Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 820


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

που βλέπεις την έκδοση δλδ το 1308? και τι εννοείς ελληνική η συσκευή? οτι είναι αγορασμένη από Ελλάδα?

 

» Την έκδοση την βλέπεις στις ρυθμίσεις/πληροφορίες συσκευής.

» Το update δεν ενημερώνει για το ποιά έκδοση είναι... το βλέπεις όταν θα έχει εγκατασταθεί.

» Η συσκευή μου είναι για την ελληνική αγορά διότι: ρυθμίσεις/πρόσθετα+πληροφορίες - manufacturer model- RM_825_EU_GREECE.

 

Φιλικά

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

» Με την εγκατάσταση της 1308 το φόρτιζα παράλληλα .... μετά από 9 ώρες είναι στο 91% .... :X ... μήπως κόλλησε ο μετρητής;;;!!
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

παιδες θελω μια ειλικρινη απαντηση..

αν καποιος απο εσας ειχε το 920 ή το 8Χ θεωρει την αναλυση του 820 πολυ υποδεεστερη στο ματι??

δηλαδη μια μεταβαση απο ενα κινητο με 720 x 1280 στο 820 θα εχει εντονη διαφορα??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα χρήσης και συμβίωσης με το 820, μπορώ να πω τα εξής:

-Συνήθισα πάρα πολύ γρήγορα το μέγεθός του, σε σημείο που να μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό πλέον. Γενικά την σχεδίασή του την βρίσκω άψογη, το ίδιο και την οθόνη του.

-Κάτι που με φόβιζε ήταν το Store, αλλά τελικά είμαι καλυμμένος από εφαρμογές, τουλάχιστον κατά 90%. Πιστεύω σιγά-σιγά να δούμε και τις εφαρμογές που λείπουν (πχ το ανταγωνιστικό του Skydrive, Dropbox). Αυτό που δεν ξέρω ακόμα αν είναι πρόβλημα στις δικές μου ρυθμίσεις, στις εφαρμογές ή στο λειτουργικό είναι η background λειτουργία τους. Δεν μπορώ για παράδειγμα να ρυθμίσω τη συχνότητα ανανέωσης των δεδομένων στον καιρό, και έτσι αν δεν ανοίξω την εφαρμογή, το live tile δεν ανανεώνεται. Στις ρυθμίσεις η εφαρμογή είναι στις επιτρεπόμενες να τρέχει στο background. Γενικότερα, με το θέμα των notifications κάτι πρέπει να κάνει η MS, γιατί είναι κρίμα να "χάνει" πόντους από μια τόσο απλή και βασική πλέον λειτουργία των κινητών.

-Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την κάμερα (φωτογραφίες, βίντεο) και μου μένει μόνο να δοκιμάσω σκοτεινή/νυχτερινή λήψη.

-Το ίδιο με ποιότητα κλήσης. Κάποια αρχικά reviews μιλούσαν για προβληματική επικοινωνία, αλλά καμία σχέση, όπως και οι περισσότεροι που έχω διαβάσει εδώ.

-Από μπαταρία επίσης πολύ ευχαριστημένος με την χρήση που κάνω (αρκετό browsing με wifi κυρίως, μηνύματα και endomondo με μουσική και location στο on) βγάζει άνετα μια μέρα. Με μικρή χρήση έφτασα τις δύο μέρες, και πιστεύω η μπαταρία θα στρώσει κι άλλο.

-Μιλώντας για location, δεν έχω καταλάβει αν, βάζοντάς το στο "on", κάνει συνεχή χρήση του GPS, ή μόνο όταν το ζητά μια εφαρμογή. Επίσης, υπάρχει τρόπος να επιλέξω να χρησιμοποιεί μόνο Α-GPS;

 

Και μερικές ακόμα ερωτήσεις:

-Η Vodafone απ'όσο ξέρω ακόμα δεν παρέχει 4G στα προγράμματα φωνής. Αυτός είναι ο λόγος που στην επιλογή δικτύου μου βγάζει μόνο 2G/3G; Ή έχει να κάνει με το αν είναι branded η συσκευή; (υποθέτω ότι είναι branded γιατί είναι ουγγρικό μοντέλο και λέει Carrier: CV HU 398.01. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σε αυτό, γιατί δεν έχω βρει πού αντιστοιχεί αυτός ο κωδικός...)

-Μέχρι τώρα, ο μόνος τρόπος που έχω βρει για δημιουργία playlist είναι να επιλέξω τα τραγούδια που θέλω, να τα στείλω στο "now playing" και από εκεί να δημιουργήσω playlist (νομίζω "save as playlist"). Υπάρχει κάτι πιο εύκολο/γρήγορο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σε ολους. Μια ερώτηση αν το γνωρίζει κάποιος για το 820.

Πήγα σε κατάστημα και αγόρασα βάση ασύρματη βάση φόρτησης, για iphone, η οποία είχε μαζί και την θήκη για το Iphone. Εκανα εκεί την δοκιμή να δώ αν φορτίζει. Πράγματι, με το που βάζεις το Lumia 820 επάνω δείχνει οτι φορτίζει. μετά απο ώρα ομως και καθώς δείχνει οτι φορτίζει τελικά δεν δείχνει να γεμίζει τη μπαταρία. Δεν είναι περίεργο αυτό καθώς το επαγωγικό πηνίο κάνει την ίδια δουλειά ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.

 

Περιμενω αυριο τη συσκευη (απο birdphone) και εχω ξενερωσει με αυτα που διαβαζω για το προβλημα με το μικροφωνο κατα την διαρκεια κλησης.

Φαινεται οτι εχουν προβλημα παρα πολλοι σε ολο τον κοσμο. Με ενα γρηγορο search στο google "lumia 820 microphone" μπορείτε να διαβάσετε σχετικα. Μερικοι αναφερουν οτι εχουν διορθωσει το προβλημα με firmware updates, αλλοι μετα απο αρκετα hardware resets και προσπερνοντας ενα Nokia audio update 1.2.1.4, αλλοι αφαιρωντας casing που εχουν για την συσκευη το οποιο μπλοκαρει το μικροφωνο που βρισκεται στην πισω οψη κοντα στην καμερα, και για πολλους τιποτα δεν εχει δουλεψει. To προβλημα υπαρχει και στο 920 αλλα και στο ΗΤC 8x απο οτι διαβαζω οποτε μαλλον εχει να κανει με το λειτουργικο και το noise cancellation feature στα μικροφωνα.

 

Ειναι σημαντικο να αναφερει ο καθενας αν αντιμετωπιζει το συγκεκριμενο προβλημα για να δουμε στατιστικα σε ποσους υφισταται και να δωσει μερικα στοιχεια για το κινητο απο τα settings, την χωρα προελευσης της συσκευης και αν ειναι branded/unbranded.

Link to comment
Share on other sites

Μεθαύριο Παρασκευή θα έχουν συμπληρωθεί 2 εβδομάδες ,από την ημέρα που το έδωσα στο κατάστημα ebw.gr για αντικατάσταση. Από και πήγε στη wind,μετά στην Nokia ή arvato και εδώ και 3 ημέρες στο εξωτερικό στη Nokia. Εχω στείλει 3 mail στη Nokia για ένα με ενημερώσουν ,και να μου το αντικαταστήσουν αφού το επέστρεψα μέσα σε 5 ημέρες από την αγορά. Μου απαντάνε κατευθείαν ότι πρέπει να αξιολογηθεί από το service.

Από το κατάστημα δεν ξέρουν που είναι κάν το κινητο.λενε ότι δεν έχουν ενημερωθεί.

Κανονικα το d.o.a το αναλαμβάνει το κατάστημα? τι συμβούλευετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μεθαύριο Παρασκευή θα έχουν συμπληρωθεί 2 εβδομάδες ,από την ημέρα που το έδωσα στο κατάστημα ebw.gr για αντικατάσταση. Από και πήγε στη wind,μετά στην Nokia ή arvato και εδώ και 3 ημέρες στο εξωτερικό στη Nokia. Εχω στείλει 3 mail στη Nokia για ένα με ενημερώσουν ,και να μου το αντικαταστήσουν αφού το επέστρεψα μέσα σε 5 ημέρες από την αγορά. Μου απαντάνε κατευθείαν ότι πρέπει να αξιολογηθεί από το service.

Από το κατάστημα δεν ξέρουν που είναι κάν το κινητο.λενε ότι δεν έχουν ενημερωθεί.

Κανονικα το d.o.a το αναλαμβάνει το κατάστημα? τι συμβούλευετε να κάνω?

 

 

To DOA το αναλαμβάνει το καταστημα ναι. Επρεπε να ζητησεις συσκευη αντικατάστασης οταν το πηγες. Αφου δεν μπορεσαν να το αξιολογησουν στο service του ebw.gr και το στειλανε εξω. Διαβασα και για περιπτωσεις με το ιδιο προβλημα που και μετα το service to προβλημα με το μικροφωνο εξακολουθουσε να υπαρχει. Τι να πω... Σημερα παραλαμβανω το δικο μου και θα σας πω αν εχει το ιδιο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

To DOA το αναλαμβάνει το καταστημα ναι. Επρεπε να ζητησεις συσκευη αντικατάστασης οταν το πηγες. Αφου δεν μπορεσαν να το αξιολογησουν στο service του ebw.gr και το στειλανε εξω. Διαβασα και για περιπτωσεις με το ιδιο προβλημα που και μετα το service to προβλημα με το μικροφωνο εξακολουθουσε να υπαρχει. Τι να πω... Σημερα παραλαμβανω το δικο μου και θα σας πω αν εχει το ιδιο προβλημα!

Συμφωνα με τους ορους που αναγραφονται στο καταστημα,για να χαρακτηριστει doa καποια συσκευη,πρεπει να παει στον επισημο εισαγωγεα/αντιπροσωπεια η οποια μετα τον ελεγχο αν βρεθει προβλημα,δινει εντολη στο καταστημα για αντικατασταση ή πιστωση των χρηματων.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το χει αυτό το πρόβλημα μετά από 20 δευτερόλεπτα κλήσης πάντως φτιάχνει.. δεν ξέρω τι είναι..
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με φρεσκα νεα.Μου εστειλε σημερα mail η nokia εξωτερικου πως αντικατασταθηκε η πλακετα και ελαβε η συσκευη νεο imei.Τι ςπροσεχεις ημερες θα σταλει πισω.Εγω τους ανταπαντησα πως ευχαριστω για την επισκευη ,αλλα κανονικα θα επρεπε να αντικατασταθει με καινουργια αφου χαρακτηριζεται ως d.o.a.Επισης τους επεσημανα πως επρεπε να ειναι πιο επαγγελματιες στην αντιμετωπιση των πελατων τους.

Περιμενω απαντηση.Εντωμεταξυ πηρα τηλ στο εκποιζω και ρωτησα. Μου ειπαν πως ο νομος τους κατοχυρωνει,αφου αλλαξε το imei ειναι σαν να παραλαμβανω νεα συσκευη,μονο το καπακι θα ειναι το ιδιο.Ακομα και η εγγυηση ανανεωνεται.Αν ομως εμφανιζει παλι προβληματα το στελνεις πισω και κανεις καταγγελια στο εκποιζω.Εγω ελπιζω να μην εχει προβληματα το κινητο ,να το χαρω ,και να μην ξανασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

Video: Lumia 920 vs. 820 OIS Shootout on a Bumpy road

 

:X:cry: .... αν ισχύει ,... κλάμα μαύρο το 920;;!!

 

Δε νομίζω Τάκη......:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με φρεσκα νεα.Μου εστειλε σημερα mail η nokia εξωτερικου πως αντικατασταθηκε η πλακετα και ελαβε η συσκευη νεο imei.Τι ςπροσεχεις ημερες θα σταλει πισω.Εγω τους ανταπαντησα πως ευχαριστω για την επισκευη ,αλλα κανονικα θα επρεπε να αντικατασταθει με καινουργια αφου χαρακτηριζεται ως d.o.a.Επισης τους επεσημανα πως επρεπε να ειναι πιο επαγγελματιες στην αντιμετωπιση των πελατων τους.

Περιμενω απαντηση.Εντωμεταξυ πηρα τηλ στο εκποιζω και ρωτησα. Μου ειπαν πως ο νομος τους κατοχυρωνει,αφου αλλαξε το imei ειναι σαν να παραλαμβανω νεα συσκευη,μονο το καπακι θα ειναι το ιδιο.Ακομα και η εγγυηση ανανεωνεται.Αν ομως εμφανιζει παλι προβληματα το στελνεις πισω και κανεις καταγγελια στο εκποιζω.Εγω ελπιζω να μην εχει προβληματα το κινητο ,να το χαρω ,και να μην ξανασχοληθω.

 

Για το συγκεκριμένο πρόβλημα ειναι νομιζω ειναι προτιμότερο να σου το φτιαξουν (αρκει να διορθωθει το προβλημα, γιατι διαβασα περιπτωσεις στο φορουμ της νοκια, οπου και μετα απο αντικατασταση πλακετας συνεχιζε να υπαρχει) απο το να σου στειλουν αλλη συσκευη. Εκτος του οτι συνηθως η νοκια αντικαθιστα με refurbished συσκευες (καπου πρεπει να καταληξουν και αυτες για να μειωσουν την χασουρα), μπορει να τυχαινες και στην ιδια ελλατωματικη παρτιδα. Ενημερωσε μας οταν επιστρεψει αν οντως στο διορθωσαν.

 

Τι manufacturer model εχετε εσεις με το προβλημα ? Settings -> Extras + Info - additional info - manufacturer model name.

Edited by PantelisAr
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό χωρίς σήμερα το έφτιαξα στο Νοκια Care Κηφησιάς. 117 ευρώ για αντικατάσταση οθόνης. Πρέπει να βρω καμιά θήκη να μη γλιστράει!!! :-) Edited by ip10
Link to comment
Share on other sites

Ειδα και εγω την συσκευη απο κοντα και μου αρεσε παρα πολυ.

Εαν το παρω απο εξωτερικο θα μπορεσω να περασω ελληνικα κανονικα η θα εχω καποιο προβλημα ?

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και εγω την συσκευη απο κοντα και μου αρεσε παρα πολυ.

Εαν το παρω απο εξωτερικο θα μπορεσω να περασω ελληνικα κανονικα η θα εχω καποιο προβλημα ?

 

Το δικό μου το αγόρασα από Χονγκ Κονγκ και έχει Ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο. Από ότι φαίνεται τα Windows Phone έχουν τις ίδιες επιλογές όπου και να αγοράσεις το κινητό. Όπως και iOS στο iPhone.Το μόνο διαφορετικό που είχε ήταν κάποια links σε κινέζικες ιστοσελίδες και εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είμαι κι εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του 820. Πρώτη εντύπωση είναι ότι πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό κινητό, αν και από Symbian σε windows θέλει μια εξοικείωση. Δύο απορίες έχω για αρχη:

1. Πώς μπορώ να αλλάξω το όνομα του τηλεφώνου στο bluetooth; Αυτό δηλαδή που φαίνεται στις άλλες συσκευές.

2. Αυτό με τις αναφορές παράδοσης των μηνυμάτων που έρχονται σαν νέο μήνυμα τι χάλια είναι ρε παιδιά... Έτσι ήταν στα Nokia θυμάμαι πριν 15 χρόνια. Αλλάζει κάπως αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν σε κάποια επερχόμενη αναβάθμιση θα βάλουν shortcut για wifi,3G,Bluetooth κλπ?

 

Εγω χρησιμοποιω αυτο:

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/battery/c8e96f8e-cda1-4e25-b628-e934815b25cb

 

Υπαρχει και αυτο:

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/connectivityshortcuts/430cf007-731f-4357-af7b-b897bff25a2c

 

 

Σου ηρθε η συσκευη απο το service?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

να ρωτησω κατι,

 

το sar του ειναι 0.84 ? γιατι στο google το βρηκα και 1,34 :(

σημαντικη διαφορα, τι ισχυει τελικα?

 

θα εκτιμουσα γρηγορη απαντηση καθως αυριο σκεφτομαι να το αγορασω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω αυτο:

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/battery/c8e96f8e-cda1-4e25-b628-e934815b25cb

 

Υπαρχει και αυτο:

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/connectivityshortcuts/430cf007-731f-4357-af7b-b897bff25a2c

 

 

Σου ηρθε η συσκευη απο το service?

 

Επιτέλους ήρθε σήμερα. ΘΑΥΜΑ. Τελικά έγινε πλήρης αντικατάσταση με καινούργιο. :DΜπράβο στη Nokia. Ακόμα και η απόδειξη γράφει ημερομηνία αγοράς όταν το πήρε το courier. Τέλος καλό όλα καλά. Λειτουργεί μια χαρά τώρα . ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

να ρωτησω κατι,

 

το sar του ειναι 0.84 ? γιατι στο google το βρηκα και 1,34 :(

σημαντικη διαφορα, τι ισχυει τελικα?

 

θα εκτιμουσα γρηγορη απαντηση καθως αυριο σκεφτομαι να το αγορασω.

 

0,94 W/kg είναι το sar της συσκευής.

Υ.Γ. Στο πρώτο ποστ της πρώτης σελίδας της κάθε συσκευής αναφέρονται τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ιδεα τι σημαινουν οι τρεις κυματιστες γραμμες αριστερα της ενδειξης μπαταριας?

 

https://skydrive.live.com/redir?resid=C7487FBCFE8684D0!1811&authkey=!AOg0lTfXawRcVVI

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...