Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε αυτό το θέμα δεν μπορούμε να σε συμβουλέψουμε! :)

Αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις θέμα στην παρακάτω κατηγορία:

Επιλογή συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Sorry απλα το μπερδεψα με το απλο 997

http://www.gsmchoice.com/en/catalogue/alcatel/ot997/Alcatel-OT-997.html

 

Υπάρχουν δύο Alcatel OT 997 ???

Link to comment
Share on other sites

Το ΟΤ 997D θα ειναι διαθέσιμο στην Ελληνική αγορά απο την Ελληνική αντιπροσωπία το αργότερο μέχρι τις αρχές Δεκεμβρίου.

 

Με εκτίμηση

Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Alcatel onetouch

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Ξέρουμε αν έχει ελληνικούς χαρακτήρες? να αποθηκεύω τισ επαφες μου σε ελληνικά να googlaro σε ελληνικα και ολα τα συναφη σε ελληνικά???

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Ξέρουμε αν έχει ελληνικούς χαρακτήρες? να αποθηκεύω τισ επαφες μου σε ελληνικά να googlaro σε ελληνικα και ολα τα συναφη σε ελληνικά???

καταιβάζεις απο το play store ενα greek keyboard και εισαι κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

το έχεις δοκιμάσει? γιατι πήρα τηλ και μου είπαν οτι δεν υποστηρίζει με τπτ ελληνικα

 

Θα εννοούσαν στο μενού. Αφου ειναι android παίρνει 100% greek keyboard

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω νέο θέμα για την DUAL SIM εκδοχή του ΟΤ-997.

 

Το πήρα χτες το απόγευμα και προς το παρόν έχω λίγες ώρες χρήσης. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, όμορφο,εύχρηστο,εντυπωσιακό. Όλα δουλεύουν οκ κανένα κόλλημα ή επανεκκίνηση. Καλή απόκριση του touch, αρκετά γρήγορο στην πλοήγηση στα μενού και στις εφαρμογές. Μοναδικό ψεγάδι το αδύναμο wi-fi, δεν πιάνει τόσο καλά όσο το προηγούμενό μου 918D, έχω το router στο ισόγειο και στο δεύτερο όροφο to 997D μία πιάνει μια δεν πιάνει, ενώ το 918d έπιανε λίγο καλύτερα μία γραμμή μεν αλλά χωρίς διακοπές. Ίσως μελλοντικά να διορθωθεί μέσω κάποιου software update όπου θα ρυθμίζεται η ένταση του wifi. Έγινε και firmware update μέσα απο το μενού του κινητού. Απ'ότι διάβασα στο γερμανικό site της alcatel διορθώνει κάποια προβληματάκια http://www.alcatelonetouch.com/de/images/contents/homepdf/997d-update.jpg

 

Η online υποστήριξη είναι ακόμη ανύπαρκτη, προς το παρόν μόνο στο γερμανικό site της alcatel υπάρχουν κάποια αρχεία για κατέβασμα. Δοκίμασα το one touch upgrade, το έτρεξα αλλά δεν αναγράφει στη λίστα το 997D οπότε δεν έκανα κάποια αναβάθμιση. http://www.alcatelonetouch.com/de/produkte/smartphones/one_touch_997.html

Σύντομα θα βελτιωθούν τα πράγματα, το κινητό αν δεν απατώμαι δεν κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλάδα απο την αντιπροσωπεία, λογικά είναι κάποια εισαγωγή απο Γερμανία γι'αυτό και όταν το ανοίγετε πρώτη φορά η ρύθμιση γλώσσας είναι στα Γερμανικά. Δεν έχει ελληνικό μενού αλλά και αυτό λογικά θα είναι διαθέσιμο αργότερα. Μικρό το κακό καθώς ελληνικά μπορείς να γράψεις κανονικά με την κατάλληλη εφαρμογή.

 

Θα το ψάξω παραπάνω και θα ενημερώσω για ότι μου βγάλει, θα κοιτάξω να βρω και πως γίνεται root.

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω νέο θέμα για την DUAL SIM εκδοχή του ΟΤ-997.

 

Το πήρα χτες το απόγευμα και προς το παρόν έχω λίγες ώρες χρήσης. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, όμορφο,εύχρηστο,εντυπωσιακό. Όλα δουλεύουν οκ κανένα κόλλημα ή επανεκκίνηση. Καλή απόκριση του touch, αρκετά γρήγορο στην πλοήγηση στα μενού και στις εφαρμογές. Μοναδικό ψεγάδι το αδύναμο wi-fi, δεν πιάνει τόσο καλά όσο το προηγούμενό μου 918D, έχω το router στο ισόγειο και στο δεύτερο όροφο to 997D μία πιάνει μια δεν πιάνει, ενώ το 918d έπιανε λίγο καλύτερα μία γραμμή μεν αλλά χωρίς διακοπές. Ίσως μελλοντικά να διορθωθεί μέσω κάποιου software update όπου θα ρυθμίζεται η ένταση του wifi. Έγινε και firmware update μέσα απο το μενού του κινητού. Απ'ότι διάβασα στο γερμανικό site της alcatel διορθώνει κάποια προβληματάκια http://www.alcatelonetouch.com/de/images/contents/homepdf/997d-update.jpg

 

 

 

Η online υποστήριξη είναι ακόμη ανύπαρκτη, προς το παρόν μόνο στο γερμανικό site της alcatel υπάρχουν κάποια αρχεία για κατέβασμα. Δοκίμασα το one touch upgrade, το έτρεξα αλλά δεν αναγράφει στη λίστα το 997D οπότε δεν έκανα κάποια αναβάθμιση. http://www.alcatelonetouch.com/de/produkte/smartphones/one_touch_997.html

Σύντομα θα βελτιωθούν τα πράγματα, το κινητό αν δεν απατώμαι δεν κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλάδα απο την αντιπροσωπεία, λογικά είναι κάποια εισαγωγή απο Γερμανία γι'αυτό και όταν το ανοίγετε πρώτη φορά η ρύθμιση γλώσσας είναι στα Γερμανικά. Δεν έχει ελληνικό μενού αλλά και αυτό λογικά θα είναι διαθέσιμο αργότερα. Μικρό το κακό καθώς ελληνικά μπορείς να γράψεις κανονικά με την κατάλληλη εφαρμογή.

 

Θα το ψάξω παραπάνω και θα ενημερώσω για ότι μου βγάλει, θα κοιτάξω να βρω και πως γίνεται root.

 

Απο που το πήρες εσυ & πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλέψει ποτέ σωστά με κανα μελλοντικό firmware (βλέπω έχει θέματα τώρα) θα είναι καλή εναλλακτική πχ σε σχέση με το Galaxy S Duos. Με χαλάει που είναι λιγο μεγαλύτερο και βαρύτερο αλλα από την άλλη είναι 4.3'' και όχι 4'' (S duos). Ελπίζω και αναμένω να έρθει από καμιά wind (τα έχει φέρει όλα τα δικαρτα της alcatel) να έχει λιγο καλύτερη υποστήριξη (να το προσέξουν από την alcatel).

 

Θα ήθελα κάποιος που το έχει να μας ενημερώσει για την αυτονομία του (με τι χρήση όμως) και για το Video. Τι ανάλυση τραβάει (720p? 1024??) και αν λέει τίποτα από ποιότητα, όπως και η φωτογραφική του αν αξίζει γενικά (ανάλυση θόρυβος).

 

Ευχαριστώ.

 

edit: είδα κάποιος site ότι αναφέρει ανάλυση 720p. Ελπίζω να είναι καλής ποιότητας.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα δεν έχει το κινητάκι. Το δουλεύω 3 μέρες τώρα και έχω πάθει πλάκα, είναι κλάσεις ανώτερο απ'το προηγούμενό μου alcatel 918D και σαν συσκευή/χαρακτηριστικά κυμαίνεται στα επίπεδα ενός Galaxy S2 όντας 150 ευρώ φθηνότερο απ'το sam και έχοντας dual sim. Τις προάλλες έκανα παράλληλα βιντεοκλήση, κατέβασμα αρχείου και πλoήγηση στον chrome και όλα δούλευαν άψογα και γρήγορα όπως σε ένα γρήγορο pc! Απο αυτονομία με αρκετή χρήση καθημερινά με λίγο απ'όλα στο τέλος της ημέρας είμαι στο πάνω κάτω στο 30%. δηλαδή βγάζει περίπου 1,5 μέρα. Δεν μου έχει κάνει καμμία επανεκκίνηση η κόλλημα, έχω όμως βάλει το τελευταίο firmware που βγήκε πρόσφατα. Το βίντεο είναι ανάλυσης 720p και είναι απλά οκ. Η φωτογραφική του σίγουρα δεν είναι απο τις καλύτερες, θα την χαρακτήριζα απλά μέτρια. Edited by Sibi
LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς δηλαδή αν κατεβάσεις ελληνικό πληκτρολόγιο να γράψεις μηνύματα και επαφές στα ελληνικά?Και να λάβεις και μηνύματα στα ελληνικά?Συγνώμη που ρωτάω αλλά είμαι λίγο άσχετος από android.Και επειδή μάλλον θα αφήσω το LG GX500 για αυτό αν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.Το GPS του πως είναι?Εφαρμογές μπορείς να μεταφέρεις στην sd κάρτα?Συγνώμη για τον αριθμό των ερωτήσεων και σε ευχαριστώ.

 

Ψάχνοντας λίγο βρήκα πως δέχεται κανονικά apk για Flash το GPS λειτουργεί πολύ καλά και σύμφωνα με κάποια site την επόμενη βδομάδα θα πάρει την 4,1 Jelly Bean(με κάθε επιφύλαξη)Τελικά υποστηρίζει βίντεο Skype και από τις 2 κάμερες

http://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.movilesdualsim.com%2Fforo%2Fthreads%2F18031-Review-del-Alcatel-OT-997D&act=url

Edited by tsakman21
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

Μετά από 3 χρόνια (!) Omnia 1 άρχισα να ψάχνομαι και το 997D μου φαίνεται καλή επιλογή και value for money. Με αποθαρρύνει όμως ότι δεν έχει Ελληνικά. Στην Cosmodata μου είπαν ότι 1. δεν θα μπορώ να έχω τις επαφές στα Ελληνικά 2. δεν θα μπορώ να γράφω μηνύματα στα Ελληνικά και κυρίως 3. δεν θα μπορώ να λαμβάνω μηνύματα στα Ελληνικά. Επαναλαμβάνοντας τις απορίες του tsakman21, μπορεί μήπως κάπως να με διαφωτίσει σε αυτά τα σημεία;

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη το παραλαμβάνω από vnp και θα σου πω.Από εκεί μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα με το να γράφει κάποιος ελληνικά.Δες τι λέει και ο χρήστης Sibi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως για όσους ενδιαφέρονται, ψάχνοντας στο Google, το βρήκα μόνο 196 ευρώ στο cheapphone: http://cheapphone.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=27761

Και εγώ ενδιαφέρομαι για το εν λόγω κινητό καθώς και για τα νέα μοντέλα τhς Huawei που δεν έχουν ακόμη κυκλοφορήσει στην Ευρώπη, αλλά βλέποντας την ανάρτηση κάποιου σε αυτό το forum, πως θα έρθει το Δεκέμβρη στην Ελλάδα (το 997D) λέω να περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρήγγειλα και εγώ απο το birdphone.gr νομιζω αν κατεβασουμε το SwiftKey 3 θα υποστηρίζει κανονικά ελληνικα το κινητο (οχι για μενου)! αλλα ας με επιβεβαίωση καποιος!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το review αυτό, δυστυχώς δεν είναι επαγγελματικό, δηλαδή δε μετράει αντίθεση οθόνης με μηχανήματα και τα σχετικά. Επίσης είναι παράδοξο πως στο review αυτό αναφέρει πως το κινητό έχει καταπληκτική κεραία Wi-Fi που πιάνει και σε σημεία που δεν πιάνουν άλλα κινητά, ενώ τα παιδιά στο forum που το αγόρασαν αναφέρουν το αντίθετο...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...