Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από αναμονή μηνών παρέλαβα επιτέλους το Turbo-X Breeze II (δώρο με αγορές από τα ΙΚΕΑ). Είναι το πρώτο μου tablet και δεύτερη "έξυπνη" συσκευή μετά το Xperia Ray μου.

 

Έρχεται με ICS 4.0.3, ελληνικό μενού και ελληνικό πληκτρολόγιο multiling, έχει επεξεργαστή 1GHz, RAM 350MB (τόσο λέει το Antutu) και ROM 2GB με 1GB διαθέσιμο (και όχι 4 όπως λέει το Πλαίσιο). Δεν έχει Google Play αλλά αυτό μπαίνει εύκολα κατεβάζοντας το .apk. Υποστηρίζει USG OTG επομένως μπορείς να δεις αρχεία από συσκευές USB (παρέχεται ο αντάπτορας για microUSB). Η ποιότητα των υλικών είναι μέτρια. Είναι ωραίο στην αφή, όμως η όλη κατασκευή παρουσιάζει μια ελαστικότητα(!).

 

Γενικά στα μενού και το browsing ρολάρει καλά και μπορεί να παίξει HD video, όμως πολλές φορές έχουν κρασάρει εφαρμογές, σε αντίθεση με το Xperia Ray μου που 3 μήνες τώρα έχουν κρασάρει 2-3 φορές το πολύ. Στο Antutu σκόραρε 3546, όταν το Ray φτάνει 4612. Επίσης, συνηθισμένος στην άριστη οθόνη του Ray, έφαγα μεγάλη ήττα με την οθόνη του Βreeze II. Ανταποκρίνεται καλά στην αφή, όμως έχει πολύ κακή ποιότητα απεικόνισης, αφού έχει ανάλυση 800χ480 σε 7 ιντσες και κυρίως φαίνεται να έχει μονίμως κάτι σαν θόρυβο. Τέλος η μπροστινή κάμερα VGA που έχει κάνει μόνο για Skype και τίποτα άλλο.

 

Εμένα που το πήρα δώρο δεν με χάλασε, αλλά για κάποιον που θέλει να πάρει tablet με τα λεφτά του, αυτό δεν αξίζει ούτε για τα 100 ευρώ, κυρίως λόγω της οθόνης. Στα ίδια χαρακτηριστικά υπάρχουν φτηνότερα tablet ακόμη και στην ελληνική αγορά (π.χ. αυτό της Forthnet), ή με τα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις καλύτερα tablet στην Ελλάδα και φυσικά στην Κίνα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα:

1. αν υπάρχει τρόπος να το rootάρω (ίσως κάποιος γενικός τρόπος rooting για android tablets; )

2. αν έχετε βρει το ίδιο μοντέλο να πωλείται σε κινέζικα site, όπως για παράδειγμα με τα κινητά Turbo-X.

 

UPDATE: Δοκιμασα να το ρουτάρω με το superoneclick και λέει ότι το rooting πέτυχε, εμφανίστηκε μια εφαρμογή superuser στο μενού, όμως το rootchecker και το titanium backup λένε ότι δεν έχω root...

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρήκα το τρόπο να κάνω root το Breeze II.

1. Kατεβάζετε το Android Root Unlock από εδώ: http://sourceforge.net/projects/androidroot/ . Είναι ένα πρόγραμμα που κατά τα γραφόμενά του δουλεύει γενικά σε συσκευές με ICS 4.0.3.

2. Tο ανοίγετε και ακολουθείτε τις οδηγίες στην αρχική του οθόνη.

3. Κάθε φορά που το προγραμμα γράφει "press any key to continue" το tablet κάνει επανεκκίνηση. περιμένετε να φτάσει στην home screen για να πατήσετε οποιοδήποτε πλήκτρο στο pc.

4. Eίστε root!

 

Για να επιβεβαιώσω το root κατέβασα και το CPU No-Frills και το έκανα ovelclock στα 1,1GHz. Το σκορ στο antutu από 3546 πήγε στο 3741. Όταν δοκίμασα 1,4GHz το τάμπλετ κόλλησε εντελώς οπότε κάνετε overclocking με ρέγουλα :)

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το τρόπο να κάνω root το Breeze II.

1. Kατεβάζετε το Android Root Unlock από εδώ: http://sourceforge.net/projects/androidroot/ . Είναι ένα πρόγραμμα που κατά τα γραφόμενά του δουλεύει γενικά σε συσκευές με ICS 4.0.3.

2. Tο ανοίγετε και ακολουθείτε τις οδηγίες στην αρχική του οθόνη.

3. Κάθε φορά που το προγραμμα γράφει "press any key to continue" το tablet κάνει επανεκκίνηση. περιμένετε να φτάσει στην home screen για να πατήσετε οποιοδήποτε πλήκτρο στο pc.

4. Eίστε root!

 

Για να επιβεβαιώσω το root κατέβασα και το CPU No-Frills και το έκανα ovelclock στα 1,1GHz. Το σκορ στο antutu από 3546 πήγε στο 3741. Όταν δοκίμασα 1,4GHz το τάμπλετ κόλλησε εντελώς οπότε κάνετε overclocking με ρέγουλα :)

 

Αφού δεν έπεσε ο γενικός είσαι οκ. :lol:

Thanks για τον οδηγό. Στα reviews όμως βλέπω ότι ένας τούβλιασε το Onda του (V801).

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το κινέζικο τάμπλετ από το οποίο προοέρχεται το Breeze II. Πρέπει να είναι το Arnova 7h G3, με τιμή χονδρικής 53 δολάρια ή 40 ευρω: http://arnovatech.com/products/g3/arn_7h/index.html?country=bd&lang=en

Εδώ μάλλον είναι στο σάιτ του ΟΕΜ: http://www.yftech.com/en/product.php?coid=712

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Αγόρασα ένα turbo-x spice IV και ήθελα να γνωρίζω αν ξέρει κάποιος

1) αν μπορούμε να κάνουμε εγκατάσταση καθαρά τα 4.1.1 χωρίς τους περιορισμούς του πλαισίου?

2) πως μπορώ να εγκαταστήσω το google play. Ενας οδηγός σε προηγούμενο πόστ δε δούλεψε.

Ευχαριστώ.

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Αγόρασα ένα turbo-x spice IV και ήθελα να γνωρίζω αν ξέρει κάποιος

1) αν μπορούμε να κάνουμε εγκατάσταση καθαρά τα 4.1.1 χωρίς τους περιορισμούς του πλαισίου?

2) πως μπορώ να εγκαταστήσω το google play. Ενας οδηγός σε προηγούμενο πόστ δε δούλεψε.

Ευχαριστώ.

 

google play εγώ έβαλα από εδώ την έκδοση 3.10.10 χωρίς προβλημα: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1836057

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

google play εγώ έβαλα από εδώ την έκδοση 3.10.10 χωρίς προβλημα: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1836057

 

Δυστυχως δοκιμασα στο spice iv τo 3.10.10 που παρέθεσες και δεν το ανοιγει...

Εχω βολευτει με ενα αλλο market που εχει τα παντα αλλα το κακο ειναι οτι δε μπορω να συνδεθω στο youtube με το gmail μου.

Edited by AdeLaiN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ Χρονια πολλα ... κ καλα Χριστουγεννα! Μου εκαναν δωρο το σπαις 4 αλλα δεν εχει μαρκετ οπως γνωριζεις... το κατεβασα αλλα τιποτα. Εβαλα ενα αλλο αλλα δεν κατεβαζει ... εχεις καμια ιδεα τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα κ απο μενα!

μου εκαναν δωρο προσφατα το σπαις 4. το προβλημα μου ειναι το εξης.. δεν μπορω να εγκαταστησω καμια, μα καμια εφαρμογη απο το μαρκετ του πλαισιου. το μηνυμα που μου βγαζει ειναι το εξης:

 

"Δεν θα χρεωθειτε για την συναλλαγη. Η εγκατασταση της εφαρμογης απετυχε, ακυρωθηκε η ειναι ηδη εγκατεστημενη"

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια κι εδώ με τους προηγουμενους για το Spice IV...

 

Σχετικα με το Plaisio store μαλλον πρεπει να κανεις λογαριασμο πριν αρχισεις να κατεβαζεις. Δεν το εκανα γιατι μαλλον δεν εχει κανενα ενδιαφερον.

 

Μεχρι να βρεθει τροπος για καθαρη εγκατασταση ή για να βαλουμε Google Play αππο που κατεβάζετε;

 

Για το δικό μου βρέθηκε τρόπος να βάλω το Google play....

 

Οποιος ενδιαφερεται pm....

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Για το δικό μου βρέθηκε τρόπος να βάλω το Google play....

 

Οποιος ενδιαφερεται pm....

 

Πες το εδω καλυτερα για να το βλεπει ο κοσμος..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι κόντρα στους κανόνες του forum....

 

Υπάρχει καμία αναφορά για κλεμμένο προϊόν σαυτό που θα γράψεις; Αν όχι και είναι ένας απλός οδηγός δεν θα χεις πρόβλημα. Γράψτο καλύτερα εδώ γιατί πολύς κόσμος ρωτάει. Για να δοκιμάσουμε και αν γίνεται και σε άλλα μοντέλα της σειράς Spice.;) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα. Θα ηθελα να μου πειτε αν γινεται με καποιο τροπο να κανω root το turbo-x ICE. Ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κι από εμένα. Πήρε η κουνιάδα μου το turbo-x strike. Υπάρχει τρόπος να γίνει root και πως;

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δοκιμασα στο spice iv τo 3.10.10 που παρέθεσες και δεν το ανοιγει...

Εχω βολευτει με ενα αλλο market που εχει τα παντα αλλα το κακο ειναι οτι δε μπορω να συνδεθω στο youtube με το gmail μου.

 

"πεσμας" πιο είναι να βολευτούμε και εμείς

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

φαινεται να ξερεις πολλα απο ταμπλετς κτλ. εγω παλι σχεδον τιποτα!!!! :p

πηρα ενα ταμπλετ turbo X ice II 9,7 με anroid 4.0.4 αλλα κλασικα δεν εχει google play.

βρηκα κατι λινκς κ το κατεβασα αλλα δεν παιζει. απο οτι καταλαβαινω πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις και να γινω root? τα λεω καλα?

μπορει καποιος να βοηθισει γιατι δεν το χω και πολυ?!!!! κατι απλο και ευκολο γινεται ή τζαμπα τα λεφτα?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βλέπω οτι δεν απάντησε κάποιος για το root του strike οπότε καταλαβαίνω πως δεν έχει ελπίδες η κουνιάδα μου να "εξελίξει" το τάμπλετ της. Μάλλον έπρεπε να το επιστρέψει και να πάρει κάτι άλλο.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει το θέμα. Δοκίμασες την μέθοδο που γράφω στην σελίδα 7? Πέτυχε στο Breeze II μου που έχει την έκδοση 4.0.3 του Android. Επίσης στην σελίδα 3 έχει γραφτεί οδηγός root και για άλλο ένα τάμπλετ Turbo-X που φοράει κι αυτό την ICS.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει το θέμα. Δοκίμασες την μέθοδο που γράφω στην σελίδα 7? Πέτυχε στο Breeze II μου που έχει την έκδοση 4.0.3 του Android. Επίσης στην σελίδα 3 έχει γραφτεί οδηγός root και για άλλο ένα τάμπλετ Turbo-X που φοράει κι αυτό την ICS.

 

Το διάβασα το θέμα απο την αρχή ως το τέλος. Δεν είδα πουθενά να λέει οδηγίες για το strike. Το οτι μια μέθοδος δουλεύει σε ενα μοντελο turbo x δε σημαίνει απαραίτητα οτι θα δουλέψει και σε άλλο. Αν κάποιος έκανε root στο strike ας πει πως το έκανε. Σας ευχαριστώ.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το κανεις root τι θες να περάσεις; Αν ειναι μόνο για το google play γίνεται μάλλον και χωρίς root.

 

Οποίος ενδιαφέρεται ας στείλει ένα πμ.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι η ερώτηση για το root είναι ρητορική μιας και όλες οι "χρήσιμες" εφαρμογές θέλουν το root τους! :)

Το Google play το εγκατέστησα αλλά ενώ ανοίγει κανονικά δε μπορείς να κατεβάσεις καμία εφαρμογή. Επίσης το Youtube δε συγχρονίζεται με το λογαριασμό του gmail αλλά τα βιντεακία τα παίζει κανονικά.

Δεν ασχολήθηκα παραπάνω με το tablet διότι ήταν τρομερά αργό και κολλούσε απίστευτα άμα είχα ανοιχτές περισσότερες από 2 εφαρμογές.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα το θέμα απο την αρχή ως το τέλος. Δεν είδα πουθενά να λέει οδηγίες για το strike. Το οτι μια μέθοδος δουλεύει σε ενα μοντελο turbo x δε σημαίνει απαραίτητα οτι θα δουλέψει και σε άλλο. Αν κάποιος έκανε root στο strike ας πει πως το έκανε. Σας ευχαριστώ.

 

Προφανώς δεν πρόκειται να βρεις πουθενά οδηγίες συγκεκριμένα για το Strike, ένα τάμπλετ που το έχουν π.χ. 1000 άτομα, εκ των οποίων τα 10 ξέρουν τι είναι root, εκ των οποίων οι 3 διαβάζουν το myphone. Αν ψάξεις root π.χ. για το SGS3, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις 376 οδηγούς. Εγώ που έγραψα οδηγίες για το δικό μου τάμπλετ απλά έψαξα "android 4.0.3 root" και άρχισα να δοκιμάζω στην τύχη, και όταν πέτυχε το έγραψα κι εδώ για να δώσω σε όσους έχουν το Breeze II έναν τρόπο που δουλεύει.

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου και με την ευκαιρία χρόνια πολλά για την ονομαστική σου εορτή (κρίνοντας από το Johny). Το δυστύχημα είναι ότι το tablet είναι της κουνιάδας μου και όχι δικό μου οπότε το να πειραματιστώ σε κάτι ξένο και να της το δώσω πίσω σε μορφή τούβλου δεν είναι και ότι καλύτερο. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα με τις οδηγίες που ανέφερες σε προηγούμενο post. Ήθελα κάτι που να δοκιμάστηκε επιτυχώς στο συγκεκριμένο μοντέλο ώστε να ελαχιστοποιήσω το ρίσκο. Αν ήταν δικό μου τότε θα έκανα αυτό ακριβώς που περιέγραψες παραπάνω.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου και με την ευκαιρία χρόνια πολλά για την ονομαστική σου εορτή (κρίνοντας από το Johny). Το δυστύχημα είναι ότι το tablet είναι της κουνιάδας μου και όχι δικό μου οπότε το να πειραματιστώ σε κάτι ξένο και να της το δώσω πίσω σε μορφή τούβλου δεν είναι και ότι καλύτερο. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα με τις οδηγίες που ανέφερες σε προηγούμενο post. Ήθελα κάτι που να δοκιμάστηκε επιτυχώς στο συγκεκριμένο μοντέλο ώστε να ελαχιστοποιήσω το ρίσκο. Αν ήταν δικό μου τότε θα έκανα αυτό ακριβώς που περιέγραψες παραπάνω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά. Τα πράγματα έχουν ως εξής: αν η κουνιάδα σου θέλει root θα πρέπει να θέλει να υποστεί και το όποιο ρίσκο αποτυχίας, το οποίο για εμένα είναι πολύ μικρό. Ενημέρωσέ την για αυτό και προχώρησε δοκιμάζοντας κάποια μέθοδο που αναγράφεται στο φόρουμ, με δική της ευθύνη. Στο κάτω-κάτω αν είναι ψαγμένη (για να θέλει root πάει να πει πως είναι), μάλλον δεν έπρεπε να είχε στραφεί σε αυτό το τάμπλετ.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...