Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Παιδια ψαχνω μια SD 1gb για την Canon 800 is .Τι εχετε να προτεινετε για κατι σχετικα γρηγορο ωστε να εκμεταλλευτω πληρως τις δυνατοτητες της μηχανης?Ευχαριστω.Τι ταχυτητα πρεπει να εχει μια καρτα ωστε να θεωρειτε γρηγορη?Τη μετραμε σε Mb/s?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια ψαχνω μια SD 1gb για την Canon 800 is .Τι εχετε να προτεινετε για κατι σχετικα γρηγορο ωστε να εκμεταλλευτω πληρως τις δυνατοτητες της μηχανης?Ευχαριστω.Τι ταχυτητα πρεπει να εχει μια καρτα ωστε να θεωρειτε γρηγορη?Τη μετραμε σε Mb/s?

 

Η ταχύτητα της κάρτας δεν παίζει μεγάλο ρόλο στην μηχανή, όσο στο cart reader που θα κατεβάσεις της φωτογραφίες

και τα βίντεο που έχεις τραβήξει :) .

Εγώ στην δικιά μου έχω την SanDisk 2gb ultra II και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος :happy: .

 

Σου προτείνω να κοιτάξεις μία από της δύο:

 

SanDisk 1GB Ultra III

PhotoAgora [58.00 ευρώ] - Κατερέλος [58.90 ευρώ].

 

SanDisk 1GB Ultra II

PhotoAgora [50.00 ευρώ] - Κατερέλος [50.50 ευρώ].

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στο forum.

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τις κάρτες της Twinmos, συγκεκριμένα για τις SD και τις Transflash.

Αξίζουν ποιοτικά; Από όσο γνωρίζω είναι η μόνη εταιρεία που δίνει εγγύηση όση και η διάρκεια ζωής. Μήπως είναι κάποια παγίδα;

Να προτιμήσω Twinmos ή Sandisk;

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Egw exw twinmos kai eimai eyxaristhmenos edw kai 1 mhna!

exw ayth http://www.megamarket.gr/twinmos1gbminisd-p-26970.html?page=2&osCsid=9d6f9272bf3d023c15cd5a0c8b93a6ef :cool:

LeEco Χ829(4/64)

EUI 28s New Rom.V10

Meizu pro 6 plus

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
thelw na agorasw mia karta mnimis mini sd gia sharp v903... poia einai i kaliteri kai poia einai i timi??? Oi kartes mnimis VF pou poulane sta katastimata vodafone einai kales???
Link to comment
Share on other sites

Είχε γίνει παλιότερα ένα πόστ που έλεγε πώς με κάποιο κόλπο γίνετε μετατροπή τις 512 σε 1024mb. Αλλά δέν μπορώ να το βρώ! Καμιά βοήθεια?

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Είχε γίνει παλιότερα ένα πόστ που έλεγε πώς με κάποιο κόλπο γίνετε μετατροπή τις 512 σε 1024mb. Αλλά δέν μπορώ να το βρώ! Καμιά βοήθεια?

Γίνεται με το πρόγραμμα swelldisk, αλλά δεν το προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ κάπως αλλιώς το είχε πει...Μου φαίνετε κάτι με το partition άλλαζες και με το FAT...

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Πολλές ερωτήσεις βλέπω ρε γμτ... Ας προσθέσω και εγώ άλλη μία!

 

Το κινητό που θέλω να πάρω υποστηρίζει microSd ενώ η φωτογραφική μου miniSd. Έχει ιδέα κανείς αν υπάρχει κανάς αντάπτορας για να τα συνδυάσω ή να παίζει καμιά μπινιά για να μην καταλήξω στην προφανή λύση των 2-3 καρτών για το καθένα?

 

 

@GreddyRx7, δεν ξέρω αν το βρήκες αλλά είναι στην 24 περίπου στη μέση

If you're going through hell, keep going
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μια ερωτησουσα ο ασχετος, ποια εινια η διαφορα μεταξυ compact flash I και compact flash IΙ? στην ταχυτητα εγραφης και διαβασματος μονο η και καπου αλλου?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μια Adata MMC Plus 200x 4Gb από Ebay (77 euro). Βασικά την ήθελα για την ψηφιακή μου (Canon Ixus 40), και παίζει μια χαρά :D :D .

 

Στο SX1 μου και στην Pentax Optio A10 του αδερφού μου όμως δεν παίζει.

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το Nokia 6131.Θέλω χώρο!!!! Το κινητό παίρνει microSD και η μέγιστη χωριτηκότητα αυτών των καρτών είναι 2GB.Αλλά δεν βρίσκω πουθενά..Ξέρει κανείς που θα βρω microSD 2GB??Τα χρήματα δεν με ενδιαφέρουν.

 

P.S. Έχω βρει από ένα online shop από τη Γερμανία αλλά δεν θέλω (δεν μπορώ) να παραγγείλω από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nokia 6131.Θέλω χώρο!!!! Το κινητό παίρνει microSD και η μέγιστη χωριτηκότητα αυτών των καρτών είναι 2GB.Αλλά δεν βρίσκω πουθενά..Ξέρει κανείς που θα βρω microSD 2GB??Τα χρήματα δεν με ενδιαφέρουν.

 

P.S. Έχω βρει από ένα online shop από τη Γερμανία αλλά δεν θέλω (δεν μπορώ) να παραγγείλω από το εξωτερικό.

 

File.:D

ena kalo psaksimo tha htan fronimo...

Edw stin ellada yparxei 2GB MiniSD.

h**p://qtelshop.gr/e-shop

 

Filika..

:D qtelshop.gr/e-shop
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
ΟΛΟΙ μου απαντάτε με miniSD!! Χρειάζομαι microSD (MICRO οχι MiINI)

 

Επιτέλους έρχονται σιγά σιγά οι microSD 2GB σε ευρωπαικές τιμές και στην Ελλάδα !

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=42_210&products_id=2399

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

transflash και MicroSD ειναι το ιδιο πράγμα

 

:shifty:

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους κ καλως σας βρηκα...!!:) Εγινα κ εγω πριν λιγες μερες κατοχος του Ν73 κ ψαχνω για μνημη 2gb.Διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες κ σχεδον αποφασισα για την sandisk ultra II 66χ απο photoagora με 62ευρω.Διαβασα οτι δεν εχει δημιουργησει προβλημα σε κανεναν παρολο που κ καλα το κινητο υποστηριζει μεχρι 1gb...Η παραγγελια θα γινει σημερα κ δισταζω λιγο γιατι ειδα απο το πλαισιο την transcend 80x με 89 ευρω ομως...:confused: Την εχει χρησιμοποιησει καποιος με το ν73?Περιμενω σχολια για να κανω την παραγγελια αποψε...:happy:

Υ.Γ:το card reader Που εχω ειναι 16 in 1 της silvercrest apo lidl!!!Μεχρι τωρα παντως με εχει βγαλει ασπροπροσωπο!!!;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους κ καλως σας βρηκα...!!:) Εγινα κ εγω πριν λιγες μερες κατοχος του Ν73 κ ψαχνω για μνημη 2gb.Διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες κ σχεδον αποφασισα για την sandisk ultra II 66χ απο photoagora με 62ευρω.Διαβασα οτι δεν εχει δημιουργησει προβλημα σε κανεναν παρολο που κ καλα το κινητο υποστηριζει μεχρι 1gb...Η παραγγελια θα γινει σημερα κ δισταζω λιγο γιατι ειδα απο το πλαισιο την transcend 80x με 89 ευρω ομως...:confused: Την εχει χρησιμοποιησει καποιος με το ν73?Περιμενω σχολια για να κανω την παραγγελια αποψε...:happy:

Υ.Γ:το card reader Που εχω ειναι 16 in 1 της silvercrest apo lidl!!!Μεχρι τωρα παντως με εχει βγαλει ασπροπροσωπο!!!;)

 

Κατά την γνώμη μου καλύτερα την sandisc, το 66x με 80x δεν είναι τόσο μεγάλη διαφορά (αν υπάρχει διαφορά στην πράξη δλδ) που να αξίζει 27 ευρώ.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για κάρτες μνήμης, μήπως έχει πάρει κανενός το μάτι καμιά καλή τιμή για κάρτα SDIO WiFi??:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...