Jump to content

[Galaxy S] 4.1 Jelly Bean


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα την αλλαγή που είπες αλλα μάλλον δεν είναι πολύ έξυπνο να πειράζεις το αρχείο αυτό γιατί μετά την αλλαγή δεν δούλευε καθόλου το wifi!! :)

Έκανα διάφορα όπως επαναφορά του σωστού αρχείου απο back up, wipe dalvik κλπ που δεν είχαν αποτέλεσμα.

Διορθώθηκε τελικά σβήνοντας εντελώς το αρχείο και φλασαροντας πάλι την ρομ.

Όλα οκ τώρα απλά όταν χρειάζεται θα πρέπει να ανοίγω το παλιό αρχείο για να βλέπω τον κωδικό :p

 

Σε ευχαριστώ πάντως.

 

Αν το πειράξεις και δεν δουλεύει το WiFi απλά το διαγράφεις τελείως και κάνεις μία επανεκκίνηση ώστε να ξαναδημιουργηθεί το αρχείο από το backup που υπάρχει για το συγκεκριμένο.

Πάντως την διαδικασία που σου περιέγραψα έκανα όταν πέρασα την CM10 και μου επανέφερε όλους τους κωδικούς που είχα.

 

Ο τρόπος με τον οποίον εφαρμόζεται το hw acceleration στην cm10 είναι διαφορετικός απ' οτι ας πουμε στην X-bean που στα features γράφει Nexus S hw acceleration;

 

Δεν νομίζω αφού λογικά ο κώδικας που χρησιμοποιείται είναι ο ίδιος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βρε παιδιά είναι σε αρχικό στάδιο ακόμα η jelly bean μην βιάζεστε και λέτε έχει πρόβλημα εδώ και εκεί και παραπέρα :S με τον καιρό θα φτιάξουν όλα ;) ;) μην αγχώνεστε :P
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να έχει προβλήματα και για αυτό τα αναφέρουμε όταν τα εντοπίσουμε ώστε να δούμε στο μέλλον αν λυθούν :)

 

suspect21 αυτό ακριβώς εννοώ με την διαφορά οτι δεν είχα χρησιμοποιήσει καν το gps aids.

πολύ χαμηλότερη στάθμη σήματος και αυτό που -ίσως- κάνει το πρόβλημα είναι πως βρίσκει - κλειδώνει δορυφόρους- τους χάνει - τους ξανα βρίσκει - τους ξανα κλειδώνει και τους ξανά χάνει ...

αυτό γίνεται συνέχεια ...

σαν να μην μπορεί να τους κλειδώσει μόνιμα.

δοκιμάστε το να δείτε με το Gps test.

 

Edit : το περίεργο είναι πως στην συσκευή κολλητού που πέρασα πρώτα σε αυτόν την CM10 και έπειτα την πέρασα σε εμένα κάνοντας ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια διαδικασία στο πέρασμά της δουλεύει άψογα, ταχύτατα και απροβλημάτιστα ...

τι να πώ .. ίδια συσκευή ... άλλη συμπεριφορά ..

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς πρόβλημα με την λήψη του Gps ??

έχω γράψει για παρόμοιο πρόβλημα και στο θέμα με τον οδηγό της CM10 ..

πέρασα την Nightly 20120908 αλλά δεν βλέπει δορυφόρους ή αν τους δει τελικά κλειδώνει ελάχιστους μετά τους χάνει πάλι .. μετά τους βρίσκει και γίνεται αυτό το πράγμα συνέχεια ..

με την stock 2.3.6 το GPS δούλευε υποδειγματικά και κλείδωνε σε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα οπότε και πρόβλημα στο hardware δεν παίζει μιας και τα S ήταν λίγο παθητικά στον τομέα αυτόν ...

 

γνωρίζει κανείς κάτι ??

 

Το πρόβλημα προέρχεται απο το hardware. Δεν ακουμπάει ενα έλασμα σε σχήμα πλάγιου U την κεραία του gps. Λύνεις λοιπόν το κινητό με ένα κατσαβιδάκι και ανοίγεις λίγο προσεκτικά για να μη σπάσει αυτό το πλάγιου U και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα προέρχεται απο το hardware. Δεν ακουμπάει ενα έλασμα σε σχήμα πλάγιου U την κεραία του gps. Λύνεις λοιπόν το κινητό με ένα κατσαβιδάκι και ανοίγεις λίγο προσεκτικά για να μη σπάσει αυτό το πλάγιου U και είσαι ΟΚ.

 

φίλε Geogian δεν νομίζω πως αυτό το έλασμα (έχω διαβάσει παρόμοια θέματα για αυτό) κάνει διακρίσεις στο software.

δεν μπορεί να ακουμπάει με Gingerbread και να μην ακουμπάει με Jelly ....

διάβασε ξανά λίγο τα προηγούμενα μηνύματα μου :O

το GPS δούλευε πραγματικά υποδειγματικά ..

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Geogian δεν νομίζω πως αυτό το έλασμα (έχω διαβάσει παρόμοια θέματα για αυτό) κάνει διακρίσεις στο software.

δεν μπορεί να ακουμπάει με Gingerbread και να μην ακουμπάει με Jelly ....

διάβασε ξανά λίγο τα προηγούμενα μηνύματα μου :O

το GPS δούλευε πραγματικά υποδειγματικά ..

 

Μπορεί όμως να χειροτερέψει όσο περνάει ο καιρός ;) Οπότε ίσως τώρα το πρόσεξες :p

Link to comment
Share on other sites

φίλε Geogian δεν νομίζω πως αυτό το έλασμα (έχω διαβάσει παρόμοια θέματα για αυτό) κάνει διακρίσεις στο software.

δεν μπορεί να ακουμπάει με Gingerbread και να μην ακουμπάει με Jelly ....

διάβασε ξανά λίγο τα προηγούμενα μηνύματα μου :Ο

το GPS δούλευε πραγματικά υποδειγματικά ..

 

Μπορεί να έπεσες θύμα σύμπτωσης. Το είχα πάθει στις αρχές του καλοκαιριού και ήμουν σίγουρος ότι έφταιγε μια cm9 που είχα βάλει. Τελικά αποδείχτηκε ότι συνέπεσε χρόνικα το hardware πρόβλημα με την αλλαγή Rom. Πότε δεν ξέρεις :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Να το δώ ρε παιδιά και αυτό .... μπορεί να έτυχε να τον πάρει τώρα .... όλα είναι πιθανά . τι να πώ ..

υπάρχει κανένας οδηγός για αυτό ή καμία φωτό από το έλασμα που πρέπει να στραβώσω ?

αν υπάρχει Link θα ήμουν ευγνώμων ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Να το δώ ρε παιδιά και αυτό .... μπορεί να έτυχε να τον πάρει τώρα .... όλα είναι πιθανά . τι να πώ ..

υπάρχει κανένας οδηγός για αυτό ή καμία φωτό από το έλασμα που πρέπει να στραβώσω ?

αν υπάρχει Link θα ήμουν ευγνώμων ...

 

Καλημέρα

Στο παρακάτω σύνδεσμο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=878970

δες στην τέταρτη φωτογραφία δεξιά το έλασμα σε σχήμα U που πρέπει να ανοίξεις λίγο προσεχτικά.

Κατά τα άλλά παίρνεις το κατάλληλο κατσαβίδι και ξεβιδώνεις τις 7 νομίζω βίδες που βλέπεις. Στη συνέχεια βγάζεις το πλαστικό καπάκι (προσεχτικά μη σπάσεις το πλαστικό) και αμέσως θα δεις στο σημειο που είδες στη φωτογραφία το έλασμα.

Το σηκώνεις προσεχτικά με ένα μαχαιράκι και κλείνεις το κινητό.

Το σήμα GPS θα είναι πλέον στο φούλ.

Link to comment
Share on other sites

Να το δώ ρε παιδιά και αυτό .... μπορεί να έτυχε να τον πάρει τώρα .... όλα είναι πιθανά . τι να πώ ..

υπάρχει κανένας οδηγός για αυτό ή καμία φωτό από το έλασμα που πρέπει να στραβώσω ?

αν υπάρχει Link θα ήμουν ευγνώμων ...

 

Θα έλεγα να κάνεις καλύτερα ότι έκανε ο truckman. Κάπου υπάρχει ένα ποστ του που περιγράφει τη διαδικασία. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγεις και να ανοίξεις τη συσκευή, και την όποια πιθανότητα να σπάσεις το U προσπαθώντας να το σηκώσεις (εγώ το είχα σπάσει και πραγματικά ήμουν πολύ προσεκτικός, σπάει πανεύκολα)

 

EDIT Βρήκα τα σχετικά ποστ:

 

 

λοιπον,εβαλα ενα λεπτο αφρολεξ στο σημειο της κεραιας που δειχνει το λινκ που εδωσε ο @gup_ και μιλαμε ξεσκιζει!!!πρασινιζει για πλακα μεσα στο σπιτι 5-6 δορυφορους!!!

 

Όχι δεν ανοίγεις τίποτα πάρα Μονό το πίσω καλυμ της μπαταρίας,βάζεις την ταινία και το ξανακουμπωνεις.Θα ανεβάσω φώτο από το δικό μου σε λίγο να δεις που την έχω κολησει

 

Edit: εδω εχω φωτο απο το δικο μου

[ATTACH]26581[/ATTACH]

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις .... !!!

όμως .. επειδή το πρόβλημα με την κεραία του GPS στο S το έχω διαβάσει πολλάκεις και επειδή είχα δει και τις φωτό του Truckman το πρώτο πράγμα που έκανα όταν είδα πρόβλημα με το GPS είναι να βγάλω το πίσω καπάκι της μπαταρίας και να πιέζω με το χέρι το σημείο αυτό για να κάνει επαφή (αφού κάνει με ένα κομμάτι ταινία διπλής όψεως είναι σίγουρο πως θα πάταγε με αρκετή θα έλεγα πίεση του χεριού).

δεν είδα διαφορά .... :O

 

πάραυτα με έχετε βάλει στο τρυπάκι να το ανοίξω με την πρώτη ευκαιρία :lol::lol::p

 

 

Edit : το πληκτρολόγιο της JB δεν είναι και τόσο βολικό .. είναι λίγο μικρά τα γράμματα ..

μπορούμε να περάσουμε με κάποιον τρόπο το stock keyboard της samsung από τις original Gingerbread ?

έπειτα τι κάνουμε με τους 160 χαρακτήρες στα sms ? θα δουλεύει το Mms mode που υπάρχει στον οδηγό της CM10 ?

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

το άνοιξα το κινητό .... ανασήκωσα λίγο την επαφή .. αλλά αποτέλεσμα δεν είδα ...

 

βέβαια στο παρακάτω link δεν αναφέρουν την μεταλλική επαφή αλλά την "ελλαστική" επαφή που βρίσκεται ακριβώς από κάτω της ...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1697217

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξιζει τωρα να παω σε cm10?

Αυτη τη στιγμη ειμαι με την 9.1 και το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι lagarei αρκετα μιας και εχω αρκετους μηνες να του σβησω τα data. Επισης εχω το γνωστο προβλημα της 4.0 με το vpn. Δε ξερω αν εχει φτιαχτει στην 4.1 αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την CM10. Κατά την άποψη μου είναι σταθερότατη και μου φαίνεται πιο ομαλή από την CM9.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την CM10. Κατά την άποψη μου είναι σταθερότατη και μου φαίνεται πιο ομαλή από την CM9.

 

Μη με κάνετε να φύγω από στοκ πάνω που κάθισα λίγο να ηρεμήσω από ICS :O

Link to comment
Share on other sites

Μη με κάνετε να φύγω από στοκ πάνω που κάθισα λίγο να ηρεμήσω από ICS :O

 

Είναι ότι πιο γρήγορο και όμορφο έχει περάσει από το S μου :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι πιο γρήγορο και όμορφο έχει περάσει από το S μου :)

 

Αν δεν φτιαχνουν ολα τα bugs στις JB Roms που κυκλοφορουν απο τους DEV's δεν το κουναω απο την SLIM ICS 4.2. Ταχυτατη και σταθερη χωρις κολληματα.

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φτιαχνουν ολα τα bugs στις JB Roms που κυκλοφορουν απο τους DEV's δεν το κουναω απο την SLIM ICS 4.2. Ταχυτατη και σταθερη χωρις κολληματα.

 

Τι παραπάνω bugs νομίζεις ότι έχει η cm10 απο την Slim 4.2?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Tην παραμετροποίηση που έχει η Slim ! ;)

 

Αυτο ειναι bug..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι bug..;

 

Όχι εντάξει δεν είναι bug, αλλά σημαντική έλλειψη !

 

Έχει δοκιμάσει κανένας την τελευταία slim beam ? έχουν διορθωθεί τα bugs των πρώτων εκδόσεων (GPS κλπ) ?

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Όχι εντάξει δεν είναι bug, αλλά σημαντική έλλειψη !

 

Έχει δοκιμάσει κανένας την τελευταία slim beam ? έχουν διορθωθεί τα bugs των πρώτων εκδόσεων (GPS κλπ) ?

 

Παρεμπιπτόντως μιας και αναφέρθηκες στην παραμετροποίηση, δώσε μερικά παραδείγματα όπου υπερέχει η Slim των cmx για αυτό τον τομέα.

Δεν σε αμφισβητώ, να μάθω θέλω. Πάει καιρός που είχα slim (απο τις εκδόσεις 3.1 ,3.2 της Slim ICS) οπότε δεν ξέρω τι παίζει πια.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως μιας και αναφέρθηκες στην παραμετροποίηση, δώσε μερικά παραδείγματα όπου υπερέχει η Slim των cmx για αυτό τον τομέα.

Δεν σε αμφισβητώ, να μάθω θέλω. Πάει καιρός που είχα slim (απο τις εκδόσεις 3.1 ,3.2 της Slim ICS) οπότε δεν ξέρω τι παίζει πια.

 

Το βασικότερο για μένα είναι η αλλαγή στα dpi της οθόνης και να λειτουργούν όλα σωστά (market, lockscreen κλπ), hold back to kill, παραμετροποίηση της οθόνης κλειδώματος, παραμετροποίηση της status bar, power saver ... κλπ

 

Κάποια από αυτά ενδέχεται να υπάρχουν και στις cmx... εχω πολύ καιρό να τις δοκιμάσω.

Edited by Nexus
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα περισσότερα από αυτά υπάρχουν στην CM10 αλλά προσωπικά στις CM7 & 9 η τόση παραμετροποίηση με κούραζε αφάνταστα ....

ήθελες 20 λεπτά να περάσεις την ROM και 2 μέρες να την σετάρεις :lol::lol:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] 4.1 Jelly Bean

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...