Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να αγοράσω μια RS-MMC για το Siemens CX75 στην οποία θέλω να αποθηκεύω κυρίως μηνύματα,MMS,λίγα βίντεο, χωρίς χρήση του κινητού ως ΜP3 player.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν τα προυπάρχοντα μηνύματα που έχω στην μνήμη τηλεφώνου, και στην μνήμη της κάρτας, αν μπορώ να τα μεταφέρω στην RS-MMC, χωρίς να αλλάξουν οι ημερομηνίες αποστολής τους και τα στοιχεία του αποστολέα.

 

Καθώς επίσης τι μέγεθος κάρτας μνήμης προτείνετε για αυτόν τον σκοπό χρήσης του κινητού, ώστε να μην επιβαρυνθούν οι λειτουργίες του, καθώς και πληροφορίες όπως (κατάστημα αγοράς, μάρκα, οικονομική τιμή).

 

Μπορώ να το κάνω άμεσα με την αγορά της RS-MMC, η πρέπει να απευθυνθώ σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας για αυτήν την διαδικασία, ώστε να τα μεταφέρουν μέσω καλωδίου κατευθείαν στην κάρτα μνήμης?

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος μεταφοράς των μηνυμάτων που θα με διευκόλυνε περισσότερο απο μια RS-MMC, χωρίς να χρειαστώ την αγορά καλωδίου DCA-510? (π.χ: μεταφορά μέσω bluetooth κινητού και φορητού υπολογιστή ή Μεταφορά δεδομένων μέσωΤΙΜ)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση θα μπορούσε να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να αγοράσω μια RS-MMC για το Siemens CX75 στην οποία θέλω να αποθηκεύω κυρίως μηνύματα,MMS,λίγα βίντεο, χωρίς χρήση του κινητού ως ΜP3 player.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν τα προυπάρχοντα μηνύματα που έχω στην μνήμη τηλεφώνου, και στην μνήμη της κάρτας, αν μπορώ να τα μεταφέρω στην RS-MMC, χωρίς να αλλάξουν οι ημερομηνίες αποστολής τους και τα στοιχεία του αποστολέα.

 

Καθώς επίσης τι μέγεθος κάρτας μνήμης προτείνετε για αυτόν τον σκοπό χρήσης του κινητού, ώστε να μην επιβαρυνθούν οι λειτουργίες του, καθώς και πληροφορίες όπως (κατάστημα αγοράς, μάρκα, οικονομική τιμή).

 

Μπορώ να το κάνω άμεσα με την αγορά της RS-MMC, η πρέπει να απευθυνθώ σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας για αυτήν την διαδικασία, ώστε να τα μεταφέρουν μέσω καλωδίου κατευθείαν στην κάρτα μνήμης?

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος μεταφοράς των μηνυμάτων που θα με διευκόλυνε περισσότερο απο μια RS-MMC, χωρίς να χρειαστώ την αγορά καλωδίου DCA-510? (π.χ: μεταφορά μέσω bluetooth κινητού και φορητού υπολογιστή ή Μεταφορά δεδομένων μέσωΤΙΜ)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση θα μπορούσε να με βοηθήσει.

 

Μαλλον η ερωτηση σου ειναι καλυτερα να γινει στο thread του cx75, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν χρειαζεσαι μεγαλη μνημη, μια 256ΜΒ θα σε καλυψει 100%, δεν πιστευω να κανει πανω απο 10ε.

 

Να αντιγραψεις την παλια σου καρτα στην νεα γινετε πολυ ευκολα με εναν card reader, αλλα δεν ξερω αν επιτρεπει το siemens μεταφορα των sms και των επαφων απο την μνημη του κινητου και της sim στην καρτα μνημης(δυσκολο).

Link to comment
Share on other sites

Να αντιγραψεις την παλια σου καρτα στην νεα γινετε πολυ ευκολα με εναν card reader, αλλα δεν ξερω αν επιτρεπει το siemens μεταφορα των sms και των επαφων απο την μνημη του κινητου και της sim στην καρτα μνημης(δυσκολο).

 

 

βεβαίως και το επιτρέπει. Στα siemens υπάρχει επιλογή να αποθηκεύονται μηνύματα και επαφές στο τηλέφωνο, άρα μπορούν να μεταφερθούν και στην κάρτα μνήμης, μόνο που προφανώς, είναι απροσπέλαστα από υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

kalhspera!

eimai etoimos na parw to k800 kai prepei na psaksw na vrw mia karta mnhmhs

o tupos kartas pou pernei einai h Memory Stick M2 an de kanw lathos...

 

1)mexri posa gb mporw na valw panw xwris na exw provlima??

 

2)skeftomai na parw 1gb mporeite na mu proteinete se poio magazi exete petyxei thn kaluterh timh...

 

3) Na protoimhsw na parw sony h kapoia allh marka??

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

kalhspera!

eimai etoimos na parw to k800 kai prepei na psaksw na vrw mia karta mnhmhs

o tupos kartas pou pernei einai h Memory Stick M2 an de kanw lathos...

 

1)mexri posa gb mporw na valw panw xwris na exw provlima??

 

2)skeftomai na parw 1gb mporeite na mu proteinete se poio magazi exete petyxei thn kaluterh timh...

 

3) Na protoimhsw na parw sony h kapoia allh marka??

 

Κανείς δεν ξέρει;

Είναι ακριβούτσικες πάντως.

...
Link to comment
Share on other sites

Τις πιο φτηνές κάρτες μνήμης τις έχω βρεί εδώ!

 

http://www.photoagora.gr/index.php?action=category&id=34

 

Όταν πήγα και ρώτησα για μια Micro sd 128 και μου είπε 3 ευρώ έβαλα τα γέλια!!:O

Του κάνω:Τύλιξέ μου ένα κιλό!:lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

yparxei kapoio programmateki pou na mporei na mas brei thn taxythta pou diabazei/grafei ka8e kartas mnhmhs pou bazoume sto card reader?

thx

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι ξερετε για τις καρτες μνημης που πουλαει η WIND (TIM) της Apacer ?

την Μini SD 1GB 19 euro καλη τιμη δεν ειναι :worry:

http://emea.apacer.com/eu/products/miniSD_Card.htm

λινκ για την καρτα

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε, καλημέρα.

 

Δεν τις ξέρω τις Apacer. Απλά να σε ενημερώσω ότι με 7 ευρώ παραπάνω, δλδ με 26 ευρώ τελική παίρνεις 2 GB Ultra II Sandisk από φωτοαγορά (ενδεικτικά).

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε Trobocop® σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου..

ισως δεν ανεφερα οτι την εχω ηδη αγορασει.. οποτε το ερωτημα μου ειναι πριν την ανοιξω να την επιστρεψω- αν γινεται -εφοσον δεν ειναι καλη, η να την χρησιμοποιησω και οτι βγει :(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω δουλέψει Apacer, και δεν ξέρω να σου πω εντυπώσεις...

 

και αληθεια την διαφορα εχει η Ultra II ? κανει για το Ν80 ?

 

Ultra II είναι απλώς η εμπορική ονομασία που έχει δώσει η σανντισκ στην συγκεκριμένη κάρτα. υποδηλώνει την ταχύτητά της.

 

# Minimum of 10MB/second** sequential read speed for ultra-fast image viewing and data transfer

# Minimum 9MB/second** sequential write speed lets you capture large image files faster

 

Ενδεικτικά, υπάρχουν και Ultra III, από την ίδια εταιρεία.

 

Min 20MB/second** sequential read and write

 

Nαι, δουλεύουν στο Ν80. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά!

Ερώτηση για τιμές και sorry αν ρωτάω κάτι ξαναειπομένο αλλά όσο περνάει ο καιρός όλο και κάποια αλλαγή υπάρχει σε τιμή που μπορεί να μας έχει ξεφύγει....

 

Θέλω λοιπόν, memory stick duo pro 4gb και memory stick micro (M2) 1gb. Οι καλύτερες τιμές που έχω βρει είναι απο photoagora στα 68 και 30 ευρώ αντίστοιχα... Καμιά άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ο τομέας Recording Media & Energy (RME) της Sony ανακοίνωσε μια μοναδική προσφορά δωρεάν φωτογραφικών εκτυπώσεων με κάθε αγορά καρτών μνήμης Memory Stick Micro χωρητικότητας 1GB και 2GB, Memory Stick PRO Duo χωρητικότητας 2GB, 4GB και 8GB και Compact Flash χωρητικότητας 2GB και 4GB.

 

Πλήρες άρθρο: http://www.cosmo.gr/Technology/World/161179.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια

Εχω φωτογραφική μηχανή SONY με καρτα μνήμης MS produo 1GB της sandisk.

Όταν έχω την κάρτα στην κάμερα, μου δίνει χωρητικότητα για 390 περίπου φωτογραφίες. Αν την βγάλω απο την κάμερα για να την βάλω στο card reader του pc, δέν την διαβάζει αλλα μου ζητάει format. Ετσι την διαβάζω με USB μέσω της κάμερας.

Την έκανα μια φορα format στο pc και όταν την ξαναεβαλα στην κάμερα, μου έδινε χωρητικότητα κάπου 90 φωτογραφίες! Με τα πολλα την ξαναέκανα format, στην καμερα αυτη τη φορα, και η κάρτα ξαναμεγαλωσε σε χωρητικότητα στις 390τοσες φωτογραφίες.

1) Πώς θα γίνει το pc μου να διαβάζει την κάρτα χωρίς format (που θα μου σβήνει κάθε φορα τις φωτ/φιες μου)?

2) Γιατί αν κάνω format στο pc μου, μειώνεται η χωρητικότητα της κάρτας?

Ευχαριστώ παιδια, ελπιζω να ήμουν σαφης

Link to comment
Share on other sites

πηρα 15 ευρώ απο πλαίσιο την MicroSD 1gb .. καλα δεν ειναι ?φτηνα..

 

ligo akrivoutsika tin pires.sto e-shop tin kingston tin exei 9.5 euro kai tin TRANSCEND 11.80euro.me tin kingston prosferete kai o antaptoras,eno me tin alli oxi.

 

links:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569790

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554476

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν δεν το καταλαβαινετε οπως το γραφω πειτε μου να το εξηγησω καλυτερα. Θα ηθελα καποιος ομως να μου πει την γνωμη του αν ξερει.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλη πρεπει να ειναι, απο Γερμανο την πήρα.

Αλλάζει η χωρητικότητα όταν την κανω format στον Η/Υ και μετα την ξαναβάζω στην καμερα. Αφενός δεν θα πρεπε το Η/Υ να μου ζηταει φορματ για να την διαβασει, αφετερου, μετα το φορματ στον Η/Υ, στην καμερα δείχνει χωρητικότητα πολύ μικρότερη απ οτι εχει.

Βέβαια μετα την ξανακανω φορματ στην κάμερα και επανερχεται στα κανονικα της αλλα προφανως κατι δεν παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...