Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

κατι παρομοιο

Εχω παρει αυτη την καρτα μνημης SanDisk 4GB MicroSDHC για το κινητο και στο card reader δεν την βλεπει καθολου ουτε και σε pda

Ενω στο κινητο λειτουργει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλα το card reader δεν διαβαζει SDHighCapacity καρτες. Ειχα το ιδιο προβλημα και σε αλλον reader την διαβασε κανονικα.....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μου είπαν προχτες από Πλαίσιο ότι για άμεση απόκριση της φωτογραφικής πρέπει να πάρω μια κάρτα με μεγ'αλη ταχύτητα (πχ 150χ κλπ). Τι λέτε?
Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά,πλήρωσα στο "Γερμανό" 15 ευρώ για 4Gb -επώνυμη- κάρτα μνήμης Micro SD.Μετά πήγα και πήρα από κατάστημα Vodafone 1Gb -μη επώνυμη- κάρτα μνήμης και πλήρωσα 5 ευρώ.Οι τιμές αυτές είναι καλές για τα Gb που δίνουν;

 

Υγ.Εγώ ούτε 2 ευρώ δεν θα έδινα για την 1Gb της Vodafone μιας και όποτε θέλει μου διαγράφει όλα μου τα αρχεία.:angry::cry:.

Link to comment
Share on other sites

SanDisk 4GB MicroSDHC -> 9,80 ευρώ

Την ίδια ακριβώς κάρτα μνήμης των 4Gb πήρα και εγώ από το "Γερμανό".Δεν είναι λογικό όμως να έχουν πιο χαμηλή τιμή στο Katerelos.gr εφόσον είναι eshop;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Όλες μου τις κάρτες τις έχω πάρει από το κατάστημα, άλλωστε μένω και κοντά σε αυτό. Εκτός αυτού, κάνει και ακόμα καλύτερη τιμή από κοντά (στα μεγαλύτερα ποσά βέβαια). Για μένα, αποτελεί μια από τις καλύτερες επιλογές για αγορά καρτών μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω πηρα αυτη SANDISK ULTRA II MEMORY STICK MS PRO-HG DUO 16GB

Εδω την ειχαν καλυτερη τιμη 90 ευρω και απο ebay στα 52 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα...

Θελω λοιπον και εγω να αγορασω μια καρτουλα μνημης για τον κινητο μου N86. Μπορει να σηκωσει μεχρι 16GB και σε κάποιο άλλο thread μου πρότειναν να πάρω μία τις sandisk 16Gb class 4. Βεβαια τα ελληνικα eshops δεν παρεχουν τοσο προηγμενες πληροφοριες για εμας τους κακομοιρους χωριατες... :mad: Οπότε ζητάω την συμβουλή σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

micro sd toshiba(made in japan) 8GB 19 ευρω

micro sd toshiba (made in japan) 16GB 39 ευρω

Στο media markt

H 16GB τρεχει αψογα στο 6220c,κανενα απολυτως προβλημα:D

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει στην 16άρα τι class είναι;

 

Δεν γραφει κατι τετοιο εξωτερικα,αλλα μεσα στις οδηγιες αναφερει,ανεβασα φωτο.

Την αναφερει ως premium quality (5 αστερια)

Τετοια....κυριλε συσκευασια δεν εχω ξαναδει σε καρτα μνημης!

Δεν εχω αντιληφθει την παραμικρη διαφορα σε σχεση με την 4αρα που ειχα,και εβαλα την 16GB.

Kαι εχω αλλαξει αρκετα κινητα και καρτες μνημης για να μπορω να πω με σιγουρια κατι τετοιο.

Για μενα ειναι σημαντικο που μετα απο πολλα χρονια ειδα προιον που αναγραφει MADE IN JAPAN!

Αν βοηθαει αυτα γραφει στις οδηγειες:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν λέει κάτι για την συγκεκριμένη κάρτα. Είναι πιο πολύ ενημερωτικό για την διαφορά των τριών class. Για να μην αναφέρει τίποτα πάνω στην κάρτα, είναι class 2. Σε αυτή την περίπτωση, δεν είναι φθηνή, πόσο μάλλον όταν οι ανταγωνιστές προσφέρουν στο πακέτο και μικρό αλλά απίστευτα χρήσιμο card reader.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν λέει κάτι για την συγκεκριμένη κάρτα. Είναι πιο πολύ ενημερωτικό για την διαφορά των τριών class. Για να μην αναφέρει τίποτα πάνω στην κάρτα, είναι class 2. Σε αυτή την περίπτωση, δεν είναι φθηνή, πόσο μάλλον όταν οι ανταγωνιστές προσφέρουν στο πακέτο και μικρό αλλά απίστευτα χρήσιμο card reader.

 

Εχει και ανταπτορα μαζι,αν ενοεις card reader με usb συνδεση εχει το media markt με 7 ευρω!

Oντως ειναι class 2,το εχει το e-shop και πιο ακριβα,αλλα και πανω στην καρτα σε μικρο κυκλο εχει ενα 2.

Τα class δεν με απασχολουνε αφου δουλευει αψογα,το ιδιο γρηγορα με την 4αρα!

Πηγαινα να παρω την 8αρα sandisk με 30 ευρω,εδωσα 9 παραπανω και πηρα 16αρα,που απο οτι δειχνει ειναι και αψογη!

Φτηνοτερη απο 39 ευρω υπαρχει?Απο 45 και πανω,και δεν ξερω αν ειναι και made in japan.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω μια μνήμη SDHC 16GB class 6.

 

Που θα βρω φτηνότερη;

Αθήνα ίσως κέντρο;

 

από Amazon δεν σου κάνει;

 http://www.amazon.co.uk/dp/B0015AOK1O/?tag=googhydr-21&hvadid=3122845526&ref=pd_sl_7eo9rckvc9_e 

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

το link σου δε δουλεύει, αλλά και πάλι δεν αξίζει για 3-4 ευρώ απ' έξω.

Γι'αυτό λέω από εδώ. Μαγαζί έχει να προτείνει κανείς;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η καλύτερη μάρκα στις κάρτες μνήμης?Όταν λέτε class 2 και class 4 εννοείται αυτoύς τους αριθμούς που έχει πάνω ας πούμε η sandisk σε έναν κύκλο?Και τι διαφορά έχουν?Στις ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής?
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η καλύτερη μάρκα στις κάρτες μνήμης?Όταν λέτε class 2 και class 4 εννοείται αυτά που έχει πάνω ας πούμε η sandisk σε έναν κύκλο?Και τι διαφορά έχουν?Στις ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής?

Ναι, το κάθε class αναφέρεται στην μέγιστη ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής που μπορεί να επιτύχει η κάρτα. Εκτός αυτού, πολλές συσκευές αντιμετωπίζουν πρόβλημα με κάρτες class 2 οπότε, ένας παραπάνω λόγος να προτιμήσεις κλάση 4 και 6.

 

Προσωπική άποψη, να προτιμήσεις μόνο Sandisk.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δες για παράδειγμα την παρακάτω κάρτα.

 

[ame=http://www.amazon.co.uk/SANDISK-MOBILE-MICRO-ULTRA-CLASS/dp/B001U2EQF2/ref=pd_cp_ce_0]8GB SANDISK MOBILE MICRO SD ULTRA CLASS 6 - CARD ONLY: Amazon.co.uk: Electronics & Photo[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...