Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To csc τι ακριβώς είναι?:confused:

Ειναι ο κώδικας της χωράς απο την οποία προέρχεται το τηλέφωνό σου (π.χ Αγγλικο -Γαλλικο -Ιταλικο .κ.τλ)

http://samsung.youmobile.org/

Δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

The previous Update XXDLJ2 which was the country specific was rolled Back Just because of the battery Draining Issues. I9300XXDLJ4 is the stable release.

 

Source:http://www.trickytweaks.com/update-i9300xxdlj4-4-1-1-jb-united-kingdom-galaxy-s3-download.html

Link to comment
Share on other sites

Συνδέθηκα σήμερα με το KIES και μου λέει οτι η συσκευή μου δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω KIES.

Tρέχουσα έκδοση υλικολογισμικού:

I9300XXBLH1/I9300EURBLH1/I9300NEDLI1/I9300XXBLH1 (EUR)

Τι προέκυψε;

Ενημερωτικά:

Εχω ελληνική εργοστασιακή official ICS rom περασμένη με KIES και στη συνέχεια rooted.Πριν λίγες μέρες φλάσαρα με recovery την OMEGA JB 29.2 και τέλος επανήλθα με nadroid restore στην ελληνική όπως ήμουν πριν...

Τί έφταιξε άραγε απο όλα αυτά και πως διορθώνεται;

Έφταιξε το nandroid backup, το οποίο δεν επαναφέρει το modem. Ή φλασάσρεις το ελληνικό modem μόνο του μέσω Odin, ή κάνεις σωστά την επαναφορά όπως γράφουμε στο πρώτο μήνυμα.

 

@m7ihalis

Το wipe πότε να το κάνω;Πριν περάσω τη rom ή μετά;

 

Κάνε και πριν και μετά :)

 

The previous Update XXDLJ2 which was the country specific was rolled Back Just because of the battery Draining Issues. I9300XXDLJ4 is the stable release.

 

Source:http://www.trickytweaks.com/update-i9300xxdlj4-4-1-1-jb-united-kingdom-galaxy-s3-download.html

Ό,τι νά'ναι γράφουν.... δε βγήκε ποτέ LJ2 για να γίνει roll-back στην Αγγλία. Μην πιστεύετε τις βλακείες που λέει το κάθε άσχετο με τη Samsung website.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι νά'ναι γράφουν.... δε βγήκε ποτέ LJ2 για να γίνει roll-back στην Αγγλία. Μην πιστεύετε τις βλακείες που λέει το κάθε άσχετο με τη Samsung website.

 

Απλά βγήκε οδηγός για να το κάνεις Root...

 

http://www.teamandroid.com/2012/10/22/root-xxdlj2-android-411-galaxy-s3-i9300-jelly-bean-france-official-firmware/

 

Θα μας τρελάνεις εσύ απόψε...

Link to comment
Share on other sites

Απλά βγήκε οδηγός για να το κάνεις Root...

 

http://www.teamandroid.com/2012/10/22/root-xxdlj2-android-411-galaxy-s3-i9300-jelly-bean-france-official-firmware/

 

Θα μας τρελάνεις εσύ απόψε...

 

Όπως είπα παραπάνω, δε βγήκε ποτέ LJ2 στην Αγγλία όπως λέει το πρώτο άρθρο, που λέει ότι έγινε roll back κιόλας. Βγήκε στη Γαλλία, και στη Σουηδία επίσης. Πληροφορηθείτε καλύτερα.... Μένω Αγγλία. Ξέρω τι βγήκε εδώ και τι όχι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Απλά βγήκε οδηγός για να το κάνεις Root...

 

http://www.teamandroid.com/2012/10/22/root-xxdlj2-android-411-galaxy-s3-i9300-jelly-bean-france-official-firmware/

 

Θα μας τρελάνεις εσύ απόψε...

 

Φυσικά υπάρχει LJ2, αλλά προφανώς έχει γίνει παρεξήγηση.

Στο άρθρο εκεί που λέει country specific, ο Tyxerakias το πέρασε ως UK country specific.

Και εκ πρώτης όψεως όντως μπερδεύεσαι ( κι εγώ νόμιζα στην αρχή ότι έλεγε για UK LJ2 )

Αν το ξαναδιαβάσει ο Tyxerakias, νομίζω ότι θα καταλάβει ότι λέει για την country specific που κυκλοφόρησε (χωρίς να αναφέρει χώρα) και εννοεί της Γαλλίας.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά υπάρχει LJ2, αλλά προφανώς έχει γίνει παρεξήγηση.

Στο άρθρο εκεί που λέει country specific, ο Tyxerakias το πέρασε ως UK country specific.

Και εκ πρώτης όψεως όντως μπερδεύεσαι ( κι εγώ νόμιζα στην αρχή ότι έλεγε για UK LJ2 )

Αν το ξαναδιαβάσει ο Tyxerakias, νομίζω ότι θα καταλάβει ότι λέει για την country specific που κυκλοφόρησε (χωρίς να αναφέρει χώρα) και εννοεί της Γαλλίας.

 

Στράτο όπως και να'χει, εγώ για Αγγλία ανέφερα, που ισχύει. Επίσης δεν πιστεύω ότι παρανόησα το άρθρο. Ο τύπος λέει ότι έγινε roll back η LJ2 που δόθηκε, που δεν έγινε ποτέ στην Αγγλία. Αλλά ακόμα και να εννοεί Γαλλία όπως λες, πάλι δε βγαίνει νόημα, γιατί η LJ2 ΕΙΝΑΙ η επίσημη rom της Γαλλίας, δεν έχει γίνει κανένα rollback... oι Γάλλοι έχουν την LJ2. Το ίδιο και οι Σουηδοί με NEE csc. Οι Άγγλοι δεν την πήραν ποτέ. Νομίζω είναι σαφές...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

The full list of countries or regions supported by the firmware includes Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain and the United Kingdom. Samsung has been releasing software updates in phases, although the Galaxy S3 gets the maximum number of custom ROMs and official updates as it is Samsung's flagship smartphone. However, there is still no word on the release of official Android 4.1.2 Jelly Bean update for Samsung devices.

 

Εγω πιστευω οτι αυτο μπερδευει.

Link to comment
Share on other sites

The full list of countries or regions supported by the firmware includes Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain and the United Kingdom. Samsung has been releasing software updates in phases, although the Galaxy S3 gets the maximum number of custom ROMs and official updates as it is Samsung's flagship smartphone. However, there is still no word on the release of official Android 4.1.2 Jelly Bean update for Samsung devices.

 

Εγω πιστευω οτι αυτο μπερδευει.

 

Απλά ο αρθρογράφος δεν ξέρει την πολιτική της Samsung στις αναβαθμίσεις και όπως είπα γράφει ό,τι νά'ναι. Το ότι η LJ4 έχει multicsc (OXA), δεν έχει και δεν είχε ποτέ στην ιστορία των Samsung android τηλεφώνων σχέση με το αν θα διατεθεί επίσημα στις χώρες οι οποίες περιέχονται στο csc. Το αγγλικό OXA multicsc λοιπόν που έχει η LJ4, περιέχει τα BTU CPW DBT ITV KOR XEF XEO, csc Αγγλικά, Γερμανικά, Ιταλικά, Κορεάτικα, Γαλλικά και Πολωνικά αντίστοιχα. ΚΑΜΙΑ από τις παραπάνω χώρες εκτός της Αγγλίας δεν έχει πάρει την LJ4, και πιθανόν ούτε και πρόκειται. π.χ. η Γερμανία πήρε την LIH, η Πολωνία την LIB. Το ίδιο ίσχυε και για την προηγούμενη Aγγλική LG8 (η Γερμανική ήταν η LH3), και όλες τις προηγούμενες rom του Ηνωμένου Βασιλείου. Ομοίως και για τις άλλες χώρες.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα περασα την εργοστασιακη παλι μεσω odin και ολα οκ με την διαδικασια αλλα το τηλεφωνο μενει στο samsung που αναβοσβηνει και δεν ανοιγει.

τι κανω???

Edited by Popheart
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα περασα την εργοστασιακη παλι μεσω odin και ολα οκ με την διαδικασια αλλα το τηλεφωνο μενει στο samsung που αναβοσβηνει και δεν ανοιγει.

τι κανω???

 

Μπες recovery (Volume Up, Home button και μετά Power button)

και κανε wipe data /factory reset.

 

Απλά για να ξέρεις έχει απαντηθεί αρκετές φορές. Θα έβρησκες την απάντηση με ένα απλό search στο [Επίσημο] Samsung Galaxy S III.

Edited by stsdema28

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Μπες recovery (Volume Up, Home button και μετά Power button)

και κανε wipe data /factory reset.

 

Απλά για να ξέρεις έχει απαντηθεί αρκετές φορές. Θα έβρησκες την απάντηση με ένα απλό search στο [Επίσημο] Samsung Galaxy S III.

σε ευχαριστω το εκανα και μου εμφανισε το ανθρωπακι που στριφογυριζει κατι στην κοιλια του!ειμαι σε σωστο δρομο?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια εχω γερμανικο γαλαξια και δεν εχω παρει ακομα αναβαθμιση. εσεις εχετε λαβει αναβαθμιση μεσω ota?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση η τελευταια αγγλικη ρομ ειναι αυτη..

 

Model Country/Carrier Date Version pda CSC

GT-I9300 United Kingdom 2012 October Android 4.1.1 I9300XXDLJ4 I9300OXADLJ4

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες. ¨Εχει κανείς πρόβλημα με τα μηνύματα? Όταν μου ρχονται δεν ακούγεται ήχος. (έκδοση 4.0.4 , branded cosmote):wacko:
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες. ¨Εχει κανείς πρόβλημα με τα μηνύματα? Όταν μου ρχονται δεν ακούγεται ήχος. (έκδοση 4.0.4 , branded cosmote):wacko:

 

Κι εμενα καποιες φορες δν ακουγεται και καποιες φορες ακουγεται ο μισος ο ηχος μονο

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα καποιες φορες δν ακουγεται και καποιες φορες ακουγεται ο μισος ο ηχος μονο

Θα προσέξετε ότι πρόκειται για μηνύματα από contacts με τα οποία μιλάτε πολύ... πχ της γυναίκας σας, κοπέλας σας, καλυτερού σας φίλου... κτλ

Τουλάχιστον επί ICS (δεν το έλεξα ακόμα με την JB), η εφαρμογή των μηνυμάτων έχει ένα bug.

Είναι default, η επιλογή Delete old message... και text message limit 200!

Όταν η συνομιλία με ένα contact φτάσει αυτό το όριο των 200 μηνυμάτων, κατά την λήψη νέου μηνύματος από αυτόν τον contact το τηλέφωνο προσπαθεί να διαγράψει το παλαιότερο μήνυμα από τη συνομιλία για να λάβει το νέο... και κάπου τα χάνει.... και παύει ο ήχος...

(μπερδεύονται οι quad cores??? αδικαιολόγητο bug)

anw...

Για να το ξεπεράσετε το bug απενεργοποιήστε την επιλογή Delete old message...

ή αυξήστε το message limit. (αλλά να προσέχετε θα ξανασυμβεί το ίδιο πρόβλημα όταν φτάσει η συνομιλία στο νέο αυτό Limit.)

 

Τέτοια προβλήματα αναφέρονται στο [Επίσημο] Samsung Galaxy S III.

Ας μετακινήσουν τα μηνύματα οι moderators.

Edited by stsdema28

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις ποτε θα ανεβει εδω η κανονικη επισημη ελληνικη ρομ jb ? φυσικα οχι για εμενα. δεν φευγω ποτε απο την ωμεγα. :)

αλλα με εχουν ζαλισει κατι φιλοι μου που θελουν την απειραχτη. για να γινει η διαδικασια κανονικα οπως θα γινονταν αν δεν ειχαν περασει αλη ρομ, θα πρεπει να θυμηθουν ποια ειχαν και να την περασουν μεσω odin ?

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις ποτε θα ανεβει εδω η κανονικη επισημη ελληνικη ρομ jb ? φυσικα οχι για εμενα. δεν φευγω ποτε απο την ωμεγα. :)

αλλα με εχουν ζαλισει κατι φιλοι μου που θελουν την απειραχτη. για να γινει η διαδικασια κανονικα οπως θα γινονταν αν δεν ειχαν περασει αλη ρομ, θα πρεπει να θυμηθουν ποια ειχαν και να την περασουν μεσω odin ?

 

Όταν θα βγει .. δεν εχει κυκλοφορήσει ακόμα .

Ετσι ακριβώς περνάς την επίσημη που είχες με odin πριν βάλεις την custom rom και αναβαθμίζεσαι κανονικά με kies ή OTA

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια εχω γερμανικο γαλαξια και δεν εχω παρει ακομα αναβαθμιση. εσεις εχετε λαβει αναβαθμιση μεσω ota?

 

Και εγώ με γερμανικό τίποτα ακόμη... Και το Kies μου λέει οτι Your device does not support software upgrading through kies...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με γερμανικό τίποτα ακόμη... Και το Kies μου λέει οτι Your device does not support software upgrading through kies...

 

H Γερμανία, τουλάχιστον τα unbranded τηλέφωνα, έχουν πάρει αναβάθμιση. Όταν το kies γράφει το παραπάνω, το τηλέφωνο έχει λάθος ρομ. Κατά πάσα πιθανότητα επειδή κάποιος το πείραξε, του πέρασε custom rom ή κάτι ανάλογο. Για να δείτε αναβάθμιση πρέπει να επιστρέψετε στην αρχική, ή να τη βάλετε μόνοι σας.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το καλύτερο ελληνικό φόρουμ... Μπαίνω γρήγορα στο θέμα μου για να μην σας ζαλίζω με χαιρετούρες...

Λοιπόν, εδώ και 3 ημέρες, μπαίνω μέσω κινητού για να κάνω αναβάθμιση λογισμικού, και μου λέει συνέχεια ότι η αναβάθμιση γίνεται με σειρά προτεραιότητας... Μπαίνω, λοιπόν και από το KIES, το οποίο μου γράφει ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση (η LJ2, το CSC είναι NEE), και ενώ ξεκινάω κανονικά κολλάει στο 99% και δεν κάνει τίποτα... Το έχω δοκιμάσει και στο desktop αλλά και στο laptop και μου κάνει ακριβώς το ίδιο, και ας έχω απενεργοποιήσει το antivirus αλλά και το firewall... Μάλιστα έκανα και wipe/dalvik και δεν έχω καταφέρει ακόμα τίποτα 3 μέρες μετά... Τί κάνουμε τώρα? Έχει κανείς καμιά ιδέα??? Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...