Jump to content

[Galaxy S] 4.1 Jelly Bean


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο όσα είπε ο φίλος nexus μόνο το power saver δεν ξέρω αν υπάρχει στις cmx (βασικά δεν ξέρω καν τι είναι)

Τα αλλα υπάρχουν.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο όσα είπε ο φίλος nexus μόνο το power saver δεν ξέρω αν υπάρχει στις cmx (βασικά δεν ξέρω καν τι είναι)

Τα αλλα υπάρχουν.

 

Με ψήνεις να δοκιμάσω την CM10 :)

Ουσιαστικά μπορείς να πεις στο κινητο να γυρίζει αυτόματα σε 2G σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές για να εξοικονομεί μπαταρία. Εντάξει, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό !

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω bugs νομίζεις ότι έχει η cm10 απο την Slim 4.2?

 

Καλημερα,

δεν μιλαω μονο για την CM10 αλλα και για ολες τις JB Rom's που κυκλοφορουν, που απο οτι διαβαζω απο τους χρηστες πους τις εχουν βαλει , αντιμετωπιζουν προβληματα. Ετσι δεν εγινε εξαλλου και με τις ICS Rom's στην αρχη ? Για αυτο λεω να περιμενω λιγο καιρο ακομα μεχρι να σταθεροποιηθουν και οι JB Rom's που κυκλοφορουν και να αποφασισω και ποια απο ολες θα βαλω. Και μαλλον παλι σε SLIM θα παω γιατι ειναι η ποιο "ελαφρια" και εχει φοβερη υποστηριξη και συνεχομενες αναβαθμισεις προς το καλυτερο καθε φορα.

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Την slim bean δεν την εχει βαλει κανενας..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κατεβάσω τη cm-10-20120920-NIGHTLY-galaxysmtd.zip , την τελευταία nightly δηλαδή και είναι η μόνη που βγάζει error .. Μήπως την έχει κανείς πρόχειρη ?

Μετά από πάνω λέω να περάσω slim bean. Βασικά ποιες οι διαφορές τους ? Μπορεί να πει κάποιος ??

 

Πολύ καιρό έμεινα στη ginger και το κινητό κολλάει απίστευτα πολύ !!!!!!

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κατεβάσω τη cm-10-20120920-NIGHTLY-galaxysmtd.zip , την τελευταία nightly δηλαδή και είναι η μόνη που βγάζει error .. Μήπως την έχει κανείς πρόχειρη ?

Μετά από πάνω λέω να περάσω slim bean. Βασικά ποιες οι διαφορές τους ? Μπορεί να πει κάποιος ??

 

Πολύ καιρό έμεινα στη ginger και το κινητό κολλάει απίστευτα πολύ !!!!!!

 

Πρεπει να περασεις αναγκαστικα την 20/09/12 πρωτα για να βαλεις μετα slim bean..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Με βαση τις οδηγιες απο το site της slim bean .. ναι !

Κι εμενα λιγο παραξενο μου φανηκε αλλα.. let's follow the rules :P

 

Παντως η τελευταια CM ειναι η μονη η οποια πεταει error... ελεος :P

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοθεί link στο θέμα της CM10 από τον mindfield για την nightly που θες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με βαση τις οδηγιες απο το site της slim bean .. ναι !

Κι εμενα λιγο παραξενο μου φανηκε αλλα.. let's follow the rules :P

 

Παντως η τελευταια CM ειναι η μονη η οποια πεταει error... ελεος :P

 

Κατεβασε την απο εδω

http://www.cyanogenmod.nl/files/?dir=Samsung%20Galaxy%20S/CM10/ROM :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό σε CM9 είπα να πάω σε JB και συγκεκριμένα σε Slim που μου άρεσε και στην εποχή του ICS.

Το θέμα είναι ότι παρατηρώ battery drain όταν το βάζω σε aeroplane mode, πχ το βράδυ που κοιμάμαι. (Το θέλω ανοιχτό για το ξυπνητήρι.)

Από το CPU Spy βλέπω ότι το κινητό δεν μπαίνει καθόλου σε deep sleep ενώ το better battery stats δίνει partial wakelocks κυρίως στο RILJ που νομίζω ότι είναι το τηλέφωνο και καμιά φορά στο media.

Εκτός aeroplane mode όλα δουλεύουν άψογα.

Σημειωτέων ότι και οι δύο εγκαταστάσεις (2.4 και 2.5) έγιναν με full wipe και δοκίμασα να αλλάξω και modem από JVT σε JVU.

 

Έχει κανείς καμμιά ιδέα/ λύση;

 

H CM10 πώς τα πάει στον τομέα και γενικά σε bugs (πχ bluetooth)? Προτιμώ την Slim σαν πιο smooth αλλά στην ανάγκη θα πάω στην πιο αξιόπιστη :happy:

Samsung Galaxy S - Darky's 9.5 --> JUWE 5.3
Link to comment
Share on other sites

Η CM10 δεν έχει κανένα σοβαρό bug που να την επηρεάζει στην λειτουργία της.

Μπαίνει κανονικά σε deep sleep αν και μετά την τελευταία αναβάθμιση του Facebook μου καταναλώνει αρκετή μπαταρία αλλά αύριο οφείλεται στην εφαρμογή και όχι στην CM10 οπότε όλα καλά με την ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα λειτουργεί σωστά με όλες τις δυνατότητες κλπ (καλό 720 βιντεο όπως στην GB) στη CM10?

Ψάχνω xda αλλά δεν βλέπω να κάνουν αναφορές σε τι πιθανόν ΔΕΝ λειτουργεί. Εδώ επίσης δεν βλέπω κάποια αναφορά.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

ε ναι αλλά εγώ δεν έχω προσέξει ιδιαίτερη διαφορά, αν και δεν τραβάω και πολλά βίντεο οπότε ίσως απλά δεν έδωσα βάση.
Link to comment
Share on other sites

Με την καταναλωση της μπαταριας τι λεει?

 

Με 3G ενεργοποιημένο, άστο καλύτερα :p Αν όμως το έχεις μόνιμα σε 2G ή ανοίγεις 3G όταν το χρειάζεσαι μόνο, τότε τα πάει αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας παρακαλώ όσο μπορείτε βοηθήστε γιατί έχω απελπιστεί...είχα για καιρό μια σχετικά παλιά έκδοση της Helly Bean (1+ μήνα παλιά) και χτες αποφάσισα να εγκαταστήσω την 23/9 (τι το 'θελα...)! Με την αλλαγή των partitions που έχουν γίνει στις τελευταίες εκδόσεις τις rom, αν και δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα πως φταίει αυτό, άλλαξε το IMEI μου στο 004999010640000 εμφανίζοντας το σχετικό γνωστό μήνυμα μετά την πληκτρολόγηση του pin, κατά την έναρξη του κινητού. Όλη μέρα (κυριολεκτικά) χτες έψαξα πάρα πολλά θέματα σε διάφορα forums, κυρίως στο xda, και δοκίμασα όλες τις πιθανές μεθόδους επιδιόρθωσης του ΙΜΕΙ και του /efs φακέλου χωρίς επιτυχές αποτέλεσμα! Να πω πως είχα από παλιά ένα backup του /efs φακέλου στο /sdcard/backup/efs, το οποίο ήξερα από πριν πως υπήρχε γιατί το είχα δει, δεν το είχα φτιάξει εγώ, προφανώς βάζοντας κάποια custom rom το backup έγινε αυτόματα! Το θέμα όμως είναι, το οποίο με ανησυχεί πολύ, πως προσπάθησα και αντιγράφοντας χειροκίνητα τα αρχεία του backup στο φάκελο /efs, φτιάχνοντας τα permissions και αλλάζοντας owner (1001 - radio), και βάζοντας stock GB rom (ακόμα και froyo), αλλά χωρίς επιτυχία, το IMEI παρέμεινε ως έχει (ο αριθμός που έγραψα πιο πάνω δηλαδή)! Όλα λειτουργούν κανονικότατα (εκτός αν δεν έχω παρατηρήσει κάτι), μόνο που ο αριθμός του IMEI είναι λάθος και έχω αυτό το μήνυμα που εμφανίζεται κάθε φορά που ανοίγω το κινητό (μόνο σε JB βγάζει το μήνυμα αυτό "invalid IMEI..." απ' ότι έχω παρατηρήσει)! Αυτή τη στιγμή είμαι σε stock rom με cf-root XXJW4, XWJW5 firmware και XDJV1 baseband! O φάκελος efs έχει permissions rwxrwxr-x και τα εξής αρχεία μέσα: κενός φάκελος .android (rwxrwxr-x), κενός φάκελος lost+found (rw-r--r--), ο οποίος δεν έσβηνε όταν πήγαινα να σβήσω το φάκελο /efs με r/w mount πάντα, .nv_state (rw-r--r--), cryptprop_applied_result (rw-rw-rw-), cryptprop_data (rw-rw-rw-), cryptprop_onetimeboot (rw-rw-rw-), cryptprop_securewipedata (rw-rw-rw-), nv.log (rw-r--r--), nv_data.bin (rwx------), nv_data.bin.md5 (rw-r--r--) και updated_filesystem (rw-rw-rw-)! Aπό την άλλη ο φάκελος sdcard/backup/efs έχει τα εξής: κενός φάκελος lost+found, .nv_state, nv.log, nv_data.bin, nv-data.bin.md5 (τα permissions του καθενός δεν έχει νόημα να τα αναφέρω γιατί δεν ειναι τα σωστά, σε όλα είναι rwxrwxr-x)!

 

Αν χάνετε επανειλημμένα το IMEI σας όταν φλασάρετε CM10, δοκιμάστε το εξής.

Μπείτε στην SD card (αυτά τα 5,7 GB του κινητού που αποθηκεύουμε διάφορα) πάρτε ότι θέλετε (αρχεία εφαρμογών, φωτογραφίες, μουσικές) και στείλτε τα στον υπολογιστή σας, κάντε φορμάτ την sd card και αφού έχετε γυρίσει σε στοκ για να έχετε σίγουρα σωστό IMEI, ξαναφλασάρετε την CM10. Το θέμα είναι ότι κάπου στην SD card αποθηκεύεται το λάθος imei (υπάρχει ένας φάκελος /backup/efs που λογικά κάνει αυτή τη δουλειά αλλά ίσως να αποθηκεύεται και αλλού γιατί αφαιρώντας μόνο αυτόν τον φάκελο δεν είχε βοηθήσει όταν είχα αυτό το θέμα) και όταν φλασάρετε την CM10 πάει και διαβάζει το λάθος imei απο εκεί. Οπότε πρέπει όταν φλασάρετε την CM10 να είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει το λάθος imei κάπου αποθηκευμένο στην sd card σας.

 

Το δοκίμασα κι αυτό αλλά ούτως ή άλλως βάζοντας stock rom δεν επανέρχεται το σωστό IMEI οπότε δεν έπιασε!

 

Μήπως έχετε καμιά ιδέα ή να με καθοδηγήσετε για το τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; :(

Link to comment
Share on other sites

όταν βάζεις στοκ rom βάζεις Pit file? κάνεις repartition ?

αν όχι κάνε άλλη μια προσπάθεια με αυτόν τον τρόπο ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

όταν βάζεις στοκ rom βάζεις Pit file? κάνεις repartition ?

αν όχι κάνε άλλη μια προσπάθεια με αυτόν τον τρόπο ...

 

Ναι τα κάνω αυτά ώστε να επανέλθει στα αρχικά αλλά δεν αλλάζει κάτι, το IMEI παραμένει λάθος! Μήπως φτιάχνει όντως αλλά μου δείχνει το λανθασμένο αριθμό στο about phone>status; Αλλά και όταν πατάω *#06# μου βάζει το λανθασμένο! Γιατί στη stock gingerbread rom δε μου βγάζει μήνυμα στην αρχή για invalid IMEI, εκτός αν δεν το βγάζει ούτως ή άλλως!

 

Kαι κάτι άλλο...στο thread του official cm10 έβγαλαν test build με την ίδια δομή των partition που έχει και η Helly Bean και οι περισσότεροι αναφέρουν βελτίωση στο θέμα της ταχύτητας και των lags --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=31982825

 

Αυτό είναι μια δικαίωση μου στη συζήτηση που είχα με τους φίλους Superuser και mindfield (που υποστήριζαν τον Pawitp και τη δική του δομή των partition) που είχε ξεκινήσει από αυτό το post μου --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4229826#post4229826 :)

Edited by metalmike
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε όπως είσαι με JW4 να κλήσεις το τηλέφωνο,να βγάλεις την sim και να bootάρεις χωρις sim.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε όπως είσαι με JW4 να κλήσεις το τηλέφωνο,να βγάλεις την sim και να bootάρεις χωρις sim.

 

To έκανα...το IMEI πρέπει να δω; Γιατί παραμένει το ίδιο...

 

Εγω βλεπω οτι εχει λαθος τα permissions η ειναι η ιδεα μου?

 

Πως πρέπει να είναι δηλάδή;

Link to comment
Share on other sites

rwx r-x r-x (η πιο μπακαλίστικα, 3 τικ στην πρώτη στήλη από αριστερά,το πρώτο στην μεσαία και 3 στην δεξιά

Παρατεταμένο πάτημα πάλι και τώρα διάλεξε "change owner"

Στο owner και στο group διάλεξε "1001 - radio"

 

(copy paste από τον οδηγό του Nikou523 :p)

Link to comment
Share on other sites

Mπα, το έκανα κι αυτό αλλά τίποτα...το backup δεν πρέπει να είναι σωστό, γιατί απ'ότι έχω δει κανονικά θα έπρεπε να έχει και άλλα αρχεία μέσα που το δικό μου δεν έχει! Οπότε την κάτσαμε τη βάρκα; Εφόσον δε δουλεύει το backup και δεν επανέρχεται στο σωστό IMEI όταν βάζω stock gb rom, υπάρχει κάτι άλλο εκτός από να το πετάξω; 2 μέρες σχεδόν προσπαθώ να βρω λύση, έχω απελπιστεί...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] 4.1 Jelly Bean

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...