Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα , για τα update που λέτε , πρέπει να συνδεθει με καλώδιο;

 

Ακομα παίδευομαι να βρω πως θα περάσω ήχο ΜΡ3 για ήχο κλήσης .....κάθε βοήθεια δεκτή

 

Περισσότερα το βράδυ που θα έχω χρόνο ....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα , για τα update που λέτε , πρέπει να συνδεθει με καλώδιο;

 

Ακομα παίδευομαι να βρω πως θα περάσω ήχο ΜΡ3 για ήχο κλήσης .....κάθε βοήθεια δεκτή

 

Περισσότερα το βράδυ που θα έχω χρόνο ....

 

Οι βασικές οδηγίες για ΌΛΑ τα Android ώστε να κάνεις τους δικούς σου ήχους να "χτυπούν" ειναι:

Δημιουργείς τους εξής φακέλους μέσα στον αρχικό: Media> Audio και μέσα στον Audio δημιουργείς τους Alarms, Notifications και Ringtones.

Ότι βάζεις στο φάκελο Alarms θα εμφανίζεται ως ήχος για το ξυπνητήρι, στο Notifications ως ειδοποίηση και στο Ringtones ως ήχος κλήσης! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Οι βασικές οδηγίες για ΌΛΑ τα Android ώστε να κάνεις τους δικούς σου ήχους να "χτυπούν" ειναι:

Δημιουργείς τους εξής φακέλους μέσα στον αρχικό: Media> Audio και μέσα στον Audio δημιουργείς τους Alarms, Notifications και Ringtones.

Ότι βάζεις στο φάκελο Alarms θα εμφανίζεται ως ήχος για το ξυπνητήρι, στο Notifications ως ειδοποίηση και στο Ringtones ως ήχος κλήσης! ;)

 

Σε υπέρ-ευχαριστώ, δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω μόνος μου......το παράξενο είναι όμως πως το προηγούμενο Android μου (Xperia Neo V) δεν είχε τέτοιο πρόβλημα......τα έβρισκε τα τραγούδια από την κάρτα SD.....

 

Επόμενα ερωτήματα:

 

1) Πως βάζουμε το νέο μας προφίλ ήχου που δημιουργούμε, στην επάνω κρυφή μπάρα, αντικαθιστώντας κάποιο από τα 4 ήδη προ-ρυθμισμένα προφίλ που έχει το τηλέφωνο εκεί??

 

2) Στην σύνδεση με το OneTouch Manager, εμφανίζονται όλες οι επαφές, μαζί με αυτές του λογαριασμού Google........ενώ θέλω να εμφανίζονται μόνο οι επαφές του τηλεφώνου, όπως τις έχω και εμφανίζονται και στο τηλέφωνο.....πως αλλάζει αυτό??

 

Τώρα, περνάω στην περιγραφή:

 

Είναι μεγάλο, αρκετά για τα δεδομένα μου που είχα 3,7" πρίν....αλλά το συνηθίζεις μάλλον.....

.....γλώσσα μενού δεν έχει Ελληνικά αλλά με Αγγλικά κανένα πρόβλημα......απλά όταν ανοίγει είναι στα Γερμανικά......

......για γλώσσα μηνυμάτων Ελληνικά, επιλέξτε από τις γλώσσες την επιλογή TouchPal Input και κατεβάστε το πακέτο των Ελληνικών (το οποίο μπορεί να σας δείχνει πως δεν είναι αξιόπιστο αλλά εγκαταστήστε το αλλάζοντας τη ρύθμιση ασφαλείας ώστε να αποδέχεται και εγκατάσταση εφαρμογών εκτός GooglePlay)......

......το WiFi όντως δεν είναι δυνατό στη λήψη του, στα πίσω δωμάτια του σπιτιού μου ενώ έπιανε 1 μπάρα με το προηγούμενο Xperia NeoV, με το 997D δυστυχώς δεν έχω σήμα καθόλου και πρέπει να το διορθώσω κάπως.....

 

Αυτά τα ολίγα, περισσότερα αύριο.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχει βγει καινούριο firmware, δεν το έχω κατεβάσει γιατί θα πρέπει να το στήσω από την αρχή μιας και το έχω ρουταρισμένο. Αν και ξαναρουτάρεται εύκολα με τον ίδιο τρόπο.

 

καλησπερα φιλε

χτες το πηρα και εγω με γερμανικα μεσα σαν πρωτη γλωσσα

το ροοτ και το cmw εγιναν ευκολα τελικα,χωρις καποιο προβλημα

η εκδοση ειναι η vB5Y-0 αλλά οπως ειπες και εσι,νομιζω οτι η ποιο καινουργια πρεπει να ειναι η vBF4-0

κατεβασα το ONE TOUCH Upgrade S 2.7.0 συνδεσα το τηλ...μου κανει κανονικα την αναβαθμιση αλλά στο τελος παλι την vB5Y-0 μου περναει!

εχεις καμια ιδεα για το πως μπορω να περασω την καινουργια εκδοση?

επισεις...η πυξιδα λειτουργει?εμενα δειχνει αλλου για αλλου!

ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν έχει προαναφερθεί ή το προσέξατε αλλά τη μνήμη RAM από 1 Gb την κατέβασαν σε 512Mb:mad:. Γιατί; Μάλλον για να πουλήσει το Samsung 7562 Duos με 768Mb περισσότερα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν έχει προαναφερθεί ή το προσέξατε αλλά τη μνήμη RAM από 1 Gb την κατέβασαν σε 512Mb:mad:. Γιατί; Μάλλον για να πουλήσει το Samsung 7562 Duos με 768Mb περισσότερα;

 

Μόλις έλεγξα το δικό μου, γράφει Phone Storage 0,97MB......οπότε έχει 1GB.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Το GSMArena το είχε εδώ και ένα μηνά με 512 μνήμη σήμερα είδα το ανέβασε πάλι στο 1G.

Είχε γεμίσει το φόρουμ με σχόλια γι’ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλεγξα το δικό μου, γράφει Phone Storage 0,97MB......οπότε έχει 1GB.....

Άλλο το storage κι άλλο η μνήμη RAM :)

Στο επίσημο site τους πάντως εάν καταλαβαίνω καλά από την άθλια μετάφρασή τους, λένε πως έχει 512MB

http://www.alcatelonetouch.com/gr/products/smartphones/one_touch_997.html#.URO3XvKaVpw

Edited by magiktigra
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το storage κι άλλο η μνήμη RAM :)

Στο επίσημο site τους πάντως εάν καταλαβαίνω καλά από την άθλια μετάφρασή τους, λένε πως έχει 512MB

http://www.alcatelonetouch.com/gr/products/smartphones/one_touch_997.html#.URO3XvKaVpw

 

Και στο τηλέφωνο πως το βλέπεις πόσο έχει??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι επειδή το τσίμπησα (γερμανικό) έχει 1 gb ραμ

 

Άμα βρεις λύση για τα παρακάτω, πες μου.....

 

1) Πως βάζουμε το νέο μας προφίλ ήχου που δημιουργούμε, στην επάνω κρυφή μπάρα, αντικαθιστώντας κάποιο από τα 4 ήδη προ-ρυθμισμένα προφίλ που έχει το τηλέφωνο εκεί??

 

2) Στην σύνδεση με το OneTouch Manager, εμφανίζονται όλες οι επαφές, μαζί με αυτές του λογαριασμού Google........ενώ θέλω να εμφανίζονται μόνο οι επαφές του τηλεφώνου, όπως τις έχω και εμφανίζονται και στο τηλέφωνο.....πως αλλάζει αυτό??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε

χτες το πηρα και εγω με γερμανικα μεσα σαν πρωτη γλωσσα

το ροοτ και το cmw εγιναν ευκολα τελικα,χωρις καποιο προβλημα

η εκδοση ειναι η vB5Y-0 αλλά οπως ειπες και εσι,νομιζω οτι η ποιο καινουργια πρεπει να ειναι η vBF4-0

κατεβασα το ONE TOUCH Upgrade S 2.7.0 συνδεσα το τηλ...μου κανει κανονικα την αναβαθμιση αλλά στο τελος παλι την vB5Y-0 μου περναει!

εχεις καμια ιδεα για το πως μπορω να περασω την καινουργια εκδοση?

επισεις...η πυξιδα λειτουργει?εμενα δειχνει αλλου για αλλου!

ευχαριστω για την βοηθεια

Καλημέρα

Δεν κάνουν για κάποιο λόγο ολα update. Ανάλογα τη χώρα! Όσο για την πυξίδα κάποιοι όντως παραπονέθηκαν μετά το root αλλά σε εμένα δούλεψε τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το συγκεκριμένο κινητό αλλά θα πω την εμπειρία μου ως κάτοχος Alcatel αναφορικά με την πυξίδα: εάν είναι κοντά σε κάποιο μέταλλο/μαγνήτη (πχ ακουστικά/ηχεία/μετασχηματιστή) για πολύ ώρα ή αν τρέξουμε κάποια συγκεκριμένα προγράμματα εντοπισμού μετάλλων τότε χαλάει το calibration. Υπάρχουν 2 λύσεις στο πρόβλημα, ή κάνουμε επανεκκίνηση της συσκευής ή κατεβάζουμε το GPS status & Toolbox και κάνουμε calibration της πυξίδας.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Στο καταστημα play247.gr το εχει αλλα δεν αναφερει τι γλωσσες υποστηριζει, ξερει κανεις αν ειναι της ελληνικης αντιπροσωπειας?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Στο καταστημα play247.gr το εχει αλλα δεν αναφερει τι γλωσσες υποστηριζει, ξερει κανεις αν ειναι της ελληνικης αντιπροσωπειας?

 

Το πιο πιθανό να μην ειναι αλλά πάρε τηλ και ρωτα τους. ...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

κατα αρχας ενα μεγαλο ευχαριστω στο φιλο naurilf και cna για τις απαντησεις τους.

 

οπως ειδα και σε αλλες σελιδες,τελικα για την αναβαθμιση εχει σχεση η χωρα παραγωγης του τηλ.

εμενα μαλλον ειναι απο γερμανια μιας και σαν πρωτη γλωσσα εχει τα γερμανικα..και μετα απο καθε προσπαθεια αναβαθμισης με το ONE TOUCH Upgrade S 2.7.0,παλι με γερμανικα μου αρχιζει.

οποτε δεν υπαρχει κατι διαθεσιμο ακομα!

 

σ ενα ιταλικο φορουμ ειδα οτι εκει εχουν αλλο λογισμικο...

και τα τηλεφωνα τους εκει ειχαν καποια προβληματα οπως στο να μην κραταει το τηλ τους διαφορετικους ηχους κλησεις για καθε επαφη....ή οταν το εβαζαν σε φωρτηση το τηλ εχανε το σημα του σε μια απ τις δυο καρτες και ο επεξεργαστης δουλευε στο 100%.

εμενα δεν μου εχει κανει τιποτα απο αυτα....εκτος απο το προβλημα με την πυξιδα ...

και οτι και αν δοκιμασα δεν γινεται τιποτα...

με το gps status η πυξιδα δουλευει αλλά μονο οταν ειμαι μεσα στο αυτοκινητο και κινουμαι...με το που τηα σταματησω κολλαει παλι....

πιστευω να ειναι καποιο προβλημα με το λογισμικο και να λυθει με καποια μελλοντικη αναβαθμιση

κατα τ αλλα η ταχυτητα του τηλ δεν εχει καμια σχεση με το samsung galaxy s duos που απο προχτες το εχω παρατησει πανω στο γραφειο και ακομα "κλαιω"τα 300ε,μιας και πιο αργο τηλεφωνο δεν εχω ξαναδει!

πραγματικα η μερα με την νυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηρα. Πρωτες εντυπωσεις αριστες. Καποιος να προτεινει ενα καλο keyboard.? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηρα. Πρωτες εντυπωσεις αριστες. Καποιος να προτεινει ενα καλο keyboard.? Ευχαριστω!

 

Καλορίζικο!

 

Πληκτρολόγιο, SwiftKey 3 ;)

 

Έχει ελληνικό μενού η συσκευή;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ελληνικο μενου.

..απ το play247 το πηρα.με ελληνικο launcher και ενα keybord μια χαρα ολα.καλυτερο του 995.καλυτερος ηχος,καμερα,το wifi δυνατο,βολευει με τις 2 σιμ πολυ.και τα κουμπια στην οθονη ευκολα στη χρηση.και με ics.οτι καλυτερο παιζει στα 200 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σήμερα προσπάθησα να συνδεσω ένα Bluetooth αλλά δεν μπορώ καν να ενεργοποίησω το Bluetooth στη συσκευή ......!!!! Αντιμετώπισε άλλος το ίδιο ???

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορει και με Ελληνικό μενου απο Κωτσοβολο στα 249 ευρω

 

Επειδή τα "γνωρίζουμε" τα κόλπα τους, το μαύρο κατόπιν παραγγελίας και το λευκό αναμένεται σύντομα....

 

Το καλό είναι ότι "ηρθε" επίσημα

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...