Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα...μου ήρθε κι εμένα η 4.1.2 EUR μέσω ΟΤΑ!!! Την εγκατέστησα, έκανα factory reset και το απογευματάκι στήσιμο από την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Με την 4.1.1 είχα βάλει το Titanium Back up και μέσω του Exynow abuse είχα σβήσει κάτι εφαρμογές συστήματος κατά λάθος. Σήμερα που βγήκε η 4.1.2 έκανα factory reset και update σε 4.1.2 αλλά δεν κάνει το update...

 

Τι πρέπει να κάνω?

Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα... πηγα σημερα να κανω την ενημερωση λογισμικου σε 4.1.2 μεσω οτα που ειδα οτι βγηκε και μου βγαζει το μηνυμα- που το εχει βγαλει και σε αλλους παλαιοτερα- οτι η συσκευη εχει τροποποιηθει και δεν ειναι διαθεσιμη η αναβαθμιση... να τονισω οτι η συσκευη ειναι εντελως απειραχτη και οτι την αναβαθμιση σε 4.1.1 μεσω οτα την ειχα παρει κανονικα χωρις προβλημα.

Τι μπορω να κανω ωστε να παρω τν αναβαθμιση.;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Τι πρέπει να κάνω?

 

Κατέβασε την και βάλτην με Odin

 

 

Καλημερα... πηγα σημερα να κανω την ενημερωση λογισμικου σε 4.1.2 μεσω οτα που ειδα οτι βγηκε και μου βγαζει το μηνυμα- που το εχει βγαλει και σε αλλους παλαιοτερα- οτι η συσκευη εχει τροποποιηθει και δεν ειναι διαθεσιμη η αναβαθμιση... να τονισω οτι η συσκευη ειναι εντελως απειραχτη και οτι την αναβαθμιση σε 4.1.1 μεσω οτα την ειχα παρει κανονικα χωρις προβλημα.

Τι μπορω να κανω ωστε να παρω τν αναβαθμιση.;

 

Ο μόνος τρόπος που ξέρω είναι να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να ξανά δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση επειδη και μενα μου εχει βγαλει διαθεσιμη ενημερωση, φαινεται πως η 4.1.2 ειναι επιτελους διαθεσιμη και για ελλαδα!!

 

Για να την περασω απλα παταω ενημερωση και ολα κομπλε η πρεπει να κανω και κατι αλλο?

Ρωταω επειδη καπου στο φορουμ ειχε παρει το ματι μου οτι πρπει να κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισωεν στο τηλεφωνο πριν και μετα το update...Αν ειναι απαραιτητο αυτο θα χαθουν τα παντα ολα απο το τηλεφωνο και ποιος καθεται να το ξαναστησει μετα:X

Link to comment
Share on other sites

Γαμωτη μου:)βγηκε για branded cosmote και vodafone ενω τα eur Greece οχι.:mad:θα περιμενουμε ακομη αει στον κορακα!!δεν πειραζει εδω με το optimus 3d lg ακομη περιμενω ics:p

 

 

Edite update

 

Eur open μολις το κατεβαζει.μεσω OTA αν και στο sammobile δεν δινει οτι εινια διαθεσιμο!!

 

τι διαφορα εχει η branded cosmote με την απλη?

το δικο μου ειναι Γερμανικο θα εχει καποιο θεμα?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση επειδη και μενα μου εχει βγαλει διαθεσιμη ενημερωση, φαινεται πως η 4.1.2 ειναι επιτελους διαθεσιμη και για ελλαδα!!

 

Για να την περασω απλα παταω ενημερωση και ολα κομπλε η πρεπει να κανω και κατι αλλο?

Ρωταω επειδη καπου στο φορουμ ειχε παρει το ματι μου οτι πρπει να κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισωεν στο τηλεφωνο πριν και μετα το update...Αν ειναι απαραιτητο αυτο θα χαθουν τα παντα ολα απο το τηλεφωνο και ποιος καθεται να το ξαναστησει μετα:X

γεια σου φιλε μου, απ'οτι φαινεται δεν χρειάζεται...και εγω ετσι ειχα διαβασει, αλλα οι εμπειροι λενε οτι δεν χρειάζεται. δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4497091#post4497091

φυσικά, ακριβώς απο κάτω ο συμφορουμίτης λέει οτι δεν θα ήταν κακό ένα reset, οπότε είναι θέμα προσωπικής προτίμησης και το κατα πόσο θεωρεί κάποιος οτι θα είναι "καθαρό" το σύστημα ή όχι.

 

Ξέρει κανείς αν η αναβάθμιση απο KIES και απο ΟΤΑ είναι η ίδια?

k3rn3l pan1c, c0r3 fr13d, us3r st0n3d ;-)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι πρέπει να παίζει ή με την 4.1.2 ή με το κινητό μου. Γιατί σήμερα που την έβαλα (ΟΤΑ, κάπου 160MB), πάλι μου κάνει το πρόβλημα που είχα και όταν την είχα περάσει μέσω Odin. Δηλαδή μετά από λίγο δεν μου κατεβαίνει το notification bar, από επάνω.

Το θέμα είναι ότι δεν είχα κανένα θέμα με την 4.1.1, όπως επίσης δεν πρέπει να έχει πρόβλημα η οθόνη μου, γιατί κατέβασα το MultiTouch Tester και παίζει κανονικά στο πάνω μέρος. Το πρόβλημα σταματά να υπάρχει αν κάνω επανεκκίνηση, αλλά μετά από λίγο στα καλά του καθουμένου το παρουσιάζει πάλι!!!

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα? Το κινητό είναι αγορασμένο από το Πλαίσιο και απλά έχω βγάλει τις εφαρμογές της Vodafone και έχω αλλάξει και το CSC σε EUR.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα? Το κινητό είναι αγορασμένο από το Πλαίσιο και απλά έχω βγάλει τις εφαρμογές της Vodafone και έχω αλλάξει και το CSC σε EUR.

 

πως μπορω να αλλαξω και εγω το CSC σε EUR(το δικο μου ειναι γερμανικο)

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή μέθοδος είναι με ένα πρόγραμμα που λέγεται Samsung Galaxy S, που βρίσκεις στο Play Market, αλλά δυστυχώς σου σβήνει τα πάντα!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση επειδη και μενα μου εχει βγαλει διαθεσιμη ενημερωση, φαινεται πως η 4.1.2 ειναι επιτελους διαθεσιμη και για ελλαδα!!

 

Για να την περασω απλα παταω ενημερωση και ολα κομπλε η πρεπει να κανω και κατι αλλο?

Ρωταω επειδη καπου στο φορουμ ειχε παρει το ματι μου οτι πρπει να κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισωεν στο τηλεφωνο πριν και μετα το update...Αν ειναι απαραιτητο αυτο θα χαθουν τα παντα ολα απο το τηλεφωνο και ποιος καθεται να το ξαναστησει μετα:X

 

 

γεια σου φιλε μου, απ'οτι φαινεται δεν χρειάζεται...και εγω ετσι ειχα διαβασει, αλλα οι εμπειροι λενε οτι δεν χρειάζεται. δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4497091#post4497091

φυσικά, ακριβώς απο κάτω ο συμφορουμίτης λέει οτι δεν θα ήταν κακό ένα reset, οπότε είναι θέμα προσωπικής προτίμησης και το κατα πόσο θεωρεί κάποιος οτι θα είναι "καθαρό" το σύστημα ή όχι.

 

Ξέρει κανείς αν η αναβάθμιση απο KIES και απο ΟΤΑ είναι η ίδια?

 

Έχουμε πει άπειρες φορές ότι πάντα είναι καλό το factory reset μετά την αναβάθμιση. Αυτό. Είναι καλό, και τα πιθανά προβλήματα εξαλείφονται. Αν η συσκευή είναι σχετικά καθαρή και οι εφαρμογές δεν είναι προβληματικές, μπορεί και να μην υπάρξει πρόβλημα. Μπορεί. Συνιστάται πάντα το factory reset πάντως.

Όσο για kies vs. ota είναι θεωρητικά τα ίδια. Προσωπικά είμαι με Samsung android αρκετό καιρό ώστε να μην εμπιστεύομαι τα ΟΤΑ τους.

 

 

τι διαφορα εχει η branded cosmote με την απλη?

το δικο μου ειναι Γερμανικο θα εχει καποιο θεμα?

Καμία, αλλά θα χάσεις την εγγύηση σου.

 

Παιδιά κάτι πρέπει να παίζει ή με την 4.1.2 ή με το κινητό μου. Γιατί σήμερα που την έβαλα (ΟΤΑ, κάπου 160MB), πάλι μου κάνει το πρόβλημα που είχα και όταν την είχα περάσει μέσω Odin. Δηλαδή μετά από λίγο δεν μου κατεβαίνει το notification bar, από επάνω.

Το θέμα είναι ότι δεν είχα κανένα θέμα με την 4.1.1, όπως επίσης δεν πρέπει να έχει πρόβλημα η οθόνη μου, γιατί κατέβασα το MultiTouch Tester και παίζει κανονικά στο πάνω μέρος. Το πρόβλημα σταματά να υπάρχει αν κάνω επανεκκίνηση, αλλά μετά από λίγο στα καλά του καθουμένου το παρουσιάζει πάλι!!!

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα? Το κινητό είναι αγορασμένο από το Πλαίσιο και απλά έχω βγάλει τις εφαρμογές της Vodafone και έχω αλλάξει και το CSC σε EUR.

Δεν είναι γενικό το πρόβλημα, είναι δικό σου. Με μια επαναφορά λογικά θα στρώσει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος που ξέρω είναι να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να ξανά δοκιμάσεις.

Ευχαριστω Στρατο. Εκανα επαναφορα και μετα ολα μια χαρα... κατεβηκε κανονικα η ενημερωση λογισμικου. Και μετα αφου εγκατασταθηκε η 4.1.2 ξαναεκανα factory reset για να κατσει καλα η ενημερωση. Πάντως στην 4.1.2 ειναι πολυ ωραία η συλλογή. Καμία σχεση με πριν. Επισης τα πολλαπλα παραθυρα ειναι πολυ χρησιμo. Μπορουμε επιτελους να ακουμε ενα τραγουδι απο το youtube και ταυτόχρονα να κάνουμε και κατι άλλο. !

Link to comment
Share on other sites

Εμεις που εχουμε περασει το Κυπριακο firmware χρειαζεται να περασουμε απο πανω το Ελληνικο ή μπα??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Εμεις που εχουμε περασει το Κυπριακο firmware χρειαζεται να περασουμε απο πανω το Ελληνικο ή μπα??

 

Tι εννοείς χρειάζεται;

Πάντως διαφορές δε θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 9.Τελευταίο βήμα, αν θέλεις να αλλάξεις το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, κατέβασε το CSC selector, και επίλεξε τoν κωδικό που επιθυμείς (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Συνιστάται ανεπιφύλακτα factory reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) πριν και μετά την αναβάθμιση.

 

 

εκανα απο το cwm wipe data/factory reset

προσπαθω με το Samsung Galaxy S CSC να αλλαξω το CSC σε EUR αλλα μου βγαζει μνμ οτι :

"preconfigUI does not support singleCSC"

 

τι κανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

εκανα απο το cwm wipe data/factory reset

προσπαθω με το Samsung Galaxy S CSC να αλλαξω το CSC σε EUR αλλα μου βγαζει μνμ οτι :

"preconfigUI does not support singleCSC"

 

τι κανω?

 

Για να δουλέψει το scs changer πρέπει η rom να είναι multi scs .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

εκανα απο το cwm wipe data/factory reset

προσπαθω με το Samsung Galaxy S CSC να αλλαξω το CSC σε EUR αλλα μου βγαζει μνμ οτι :

"preconfigUI does not support singleCSC"

 

τι κανω?

 

Εάν έχεις περάσει rom LLA ή πιο πρόσφατη για να αλλάξει το csc απαιτείται ROOT... και το αναφέρει και η εφαρμογή csc select στο τελευταίο update της εφαρμογής.. "Try with ROOT mode"

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Tyxerakia, αυτό είναι το πρόβλημα μου, ότι δεν γίνεται κάθε φορά που βγαίνει μια αναβάθμιση να κάνω επαναφορά, είναι τραγικό!!!

Ήδη είχα μπει σε αυτό το τριπάκι, πριν καμία εβδομάδα, που είχα περάσει την 4.1.2 Πολωνέζικη και έπειτα Αγγλική και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το που την έβαλα και ενώ είχα κάνει και επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις πριν και μετά, μου έκανε πάλι τα ίδια. Οπότε το γύρισα στην 4.1.1 και είπα να περιμένω την αναβάθμιση ΟΤΑ, αλλά έλα που πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Tyxerakia, αυτό είναι το πρόβλημα μου, ότι δεν γίνεται κάθε φορά που βγαίνει μια αναβάθμιση να κάνω επαναφορά, είναι τραγικό!!!

Ήδη είχα μπει σε αυτό το τριπάκι, πριν καμία εβδομάδα, που είχα περάσει την 4.1.2 Πολωνέζικη και έπειτα Αγγλική και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το που την έβαλα και ενώ είχα κάνει και επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις πριν και μετά, μου έκανε πάλι τα ίδια. Οπότε το γύρισα στην 4.1.1 και είπα να περιμένω την αναβάθμιση ΟΤΑ, αλλά έλα που πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα!!!

 

Γι'αυτό υπάρχει το titanium, για να μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη.

Το τηλέφωνό σου είναι ένας μικρός υπολογιστής. Όταν βάζεις windows στο pc, κάνεις format. Το ίδιο κι εδώ.

Αν δεν κάνεις, ενδέχεται να έχεις προβλήματα. Τόσο απλό....

 

[*]9.Τελευταίο βήμα, αν θέλεις να αλλάξεις το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, κατέβασε το ........

 

εκανα απο το cwm wipe data/factory reset

προσπαθω με το Samsung Galaxy S CSC να αλλαξω το CSC σε EUR αλλα μου βγαζει μνμ οτι :

"preconfigUI does not support singleCSC"

 

τι κανω?

Μαύρισα το επίμαχο σημείο... Για ποια rom μιλάς; Δες επίσης τα παραπάνω σχόλια.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο SamMobile έχει μόνο την 4.1.2 για COSMOTE, αλλά όχι την EUR!!!

...

Ti 160+ ΜΒ λέτε; Το αρχείο που κατεβάζω είναι 818ΜΒ!!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...