Jump to content

[Galaxy S] 4.1 Jelly Bean


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι. Πέρασα από την αρχή με odin την JVU, μετά cm10 την τελευταία nightly και στο καπάκι slim2. Μου το έχει κάνει ξανά με την cm9. Μάλλον θα κάνω ένα nandroid backup και ξανά από την αρχή gb~>cm10~>slim~>restore και ελπίζω να φτιάξει. Έχει κανένας καλό σήμα wifi σε jb?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στη slim βάζοντας kernel devil με datadata δημιουργειται partition και αφαιρούνται απο το system 100mb και μένουν γύρω στα 30-40 οποτε αν δεν εχεις πολλές εφαρμογές μπορει να δουλεψει. Για να δουλεψει βεβαια χρειάζεται και wipe data για να αρχίσει να αποθηκευει στο datadata και όχι στο data. Εγω παντως που το δοκίμασα συνέχισε να αποθηκευει στο data( δεν εκανα wipe) αν το δοκιμάσει καποιος ας μας πει αν δουλευει

 

 

Μόλις παρατήρησα ότι μου άλλαξε το imei μάλλον από το πέρασμά της cm10 πριν την slim. Ξέρει κανείς πως επανέρχεται χωρίς να περάσω ξανά Gb? Backup στον φάκελο efs δεν έχω μαζί μου

 

Το datadata πόσα mb έχει διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου:mad: περασα αρκετες φορες slimbeam με διαφορους συνδυασμους μετα απο GB και παντα χανει το ΙΜΕΙ. Αντεγραψα το φακελο efs απο την gb με το σωστο ΙΜΕΙ και το αντικατεστησε αλλα χαθηκε η baseband. φλασαρα jvt modem και μου χαθηκε παλι.

Επισης δοκιμασα ΗΒ devil με datadata μετα απο wipe στη slim και δουλευει μια χαρα το datadata(139 ΜΒ νομιζω ειναι το datadata) αλλα δεν παρατηρησα καμια διαφορα στην ταχυτητα

Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου:mad: περασα αρκετες φορες slimbeam με διαφορους συνδυασμους μετα απο GB και παντα χανει το ΙΜΕΙ. Αντεγραψα το φακελο efs απο την gb με το σωστο ΙΜΕΙ και το αντικατεστησε αλλα χαθηκε η baseband. φλασαρα jvt modem και μου χαθηκε παλι.

Επισης δοκιμασα ΗΒ devil με datadata μετα απο wipe στη slim και δουλευει μια χαρα το datadata(139 ΜΒ νομιζω ειναι το datadata) αλλα δεν παρατηρησα καμια διαφορα στην ταχυτητα

 

Αν χάνετε επανειλημμένα το IMEI σας όταν φλασάρετε CM10, δοκιμάστε το εξής.

Μπείτε στην SD card (αυτά τα 5,7 GB του κινητού που αποθηκεύουμε διάφορα) πάρτε ότι θέλετε (αρχεία εφαρμογών, φωτογραφίες, μουσικές) και στείλτε τα στον υπολογιστή σας, κάντε φορμάτ την sd card και αφού έχετε γυρίσει σε στοκ για να έχετε σίγουρα σωστό IMEI, ξαναφλασάρετε την CM10. Το θέμα είναι ότι κάπου στην SD card αποθηκεύεται το λάθος imei (υπάρχει ένας φάκελος /backup/efs που λογικά κάνει αυτή τη δουλειά αλλά ίσως να αποθηκεύεται και αλλού γιατί αφαιρώντας μόνο αυτόν τον φάκελο δεν είχε βοηθήσει όταν είχα αυτό το θέμα) και όταν φλασάρετε την CM10 πάει και διαβάζει το λάθος imei απο εκεί. Οπότε πρέπει όταν φλασάρετε την CM10 να είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει το λάθος imei κάπου αποθηκευμένο στην sd card σας.

 

IN OTHER NEWS ο Στράτος έβγαλε καινούργιο semaphore το changelog του οποίου προσανατολίζεται στην επίλυση του θέματος με το γνωστό lag (το οποίο πολλοί αποδίδουν στην έλλειψη του /datadata). Είναι ένα σημείο που πάντα βλέπω lag (όταν απο την οθόνη κλειδώματος επιλέγω να ανοίξω το google now) και με τον νέο semaphore αυτό το lag δεν υπάρχει πια. Νομίζω κάποιο μαγικό έκανε πάλι ο αγαπημένος μας developer :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από τον Στράτο! Κάνει την απόφαση μου για μετάβαση στην JB πιο εύκολη.

Τώρα περιμένουμε να ξεκινήσουν και οι επίσημες nightlies και μπαίνουμε πάλι για τα καλά στον χορό των φλασαρισμάτων.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω χρησιμοποιω την helly bean την τελευταια και μου ειναι σταθεροτατη. Επειδη στα χαρτια τουλαχιστον η επισημη cm10 εινα σε αλφα σταδιο, στην πραξη εχει θεματα? τωρα με τον semaphore ψηθηκα :P
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω χρησιμοποιω την helly bean την τελευταια και μου ειναι σταθεροτατη. Επειδη στα χαρτια τουλαχιστον η επισημη cm10 εινα σε αλφα σταδιο, στην πραξη εχει θεματα? τωρα με τον semaphore ψηθηκα :P

 

Δεν έχει κανένα θέμα αν και είναι alpha, είμαι με την 08/08 και κάποια θέματα με lag που είχα παλιότερα έχουν εξαφανιστεί, πάντα με semaphore βέβαια!

Επίσης είδα αυτά http://review.cyanogenmod.com/#/c/20968/ http://review.cyanogenmod.com/#/c/20970/ κάτι που μάλλον σημαίνει ότι θα έχουμε και ράδιο :D

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες έβαλα την Slim Jelly, αλλά δεν βρίσκει τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας.

Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό ή να βάλω την stock rom που τόσο είχα αγαπήσει ; :)

Ο μόνος λόγος που την έβαλα είναι για να δω τα νέα χαρακτηριστικά όπως και με την ICS αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει την stock και με βολεύει καλύτερα. Όπως καταλαβαίνεται δεν είμαι απαιτητικός χρήστης...

Σε περίπτωση που κρατήσω την Slim Jelly έχετε υπόψη σας κάποιο καλό ελληνικό πληκτρολόγιο και τέλος που μπορώ να δω όλες τις stock rom για το Galaxy S ; Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

O Pawitp διαπίστωσε ότι το πρόβλημα που προκαλεί lag σε όσους χρησιμοποιούν CM10 σχετίζεται με το writing των δεδομένων και όχι με το reading οπότε αποφάσισε να μεταφέρει όλο το /system (απο όπου και το σύστημα "διαβάζει" πληροφορίες) στην αργή NAND και να στείλει μόνο του το /data (όπου γίνονται ως επι τον πλείστον καταχωρήσεις δεδομένων) στη γρήγορη NAND. Σκοπεύει λοιπόν να δημιουργήσει ένα γρήγορο /data partition μεγάλο (~400+ Mb) το οποίο θα είναι αρκετά μεγάλο ώστε να μην έχουμε θέμα με low storage notigications, και να στείλει στο αργό κομμάτι της μνήμης τo /system. Θεωρητικά θα έχουμε μια CM10 γρήγορη σαν την CM9 όπου θα απουσιάζει όμως ο ενοχλητικός περιορισμός των 60-70 εφαρμογών. Στην πράξη θα δούμε τι θα έχουμε....

 

Οταν έρθει η ώρα θα υπάρχει σχετική ειδοποίηση για full wipe ώστε να γίνει σωστή εγκατάσταση της εν λόγω nightly.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι μόλις γίνουν και οι απαραίτητες αλλαγές στον Semaphore η CM10 θα πετάει. Ανυπομονώ να δοκιμάσω την καινούργια CM10 που θα βγει!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεις :)

Έχουμε ρημάξει το ίντερνετ εδώ στο νησί για να περνάμε ότι CM10 βγαίνει :lol:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες έβαλα την Slim Jelly, αλλά δεν βρίσκει τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας.

Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό ή να βάλω την stock rom που τόσο είχα αγαπήσει ; :)

Ο μόνος λόγος που την έβαλα είναι για να δω τα νέα χαρακτηριστικά όπως και με την ICS αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει την stock και με βολεύει καλύτερα. Όπως καταλαβαίνεται δεν είμαι απαιτητικός χρήστης...

Σε περίπτωση που κρατήσω την Slim Jelly έχετε υπόψη σας κάποιο καλό ελληνικό πληκτρολόγιο και τέλος που μπορώ να δω όλες τις stock rom για το Galaxy S ; Ευχαριστώ ;)

Καμία ιδέα κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα κανείς ;

 

Δηλαδή τόσες μέρες είσαι χωρίς πάροχο?

Μπράβο υπομονή!

 

Πήγαινε ρυθμίσεις-->σχετικά με το τηλέφωνο-->και πες μας τι λεει σαν baseband version.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσες μέρες είσαι χωρίς πάροχο?

Μπράβο υπομονή!

Πήγαινε ρυθμίσεις-->σχετικά με το τηλέφωνο-->και πες μας τι λεει σαν baseband version.

1) Δεν είμαι χωρίς τηλέφωνο, έχω το παλιό μου αν και μιλάω ελάχιστα οπότε μικρό το κακό.

2) Baseband Version: Unknown

Για ολες τις stock rom εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1102881

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έχει περαστεί το Modem οπότε γι' αυτό δεν έχεις σήμα.

Βάλε το JVT ή το JVU από εδώ και λογικά θα φτιάξει.

 

Επίσης βγήκε και η καινούργια CM10 (20120817). Την δοκίμασες mindfield ή ακόμα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έχει περαστεί το Modem οπότε γι' αυτό δεν έχεις σήμα.

Βάλε το JVT ή το JVU από εδώ και λογικά θα φτιάξει.

 

Επίσης βγήκε και η καινούργια CM10 (20120817). Την δοκίμασες mindfield ή ακόμα;

 

Εννοείται πως την δοκίμασα :D

Τις λίγες ώρες που την έχω δεν έχω δει να παγώνει πουθενά. Σε κάποια σημεία που παρατηρούσα lag (πχ όταν δοκίμαζα ταχεία εναλλαγή γλώσσας στο stock keyboard μέσω του dedicated κουμπιού) πλέον δεν βλέπω κάτι, κατα πάσα πιθανότητα το έκανε το θαύμα του ο Ασιάτης :) Θα δούμε βέβαια και τις επόμενες μέρες.

Ενημερωτικά με την νέα αλλαγή το /data είναι γύρω στα 420 MB. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει το θέμα με το low disk space αφού έχοντας κάνει restore 55 εφαρμογές ο ελεύθερος χώρος του διαμερίσματος έχει ήδη πέσει στα 72 ΜΒ. Πιστεύω το όριο θα είναι γύρω στις 70 εφαρμογές. Θα δοκιμάσω να επαναφέρω μερικές ακόμα να δω σε πιο σημείο θα μου βγάλει ειδοποίηση και θα ενημερώσω.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να βγει και νέος Semaphore και θα πηγαίνει ακόμα πιο γρήγορα!

Μπροστά στα 170MB που ήταν το /datadata τα 420MB του /data είναι άπλετος χώρος...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να βγει και νέος Semaphore και θα πηγαίνει ακόμα πιο γρήγορα!

Μπροστά στα 170MB που ήταν το /datadata τα 420MB του /data είναι άπλετος χώρος...:)

 

Βγήκε ο νέος Semaphore άμεσα Νίκο (όσοι δοκιμάσετε την νέα nightly ΜΗΝ βάλετε παλαιότερη έκδοση semaphore, το swap που έγινε στα partitions επηρέασε και την δομή του kernel)

 

Ξέρεις ποια ειναι η διαφορά με την CM9? Στην CM9 υπήρχε το data και το datadata. Τώρα υπάρχει μόνο το data και όλα γράφονται εκεί. Δηλαδή για να κάνεις ασφαλή σύγκριση πρέπει να προσθέσεις το χώρο του /data και του /datadata της CM9 και να τα συγκρίνεις με τα 420 MB του /data της CM10.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει ακόμα ο νέος Semaphore αλλά δε νομίζω να αργήσει και πολύ ακόμα.

Αύριο λέω να περάσω την νέα CM10 για μια δοκιμή και αν όλα πάνε καλά θα την κρατήσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει ακόμα ο νέος Semaphore αλλά δε νομίζω να αργήσει και πολύ ακόμα.

Αύριο λέω να περάσω την νέα CM10 για μια δοκιμή και αν όλα πάνε καλά θα την κρατήσω.

 

Σωστός για τον semaphore Νικο, θα διάβασα λάθος :)

 

Σχετικά με τον χώρο, στις 85 περίπου restored εφαρμογές μου έβγαλε το μήνυμα για να με ενημερώσει ότι δεν απομένει πολύς χώρος. Σε εκείνο το σημείο o free χώρος στο /data μόλις είχε πέσει κάτω από τα 40 MB. Το κουλό είναι ότι στις 100 εφαρμογές πλέον έχω 45 MB ελεύθερα :wacko: και δεν βγαίνει η ειδοποίηση. Τέλος πάντων πήρατε μια ιδέα.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πάνω απο 50 εφαρμογές οπότε δεν θα έχω πρόβλημα χώρου. :)

 

Για όσους γκρινιάζουν επειδή επανήλθε το θέμα με τον περιορισμενο αριθμό εφαρμογών, ο Pawitp έγραψε ότι υπάρχει πάντα η επιλογή να μεταφέρεις κάποιες απο τις εφαρμογές στην SDcard και να ξαλαφρώσεις έτσι το /data όσο θελεις.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Απόψε ξεκινούν οι επίσημες nightlies

 

https://plus.google.com/117962666888533781522/posts/3gjXR6AoSa2

 

Νίκο να φανταστώ θα επιμεληθείς τον οδηγό? :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αύριο είναι μια καλή μέρα ώστε να αρχίσω να τον ετοιμάζω (αν και δεν αλλάζουν πολλά από τον τρόπο της CM9).

Ευχαριστούμε για την πληροφορία!:)

 

EDIT: Τελικά δεν είχα άδικο που είπα ότι δεν θα αργήσει να βγει νέος Semaphore. Ο Στράτος για άλλη μια φορά έκανε το θαύμα του και τον ευχαριστούμε γι' αυτό!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] 4.1 Jelly Bean

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...