Jump to content

[Galaxy S] 4.1 Jelly Bean


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα APN σου δουλεύουν κανονικά??

Τα πέρασα οκ αλλα με κούρασε :P

Edited by kandreou

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα APN σου δουλεύουν κανονικά??

Τα πέρασα οκ αλλα με κούρασε :P

 

Τα apn σε κάποιους δεν εμφανίζονται αν δεν μπούν σε airplane mode και μετά βγουν.

Η εγκατάσταση της rom ήταν σχετικά απροβλημάτιστη, έφαγα ένα bootloop αλλά πέρασα τον semaphore με το odin και όλα εντάξει.

Μετά από 3 μέρες λειτουργείας όλα λειτουργούν κανονικά, το lag είναι ελάχιστο και εμφανίζεται κυρίως στο άνοιγμα εφαρμογών.Η πλοήγηση στα μενού είναι απόλυτα smooth.

 

Κάτι που ξέχασα είναι ότι καμιά φορά μου κάνει fc η gallery, αλλά με ένα clear cache και clear data είναι οκ.Μερικοί αναφέρουν και άλλα bugs στο xda, βέβαια είναι alpha ακόμα και όλα αυτά θα διορθωθούν.

Edited by mitsos1

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω την jelly bean;

 

Αναλόγως ποια θες.

slim bean

cyanogenmod 10

Helly Bean

Kfheaven Bean

και δε ξέρω κι εγώ ποια άλλη υπάρχει.... Ο καθένας έχει βγάλει κι από μία ρομ.. Όλες βασίζονται όμως στην cyanogenmod συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως ποια θες.

slim bean

cyanogenmod 10

Helly Bean

Kfheaven Bean

και δε ξέρω κι εγώ ποια άλλη υπάρχει.... Ο καθένας έχει βγάλει κι από μία ρομ.. Όλες βασίζονται όμως στην cyanogenmod συνήθως.

 

Ποια ειναι η καλυτερη;:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ICS πάντως φημίζονται οι Cyanogenmod και Slim :p Τώρα για Jelly bean εγώ είχα δοκιμάσει την Slim αλλά γύρισα σε Slim ICS που είναι μια χαρά κομπλέ (υπάρχουν οδηγοί) Δε ξαναβάζω Jelly bean αν δεν ακούσω για δραματικές αλλαγές από τις ICS! Δεν έχει να σου προσφέρει κάτι επιπλέον προς το παρόν τουλάχιστον.
Link to comment
Share on other sites

Τα apn σε κάποιους δεν εμφανίζονται αν δεν μπούν σε airplane mode και μετά βγουν.

Η εγκατάσταση της rom ήταν σχετικά απροβλημάτιστη, έφαγα ένα bootloop αλλά πέρασα τον semaphore με το odin και όλα εντάξει.

Μετά από 3 μέρες λειτουργείας όλα λειτουργούν κανονικά, το lag είναι ελάχιστο και εμφανίζεται κυρίως στο άνοιγμα εφαρμογών.Η πλοήγηση στα μενού είναι απόλυτα smooth.

 

Κάτι που ξέχασα είναι ότι καμιά φορά μου κάνει fc η gallery, αλλά με ένα clear cache και clear data είναι οκ.Μερικοί αναφέρουν και άλλα bugs στο xda, βέβαια είναι alpha ακόμα και όλα αυτά θα διορθωθούν.

 

Πάντως για alpha έκδοση, ούτε καν beta δηλαδή , εγώ την βρίσκω πάρα πολύ καλή… είναι μεγάλη βελτίωση από ICS…ρε το γαλαξία μας, αθάνατος και όχι μόνο αυτό αλλά αποδίδει και καλύτερα με κάθε καινούρια version!! :D

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και κανένα βιντεάκι ρε παιδιά να δούμε και εμείς οι άσχετοι λίγο πως τρέχει η έκδοση

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και κανένα βιντεάκι ρε παιδιά να δούμε και εμείς οι άσχετοι λίγο πως τρέχει η έκδοση

 

Εγω πως εχω δει..;:rolleyes:

Δεν ειναι δυσκολο, ενα search στο you tube ειναι ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Είπα να πάρω κι εγώ μια πρώτη γεύση απο jb σήμερα και δοκίμασα την slim bean. Είναι 2-3 ώρες που την δουλέυω και μέχρι στιγμής, όσο νωρίς κι αν είναι , η ρομ δείχνει σταθερή και σίγουρη. Για smoothness κλπ μην τα ξαναλέμε, πιστεύω ότι πλέον δεν υπάρχει απαιτητικός user εδώ μέσα που να παρατηρεί lag στον πρώτο γαλαξία με οποιαδήποτε custom μέσα μαζί με semaphore. Φυσικά και πρέπει να διορθωθούν κάποια πραγματάκια, όπως αυτά που ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω και μερικά άλλα που παρατήρησα, ότι πχ δεν λειτουργεί ο διακόπτης για εναλλαγή μόνο σε δίκτυα 2G αν τον τοποθετήσεις στην notification bar. Θα της δώσω μια ευκαιρία για λίγες μέρες, οι οποίες θα είναι και οι τελευταίες με το γαλαξία στην κατοχή μου, αφού αποφάσισα να πάω στο s3.

 

Πάντως παιδιά, μπορεί να το έχουμε αναφέρει ένα εκατομμύριο φορές, αλλά δεν γίνεται να προσπεράσουμε το γεγονός ότι μιλάμε για συσκευή που αγοράστηκε τον Ιούνιο του 2010 και η πρώτη της ρομ ήταν eclair XXJF3...Α και να αναφέρουμε φυσικά ότι το hardware της δεν σηκώνει αναβαθμίσεις πέρα από gingerbread...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ το jelly bean στο i9000 το βλέπω super smooth δηλαδή μιλάμε για ένα κινητό που δεν τα βάζει κάτω παρόλο τα χρονάκια του ;)
Not a fanboy. Just a minimal fan.
Link to comment
Share on other sites

Είπα να πάρω κι εγώ μια πρώτη γεύση απο jb σήμερα και δοκίμασα την slim bean. Είναι 2-3 ώρες που την δουλέυω και μέχρι στιγμής, όσο νωρίς κι αν είναι , η ρομ δείχνει σταθερή και σίγουρη. Για smoothness κλπ μην τα ξαναλέμε, πιστεύω ότι πλέον δεν υπάρχει απαιτητικός user εδώ μέσα που να παρατηρεί lag στον πρώτο γαλαξία με οποιαδήποτε custom μέσα μαζί με semaphore. Φυσικά και πρέπει να διορθωθούν κάποια πραγματάκια, όπως αυτά που ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω και μερικά άλλα που παρατήρησα, ότι πχ δεν λειτουργεί ο διακόπτης για εναλλαγή μόνο σε δίκτυα 2G αν τον τοποθετήσεις στην notification bar.

 

Νομίζω πως ούτε στην ics slim 4.2 λειτουργεί αυτός ο διακόπτης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ούτε στην ics slim 4.2 λειτουργεί αυτός ο διακόπτης.

Δεν έχεις άδικο. Σε κάποιες από τις τελευταίες εκδόσεις νομίζω ότι δούλευε πάντως.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η καλυτερη;:)

 

Θα έλεγα να δοκιμάσεις τη Helly Bean του DerTeufel1980, developer του devil kernel, που χρησιμοποιεί το /datadata partition και ουσιαστικά είναι ένα κλικ πιο γρήγορη από τις άλλες! Διορθώθηκαν και τα bugs με το data/airplane mode και το mount της external sd στο pc :) Πραγματικά πολύ καλή, γρήγορη και σταθερή rom, ειδικά εφόσον μιλάμε για alpha έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ΄ξερα που το έβαλε το /datadata partition αφού στην CyanogenMod το αφαιρέσανε αφού πλέον δεν χώραγε στο γρήγορο κομμάτι της μνήμης και έτσι δεν υπήρχε λόγος να παραμείνει. Όλος ο χώρος στο γρήγορο κομμάτι της μνήμης έχει γεμίσει αφού η JB είναι αρκετά μεγάλη οπότε ο μόνος μέρος που μπορεί να μπει το /datadata είναι στο πιο αργό κομμάτι της μνήμης κάτι το οποίο είναι και ανούσιο. Φαντάζομαι ότι έβαλε το /datadata για λόγους εντυπωσιασμού και διαφήμισης της ROM αφού πολλοί θα πιστέψουν ότι είναι πιο γρήγορη επειδή έχει το συγκεκριμένο partition.

Επίσης τα bugs με το data/airplane mode και το mount της external sd έχω την εντύπωση πως διορθώθηκαν από τον Pawitp αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ΄ξερα που το έβαλε το /datadata partition αφού στην CyanogenMod το αφαιρέσανε αφού πλέον δεν χώραγε στο γρήγορο κομμάτι της μνήμης και έτσι δεν υπήρχε λόγος να παραμείνει. Όλος ο χώρος στο γρήγορο κομμάτι της μνήμης έχει γεμίσει αφού η JB είναι αρκετά μεγάλη οπότε ο μόνος μέρος που μπορεί να μπει το /datadata είναι στο πιο αργό κομμάτι της μνήμης κάτι το οποίο είναι και ανούσιο. Φαντάζομαι ότι έβαλε το /datadata για λόγους εντυπωσιασμού και διαφήμισης της ROM αφού πολλοί θα πιστέψουν ότι είναι πιο γρήγορη επειδή έχει το συγκεκριμένο partition.

 

Δεν είναι καθόλου θέμα εντυπωσιασμού και διαφήμισης γιατί έχω δοκιμάσει και JB rom με το partition και χωρίς αυτό και η συγκεκριμένη rom είναι λιγό πιο γρήγορη και δεν το λέω εγώ αλλά πολλοί users, που μάλιστα είχαν διαφορετική JB rom προηγουμένως, οπότε ούτε placebo δε μπορεί να είναι. Είναι κάτι που το παραδέχονται όλοι ότι είναι καλύτερα με το partition αυτό (ειδικότερα στις αρχικές εκδόσεις που η διαφορά ταχύτητας ήταν πιο εμφανής γιατί τώρα μειώνεται σιγά σιγά), απλά γεμίζει κάπως εύκολα, αυτό είναι το αρνητικό (δε μπορείς να τα έχεις όλα :p)! Τι να σου πω, για πιο συγκεκριμένα πράγματα δε γνωρίζω, μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά προσωπικά κρίνω μόνος μου από τις δοκιμές που έχω κάνει και όχι από κάτι που μπορεί να πει κάποιος...

 

Επίσης τα bugs με το data/airplane mode και το mount της external sd έχω την εντύπωση πως διορθώθηκαν από τον Pawitp αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

 

Εγώ αυτές τις 2 βελτιώσεις απλά τις ανέφερερα σαν 2 σημαντικά θέματα που λύθηκαν, δεν είπα ποιός τα έλυσε. Αν δεν κάνω λάθος ο DerTeufel1980 είχε γράψει πως το πρόβλημα του mount της external sd στο pc το έλυσε με κάτι που βρήκε από τη CM9 έκδοση, για το άλλο δεν ξέρω. Ο Pawitp είναι που κάνει τα περισσότερα και αυτός φτιάχνει τη βάση, αλλά μη νομίζεις, όλοι δανείζονται πράγματα απ'όλους και αυτό μόνο καλό είναι για εμάς, δες το σαν ένα είδος άτυπης συνεργασίας που όλοι οφελούνται :happy:

 

Αλλά γιατί τρελαίνεσαι τόσο πολύ; Μη με παρεξηγήσεις αλλά διακρίνω έναν ανεξήγητο fanboyσμό προς τη μεριά του Pawitp, ο οποίος είναι εξαιρετικός, αλλά πολύ καλή δουλειά έχει κάνει και ο DerTeufel1980! Δεν υποστήριξα κανέναν, ούτε ήταν αυτός ο σκοπός μου, απλά έκανα την πρόταση μου, την τεκμηρίωσα βάση της εμπειρίας που έχω μέχρι τώρα από τις JB roms και αυτό είναι όλο :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψες εσύ την άποψη σου έτσι έγραψα και 'γω την δική μου. Δεν είχα σκοπό να σε ακυρώσω ούτε να υποστηρίξω τον Pawitp (δεν τον έχω και συγγενή :p) αν και είναι εξαιρετικός developer. Ότι έγραψα το έκανα καθαρά για θέμα πληροφόρησης και τίποτα παραπάνω. Ίσα ίσα που χαίρομαι όταν υπάρχουν άτομα που γράφουν τεκμηριωμένα την άποψη τους και δεν ήθελα για κανένα λόγο το μήνυμα μου να φανεί επιθετικό (αν φάνηκε έτσι).:) Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου θέμα εντυπωσιασμού και διαφήμισης γιατί έχω δοκιμάσει και JB rom με το partition και χωρίς αυτό και η συγκεκριμένη rom είναι λιγό πιο γρήγορη και δεν το λέω εγώ αλλά πολλοί users, που μάλιστα είχαν διαφορετική JB rom προηγουμένως, οπότε ούτε placebo δε μπορεί να είναι. Είναι κάτι που το παραδέχονται όλοι ότι είναι καλύτερα με το partition αυτό (ειδικότερα στις αρχικές εκδόσεις που η διαφορά ταχύτητας ήταν πιο εμφανής γιατί τώρα μειώνεται σιγά σιγά), απλά γεμίζει κάπως εύκολα, αυτό είναι το αρνητικό (δε μπορείς να τα έχεις όλα :p)! Τι να σου πω, για πιο συγκεκριμένα πράγματα δε γνωρίζω, μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά προσωπικά κρίνω μόνος μου από τις δοκιμές που έχω κάνει και όχι από κάτι που μπορεί να πει κάποιος...

 

Φίλε metalmike φυσικά και είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε το partition /datadata, όταν όμως αυτό έχει τοποθετηθεί στο γρήγορο κομμάτι της μνήμης του κινητού (OneNAND). Διαφορετικά είναι σαν να δημιουργούμε ένα αχρείαστο partition με ευχαριστο για τα αυτιά μας όνομα που όμως δεν είναι καθόλου πιο γρήγορο απο το /data. Και όπως έχει πει ο Pawitp (μας αρέσει δεν μας αρέσει ο αποτελεσματικότερος rom developer που έχει μείνει στο κινητό μας) με την jelly Bean δεν υπάρχει πλέον χώρος στη γρήγορη NAND για να δημιουργηθεί /datadata, εκτός αν στείλουμε στο /data κάποιο κομμάτι του system (με αποτέλεσμα όποτε ο χρήστης κάνει wipe data να χάνει το κομμάτι αυτό του system, άρα δεν είναι λύση) Ο μόνος που ίσως θα μπορούσε να δημιουργήσει στη ρομ του ένα ουσιαστικό partition /datadata είναι ο kranvid που φτιάχνει τη slim, αφού έχει αφαιρέσει απο τη ρομ πολλά και διάφορα (system apps, TTS, γλώσσες) αλλά αμφιβάλλω αν έχει τις απαραίτητες γνώσεις.

 

Πρόσφατα με ένα φίλο που έχει την ίδια συσκευή κάναμε το σχετικό συγκριτικό. Στην μια συσκευή βάλαμε την 20120801 nightly με semaphore και στην άλλη βάλαμε την Helly Bean που βασίστηκε στη nightly αυτή. Μετά απο αρκετές δοκιμές μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά ότι οι δύο rom δεν είχαν ΚΑΜΙΑ διαφορά στην ταχύτητα.

 

Εγώ αυτές τις 2 βελτιώσεις απλά τις ανέφερερα σαν 2 σημαντικά θέματα που λύθηκαν, δεν είπα ποιός τα έλυσε. Αν δεν κάνω λάθος ο DerTeufel1980 είχε γράψει πως το πρόβλημα του mount της external sd στο pc το έλυσε με κάτι που βρήκε από τη CM9 έκδοση, για το άλλο δεν ξέρω. Ο Pawitp είναι που κάνει τα περισσότερα και αυτός φτιάχνει τη βάση, αλλά μη νομίζεις, όλοι δανείζονται πράγματα απ'όλους και αυτό μόνο καλό είναι για εμάς, δες το σαν ένα είδος άτυπης συνεργασίας που όλοι οφελούνται :happy:

 

Κοίτα, εντελώς συμπτωματικά ο DerTeufel1980 έλυσε το πρόβλημα με τα data χρησιμοποιώντας την nightly της CM10 στην οποία μόλις το είχε λύσει ο Pawitp (20120804) και συμπτωματικά πάλι, με το που βγήκε η nightly (20120806) που έλυνε το θέμα με το mount της SD, στα καπάκια βγήκε και η Helly Bean που είχε το συγκεκριμένο bug λυμένο. Ε αυτά δεν μπορείς να τα παραβλέψεις...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να περασω σημερα την jelly bean για να δω τι ψαρια πιανει και ειμαι πολυ ικανοποιημενος μεχρι στιγμης λιγα bugs ομως εχω ενα θεμα με το play store το οποιο δεν μου εμφανιζει καποιες εφαρμογες ακομα και αυτες που εχω αγορασει, ακομα και οταν βρησκω τροπο να τις εμφανισω μου βγαζει αυτο το μηνυμα "your device isn't compatible with this version" αυτο ειναι bug της slim ?
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να περασω σημερα την jelly bean για να δω τι ψαρια πιανει και ειμαι πολυ ικανοποιημενος μεχρι στιγμης λιγα bugs ομως εχω ενα θεμα με το play store το οποιο δεν μου εμφανιζει καποιες εφαρμογες ακομα και αυτες που εχω αγορασει, ακομα και οταν βρησκω τροπο να τις εμφανισω μου βγαζει αυτο το μηνυμα "your device isn't compatible with this version" αυτο ειναι bug της slim ?

 

Ασυμβατοτητα με τα 180dpi που χρησιμοποιει η slim. Υπαρχει λυση να αλλαξεις τα dpi σε 232 που νομιζω ειναι το default, μετα κανεις καθαρισμο δεδομενων στο play store. Ισως υπαρχει και καποιο πειραγμενο play store, αλλα δε μπορω να το βρω τωρα. Κοιταξε στη σελιδα της slim η βρες το στο θεμα της σλιμ στο xda. Σιγουρα θα το εχει στα FAQ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να αλλαξω τα dpi του κινητου αλλα το προβλημα παραμενει καθε φορα που παω να εγκαταστησω μια εφαρμογη πεταγεται αυτο το μηνυμα "error tapatalk could not be downloaded due to an error (Error retrieving information from server. [RPC:AEC:0]. Καθαρισμος δεδομενων γινεται απο το Clear search history σωστα ? γιατι το εκανα και ουτε αυτο δουλεψε ....
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι στην slim bean 2 εχει multi dpi play store παντως. Μηπως το προβλημα δεν ειναι απο αυτο το λογο ομως... Καθαρισμο κανεις απο την διαχειριση εφαρμογων στις ρυθμισεις. Βρισκεις το play store και κανεις καθαρισμο δεδομενων.
Link to comment
Share on other sites

Στη slim βάζοντας kernel devil με datadata δημιουργειται partition και αφαιρούνται απο το system 100mb και μένουν γύρω στα 30-40 οποτε αν δεν εχεις πολλές εφαρμογές μπορει να δουλεψει. Για να δουλεψει βεβαια χρειάζεται και wipe data για να αρχίσει να αποθηκευει στο datadata και όχι στο data. Εγω παντως που το δοκίμασα συνέχισε να αποθηκευει στο data( δεν εκανα wipe) αν το δοκιμάσει καποιος ας μας πει αν δουλευει

 

 

Μόλις παρατήρησα ότι μου άλλαξε το imei μάλλον από το πέρασμά της cm10 πριν την slim. Ξέρει κανείς πως επανέρχεται χωρίς να περάσω ξανά Gb? Backup στον φάκελο efs δεν έχω μαζί μου

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ότι μου άλλαξε το imei μάλλον από το πέρασμά της cm10 πριν την slim. Ξέρει κανείς πως επανέρχεται χωρίς να περάσω ξανά Gb? Backup στον φάκελο efs δεν έχω μαζί μου

 

Αν δεν έχεις back up του efs τότε ο μόνος τρόπος είναι το πέρασμα GB νομιζω.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει πρόβλημα όταν γυρνάς πίσω σε CyanogenMod από κάποια ROM που έχουν τοποθετήσει το efs partition κάπου αλλού από εκεί που το έχει η CyanogenMod.

Είχες περάσει CM10 μετά Slim και ύστερα γύρισες πάλι σε CM10;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] 4.1 Jelly Bean

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...