Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει λίγες μέρες που το έχω στα χέρια μου.Για την ώρα είναι μία πολύ καλή λύση για τα λεφτά του.Λέω για την ώρα γιατί αν κυκλοφορήσει η ταμπλέτα που ανακοίνωσε η google με 200$ και δεν αλλάξει κατά πολύ η τιμή στην Ευρώπη τότε σίγουρα το turbo x μάλλον δεν θα μετράει καθόλου.

Από εκεί και πέρα το turbo x τα πάει αρκετά καλά ότι αφορά το touch αλλά δεν θα το σύγκρινα σε καμία περίπτωση με το touch από το wp7 κινητό μου.

Βίντεο fullHD ακόμη δεν του έβαλα να παίξει.

Η απουσία του google play σίγουρα είναι αισθητή καθώς το slide me προσφέρει αρκετά αλλά όχι τα πάντα εύκολα και γρήγορα,οπότε και κατεβάζω αρκετά apk από apktop.Δυστυχώς δοκίμασα να περάσω το google play μέσω apk αλλά όπως ήταν λογικό δεν το τρέχει.Δοκίμασα και με άλλους τρόπους να το βάλω που είδα από googlαρισμα αλλά δίχως επιτυχία,καθώς θέλει rootαρισμα για να γίνει και μέχρι τώρα δεν βρήκα τρόπο να το rootάρω(όχι ότι ξέρω και πολλά αλλά μια πολύ πολύ μικρή προσπάθεια την έκανα).

Από browser ο chrome μου κάνει <<νούμερα>> και αργεί απίστευτα.Αντίθετα πολύ καλά τα πάνε firefox και dolphin.

Η μπατάρια του μου πάει αρκετές ώρες μπορώ να πω(δεν το μέτρησα ακριβώς να πω την αλήθεια).

Γενικά το συγκεκριμένο είναι-ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ- για σερφάρισμα,λίγο facebook και τίποτα περισσότερο και φυσικά αυτοί ήταν οι βασικοί λόγοι που το πήρα(όπως είπα και πριν δεν έχω δοκιμάσει ακόμη την αναπαραγωγή βίντεο fullHD,κάτι που είναι αρκετά σημαντικό).

Edited by arouraios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο παιχνιδια πως παει?Δοκιμασες να τρεξεις καποιο HD παιχνιδι?Προβλημα υπερθερμανσης η κατι αλλο αρνητικο?

Και μια αλλη βασικη ερωτηση...Απο την στιγμη που για διαφορους λογους δεν εχει Play Store,υπαρχει δυνατοτητα να κατεβασεις στο pc σου διαφορες εφαρμογες .apk κ μετα να τις περασεις στο ταμπλετ?

Edited by SergioChr
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια ούτε παιχνίδια του φόρτωσα.Έφαγα πολύ χρόνο στο να βρω κάποιο τρόπο να το rootάρω ,αλλά δεν τα κατάφερα γιατί δεν μπορώ να βρω τον κατάλληλο usb driver ώστε να γίνει η διαδικασία.Εύχομαι να βοηθήσει κάποιος από εδώ μέσα μήπως και βγάλουμε άκρη.

Τώρα για τις εφαρμογές,όπως σου είπα και πιο πάνω μπορείς να κατεβάζεις τα apk χωρίς κανένα πρόβλημα και να τα κάνεις εγκατάσταση(εγώ κατεβάζω από apktop).Βέβαια μπορείς να κατεβάζεις εφαρμογές και από άλλα market(έχει ένα σωρό από ότι είδα) χωρίς προβλήματα.Γενικότερα χωρίς το google play θα μπορείς να βρίσκεις το 99% των εφαρμογών που κυκλοφορούν.Μην ξεχάσω να σου πω βέβαια πως εφαρμογές που χρειάζονται root λογικό είναι να μην παίζουν εφόσον δεν rootάρεις το tablet.

Για πρόβλημα υπερθέρμανσης δεν είδα ακόμη κάτι τέτοιο και γενικά μέχρι τώρα δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστω για τις απαντησεις.Σκεφτομαι να το παρω,λογω περιορισμενου μπατζετ...Δε νομιζω να το root-αρω,δεν υπαρχει λογος νομιζω.Το θελω κυριως για παιχνιδια,σερφαρισμα κ ταινιες,οποτε ελπιζω ολα αυτα να τα κανει απροβληματισμα.Ψιλοκολαω βεβαια λιγο στο γεγονος οτι ειναι Turbo-x,η ετικετα του πλαισιου δεν φημιζεται αλλωστε για την ποιοτητα κατασκευης...Ελπιζω να τ αξιζει τα λεφτα του
Link to comment
Share on other sites

Καλά από ποιότητα μην περιμένεις αλουμίνια κτλ,πλαστικό στο full αλλά λογικό είναι όταν παίζουμε με τέτοιες τιμές.Πάντως για να είσαι 100% σίγουρος καλά είναι να πας να το δεις από κοντά(αν φυσικά έχεις κάποιο κατάστημα πλαίσιο δίπλα σου) γιατί κάθε χρήστης το βλέπει διαφορετικά.

Οπότε σε περίπτωση που το πάρεις γράψε κι εσύ την άποψη σου,τόσο για να ξέρουν και οι άλλοι αλλά μήπως και φιλοτιμηθεί κανείς και προχωρήσουμε στο θέμα root.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστω για τις απαντησεις.Σκεφτομαι να το παρω,λογω περιορισμενου μπατζετ...Δε νομιζω να το root-αρω,δεν υπαρχει λογος νομιζω.Το θελω κυριως για παιχνιδια,σερφαρισμα κ ταινιες,οποτε ελπιζω ολα αυτα να τα κανει απροβληματισμα.Ψιλοκολαω βεβαια λιγο στο γεγονος οτι ειναι Turbo-x,η ετικετα του πλαισιου δεν φημιζεται αλλωστε για την ποιοτητα κατασκευης...Ελπιζω να τ αξιζει τα λεφτα του

 

παρομοια θεμα ειχα κι εγω με το πρωτο spice. πηρα την microsd μου με καποιο 720p hd video, video player της αρεσκειας μου και πηγα και το δοκιμασα.

τα παιδια με αφησαν και το δοκιμασα χωρις πολλα πολλα. λογικα θα εχει και ιντερνετ για να σερφαρεις. βαλε και κανα browser για δεις πως παιζει. μην το παρεις ετσι χυμα. δοκιμασε το πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που μπορώ να βρω adb driver για τη συσκευή;

Έχω φάει τα μάτια μου στο google και έχω κατεβάσει ένα σωρό drivers αλλά κανένας δεν μου δουλεύει.

Έκανα σωστά όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις(usb debbuging στο On κτλ),δοκίμασα και με pdanet αλλά με κανένα δεν κατάφερα να κάνω δουλειά.

Αλήθεια πως μπορώ να βρω ποιος είναι ο κατασκευαστής η το αντίστοιχο κινέζικο μοντέλο;Στις ρυθμίσεις το μόνο που γράφει είναι ένα N6W και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που μπορώ να βρω adb driver για τη συσκευή;

Αλήθεια πως μπορώ να βρω ποιος είναι ο κατασκευαστής η το αντίστοιχο κινέζικο μοντέλο;Στις ρυθμίσεις το μόνο που γράφει είναι ένα N6W και τίποτα άλλο.

 

επειδη κι εγω εβγαλα τα ματια μου για να ρουταρω το πρωτο spice βρες και περνα εφαρμογη που να εχει σχεση με system info πχ αυτη ή αυτη .

βεβαια εγω καταφερα μια τρυπα στο νερο οτι κι αν δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από ότι βλέπω έχουμε τα εξής αποτελέσματα(του unknown το κάγκελο γίνεται!):

BuildInfos

Android version : 4.0.3

Release Codename : REL

API LEVEL : 15

CPU ABI : armeabi-v7a

Manufacturer : unknown

Bootloader : unknown

CPU ABI2 : armeabi

Hardware : rk29board

Radio : unknown

Board : rk29sdk

Brand : Android

Device : rk29sdk

Display : rk29sdk-eng 4.0.3 IML74K eng.xcy.20120429.180202 test-keys

Fingerprint : Android/rk29sdk/rk29sdk:4.0.3/IML74K/eng.xcy.20120429.180202:eng/test-keys

Host : xcy-desktop

ID : IML74K

Model : N6W

Product : rk29sdk

Tags : test-keys

Type : eng

User : xcy

 

ΕΙΜΑΙ ROOT ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζουμε:

1) http://download.cnet.com/SuperOneClick/3000-2094_4-75447027.html

2) http://www.mediafire.com/?uqslst37c8ul099

Ανοίγουμε τον φάκελο SuperOneClickv2.3.3-ShortFuse/Drivers κάνουμε διπλό κλικ στο αρχείο android_winusb.inf (το αφήνουμε προσωρινά ανοιχτό)

Στο tablet πάμε στις ρυθμίσεις/επιλογές για προγραμματιστές και τικάρουμε τα εξής:

-Εντοπισμός σφαλμάτων USB

-Να επιτρέπονται ψευδής τοποθεσίες.

Συνδέουμε το tablet στο pc μέσω usb και ανοίγουμε την Διαχείρηση Συσκευών του υπολογιστή μας.

Εκεί θα δούμε στο other divices να γράφει N6W με κίτρινο ερωτηματικό.Κάνουμε δεξί κλικ επάνω>Ιδιότητες.Από το παράθυρο που άνοιξε πάμε Λεπτομέριες>Ιδιότητα και από κάτω ανοίγοντας το βέλος διαλέγουμε Αναγνωριστικά υλικού .Εκεί θα δούμε κάτι σαν αυτό:

USB\VID_2207&PID_0006&REV_0222

USB\VID_2207&PID_0006

Το αφήνουμε κι αυτό ανοιχτό και πάμε πάλι πίσω στο αρχείο android_winusb.inf που είχαμε αφήσει ανοιχτό από πριν.

Εκεί κάτω από εκεί που λέει

;Kindle Fire

%SingleAdbInterface% = USB_Install, USB\VID_1949&PID_0006

%CompositeAdbInterface% = USB_Install, USB\VID_1949&PID_0006&MI_01

συμπληρώνουμε :

;N6W

%SingleAdbInterface% = USB_Install, USB\VID_2207&PID_0006

%CompositeAdbInterface% = USB_Install, USB\VID_2207&PID_0006&REV_0222

Ελέγχουμε εάν τα αναγνωριστικά είναι ίδια από το παράθυρο Αναγνωριστικά υλικού που είχαμε αφήσει ανοιχτό σε δεύτερη φάση.Αν δεν είναι ίδια τότε αλλάζουμε τις γραμμές USB\VID_2207&PID_0006 και USB\VID_2207&PID_0006&REV_0222 με τα αντίστοιχα δικά μας.Τέλος κάνουμε save to αρχείο.

Κλείνουμε ότι παράθυρα είχαμε πριν και πάμε ξανά στην Διαχείριση Συσκευων και στο other divices>N6W κάνουμε δεξί κλικ >ενημέρωση προγράμματος όδηγησης.Πατάμε αναζήτηση λογισμικού προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου>Επιλογή από μια λίστα προγραμμάτων οδήγησης συσκεύων στον υπολογιστή μου>κάτω δεξιά πατάμε Από δίσκο..>Αναζήτηση και πάμε να βρούμε το android_winusb.inf αρχείο που είχαμε μετατρέψει πιο πριν.Πατάμε ΟΚ>Επόμενο.Εαν βγει μήνυμα τότε πατάμε να Εγκατασταθεί παρόλα αυτά,και ολοκληρώνουμε την εγκατάσταση.

Αν όλα πήγαν καλά θα δούμε στη Διαχείριση συσκευών που γράφει Android Phone>Android ADB I nterface

 

Στη συνέχεια ανοίγουμε το άλλο αρχείο που κατεβάσαμε και πάμε στον φάκελο Cube/ Cube Root for ICS 4.0.3 και με συνδεδεμένο το tablet και φυσικά όχι κλειδωμένο πατάμε στο root.bat και ακολουθούμε αυτά που μας λέει μέχρι τέλος.

Κάνουμε restart το tablet.

Εάν όλα πάνε καλά τότε η συσκευή έχει γίνει Root.

ΥΓ:Όλα αυτά έγιναν σε Pc που τρέχει windows 7 x64 και αφού εγκατέστησα το android sdk tools.

ΥΓ2:Όταν κάνουμε root την συσκευή μας ΧΑΝΟΥΜΕ αυτόματα την εγγύση.

SOS:Δεν ευθύνομαι για καμία ζημιά της συσκευής η του pc σας σε περίπτωση που θέλετε να ακολουθήσετε όλα τα παραπάνω βήματα για το rootarima της συσκευης!

Link to comment
Share on other sites

Your device must be rooted.

 

1. Download Google play http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1583888 and Googleservicesframework. Apk

http://www.2shared.com/file/XvA0M1uz/GoogleServicesFramework.html

2. Move the Google play store to system/apps (επίσης πριν μεταφέρουμε το αρχείο το μετονομάζουμε από Vending.apk σε Phonesky.apk)

3. Install Googleservicesframework apk like a normal application.

4. Reboot your device

 

 

Από xda-developers

Edited by arouraios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είναι εύκολο κάποιος που το έχει να κάνει τον κόπο να γράψει εδώ τα χαρακτηριστικά του φορτιστή του; Συγκεκριμένα αν μπορεί να αναφέρει τιμές για Voltage και Ampere (για παράδειγμα, θα γράφει κάτι του στυλ: Output 12V - 2.0A)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Gilgames,

ο φορτιστής του είναι 5V 1,5A με microUSB βύσμα.

Φορτίζει όμως και σε USB θύρα Η/Υ πιο αργά βέβαια τραβώντας μέχρι 0,5Α

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Gilgames,

ο φορτιστής του είναι 5V 1,5A με microUSB βύσμα.

Φορτίζει όμως και σε USB θύρα Η/Υ πιο αργά βέβαια τραβώντας μέχρι 0,5Α

 

Ευχαριστώ πολύ! (έστω και καθυστερημένα :O )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρήγγειλα και σήμερα μου ήρθε από το Plaisio το Turbo-X Tablet 7'' Breeze για την μάνα μου, υποτίθεται έχει λειτουργικό Android 4.0 Ice Cream Sandwich αλλά δεν έχει android Market και θέλω να βάλω βασικές εφαρμογές πχ. Skype και δεν μπορώ γιατί την μόνη εφαρμογή που έχει για εφαρμογές είναι το plaisio market που έχει ότι να ‘ναι. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάνεις θα είναι μεγάλη βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα θα ήταν να βάλεις άλλη Rom (εάν και εφ όσον είναι εφικτό)

Ή για δοκίμασε να μπεις μέσω του browser στο google play, τι κάνει;

Αλλιώς, τους το γυρνάς πίσω και παίρνεις το 100% που πλήρωσες ;-)

Edited by NilosGr
I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα θα ήταν να βάλεις άλλη Rom (εάν και εφ όσον είναι εφικτό)

Ή για δοκίμασε να μπεις μέσω του browser στο google play, τι κάνει;

Αλλιώς, τους το γυρνάς πίσω και παίρνεις το 100% που πλήρωσες ;-)

 

αν μπω απο browser λεει οτι δεν αναγνωριζει την συσκευη

Link to comment
Share on other sites

google -> skype apk download (και για οποιοδήποτε άλλο apk κάνει) και σχεδόν πάντα βρίσκεις λινκ για να κατεβάσεις το apk

 

http://www.apktops.com/

νομίζω στο παραπάνω σιτε έχει τα apk από προγράμματα για κατέβασμα

 

άλλες λύσεις , αν εχεις κινητο ανδροιδ το κατεβάζεις εσυ και στέλνεις το απκ στο ταμπλετ

βάζεις άλλο μάρκετ (υπάρχουν πάρα πολλά εναλλάκτικά http://danatheteacher.hubpages.com/hub/Top-Android-Market-Alternative-App-Stores )

 

η καλύτερη βέβαια είναι να βρεις τρόπο να βαλεις μαρκετ αλλά σε ταμπλετ πλαισίου δεν ξέρω αν βρεις πουθενά οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρέπει να θεωρούμε το android Market πολυτέλεια όταν αγοράζουμε απο το plaisio μιας και για κάποιο λόγο τα tablet του δεν το έχουν, μου είπαν στην Τεχνική Υποστήριξη με απλότητα λες και έπρεπε να το έχω σίγουρο οτι δεν θα μπαίνει στο market

 

google -> skype apk download (και για οποιοδήποτε άλλο apk κάνει) και σχεδόν πάντα βρίσκεις λινκ για να κατεβάσεις το apk

 

http://www.apktops.com/

νομίζω στο παραπάνω σιτε έχει τα apk από προγράμματα για κατέβασμα

 

άλλες λύσεις , αν εχεις κινητο ανδροιδ το κατεβάζεις εσυ και στέλνεις το απκ στο ταμπλετ

βάζεις άλλο μάρκετ (υπάρχουν πάρα πολλά εναλλάκτικά http://danatheteacher.hubpages.com/hub/Top-Android-Market-Alternative-App-Stores )

 

η καλύτερη βέβαια είναι να βρεις τρόπο να βαλεις μαρκετ αλλά σε ταμπλετ πλαισίου δεν ξέρω αν βρεις πουθενά οδηγίες

 

Ευχαριστώ πολυ το apktops μου έλυσε το πρόβλημα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχει δοκιμάσει κάνεις με κάποιο προγραμματάκι που δείχνει την συχνότητα της cpu να δει στα πόσα Mhz είναι χρωνισμένη; το έκανα και δίχνει 816Mhz max freq αντί για 1,2Ghz μπορεί κανείς να δοκιμάσει για να μου το επιβεβαιώσει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Και το antutu max freq δείχνει 816Mhz, μπορεί κάποιος να δοκιμάσει στο δικό του spice 2 να δεί την ταχύτητα της cpu του και να μου το επιβεβαιώσει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.σημερα θα παω να αγορασω το Spice III.Τα θεματα με το market θα τα λυσω με το 1mobile market ή καποια αλλα που κυκλοφορουν (αν δεν καταφερω να περασω το play store)

Αυτο που με νοιαζει ειναι το εξης!Εχουν καλο δεκτη wifi τα Spice;;Για πειτε εντυπωσεις.Για μεσα στο σπιτι το θελω.ενδεικτικα το Ray και το ipod touch μου στο σαλονι πιανουν 2 γραμμες.(το ρουτερ ειναι στο δωματιο μου)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.σημερα θα παω να αγορασω το Spice III.Τα θεματα με το market θα τα λυσω με το 1mobile market ή καποια αλλα που κυκλοφορουν (αν δεν καταφερω να περασω το play store)

Αυτο που με νοιαζει ειναι το εξης!Εχουν καλο δεκτη wifi τα Spice;;Για πειτε εντυπωσεις.Για μεσα στο σπιτι το θελω.ενδεικτικα το Ray και το ipod touch μου στο σαλονι πιανουν 2 γραμμες.(το ρουτερ ειναι στο δωματιο μου)

Εγώ που έκανα το λάθος και πήρα το ice... για να πιάσει το wifi πρέπει να κάτσεις πάνω στο router...

Στο ίδιο σημείο(4-5 μέτρα από το router- στο σαλόνι) ... 5/5 για το PC μου - 4/5 για το smartphone μου - 2 με 3 /5 για το tablet...

Αμα, δε, με χωρίζει και τοίχος τότε έχω 0 με 1 ... συνεχείς αποσυνδέσεις και κολλήματα...

Θα το γυρίσω πίσω βεβαίως...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...