Jump to content

Xiaomi Mi 2


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θελω τα φώτα σας !εχω ενα πρόβλημα στην οθόνη και δεν ξερω πως ακριβώς εχει δημιουργηθεί ..στην δεξια πλευρα της οθονης να και σε φωτογραφια πως ειναι:

[ATTACH]43978[/ATTACH]:

 

Μπορω να κανω κατι, να παω καπου να μου το φταξουνε?αξιζει??

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείς την πρασινη κουκίδα δεξιαή την καφετή γραμμι αριστερα; και στις 2 περιπτωσεις αν ειναι εντως εγυησης (1 χρονο) το στελνεις πισω αφου συννενοηθεις αλλιως παραγγελνεις οθονη και την αλλάζεις (αν ειναι αυτο τελικα) μονος σου (εχει το ibuygou) ή το πας σε καποιο καταστημα να στην αλλάξουν (αν εισαι αθηνα στειλε μου pm)

 

_

 

Για όποιον εχει προβλημα χώρου με της εφαρμογες ένας τρόπος να ελεθερωθει αρκετός χώρος είναι αυτος

a2sd for mi2

υπόψιν καλό θα ήταν να παίρνατε ένα clockwork backup σε περιπτωση που κάτι πάει στραβά και όπως πάντα αν δεν καταλάβαίνετε τι κάνετε μην το κάνετε. Γραφω απο μνήμης της εντολές και πάντα υπάρχει η περίπτωση λάθους ^_^

Αυτό που θα κάνουμε είναι να "ξεγελάσουμε" το σύστημα για το που είναι τα app files

Πρέπει να έχουμε το busybox https://play.google.com/store/apps/details?id=stericson.busybox. To ανοιγουμε, και κανουμε install

Κατεβάζουμε ένα terminal από το play

μετά το { είναι σχόλια

το ανοίγουμε και γράφουμε

#su { για να πάρουμε δικαιώματα διαχειριστή σε περίπτωση που μας ρωτήσει παταμε ναι και να το θυμάται

#cp -a /data/app /storage_int/ { αντιγράφουμε τα app στην εσωτερική "sdcard"

#rm -r /data/app {σβήουμε τα app από το data

#ln -s /storage_int/app /data/ {linkαρουμε το app apo to sd στο /data

 

αυτο ήταν ^_^

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα παρέλαβα αυτή τη θήκη για το ΜΙ2 του αδελφού μου.

Έμεινα άφωνος!!! Το κινητό μεταμορφώνεται σε "premium" συσκευή! Όχι ότι δεν είναι και έτσι, αλλά με αυτό το καπάκι (γιατί καπάκι είναι ουσιαστικά) αποκτά άλλο χαρακτήρα. Πλέον χαίρεσαι να το βλέπεις από όλες τις πλευρές. Βέβαια δεν ξέρω την αντοχή του γυαλιού σε γρατζουνιές και τέτοια, αλλά από εμφάνιση δεν έχω να πω τίποτα. Θα κοιτάξω να βγάλω και μερικές φωτό να ανεβάσω, αλλά τώρα που την είδα πόσο καλή είναι θα πάρω και για το δικό μου μία.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος το κινητό με MHL σε τηλεόραση; Αγόρασα ένα καλώδιο αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό. Το βίντεο αναπαράγεται αργά και δεν υπάρχει συγχρονισμός μεταξύ ήχου και εικόνας. Δοκίμασα δυο διαφορετικούς players (bsplayer και mx player).
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος το κινητό με MHL σε τηλεόραση; Αγόρασα ένα καλώδιο αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό. Το βίντεο αναπαράγεται αργά και δεν υπάρχει συγχρονισμός μεταξύ ήχου και εικόνας. Δοκίμασα δυο διαφορετικούς players (bsplayer και mx player).

 

Με το Samsung mhl για s2/note δεν παρατήρησα αυτό που λες στο YouTube, όταν γυρίσω σπίτι θα δοκιμάσω mx player να σου πω αν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

και mx player, dice player, και ο miui palayer όλα οκ

 

*με mi2s αλλά δεν νομίζω να κάνει τόση διαφορά (τώρα είδα οτι είναι το θέμα του mi2)

Edited by FrOsT_frt
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και όμως ίσως να έχει διαφορά.

 

Πως και δουλεύει το καλώδιο της Samsung;! Υποτίθεται ότι τα πινάκια είναι σε διαφορετική σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και όμως ίσως να έχει διαφορά.

 

Πως και δουλεύει το καλώδιο της Samsung;! Υποτίθεται ότι τα πινάκια είναι σε διαφορετική σειρά.

 

Όπως γράφω είναι το παλιό του s2/note που δεν είναι συμβατό με τα πιο καινούρια μοντέλα της.

Με τα mi2s πάντως το είχα ελέγξει στο net και πριν το αγοράσω ότι έπαιζε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

για να βαλουμε το busybox απο adb via

- Download busybox

- Type 'adb remount'

- Type 'adb push busybox /system/xbin/busybox'

- Type 'adb shell chmod 4755 /system/xbin/busybox'

- Type 'adb shell /system/xbin/busybox --install -s /system/xbin/'

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα παρατήρησα ότι δε μου κάνει συγχρονισμό στα δεδομένα του ημερολογίου. Το έχει κανένας άλλος αυτό? Είμαι στην τελευταία του miui.gr
Link to comment
Share on other sites

Με την προτελευταία επίσημη αγγλική δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Δεν πιστεύω ότι είναι κάτι από την rom που φοράς. Μήπως άλλαξες κάτι στην ασφάλεια του gmail σου;
Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξα κάτι. Βάζω τη multi της miui.gr. Εχω βάλει τη τελευταία. Χτες κατέβασα το ημερολόγιο της Google και κάνα ενημέρωση και τα 2!!! Περίεργα πράγματα. Το ίδιο πρόβλημα συνάντησα και από έναν στο international forum της miui.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως τα έφτυσε η μπαταρία σου? Άνοιξε το και αποσύνδεσε - σύνδεσε την. Αλλιώς παίρνεις και δοκιμάζεις μία new. Πριν από όλα φυσικά πάτα power + vol up ή down 5-10 sec να κάνει κάνα reset μπας και κόλλησε. Δεν ανάβει τίποτα? Δεν έχω το κιν δεν ξέρω αν έχει led. Τέλος μήπως πέθανε καμιά LCD και παρόλο που το βάζεις να φορτίσει δεν βλέπεις τίποτα?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση η μπαταρια ηταν εντελος αφορτιστη μετα απο αρκετη ωρα στην πριζα ανοιξε :D
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μια ερώτηση, εγώ αυτή τη στιγμή εχω το ΜΙ2 το 16αρι αλλά συνέχεια έχω πρόβλημα με έλλειψη χώρου στο πρώτο partition, παρόλο που εχω πάνω απο 6GB free storage..

Βάζω φωτογραφία

και αυτό με περιορίζει αφάνταστα..

 

Έχω 2 ερωτήσεις

 

1. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξω αυτό και να δώσω περισσότερο χώρο στο πρώτο partition?

 

Και

 

2. Το ΜΙ4 χρησιμοποιεί την ίδια λογική?

Με τα 2 partitions? Δηλαδή μικρό πρώτο και μεγαλύτερο δεύτερο??

Αν ναι τότε το 16αρακι μου ειναι ανεπαρκή??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...