Jump to content

Xiaomi Mi 2


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@tsopanos

Ευχαριστώ για την συμβουλή.

Κάλεσα τα ΕΛΤΑ και μου είπαν οτι εχει φύγει απο Hong Kong και οτι έχει πολλούς ενδιάμεσους σταθμούς και θα αργήσει.

Μου ειπαν επίσης, οτι περίπου στο τέλος τις άλλης εβδομάδας να έχει έρθει(τσάμπα τα 23ευρώ) :(

Ελπίζω στο τέλος οταν έρθει(η σύσκευή) να εχει μάθει και αλλες ξένες γλώσσες.

 

 

Κάθε εμπόδιο για καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σας...εχω και εγω το MI2s και ειμαι πολη ηκανοπιοιμενος....απλα θα ηθελα να ρωτισω εαν γνοριζετε πως μπορω να βαλω μια καλη custom rom χορις bugs...και επισης να μην εχει Miui interface...ευχαριστω πολη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είμαι ένα βήμα πριν την παραγγελία του Mi2a, αλλά επειδή σκέφτομαι και την περίπτωση του mi2s, θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν. (ελπίζω να έχω ποστάρει στο κατάλληλο thread, διότι οι ερωτήσεις μου σχετίζονται και με τα 3 μοντέλα -mi2, mi2a, mi2s).

 

1. Με ενδιαφέρει η ποιότητα του βίντεο. Ψάχνοντας για περαιτέρω πληροφορίες, κατέληξα (?) ότι κατά πάσα πιθανότητα χρησιμοποιείται ο ίδιος σένσορας που υπάρχει και στο mi2, αλλά και στο mi2s 16GB (8.0MP, f2.0). Πιθανών είναι κι αυτός sony (ή κάποιος της Samsung), αλλά non-branded. To mi2s 32 GB έχει άλλον σένσορα, της Sony, ενώ με τον IMX135 έρχεται το mi3.

Βλέποντας βίντεο σαν κι

(από 3:10 και εξής), παρατήρησα ότι στην κίνηση η κάμερα κάνει ένα περίεργο εφέ, όπως επίσης ότι δεν υπάρχει καλό stabilization. Αυτά τα ζητήματα είναι θέμα ποιότητας σένσορα ή διαχείρισης μέσω λογισμικού; Διότι αν είναι το δεύτερο, τότε πιθανών το ίδιο πρόβλημα να υπάρχει και στο mi3. (Ενώ πχ σε βίντεο από Iphone -που έχουν σένσορα υποδεέστερο απ' αυτόν που έχει το mi3- δεν υπάρχει αυτό το θέμα).

 

2. Διαβάζω ότι το wifi του mi2a είναι 5GHz (ενώ το mi2s όχι). Αυτό έχει να κάνει και με την δύναμη του σήματος ή ότι μπορεί να συνδεθεί και με router 5Ghz; Είναι κάτι που πρέπει να με απασχολήσει;

 

3. Η οθόνη του mi2a πώς σας φαίνεται σε εσάς που το έχετε δει από κοντά; Σε πολλά βίντεο (όπως σε

) φαίνεται ότι είναι κάπως πιο "πράσινη" και λιγότερο φωτεινή σε σχέση με αυτή των mi2 και mi2s.

 

4. Το GPS του mi2a είναι το ίδιο καλό με αυτό του mi2s;

 

5. Γενικά, δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι αριθμοί σε antutu κλπ. Θα ήθελα να γνωρίζω αν στην πράξη θα καταλάβω κάποια διαφορά στη χρήση ανάμεσα σε mi2, mi2a, mi2s και mi3, δεδομένου ότι δε θα παίζω βαριά παιχνίδια κι ότι κατά κύριο λόγο θα σερφάρω.

Για παράδειγμα, το 1GB μνήμης είναι πολύ περιοριστικό; (δεδομένου ότι το μεγαλύτερο μέρος το καταλαμβάνει το miui v5)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...εχω και εγω το MI2s και ειμαι πολη ηκανοπιοιμενος....απλα θα ηθελα να ρωτισω εαν γνοριζετε πως μπορω να βαλω μια καλη custom rom χορις bugs...και επισης να μην εχει Miui interface...ευχαριστω πολη.

 

Βάλε άλλο launcher.

Link to comment
Share on other sites

όλες οι custom rom γίνονται εγκατάσταση από recovery. Αφού πάρεις φυσικά backup αντιγράφεις το zip αρχείο της rom στην SD και από το recovery επιλέγεις install zip.

Αν πάλι η rom που θέλεις είναι κάποιο stock firmware και πρέπει να flashαρηστεί τότε δες τον Οδηγό επιβίωσης για Flashing του gerstavros2

Link to comment
Share on other sites

όλες οι custom rom γίνονται εγκατάσταση από recovery. Αφού πάρεις φυσικά backup αντιγράφεις το zip αρχείο της rom στην SD και από το recovery επιλέγεις install zip.

Αν πάλι η rom που θέλεις είναι κάποιο stock firmware και πρέπει να flashαρηστεί τότε δες τον Οδηγό επιβίωσης για Flashing του gerstavros2

 

αυτος ο οδιγος ειναι για MediaTek επεξεργαστες...ειναι καποιος που εχει φλασαρει custom rom σε Xiaomi mi2?

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις θεμα με το viber στο mi2s του ?

δε μου βγαζει τις επαφες

 

 

 

το εφτιαξα παιδια!!!!

Edited by giokar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εχει κανεις θεμα με το viber στο mi2s του ?

δε μου βγαζει τις επαφες

το εφτιαξα παιδια!!!!

Δεν ενδιαφερει κανεναν οτι το "εφτιαξες" χωρις να πεις πως το εφτιαξες. Ειναι πολυ εγωιστικο. Θα μπει ο αλλος μετα απο 6 μηνες με το ιδιο προβλημα και θα αναρωτιεται γιατι και πως.

 

η βουλη χτες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σε όλους! Επειδη την πάτησα αναφέρω την εμπειρία μου, κάνεις μην διανοηθεί να πάρει τα Xiaomi Piston earphones απο ebay, είναι όλα fakes! Είναι και πωλητής με 99,7% feedback αυτός που τα πήρα, τρομάρα του..:p
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Επειδη την πάτησα αναφέρω την εμπειρία μου, κάνεις μην διανοηθεί να πάρει τα Xiaomi Piston earphones απο ebay, είναι όλα fakes! Είναι και πωλητής με 99,7% feedback αυτός που τα πήρα, τρομάρα του..:p

 

Το κάνεις λίγο πιο λιανά;

Τι εννοείς fake;

Δεν ακούγονται καλά;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Γενικα με ερευνα που εκανα ολα τα στοιχεια στο κουτι και ακουστικα δειχνουν οτι ειναι μαιμου. Παράδειγμα http://chinandroidphone.com/ecouteurs-xiaomi-piston-fake-attention/

Επίσης απο την στιγμή που τα έβγαλα απο το κουτί τους και τα έπιασα στο χέρι μου το υλικό τους και τα κουμπία στο mic δεν είναι της ποιότητας που περίμενα για ακουστικά των 20+ ευρό. Όσο για τον ήχο είναι απλά μέτριος και ιδιαίτερα με την χρήση του Dirac που υποτίθετε πως υπάρχει και ειδική επιλογή για τα Piston ακουγώντουσαν απαράδεκτα μπορώ να πω.

Εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι πως για να μην την πατήσετε καλύτερα δώστε το κατι παραπάνω στο ibuygou πχ να είστε σίγουροι. Εγώ τα πήρα μέσω δημοπρασίας και νόμιζα οτι ήμουν και τυχερος...:(

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε φιλαράκι μου και το έπιασα σήμερα στα χέρια μου. Το κινητάκι είναι τρέλα! και η Miui ακόμη πιο όμορφη. Αυτό το καιρό από πιο μαγαζί το τσιμπάμε σε καλή τιμή με κανα καλούδι μαζί?
Link to comment
Share on other sites

Το πήρε φιλαράκι μου και το έπιασα σήμερα στα χέρια μου. Το κινητάκι είναι τρέλα! και η Miui ακόμη πιο όμορφη. Αυτό το καιρό από πιο μαγαζί το τσιμπάμε σε καλή τιμή με κανα καλούδι μαζί?

Δεν εχω χρονο να ψαξω για καλουδια. Τσεκαρε ibuygoo, merimobiles και minideal αν και νομιζω ειναι πιο ακριβο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα σε όλους! Επειδη την πάτησα αναφέρω την εμπειρία μου, κάνεις μην διανοηθεί να πάρει τα Xiaomi Piston earphones απο ebay, είναι όλα fakes! Είναι και πωλητής με 99,7% feedback αυτός που τα πήρα, τρομάρα του..:p

 

Μόλις τσέκαρα τα δικά μου. Fake δυστυχώς :( . Ο user απ' το ebay δεν υπάρχει πια (ήταν μέλος απ' το 2009 με πολύ υψηλό feedback). Τα αγόρασα και σχεδόν ίδια τιμή με Ibuygou. Πέρα από την ποιότητα κατασκευής, σε τι άλλο υστερούν οι μαϊμούδες; Η διαφορά στην ποιότητα ου ήχου είναι αξιοσημείωτη;

Link to comment
Share on other sites

την εφαρμογη flash alerts για να αναβει το flash σε sms και κλησεις την εχει βαλει κανεις ; στα sms δεν αναβοσβηνει το flash μονο στις κλησεις

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά.Μετά από κάψιμο όλο το βράδυ κατέληξα σε αυτή τη συσκευή.Θέλω μια τελευταία ενθάρυνση γιατί είναι το πρώτο smartphone της προκοπής που παίρνω. Ήθελα ένα κινητό κυρίως για σερφάρισμα (κυρίως να απαντώ σε email ) να έχει gps που να την παλεύει ,να βλέπω καμιά ταινία σε κανένα ταξίδι ,να μην είναι πολύ παντόφλα και να κάνει το πάρα πολύ 200 .Απ'ότι βλέπω τα καλύπτει αυτό το κινητό.Επίσης τι άλλο extra θα πρέπει να παραγγείλω μαζί με το κιν π.χ ακουστικά ?κάποια θήκη ίσως ? Υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση από το Minideal

http://www.minideal.net/xi...dreno-320.html ? Τέλος πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο στην παραγγελία επειδή είμαι αρχάριος ? Sorry για το μέγεθος της δημοσίευσης αλλά ήθελα κάπου να τα πω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Όταν καλώ ή με καλούν δεν μπορώ να ακούσω τον συνομιλιτή μου και ούτε αυτός εμένα! Αν γυρίσω την κλήση από το ακουστικό σε ανοιχτή ακρόαση με ακούει κανονικά και αν εκείνη τη στιγμή γυρίσω σε ακουστικό ξανά, τότε η συνομιλία συνεχίζει χωρίς πρόβλημα!

 

Άλλες φορές αυτό μπορεί να συμβαίνει και κατά τη διάρκεια της κλήσης. Εκεί που μιλάμε κανονικά ξαφνικά δεν ακούει ο ένας τον άλλον.

 

Έχω προβεί σε διάφορες ενέργειες αλλά δεν βοήθησε καμία. Άλλαξα rom (cyanogenmod), άλλαξα baseband version, χρησιμοποίησα το πρόγραμμα Soundabout. Δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα hardware, αλλά ακόμα και με αλλαγή του software δεν είδα διαφορά.

 

Έχει τύχει σε κάποιον και αν ναι τι έκανε για να διορθώσει το πρόβλημα; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.Μετά από κάψιμο όλο το βράδυ κατέληξα σε αυτή τη συσκευή.Θέλω μια τελευταία ενθάρυνση γιατί είναι το πρώτο smartphone της προκοπής που παίρνω. Ήθελα ένα κινητό κυρίως για σερφάρισμα (κυρίως να απαντώ σε email ) να έχει gps που να την παλεύει ,να βλέπω καμιά ταινία σε κανένα ταξίδι ,να μην είναι πολύ παντόφλα και να κάνει το πάρα πολύ 200 .Απ'ότι βλέπω τα καλύπτει αυτό το κινητό.Επίσης τι άλλο extra θα πρέπει να παραγγείλω μαζί με το κιν π.χ ακουστικά ?κάποια θήκη ίσως ? Υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση από το Minideal

http://www.minideal.net/xi...dreno-320.html ? Τέλος πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο στην παραγγελία επειδή είμαι αρχάριος ? Sorry για το μέγεθος της δημοσίευσης αλλά ήθελα κάπου να τα πω

(Δεν ξέρω αν άργησα και το έχεις ήδη παραγγείλει)

καλύτερη τιμή έχει το merimobiles, με αποστολή μέσω Σιγκαπούρης (ποιο γρήγορα και $8 ποιο ακριβά)

και κουπόνι merry βγαίνει στα 190€

Link to comment
Share on other sites

(Δεν ξέρω αν άργησα και το έχεις ήδη παραγγείλει)

καλύτερη τιμή έχει το merimobiles, με αποστολή μέσω Σιγκαπούρης (ποιο γρήγορα και $8 ποιο ακριβά)

και κουπόνι merry βγαίνει στα 190€

Μακρυά από merimobiles

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Όταν καλώ ή με καλούν δεν μπορώ να ακούσω τον συνομιλιτή μου και ούτε αυτός εμένα! Αν γυρίσω την κλήση από το ακουστικό σε ανοιχτή ακρόαση με ακούει κανονικά και αν εκείνη τη στιγμή γυρίσω σε ακουστικό ξανά, τότε η συνομιλία συνεχίζει χωρίς πρόβλημα!

 

Άλλες φορές αυτό μπορεί να συμβαίνει και κατά τη διάρκεια της κλήσης. Εκεί που μιλάμε κανονικά ξαφνικά δεν ακούει ο ένας τον άλλον.

 

Έχω προβεί σε διάφορες ενέργειες αλλά δεν βοήθησε καμία. Άλλαξα rom (cyanogenmod), άλλαξα baseband version, χρησιμοποίησα το πρόγραμμα Soundabout. Δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα hardware, αλλά ακόμα και με αλλαγή του software δεν είδα διαφορά.

 

Έχει τύχει σε κάποιον και αν ναι τι έκανε για να διορθώσει το πρόβλημα; Ευχαριστώ!

 

Αυτο που κατα τη κληση δεν σε ακουει ο συνομιλητης σου, παιζει να ειναι προβλημα με το noise cancellation αν το κινητο αυτο εχει dual microphone. Αν το ψαξεις λιγο, πιστευω οτι κατι τετοιο θα ειναι και στο τελος θα βρεις τη λυση.

LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από merimobiles

 

γιατι??

το δικο μου απο merimobiles το εφερα και δεν εχει κανενα απολυτως θεμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδια εσεις οι κατοχοι της συσκευης, εχετε κανενας προβλημα με το gps;

Γιατι αυτος εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2368287) στη συγκριση λεει πως το mi2 ειχε χαλια gps που αργουσε να κλειδωσει και δεν ειχε γρηγορη αποκριση.

Επειδη βρηκα το τηλ. Μεταχειρισμενο και λεω να το παρω, αλλα το gps εχει βασικο ρολο για εμενα στο τηλ.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...