Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 820


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια σε αυτους που εχουν γαλλικο 820 σας εχει ερθει το amber? Στο site ειδα πως σ ολα τα 820 γαλλικα εχει ερθει.Εμενα γιατι οχι?Γαλλικο εχω και εχω ακομη την εκδοση 1232...0001.Εχω πατησει να κανει ενημερωση αλλα λεει ειναι ενημερωμενο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά. κατά 99% τις επόμενες μέρες θα παραγγείλω και εγώ το 820. οι φίλοι μου. όλοι έχουν android, μου λένε ότι με το 820 δε θα μπορούμε να σου στείλουμε τίποτα μέσω bluetooth. ισχύει κάτι τέτοιο. επίσης μου λένε ότι γενικά είναι δύσκολα στον χειρισμό τους τα windows phone. εσείς τι άποψη έχετε?

 

υ.γ. έχω ένα νοκια 2730, 3 ετών συσκευή και δεν με κρέμασε ποτέ. το 820 θα είναι η πρώτη μου επαφή με smartphone.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. κατά 99% τις επόμενες μέρες θα παραγγείλω και εγώ το 820. οι φίλοι μου. όλοι έχουν android, μου λένε ότι με το 820 δε θα μπορούμε να σου στείλουμε τίποτα μέσω bluetooth. ισχύει κάτι τέτοιο. επίσης μου λένε ότι γενικά είναι δύσκολα στον χειρισμό τους τα windows phone. εσείς τι άποψη έχετε?

 

υ.γ. έχω ένα νοκια 2730, 3 ετών συσκευή και δεν με κρέμασε ποτέ. το 820 θα είναι η πρώτη μου επαφή με smartphone.

 

ευχαριστώ.

 

Μέσω Bluetooth μπορείς να στείλεις και να λάβεις, αρχεία μουσικής, φωτογραφίες, βίντεο και έγγραφα. Επειδή το λειτουργικό δεν έχει file browser τα αρχεία θα μπορείς να τα βλέπεις στις αντίστοιχες εφαρμογές, δηλαδή τα mp3 στον music player, τα doc στο office, PDF στον adobe reader κλπ

Προσωπικά έχω ανταλλάξει μια χαρά αρχεία ανάμεσα σε galaxy s3 και nokia lumia 920 και htc 8s, ασυμβατότητες βέβαια πάντα υπάρχουν.

Τώρα όσον αφορά το χειρισμό όπως όλα τα λειτουργικά χρειάζεται μια περίοδο να τα δουλέψεις για να τα μάθεις, αλλά δε θα έλεγα οτι είναι δύσκολο. Ρίξε μια ματιά σε κανά βίντεο στο YouTube ή ακόμη καλύτερα αν μπορείς πήγαινε από κανά κατάστημα να το δουλέψεις λίγο το κινητό.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. κατά 99% τις επόμενες μέρες θα παραγγείλω και εγώ το 820. οι φίλοι μου. όλοι έχουν android, μου λένε ότι με το 820 δε θα μπορούμε να σου στείλουμε τίποτα μέσω bluetooth. ισχύει κάτι τέτοιο. επίσης μου λένε ότι γενικά είναι δύσκολα στον χειρισμό τους τα windows phone. εσείς τι άποψη έχετε?

 

υ.γ. έχω ένα νοκια 2730, 3 ετών συσκευή και δεν με κρέμασε ποτέ. το 820 θα είναι η πρώτη μου επαφή με smartphone.

 

ευχαριστώ.

 

Μεσω BT και εχω στειλει και εχω λαβει φωτογραφιες απο/προς Android συσκευες χωρις κανενα προβλημα (αλλου ειδους αρχεια δεν εχω δοκιμασει για να ειμαι ειλικρινης).

 

Οσον αφορα τον χειρισμο δεν νομιζω πως τιθεται θεμα. Ειδικα οταν το στησεις στα μετρα σου και βαλεις τα tiles που χρησιμοποιεις πιο συχνα στην homescreen η πλοηγηση θα ειναι παιχνιδακι.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας

 

Μέσω Bluetooth μπορείς να στείλεις και να λάβεις, αρχεία μουσικής, φωτογραφίες, βίντεο και έγγραφα. Επειδή το λειτουργικό δεν έχει file browser τα αρχεία θα μπορείς να τα βλέπεις στις αντίστοιχες εφαρμογές, δηλαδή τα mp3 στον music player, τα doc στο office, PDF στον adobe reader κλπ

Προσωπικά έχω ανταλλάξει μια χαρά αρχεία ανάμεσα σε galaxy s3 και nokia lumia 920 και htc 8s, ασυμβατότητες βέβαια πάντα υπάρχουν.

Τώρα όσον αφορά το χειρισμό όπως όλα τα λειτουργικά χρειάζεται μια περίοδο να τα δουλέψεις για να τα μάθεις, αλλά δε θα έλεγα οτι είναι δύσκολο. Ρίξε μια ματιά σε κανά βίντεο στο YouTube ή ακόμη καλύτερα αν μπορείς πήγαινε από κανά κατάστημα να το δουλέψεις λίγο το κινητό.

 

δηλαδή αν έχω 40 τραγούδια από 3 καλλιτέχνες θα τα έχω όλα σε μια λίστα? δε θα μπορώ να κάνω 3 φακέλους για να τα βάλω μέσα?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν έχω 40 τραγούδια από 3 καλλιτέχνες θα τα έχω όλα σε μια λίστα? δε θα μπορώ να κάνω 3 φακέλους για να τα βάλω μέσα?

 

Η εφαρμογή της μουσικής έχει καρτέλες: τραγούδια, καλλιτέχνες, άλμπουμ, είδη, playlists, οπότε στα τραγούδια θα εμφανίζονται όλα, στους καλλιτέχνες θα έιναι χωρισμένα σε 3 και πάει λέγοντας. Από το κινητό δε μπορείς να φτιάξεις φακέλους, ωστόσο μπορείς να φτιάξεις από τον υπολογιστή καθώς βλέπει το κινητό σα σκληρό δίσκο και μπορείς να βάλεις τα τραγούδια σου σε φακέλους και να τα ρίξεις στο φάκελο της μουσικής.

Επειδή αυτά που λέμε είναι κυρίως απορίες για το wp8 καλύτερα να τα πούμε στο αντίστοιχο θέμα, αν θές να ρωτήσεις κάτι άλλο.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Μέσω Bluetooth μπορείς να στείλεις και να λάβεις, αρχεία μουσικής, φωτογραφίες, βίντεο και έγγραφα. Επειδή το λειτουργικό δεν έχει file browser τα αρχεία θα μπορείς να τα βλέπεις στις αντίστοιχες εφαρμογές, δηλαδή τα mp3 στον music player, τα doc στο office, PDF στον adobe reader κλπ

Προσωπικά έχω ανταλλάξει μια χαρά αρχεία ανάμεσα σε galaxy s3 και nokia lumia 920 και htc 8s, ασυμβατότητες βέβαια πάντα υπάρχουν.

Τώρα όσον αφορά το χειρισμό όπως όλα τα λειτουργικά χρειάζεται μια περίοδο να τα δουλέψεις για να τα μάθεις, αλλά δε θα έλεγα οτι είναι δύσκολο. Ρίξε μια ματιά σε κανά βίντεο στο YouTube ή ακόμη καλύτερα αν μπορείς πήγαινε από κανά κατάστημα να το δουλέψεις λίγο το κινητό.

 

δηλαδή αν έχω 40 τραγούδια από 3 καλλιτέχνες θα τα έχω όλα σε μια λίστα? δε θα μπορώ να κάνω 3 φακέλους για να τα βάλω μέσα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε αυτους που εχουν γαλλικο 820 σας εχει ερθει το amber? Στο site ειδα πως σ ολα τα 820 γαλλικα εχει ερθει.Εμενα γιατι οχι?Γαλλικο εχω και εχω ακομη την εκδοση 1232...0001.Εχω πατησει να κανει ενημερωση αλλα λεει ειναι ενημερωμενο

 

Ρε φίλε κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω.Δεν ξέρω γιατι το κάνει αυτο.Πως και πως περιμέναμε να γινει available και τώρα κι αλλη καθυστέρηση.Καμια ιδέα κανείς;

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

Βαρεθηκα να περιμένω την ΟΤΑ και έκανα αναβάθμιση με το NSU. Όλα καλά, έστησα τα πάντα απο την αρχη και όλα πήγαιναν καλά μέχρι που τελείωσε το πακέτο με τα δωρεαν mb και είχα κλειστά τα δεδομενα ( settings, cellular, data connection, off)

 

Ξαφνικά έρχεται μήνυμα απο cosmote ότι συνδέθηκα στο internet και χρεώνομαι 1€/μερα. Τη δεύτερη μέρα το ίδιο. Το ξανακοιτάω να βεβαιωθώ ότι έχω κλειστά τα δεδομενα. Παρατηρώ όμως ότι απο την εφαρμογή battery pro+ τα δεδομενα τα δειχνει ενεργά ακόμα και αν είναι σε off η ρύθμιση. Μόνο σε flight mode σβήνει η ένδειξη των δεδομένων...

 

Συμβαίνει και σε αλλους? Ειμαι σε επικοινωνία με windows phone support για τι πρόβλημα και βλέπουμε

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι ακριβως εγινε αλλα να πω οτι αφοτου το φλασαρεις τα δεδομενα ξαναενεργοποιουνται και αν εχεις κανει backup πρεπει πρωτα να το ρυθμισεις,να ανοιξεις WiFi και να κατεβασεις αρχεια και εφαρμογες.Αν πατησεις το οκ στην αρχικη επιλογη για restore μολις το ανοιξεις μετα το φλασαρισμα θα σου φαει δεδομενα.Τωρα για αυτο που λες οτι εγινε τη 2η μερα και δεν απενεργοποιουνται,δοκιμασες τη σχετικη επιλογη με διαφορετικες επιλογες δικτυου (2g,3g,4g);
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα το προβλημα του φιλου ειναι πως αν και στις ρυθμισεις εχει επιλεξει να εχει απενεργοποιημενα τα δεδομενα κινητης το τηλεφωνο συνδεεται κανονικα. Προσωπικα δεν εχω αποψη γιατι απο την 1η μερα που το πηρα δεν εχω κλεισει ποτε δεδομενα.

 

Μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ισως να βοηθουσε.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Βαρεθηκα να περιμένω την ΟΤΑ και έκανα αναβάθμιση με το NSU. Όλα καλά, έστησα τα πάντα απο την αρχη και όλα πήγαιναν καλά μέχρι που τελείωσε το πακέτο με τα δωρεαν mb και είχα κλειστά τα δεδομενα ( settings, cellular, data connection, off)

 

Ξαφνικά έρχεται μήνυμα απο cosmote ότι συνδέθηκα στο internet και χρεώνομαι 1€/μερα. Τη δεύτερη μέρα το ίδιο. Το ξανακοιτάω να βεβαιωθώ ότι έχω κλειστά τα δεδομενα. Παρατηρώ όμως ότι απο την εφαρμογή battery pro+ τα δεδομενα τα δειχνει ενεργά ακόμα και αν είναι σε off η ρύθμιση. Μόνο σε flight mode σβήνει η ένδειξη των δεδομένων...

 

Συμβαίνει και σε αλλους? Ειμαι σε επικοινωνία με windows phone support για τι πρόβλημα και βλέπουμε

 

Το πρώτο εικονίδιο του battery pro+ δεν είναι μόνο για να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς τα δεδομένα. Εφόσον υπάρχει κάλυψη δικτύου το εικονίδιο θα δείχνει ενεργοποιημένο!

Από την ημέρα που βγήκε το battery pro+ και το χρησιμοποιώ δεν το έχω δεί ποτέ απενεργοποιημένο το εικονίδιο αυτό και εφόσον έχω κλειστά τα δεδομένα δεν συνδέομαι στο ιντερνετ. Οπότε κάτι άλλο θα φταίει! Στείλε ένα END DAY στο 1333 για να μην σου τρώει 1 euro κάθε μέρα πάντως!

Και δοκίμασε με κλειστά δεδομένα να μπείς σε κάποια σελιδα με τον IE.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι.σε περιπτωση που χρειαστει να κανω hard reset (σβηνονται τα παντα)τις εφαρμογες που χα παλια μπορω να τις ξαναβρω?δηλαδη εννοω ειχα κατεβασει δωρεαν μια εφαρμογη που ταν σε προσφορα(ενω κανονικα ειναι επι πληρωμη)μπορω να την ξανακατεβασω δωρεαν η πρεπει να τη πληρωσω?
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είναι αγορασμένη θα μπορείς να την περάσεις πάλι χωρίς χρέωση.

 

ναι αλλα αυτο ειναι το θεμα μου.δεν την αγορασα.την κατεβασα δωρεαν μεσω 1 εφαρμογης που δινει δωρεαν 1 εφαμογη καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβαζεις μια εφαρμογη που ειναι σε προσφορα,ειτε αυτη ειναι δωρεαν,ειτε εχει καποια εκπτωση,οταν θελησεις να την ξανακατεβασεις και αυτη εχει την κανονικη της τιμη δε θα χρεωθεις τιποτα επιπλεον.

 

Αν κανεις hard reset,κανε πρωτα ενα backup στο SkyDrive να σου ξαναπερασει οτι ειχες κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο εικονίδιο του battery pro+ δεν είναι μόνο για να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς τα δεδομένα. Εφόσον υπάρχει κάλυψη δικτύου το εικονίδιο θα δείχνει ενεργοποιημένο!

Από την ημέρα που βγήκε το battery pro+ και το χρησιμοποιώ δεν το έχω δεί ποτέ απενεργοποιημένο το εικονίδιο αυτό και εφόσον έχω κλειστά τα δεδομένα δεν συνδέομαι στο ιντερνετ. Οπότε κάτι άλλο θα φταίει! Στείλε ένα END DAY στο 1333 για να μην σου τρώει 1 euro κάθε μέρα πάντως!

Και δοκίμασε με κλειστά δεδομένα να μπείς σε κάποια σελιδα με τον IE.

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Αν στείλω end day όμως μετά δε θα με χρεώνει ογκοχρέωση?

 

Με κλειστά δεδομένα δε μπορει καμία απο τις εφαρμογές μου να συνδεθεί Internet οπότε την πρόσβαση την κάνει κάποια system εφαρμογή. Προς το παρόν έκλεισα την ειδοποίηση για νέο firmware και θα δώ όταν λείξει το πακέτω των 500mb.

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Αν στείλω end day όμως μετά δε θα με χρεώνει ογκοχρέωση?

 

Με κλειστά δεδομένα δε μπορει καμία απο τις εφαρμογές μου να συνδεθεί Internet οπότε την πρόσβαση την κάνει κάποια system εφαρμογή. Προς το παρόν έκλεισα την ειδοποίηση για νέο firmware και θα δώ όταν λείξει το πακέτω των 500mb.

 

Θα σε χρεώνει ογκοχρέωση αλλά δεν θα σου τρώει 1 ολόκληρο euro, μερικά cents ανάλογα με τα kb που καταναλώνει!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε αυτους που εχουν γαλλικο 820 σας εχει ερθει το amber? Στο site ειδα πως σ ολα τα 820 γαλλικα εχει ερθει.Εμενα γιατι οχι?Γαλλικο εχω και εχω ακομη την εκδοση 1232...0001.Εχω πατησει να κανει ενημερωση αλλα λεει ειναι ενημερωμενο

Και εδώ κάτοχος γαλλικού lumia 820. Αυτή τη στιγμή στο site γράφει "Lumia 820 Country variant latest edition 3047.0000.1328.3002 Available " ενώ προηγουμένως σαν latest είχε την 1232...0002. Στο δικό μου lumia 820 όμως είναι 1232...0001 όπως δηλαδή του nokia lumia 920 λίγο πιο κάτω, στο οποίο γράφει σαν latest edition την 1232.5957.1308.0001 και στο amber update γράφει coming soon. Το ίδιο και στο ρουμάνικο και στο τσέχικο Lumia 820 Country variant. Φαντάζομαι οταν θα αρχίσει η αναβάθμιση του 920, θα ξεκινησει και η δική μας

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ κάτοχος γαλλικού lumia 820. Αυτή τη στιγμή στο site γράφει "Lumia 820 Country variant latest edition 3047.0000.1328.3002 Available " ενώ προηγουμένως σαν latest είχε την 1232...0002. Στο δικό μου lumia 820 όμως είναι 1232...0001 όπως δηλαδή του nokia lumia 920 λίγο πιο κάτω, στο οποίο γράφει σαν latest edition την 1232.5957.1308.0001 και στο amber update γράφει coming soon. Το ίδιο και στο ρουμάνικο και στο τσέχικο Lumia 820 Country variant. Φαντάζομαι οταν θα αρχίσει η αναβάθμιση του 920, θα ξεκινησει και η δική μας

 

εγώ βαρέθηκα να περιμένω και την έκανα με το Nokia software updater..Σου κάνει hard reset αλλα είναι πανεύκολη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ βαρέθηκα να περιμένω και την έκανα με το Nokia software updater..Σου κάνει hard reset αλλα είναι πανεύκολη διαδικασια.

πως μπορω να αποθηκευσω οτι εχω και να τα ξαναπερασω μετα απο το hard reset?Επισης αυτο το nokia software updater ειναι εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του L820 μου κάτι έπαθε! Πλέον κρατάει 3 μέρες και το ξεσκίζω στο ίντερνετ με ανοιχτό wifi,εκτός από ie,χρησιμοποιώ viber,tapatalk κλπ. :blink:

Βέβαια το έχω συνέχεια στο 2G και σε λειτουργία πτήσης το βράδυ όμως το χρησιμοποιώ και σαν ξυπνητήρι+κάνω κάμποσα τηλέφωνα και στέλνω ένα σωρό μηνύματα.

Είχα διαβάσει που γράφατε όπως και για άλλα lumia ότι μετά από μερικές εβδομάδες η μπαταρία βελτιώνεται αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ :lol:Δεν έχω διαβάσει πουθενά για τέτοια διάρκεια μπαταρίας και ειλικρινά το ξεζουμίζω :shifty: όπως την 1η μέρα που το πήρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανά αναφερθεί ότι το 3G ειδικά σε περιοχές με όχι καλό σήμα ξελιγώνη τη μπαταρία για πλάκα οπότε αυτό που κάνεις τη βοηθά τα μέγιστα :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...