση θα είναι τηλεφωνήματα και σύντομες επισκέψεις σε διάφορες εφαρμογές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί νυν κάτοχοι i5 και πρώην 4s θεωρούν οτι το δεύτερο είχε καλύτερη αυτονομία. Ακόμα και αν είναι στα ίδια, δεν θεωρείται επαρκής εφόσον κάποιος χρησιμοποιει αρκετά την οθόνη της συσκευής του.

+20% με τη χρήση που κάνω το i5.

Link to comment
Share on other sites

το 5αρι μου, οπως κ ολα, εχει 2 σχαρες για τα ηχεια, μια αριστερα και μια δεξια απο το βυσμα του φορτιστη. οταν ακουω μουσικη απ αυτα, τοτε ηχος βγαινει μονο απ το ενα ηχειο. Εχει καμια προβλημα το 2ο ή ετσι ειναι?
Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει το κινητο με cosmote καρτα και με καρτα εξωτερικου (στο εξωτερικο φυσικα). Οταν εχω cosmote η μπαταρια τελειωνει περιπου 20% πιο γρηγορα... Αυτο το λεω γιατι μετραει και ο παροχος
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί νυν κάτοχοι i5 και πρώην 4s θεωρούν οτι το δεύτερο είχε καλύτερη αυτονομία. Ακόμα και αν είναι στα ίδια, δεν θεωρείται επαρκής εφόσον κάποιος χρησιμοποιει αρκετά την οθόνη της συσκευής του. Το 4s όταν επιχειρώ να το δουλεψω όπως το SG4 τελειώνει στις 3 το μεσημέρι.

Για να βγάλει μιάμιση δυο μέρες η χρήση θα είναι τηλεφωνήματα και σύντομες επισκέψεις σε διάφορες εφαρμογές.

Κώστα, τους χρόνους μου τους είδες?

Ούτε στο νοτε2 δεν είχα τέτοιο ρεκόρ! βέβαια, ήμουν σπίτι και συνεχώς σε wifi, αλλά μιλάμε για 6 ώρες οθόνη!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει το κινητο με cosmote καρτα και με καρτα εξωτερικου (στο εξωτερικο φυσικα). Οταν εχω cosmote η μπαταρια τελειωνει περιπου 20% πιο γρηγορα... Αυτο το λεω γιατι μετραει και ο παροχος

 

Αυτο ελεγα και εγω. Πιστεύω οτι οταν εχεις ανοιχτά τα δεδομένα στην cosmote καταναλώνει περισσότερο. Ισως τελευταια περισσότερο.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, τους χρόνους μου τους είδες?

Ούτε στο νοτε2 δεν είχα τέτοιο ρεκόρ! βέβαια, ήμουν σπίτι και συνεχώς σε wifi, αλλά μιλάμε για 6 ώρες οθόνη!

 

Γιάννη αυτό δεν είναι χρόνος οθόνης. Μετράει οποιαδήποτε χρήση της CPU. Αν θες φόρτισε το και αστο χωρίς να ανοίξεις την οθόνη. Θα δεις ότι θα γράψει χρόνο χρήσης.

Το i4s μου το εβγαζα το πρωί και στις 12 μου έγραφε μιάμιση ωρα χρήσης ενω εγώ δει μονο τα mail, Facebook, ειδήσεις και 3-4 κλήσεις. Σε καμία περίπτωση δεν έχω κάτσει μιάμιση ωρα στην οθονη,.

 

Αν ήταν έτσι θα είχα πάρει το 5αρι το Πάσχα που ήμουν Ελλάδα και το είχα βρεί στα 570€ ελληνικο στο extreme mobile.

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται τόση διαφορά σε σχέση με το i4s.

 

Εγώ θα περιμένω να δω το 5s. Αν η κάμερα του είναι καλή θα το πάρω. Αλλιώς θα περιμένω το 6 που σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη οθόνη και μπαταρία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αυτό δεν είναι χρόνος οθόνης. Μετράει οποιαδήποτε χρήση της CPU. Αν θες φόρτισε το και αστο χωρίς να ανοίξεις την οθόνη. Θα δεις ότι θα γράψει χρόνο χρήσης.

Το i4s μου το εβγαζα το πρωί και στις 12 μου έγραφε μιάμιση ωρα χρήσης ενω εγώ δει μονο τα mail, Facebook, ειδήσεις και 3-4 κλήσεις. Σε καμία περίπτωση δεν έχω κάτσει μιάμιση ωρα στην οθονη,.

 

Αν ήταν έτσι θα είχα πάρει το 5αρι το Πάσχα που ήμουν Ελλάδα και το είχα βρεί στα 570€ ελληνικο στο extreme mobile.

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται τόση διαφορά σε σχέση με το i4s.

 

Εγώ θα περιμένω να δω το 5s. Αν η κάμερα του είναι καλή θα το πάρω. Αλλιώς θα περιμένω το 6 που σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη οθόνη και μπαταρία.

Α, νόμιζα ότι ήταν οθόνη, γιατί το σκαλίζω πάρα πολύ τώρα (πρώτες μέρες).

Πάντως , έτσι και αλλιώς, μου έδωσε πολύ καλό πρώτο δείγμα για την μπαταρία του, η οποία ακόμη είναι άστρωτη.

 

Επίσης, σήμερα είναι σημαντική μέρα γιατί μετά από περίπου 4 χρόνια εγκατέλειψα τα google contacts/calendar.

Tα πέρασα όλα στο icloud, που συγχρονίζει με το outlook (και μέσω του τελευταίου συγχρονίζουν και άλλες παλιότερες συσκευές μου, όπως πχ το Ε71).

bye bye google....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Tesalat δεν ισχυει αυτο που λες για την χρηση με την οθονη. Απκλειεται να γραψει τοσες ωρες με κλειστη οθονη. Πρακτικα θα γραψει μονο τις ειδοποιησεις και φυσικα τα push αν εχεις καθως και προγραμματα στυλ viber αλλα σε καμια περιπτωση αυτο που λες με τις ωρες.

Με το 4s με πολυ δουλεμα εβγαζα μια μερα, βραδυ φορτιση δηλαδη. Με ολα τα αλλα κινητα επισης το ιδιο.

Πολυ σπανια κρατησα καποιο μια μερα χωρις φορτιση με εξαιρεση το αειμνηστο 3GS.

Αλλα το 5 νομιζα πως τρωει πιο γρηγορα την μπαταρια απο 4s λογω οθονης. Χαιρομαι που δεν ισχυει.

 

Υγ τεσαλατ βλεπω ακομα ενα τοπικ που προσπαθεις να μας πεισεις για την αυτονομια του 4+4 κινητου σου εκτος απο το αρμοδιο τοπικ! Εχει κουρασει το θεμα νομιζω...

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μία έρευνα για την μπαταρία βρήκα αυτό εδώ "iBackupBot" το πρόγραμμα το οποίο μεταξύ άλλων δείχνει και την τρέχουσα χωρητικότητα της μπαταρίας. Πριν σας πω τι έδειξε, γνωρίζει κανείς το πρόγραμμα αυτό και πόσο αξιόπιστο είναι?

 

Υ.Γ. Έψαξα αλλά δεν βρήκα θέμα που να αφορά αποκλειστικά την μπαταρία του iphone.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μία έρευνα για την μπαταρία βρήκα αυτό εδώ "iBackupBot" το πρόγραμμα το οποίο μεταξύ άλλων δείχνει και την τρέχουσα χωρητικότητα της μπαταρίας. Πριν σας πω τι έδειξε, γνωρίζει κανείς το πρόγραμμα αυτό και πόσο αξιόπιστο είναι?

 

Υ.Γ. Έψαξα αλλά δεν βρήκα θέμα που να αφορά αποκλειστικά την μπαταρία του iphone.

Είναι αξιόπιστο. Στην ουσία διαβάζει το τσιπακι της μπαταρίας όπως κάνουν κάποια προγράμματα (batterydetective) που χρειάζονται jailbreak! Σου δείχνει και πόσους κύκλους φόρτισης έχει η μπαταρία σου :)

:)
Link to comment
Share on other sites

Είναι αξιόπιστο. Στην ουσία διαβάζει το τσιπακι της μπαταρίας όπως κάνουν κάποια προγράμματα (batterydetective) που χρειάζονται jailbreak! Σου δείχνει και πόσους κύκλους φόρτισης έχει η μπαταρία σου :)

 

Γράφει design capasity 1430 και full charge capasity 1283 σε 233 κύκλους φόρτισης που από όσο διάβασα δεν είναι καλό. Επειδή δεν ξέρω ρωτάω αν το 1283 είναι καλό σε 9 μήνες χρήσης.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Γράφει design capasity 1430 και full charge capasity 1283 σε 233 κύκλους φόρτισης που από όσο διάβασα δεν είναι καλό. Επειδή δεν ξέρω ρωτάω αν το 1283 είναι καλό σε 9 μήνες χρήσης.

Το full charge είναι κάπως πεσμένο...αλλά και οι 233 πλήρεις κύκλοι φόρτισης δεν είναι και λίγοι...κανε 5-6 φορτίσεις από USB υπολογιστή από 60% περίπου την μπαταρία και πιστεύω θα αυξηθεί στα 1350 περίπου...εκεί θα είσαι καλά για τόσους κύκλους φόρτισης

:)
Link to comment
Share on other sites

Το full charge είναι κάπως πεσμένο...αλλά και οι 233 πλήρεις κύκλοι φόρτισης δεν είναι και λίγοι...κανε 5-6 φορτίσεις από USB υπολογιστή από 60% περίπου την μπαταρία και πιστεύω θα αυξηθεί στα 1350 περίπου...εκεί θα είσαι καλά για τόσους κύκλους φόρτισης

 

Ευχαριστώ για το tip. Είναι πολύ νωρίς να σκέφτομαι για αλλαγή μπαταρίας. Βασικά δεν θέλω ποτέ να χρειαστεί να το σκεφτώ!!:wacko:

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μία έρευνα για την μπαταρία βρήκα αυτό εδώ "iBackupBot" το πρόγραμμα το οποίο μεταξύ άλλων δείχνει και την τρέχουσα χωρητικότητα της μπαταρίας. Πριν σας πω τι έδειξε, γνωρίζει κανείς το πρόγραμμα αυτό και πόσο αξιόπιστο είναι?

 

Υ.Γ. Έψαξα αλλά δεν βρήκα θέμα που να αφορά αποκλειστικά την μπαταρία του iphone.

Πού το βρήκες αυτό το πρόγραμμα? στο app store?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πού το βρήκες αυτό το πρόγραμμα? στο app store?

Για υπολογιστή είναι

Κατέβασε το από εδωhttp://www.icopybot.com/download.htm

Είναι trial αλλά κάνει την δουλειά του

:)
Link to comment
Share on other sites

Πού το βρήκες αυτό το πρόγραμμα? στο app store?

 

Ειναι για υπολογιστη. Κανεις εγκατασταση. Συνδέεις το iphone πατάς more information και αυτο. Το βρήκα σε ενα αλλο τεχνολογικό φόρουμ.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Για υπολογιστή είναι

Κατέβασε το από εδωhttp://www.icopybot.com/download.htm

Είναι trial αλλά κάνει την δουλειά του

Τhx, αλλά τις πληροφορίες για την μπαταρία πού τις λέει???:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τhx, αλλά τις πληροφορίες για την μπαταρία πού τις λέει???:O

 

Συνδεσε το iphone αριστερά κατω θα βγάλει το όνομα της συσκευής. Το επιλέγεις και στην συνεχεια στο κεντρικό παράθυρο πατα more information. Οι πανω πληροφορίες που θα βγάλει ειναι για την μπαταρια.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Συνδεσε το iphone αριστερά κατω θα βγάλει το όνομα της συσκευής. Το επιλέγεις και στην συνεχεια στο κεντρικό παράθυρο πατα more information. Οι πανω πληροφορίες που θα βγάλει ειναι για την μπαταρια.

 

Δεν μου τα εμφανίζει αυτά, ούτε και στο άιπαντ...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου τα εμφανίζει αυτά, ούτε και στο άιπαντ...

 

Τι δεν εμφανίζει ;

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...