Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.4 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 381
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.Πήρα σήμερα το xperia live και έκανα και αναβάθμιση στην 4.1.Β0.587. οταν το συνδεσα στο companion. Πως θα το κάνω ροοτ, μπορεί κάποιος να μου πει;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε konstantinoslp δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Θα χρησιμοποιώ το titanium και όλα καλά.Ένα ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που απάντησαν,κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φίλο zxr για τον οδηγό rooting,καθώς και σ'όλους που με τις απαντήσεις και παρατηρήσεις τους βοήθησαν και βοηθούν στο να κατανοήσουμε το android!!!
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

εκανα root το xperia mini και ενω ολα πηγαιναν καλα χθες το κινητο εκλεισε απο μπαταρια κ αφου το φορτισα μολις πηγα να το ανοιξω μου εβγαλε κανονικα το λογοτυπο της sony!απο κει και περα ομως δεν συνεχισε!απλα καποια στιγμη σβηνει κ μετα το ξαναβγαζει! πιστευω οτι φταιει η kernel! μηπως εχει καποιο bug?
Link to comment
Share on other sites

ποια rom έβαλες? Απο εκεί που την κατέβασες σίγουρα θα λένε και ποια kernel είναι η σωστή.
Link to comment
Share on other sites

Απο την πρώτη σελίδα του θέματος αυτου κατέβασα την kernel για Xperia mini αυτην που προτείνει ο zxr αφού έκανα root!
Link to comment
Share on other sites

εκανα root το xperia mini και ενω ολα πηγαιναν καλα χθες το κινητο εκλεισε απο μπαταρια κ αφου το φορτισα μολις πηγα να το ανοιξω μου εβγαλε κανονικα το λογοτυπο της sony!απο κει και περα ομως δεν συνεχισε!απλα καποια στιγμη σβηνει κ μετα το ξαναβγαζει! πιστευω οτι φταιει η kernel! μηπως εχει καποιο bug?

 

Να σε ρωτήσω λίγο, μήπως έκανες εγκατάσταση το CWM(ClockWordMod)??? Επειδή εγώ με το LWW που είχα εγκαταστήσει το CWM την πρώτη φορά που έκανα root, είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να φορτίσω το κινητό ενώ είναι απενεργοποιημένο. Έτσι αναγκάστηκα να κάνω clean install την ICS από τη Sony. Την δεύτερη φορά ακολούθησα άλλον οδηγό για την εγκατάσταση του CWM όπου τώρα δεν έχω απολύτως κανένα θέμα με την offline charging...

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα κ πριν είμαι σχετικά άσχετος με το θεμα! Τι είναι το clockworkmod?

 

Είναι μία εφαρμογή δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας και επαναφοράς, αλλά και εγκτάστασης διαφόρων πακέτων παραμετροποίησης. Μετά το root τί έκανες με το κινητό σου? Μήπως το εγκατέστησες εν αγνοία σου...? Για να δείς πάντως αν είναι εγκατεστημένο, την ώρα που ενεργοποιείς το κινητό σου, όταν δείχνει το λογότυπο της Sony πρέπει να πατάς επανειλημμένα το πλήκτρο μείωσης έντασης.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χρειαζόμουν το κινητό σήμερα έκανα επιδιόρθωση λογισμικού! Μέσα στο σαββατοκυριακο θα προσπαθήσω να το ξανακάνω! Εσύ ποια μέθοδο χρησιμοποιησες?
Link to comment
Share on other sites

http://talk.sonymobile.com/thread/39998?start=0&tstart=0

Αρχικά το είχα εγκαταστήσει με τον δεύτερο τρόπο, μαζί με την Mobile Bravia Engine, αλλά όπως είπα δεν μπορούσα να φορτίσω το κινητό όταν ήταν κλειστό. Την δεύτερη φορά χρησιμοποίησα τον πρώτο τρόπο, και μετά εγκατέστησα μόνο την Mobile Bravia Engine από τον δεύτερο και τώρα δουλεύουν όλα όπως πρέπει!

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

έκανα εγκατάσταση το cmw αλλά δε μπαίνει. κλείνω τη συσκευή,την ανοίγω και πατάω volume down αμέσως αλλά ανοίγει κανονικά.το δοκίμασα και με τους δυο τρόπους.το bravia engine το πέρασε. καμιά ιδέα;

edit με τα πολλα το περασε!

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση του CWM δοκίμασες αν δουλεύει η φόρτιση όταν είναι κλειστό το κινητό?
Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση του CWM δοκίμασες αν δουλεύει η φόρτιση όταν είναι κλειστό το κινητό?

 

Ναι δουλεύει. απλά δε το πήρε με τη πρώτη φορά.

edit.τελικα δεν δουλευει

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλεύει. απλά δε το πήρε με τη πρώτη φορά.

edit.τελικα δεν δουλευει

 

Τότε θα πρέπει να κάνεις επισκευή του κινητού με το pc companion ή το sony update service και εκ νέου τη διαδικασία του root αν θέλεις να το φτιάξεις. Το καλύτερο πιστεύω αυτό είναι γιατί αλλιώς θα είσαι μονίμως με τον φόβο μην κλείσει από μπαταρία και δεν βρίσκεις άλλο συμβατό κινητό να την φορτίσεις έστω ένα 5%... Και μετά εγκατάσταση του CWM μόνο με τον πρώτο τρόπο, αποκλείεται να μην δουλέψει. Το έχω κάνει σε LWW και mini και το πήρε με την πρώτη. Ίσως και σε σένα να δούλευε απλώς δεν πάτησες το πλήκτρο όταν έπρεπε.....(?)

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οδηγός για ρουτ στην 4.1.B.0.587 ??

 

Ισχύει ο ίδιος οδηγός, απλώς στο τέλος πρέπει να περάσεις τον kernel της .587 έκδοσης και όχι της .431 (προφανώς).

Σε αυτό το link http://talk.sonymobile.com/thread/41119 υπάρχει ο επίσημος και έγκυρος οδηγός από τη Sony ο οποίος στο μόνο που "διαφέρει" με αυτόν του zxr είναι ότι περιέχει και τους Kernels της έκδοσης .587

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ο ίδιος οδηγός, απλώς στο τέλος πρέπει να περάσεις τον kernel της .587 έκδοσης και όχι της .431 (προφανώς).

Σε αυτό το link http://talk.sonymobile.com/thread/41119 υπάρχει ο επίσημος και έγκυρος οδηγός από τη Sony ο οποίος στο μόνο που "διαφέρει" με αυτόν του zxr είναι ότι περιέχει και τους Kernels της έκδοσης .587

 

 

Ευχαριστω.Ειναι ελληνικος ο Kernels??Θα εχω προβλημα οσο αναφορα τους χαρακτηρες στα μηνυματα??

Edited by people
Link to comment
Share on other sites

http://talk.sonymobile.com/thread/39998?start=0&tstart=0

Αρχικά το είχα εγκαταστήσει με τον δεύτερο τρόπο, μαζί με την Mobile Bravia Engine, αλλά όπως είπα δεν μπορούσα να φορτίσω το κινητό όταν ήταν κλειστό. Την δεύτερη φορά χρησιμοποίησα τον πρώτο τρόπο, και μετά εγκατέστησα μόνο την Mobile Bravia Engine από τον δεύτερο και τώρα δουλεύουν όλα όπως πρέπει!

εκανα οτι μου ειπες! προς το παρων οταν το κλεινω ανοιγει κανονικα. :D

μια ερωτηση μονο. εγω δεν εγκατεστισα το bravia engine γιατι τ λινκ που εδεινε ηταν κατεστραμενο! στις ρυθμισεις λεει οτι υπαρχει bravia engine και μπορώ να την ενεργοποιησω και να την απενεργοποιησω! τελικα ειναι εγκατεστημενη η οχι?

Link to comment
Share on other sites

εκανα οτι μου ειπες! προς το παρων οταν το κλεινω ανοιγει κανονικα. :D

μια ερωτηση μονο. εγω δεν εγκατεστισα το bravia engine γιατι τ λινκ που εδεινε ηταν κατεστραμενο! στις ρυθμισεις λεει οτι υπαρχει bravia engine και μπορώ να την ενεργοποιησω και να την απενεργοποιησω! τελικα ειναι εγκατεστημενη η οχι?

 

Αν στο εχει στις ρυθμισεις ειναι εγκατεστημενο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Ειναι ελληνικος ο Kernels??Θα εχω προβλημα οσο αναφορα τους χαρακτηρες στα μηνυματα??

 

Δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο αυτό το πράγμα. Θα δουλεύουν όλα κανονικά.

 

εκανα οτι μου ειπες! προς το παρων οταν το κλεινω ανοιγει κανονικα. :D

μια ερωτηση μονο. εγω δεν εγκατεστισα το bravia engine γιατι τ λινκ που εδεινε ηταν κατεστραμενο! στις ρυθμισεις λεει οτι υπαρχει bravia engine και μπορώ να την ενεργοποιησω και να την απενεργοποιησω! τελικα ειναι εγκατεστημενη η οχι?

 

Και βέβαια ανοίγει κανονικά το κινητό. Για την φόρτιση έλεγα ότι δεν δουλεύει όταν είναι κλειστό. Έλεγξέ το.

Η Bravia Engine υπάρχει σε όλη τη σειρα Xperia του 2011 ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ LWW :mad:. Εσύ που έχεις το mini είναι ήδη εγκατεστημένη εργοστασιακά. Για όποιον άλλο ενδιαφέρεται πάντως για την Bravia Engine, μπορεί να κάνει αναζήτηση του SE Extreme Tweaker στο google, και κάπου θα το βρει να το κατεβάσει σίγουρα. Ή ακόμα αν θέλει μπορώ να το στείλω εγώ με mail καθώς το έχω αποθηκευμένο στον υπολογιστή μου.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1599499 ή αυτήν http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1613017 για το σκέτο NEO (όχι το V)?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...