Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Προηγουμενη φορα εχω παραγγειλει απο mymemory.co.uk σε πολυ καλη τιμη και εφτασε σχετικα γρηγορα..

Δεν εχει ομως αμεση διαθεσιμοτητα σε Microsd 16-32GB οποτε σκεφτηκα να σας ρωτησω απο που εχετε αγορασει.. Παντως στο προαναφερθεν οι διαφορες τιμης ηταν τραγικες σε σχεση με τα ελληνικα καταστηματα.. ακομη και με τα μεταφορικα..

 

Μια λιγο χαζη ερωτηση κ εγω... Δηλ τις Microsd με θηκη μπορω μετα να τις χρησιμοποιησω και σε φωτογρ μηχανη πχ?

Κι αν ειναι ετσι γιατι αυτες που πηρα για την μηχανη δεν ειχαν θηκη??Ειναι δηλ ενιαιες μεγαλες.. Ποια η διαφορα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η θήκη που έχουν οι κάρτες είναι συνήθως για να τις βάζεις σε κάποιο card reader. Δεν ξέρω αν μπορούν να μπούν και σε φωτογραφική μηχανή.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει micro sd με θήκη σε ψηφιακή μηχανή και την αναγνώριζε κανονικά.

Οι SDHC δεν χρειάζονται θήκη γι' αυτό και δεν είχαν! Οι micro sd χρησιμοποιούνται κυρίως σε κινητά τηλέφωνα ώστε να μην πιάνουν πολύ χώρο. Στις ψηφιακές δεν υπάρχει τέτοιου είδους θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη κάρτα μνήμης είναι εγγυημένη; Μου φαίνεται αρκετά φθηνή για 32άρα 10-class. Την έχει δοκιμάσει κάποιος;

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=42_210&products_id=18568

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο παιδι στο τοπικ του ΝΕΟ την έχει βρείτε σε ελληνικό μαγαζί 20... Σε ξενο την είδα στα 25 χωρίς διαθεσιμοτητα... Αν δεν μπαίνει στην κάμερα εγώ δεν θα δώσω πολλά.. Έχω ήδη μεγάλη συλλογή από άχρηστες μνήμες...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά,θελω να παρω μια καρτουλα για το Neo V μου κ γω και ερωτώ,υπάρχουν διαφορές μεσα σε κάρτες Class 10 που κάνουν 24 ευρω ή 30 ευρώ,η ταχύτητα εγγραφής ανάγνωσης δεν ειναι standard σε ολες τις καρτες που έχουν ιδια class ?

 

Και τωρα στο ζουμι :p πια απο αυτες τις δυο να επιλέξω και γιατί ?

 

KINGSTON SDC10/16GB

Samsung MicroSDHC Card 16GB Class 10

 

Αν εχετε κατι καλύτερο υποψιν σας be my guest ,ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις η Samsung έχει το διακριτικό plus. Είναι λίγο πιο γρήγορη από μια τυπική class 10 κάρτα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω αν αυτές οι τιμές , κρύβουν κάτι , είναι μούφες ; καθώς είναι kingston ... Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα η kingston 16g class 10

Πρέπει να κάνω second partition για να μεταφέρω τις εφαρμογές απο το κινητό στην κάρτα αλλά πώς? έχω κατεβάσει μόνο το link 2sd , ποιό άλλο χρειάζεται?

 

Κ με τις εφαμογές που έχω κατεβάσει στην παλιά κάρτα τις ξανακατεβάζω ή τις αντιγράφω στην νέα?

 

 

Να ακολουθήσω αυτό το link για partition?

 

http://www.angroid.info/2011/02/13/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7/

 

 

Κ το σημαντικότερο..πρέπει να είμαστε root για να μπορέσουμε να μεταφέρουμε τα apps απο τν κάρτα στο κινητό??

Edited by nexus82
Link to comment
Share on other sites

μου εχουν συστησει αυτο το μαγαζακι στο ebay και το παλικαρι που μου το συστησε ηταν πολυ ευχαριστημενος.αυτες τις μερες θα κανω παραγγελια και εγω να σας μεταφερω εντυπωσεις http://www.ebay.com/sch/sinceritytrading/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=25&_trksid=p3984lin
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς τη συγκεκριμένη κάρτα να μας πεί εντυπώσεις? http://www.amazon.co.uk/Lexar-MicroSDHC-Memory-MicroSD-Adapter/dp/B0065MN4GE/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1328219428&sr=8-4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Πήρα μια αδιάβροχη camera και στις οδηγίες λέει οτι προτείνετε Κάρτα μνήμης TF (class 6). Είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο και θα 'θελα τη βοήθεια σας σε τι κάρτα να επιλέξω.

1) Τι είναι TF

2) Τι είναι τα classes 1-10 Ποιο γρήγορες όσο ανεβαίνει ο αριθμός?

3) Προτείνει class 6, αν βάλω class 10 θα είναι συμβατή? Ποιο γρήγορη?

 

Παρακαλώ τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Πήρα μια αδιάβροχη camera και στις οδηγίες λέει οτι προτείνετε Κάρτα μνήμης TF (class 6). Είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο και θα 'θελα τη βοήθεια σας σε τι κάρτα να επιλέξω.

1) Τι είναι TF

2) Τι είναι τα classes 1-10 Ποιο γρήγορες όσο ανεβαίνει ο αριθμός?

3) Προτείνει class 6, αν βάλω class 10 θα είναι συμβατή? Ποιο γρήγορη?

 

Παρακαλώ τα φώτα σας

 

1. TF= Transflash. Ουσιαστικά είναι άλλη ονομασία για τις microSD.

2. Ακριβώς, όσο μεγαλύτερο το νούμερο, τόσο πιο γρήγορη είναι, και φυσικά πιο ακριβή.

3. Σου προτείνει class 6 ως ελάχιστη απαίτηση, για να έχεις πιο γρήγορη εγγραφή/αναπαραγωγή, ιδίως αν τραβάει και HD βίντεο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Βρήκα αυτή KINGSTON FLASH DISK SDC10/16GB CLASS 10 25€ Τι λες καλή επιλογή?

 

Μια χαρά είναι. Απλά τσέκαρε αν η φωτογραφική μηχανή στην οποία θα τη χρησιμοποιήσεις είναι συμβατή με microSDHC (microSD High Capacity), που ξεκινούν από τα 4GB και πάνω. Δες στο βιβλίο οδηγιών μέχρι πόσα GB υποστηρίζει. Αν λέει μέχρι 4GB, πολύ πιθανόν να μην είναι συμβατή η κάρτα.

 

Δεν μας λες ποια φωτογραφική είναι να τσεκάρουμε αν όντως υποστηρίζει την κάρτα που βρήκες;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Υποστιρίζει κάρτες μέχρι 32gb λέει. Άρα οκ.

Ωραία τότε. Οπότε η συγκεκριμένη κάρτα θα σε βολέψει μια χαρά. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω μία ερώτηση πρός όποιον γνωρίζει σχετικά..

Πώς μπορώ να κάνω format σε μία κάρτα micro sd προκειμένου να την βάλω στο κινητό μου??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια σας. Ειμαι καινουργιο μελος στην παρεα σας.Εχω ενα προβλημα με μια micro sd που την ειχα σε νοκια 6600 και ειχα βαλει κωδικο στην καρτα.Τωρα δεν τον θυμαμαι και προσπαθω να την ξεκλειδωσω με νοκια ν73.Οι περισσοτεροι file manager που κατεβασα δεν εγκαθιστανται εκτος απο τον y-brownser αλλα δεν βρισκω το αρχειο mmcstore για να το μετονομασω και να το στειλω στο pc.Ετσι διαβασα οτι γινεται αλλα οχι σε μενα.Αν καποιος γνωριζει και μπορει να βοηθησει..... ακομα και αν ξερει καποιο προγραμμα να την ξεκλειδωσω βαζοντας την σε card reader στο pc .οτιδηποτε...ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτες τις καρτες:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=20967&cat=4&sub=194&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25939&cat=4&sub=194&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=28177&cat=4&sub=194&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

προκειται να μπουν ειτε σε Ν8 ειτε σε se ARC S. θα δω.αλλα τις θελω και για το μελλον,οπου θα χρειαζεται ταχυτητα και χωρος (νοκια 808 πχ)

ποια θα διαλεγατε και γιατι?αξιζει η 32αρα?

εγω κλινω προς την samsung 16αρα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

 

εχει και ανταπτρα sd αυτη?ετσι φαινεται στις φωτογραφιες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...