Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To τηλέφωνο επικοινωνίας 210-8980082 φαίνεται να ανοίκει στο υποκατάστημα της "γενικής μεταφορικής" στη γλυφάδα. :confused: Που το βρήκατε? οι τιμές είναι πολύ (έως 25%) κάτω από τον ανταγωνισμό!?! Εχει παρει κανείς τιποτα από αυτούς? to good to be true?

 

Χμμμ

 

Το μαγαζί το βρήκα ψάχνοντας με το google, το είδα και γω ότι το τηλ. ανήκει στη Γενική Ταχυδρομική της Γλυφάδας. Μπορεί ο τύπος που έχει το franchise μαγαζί της μεταφορικής, να έχει και το e-shop. Οι τιμές ειδικά σε κάποια μοντέλα είναι εκτός ανταγωνισμού!

 

Ρωτάω και γω, υπάρχει κανείς που να έχει ψωνίσει από εκεί;

Edited by lirm
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχεδόν όλα τα κινητά δεν είναι ελληνικά. Προσέξτε πάνω στους τίτλους των κινητών γράφουν EU,DE,EN

 

Πάρα πολλά κινητά που πουλιούνται στα μαγαζιά του skroutz είναι παραεισαγωγής. Κάποια τίμια μαγαζιά όπως το birdphone, το ξεκαθαρίζουν αυτό. Αυτοί που θέλουν οπωσδήποτε Ελληνικό μενού, θα πρέπει να αγοράσουν κινητά των επίσημων εισαγωγέων ή να κάνουν νέα εγκατάσταση. Προσωπικά ποτέ δεν είχα Ελληνικά μενού σε τηλέφωνα ή πισί.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, σχετικά με το κατάστημα 2808.gr, πήρα τηλέφωνο και η γλυκύτατη κατά τ' άλλα δεσποινίς, με πληροφόρησε ότι "επειδή έχει γίνει ένα λάθος στον σέρβερ, οι αναγραφόμενες τιμές δεν περιέχουν ΦΠΑ".

 

update: Μόλις διόρθωσαν τις τιμές...

Edited by lirm
Link to comment
Share on other sites

χααχαχαχα πλακα εχουν...λογω σερβερ...ελεος......καλα ελεγα οτι κατι παιζει με δαυτους
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Την διαφημηση τους την κανανε παντως τωρα το ξερουμε το μαγαζι..

Ον τοπικ τωρα το 997 μαρεσει πολυ και θα το κοιταξω στο μελλον αν και με προβληματισαν τα προβληματα που ειπαν μερικοι φιλοι που εχουν την συσκευη

Link to comment
Share on other sites

κάποιος είπε ότι θα έρθει ελλάδα αρχές Ιανουαρίου αλλά ακόμα τίποτα.μάλλον θα αργήσει πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το Forum κι από εμένα.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους κάνουν τον κόπο και γράφουν πέντε πράγματα για να βοηθήσουν ενημερώνοντας τους υπόλοιπους. Έως τώρα βρήκα τις πληροφορίες που εκφράζονται εδώ πολύ χρήσιμες, εάν και ακόμη δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει στην αγορά αυτού του κινητού. Σίγουρα με ενδιαφέρει πολύ και στα πλάισια αυτά επικοινώνησα κι εγώ με την Αlcatel στην Ελλάδα (παρ' επειπτόντως μου απάντησαν εντός 24ώρου και μάλιστα Κυριακή! Πολύ καλή εντύπωση...) και σας παραθέτω την απάντησή τους για το πότε προβλέπεται να έρθει.

"Αγαπητέ κε ... καλησπέρα σας,

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία,

Το ΟΤ-997D δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στην Ελληνική αγορά από την Ελληνική αντιπροσωπία (θα είναι διαθέσιμο στις αρχές Φεβρουαρίου).

Όλες οι συσκευές Alcatel καλύπτονται από την Ευρωπαϊκή εγγύηση επομένως θα υπάρχει κάλυψη για τυχόν βλάβες οι όποιες παρουσιαστούν στην συσκευή"

Εάν δεν πάρει κι άλλη αναβολή και γίνει όντως διαθέσιμο από την Ελληνική αντιπροσωπεία σε αντίστοιχη τιμή με αυτή που προσφέρεται τώρα, νομίζω ότι αξίζει να το περιμένω :)

Edited by Ilias_77
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ βλέπω πως τα εικονίδια της γραμμής home είναι πάνω στην οθόνη ή κάνω λάθος?Θέλω να πω πως η οθόνη δεν είναι 'αληθινή' 4.3? Τα εικονίδια κλέβουν μέρος από την οθόνη?Ξέρει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει.. Το εχω δει κ σε βιντεο review του κινητου. Η οθονη γινεται περιπου 4 ιντσες με τα πληκτρα οθονης αλλα και παλι παραμενει μεγαλη οθονη τουλαχιστον για dual sim κινητο. To Galaxy S Duos για παραδειγμα εχει 4 ιντσες οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αξίζει να το περιμένουμε πιο πολύ για να δούμε και την τιμή του,γιατί από χαρακτηριστικά είναι πολύ καλό.Πάντως αν μέχρι αρχές Φεβρουαρίου πέσει η τιμή του Samsung galaxy S3 mini κάτω από 299 που είναι τώρα πιστεύω ότι θα δυσκολευτώ να αποφασίσω πιο να πάρω.
Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρα να μην εκμεταλλεύονται ολόκληρη την οθόνη..Όσο για την τιμή λογικά θα είναι γύρω στα 220 ευρώ πιστεύω.
Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρα να μην εκμεταλλεύονται ολόκληρη την οθόνη..Όσο για την τιμή λογικά θα είναι γύρω στα 220 ευρώ πιστεύω.

 

δεν είναι τελείως χαζομάρα. ετσι είναι και το asus padphone. Με τα κουμπιά δεν γινεται ακριβώς 4'' όπως λέτε. Γινεται αλλα δεν είναι ίδια με μια 4'' 16:9, είναι πλαίον κάτι άλλο 14:9 (περίπου). Συνεχίζει και έχει το πλάτος μιας 4.3''. Η θέαση του web είναι στο πλατος ίδια με μια 4.3΄΄

 

Αν είναι σαν το padphone σε κάποιες "εφαρμογές" (πχ θέαση ταινίας) τα κουμπιά εξαφανίζονται/κρύβονται και η οθόνη γίνεται καθαρή 4.3'' ;)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Σε ταινίες και φωτογραφίες την χρησημοποιεί ολόκληρη..αλλα σε browsing (που με ενδιαφέρει πολύ), εφαρμογές και μενού βλέπω πως χάνει αρκετα σε αυτο το βιντεάκι σε σύγκριση με ένα άλλο 4'3.

http://www.youtube.com/watch?v=ejWCVZSrUak

Link to comment
Share on other sites

Σε ταινίες και φωτογραφίες την χρησημοποιεί ολόκληρη..αλλα σε browsing (που με ενδιαφέρει πολύ), εφαρμογές και μενού βλέπω πως χάνει αρκετα σε αυτο το βιντεάκι σε σύγκριση με ένα άλλο 4'3.

http://www.youtube.com/watch?v=ejWCVZSrUak

χάρει σε αυτό το κόλπο (κουμπιά στη οθόνη), το κινητό κερδίζει μήκος από το πλαίσιο/σασί (ή θα μπορούσε καθώς στο εν λόγω κινητό έχει μεγάλο διάστημα από κάτω). Γινεται δλδ μικρότερο, ενώ ταυτόχρονα μπορεί να δείξει custom/content based buttons (γνωστά και ως soft buttons). Έχει και τα πλεονεκτήματα του αυτή η πρακτική θέλω πώ.

 

Πολλά νέα κινητά (πχ το νέο sony xperia Z) ακολουθούν αυτό το στιλ. Ισως είναι επιταγή του android 4.X.X. Δεν το βρίσκω άσχημο αν οι εφαρμογές μπορούν κάπως να το κρύβουν όταν απαιτείται..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καποιος απο αυτους που το εχουν παρει να μας πουν εντυπωσεις μετα απο καποιον καιρο χρησης? Προβληματακια, θετικα κλπ? Με τετοια specs και τιμη (αν ειναι τελικα) 200 λιγα τοτε αξιζει πολυ πιστευω!
Link to comment
Share on other sites

eimai_kala: Είναι πολύ γρήγορο, δεν θα βρεις με 200 κάτι ανάλογο. Εγώ το έχω 3-4 εβδομάδες, το μόνο κακό (που όμως κάνουνε δεκάδες άλλα android) είναι που χάνει τους Mp3 ήχους κλήσης μετά από επανεκκίνηση ή USB Mount. Μετά το Update εγώ έριξα όλο το android ξανά με το One Touch Upgrade (δεν το έχω rooted). Στο AnTuTu έπιασε 6600. (με το νέο firmware πριν ρίξω τη rom ξανά απο το OT- upgrade είχε πιάσει 6200) Όσο για τα κουμπιά της οθόνης δεν θα καταλάβεις και πολλά τα συνηθίζεις. Από χώρο έχει αρκετό και για εφαρμογές και για αρχεία και η μνήμη του στέκεται καλά το 1GB. Edited by naurilf
Link to comment
Share on other sites

Όσοι ενδιαφέρονται για το εν λόγο alcatel, τουλάχιστον σε 2 καταστήματα στην Αθήνα που ρώτησα τηλεφωνικός μου είπαν ότι ΔΕΝ έχει ελληνικό μενού!! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αλήθεια, ελληνικο μενου ΔΕΝ υπάρχει και δεν θα υπάρξει αν δεν το φέρει η alcatel εδώ κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

eimai_kala: Είναι πολύ γρήγορο, δεν θα βρεις με 200 κάτι ανάλογο. Εγώ το έχω 3-4 εβδομάδες, το μόνο κακό (που όμως κάνουνε δεκάδες άλλα android) είναι που χάνει τους Mp3 ήχους κλήσης μετά από επανεκκίνηση ή USB Mount. Μετά το Update εγώ έριξα όλο το android ξανά με το One Touch Upgrade (δεν το έχω rooted). Στο AnTuTu έπιασε 6600. (με το νέο firmware πριν ρίξω τη rom ξανά απο το OT- upgrade είχε πιάσει 6200) Όσο για τα κουμπιά της οθόνης δεν θα καταλάβεις και πολλά τα συνηθίζεις. Από χώρο έχει αρκετό και για εφαρμογές και για αρχεία και η μνήμη του στέκεται καλά το 1GB.

 

Βρηκα βιντεο που δειχνει οτι τα πληκτρα οθονης μπορουν να μην φαινονται κ να τα εμφανιζεις μονος σου οταν το επιλεγεις. Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, μαλλον θα το τσιμπησω το κινητακι αλλα περιμενω γιατι ειπαν πως θα ερθει κ ελληνικο κ γιατι χωρις λεφτα ειτε θελω να περιμενω ειτε οχι πρεπει να περιμενω :!:

Edited by eimai_kala
παραλειψη
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα βιντεο που δειχνει οτι τα πληκτρα οθονης μπορουν να μην φαινονται κ να τα εμφανιζεις μονος σου οταν το επιλεγεις. Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, μαλλον θα το τσιμπησω το κινητακι αλλα περιμενω γιατι ειπαν πως θα ερθει κ ελληνικο κ γιατι χωρις λεφτα ειτε θελω να περιμενω ειτε οχι πρεπει να περιμενω :!:

 

Ναι όντως μπορείς να τα κρύψεις όμως έτσι γίνεται πιο δύσχρηστο.. Έπρεπε να είναι σαν το 995..Τέλος πάντων πιστεύω πως είναι λεπτομέρεια και απλώς χρειάζεται να το συνηθίσεις..Εγώ θα περιμένω κανέναν μήνα ακόμη και αν δεν έρθει επίσημα στην Ελλάδα θα το πάρω με αγγλικό μενού.

Edited by magiktigra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum! Είμαι και εγώ πλέον κατοχος του alcatel 997d και θα ηθελα να κάνω 2-3 ερωτήσεις. Καταρχάς όντως το τηλέφωνο ειναι πάρα πολυ καλό πολυ γρήγορο με καλή οθονη κτλ κτλ. Το προβλημα που αντιμετωπίζω εγώ ειναι με την μπαταρία η οποία για καποιο λόγο μου κρατάει οριακά 1 μέρα με πολύ λίγη χρήση σε αντίθεση με αλλους χρήστες που διαβασα πιο πριν. Έχω απενεργοποιήσει τα πιο πολλά apps στο backround το wifi το 3g και διαφορα αλλα. Γενικά η μπαταρία καταναλώνεται πολύ γρήγορα ακόμα και στο standby με ή χωρίς να κανω κλησεις. Έχω μια υποψία ότι μπορει να ευθύνεται το update που έκανε μεσω του wifi αλλά δεν ξερω πως να το γυρίσω στην εργοστασιακή. Εγκατέστησα το Alcatel Android Manager και το ONE TOUCH Upgrade για να ξανακάνω update αλλα δεν αναγνωρίζει τους drivers οπότε στο control panel εμφανιζει μια συσκευή MKT65xxx Android Phone με θαυμαστικό. Αυτά! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...